Γενικά Αντίο Φοίβη

Παρόλαυτά προφανώς υπήρχαν λάθη στη διατροφική ανάγκη/διαχείριση του παπαγάλου τόσο πριν όσο και μετά την/τις γέννα/ες.. Εύχομαι η απώλεια αυτή να είναι κίνητρο για βελτίωση όλων των υπόλοιπων παπαγάλων που είναι ή/και θα έρθουν στα χερια σου..
Λογικές σκέψεις αλλά δεν μπορούν να βγουν τέτοια συμπεράσματα από το περιστατικό της Φοίβης. Διάβασε τα θέματα του Ανέστη και κυρίως αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Οικογένεια-Αμαζόνων-phoebe-joey-betty-barney.18054/ .
Το πουλί είχε τύχει ιδιαίτερης φροντίδας και εξάλλου έχει γεννήσει αρκετά χρόνια πριν, δεν ήταν πρόσφατο.
Το ακριβές ιστορικό του και η ηλικία του, δυο βασικά δεδομένα είναι άγνωστα.
Τέλος πάντων, όσο έζησε στα χέρια του Ανέστη έζησε καλά και εκπλήρωσε μεγάλο μέρος του προορισμού της. Ας αναπαύεται χαρούμενη.
 
Επετρεψε μου να διαφωνήσω ως προς την διατροφή... Δυστυχώς δε "φεύγει" ένας παπαγάλος έτσι ένα πρωινό... Την διατροφή και τις αναλογίες που τηρούνται σε αυτήν την ξέρει μόνο ο ιδιοκτήτης και τα στομάχια του παπαγάλου κάθε φορά... Και όπου υπάρχει (για οποιονδήποτε λόγο του παρελθοντος ή/και του παρόντος) διατροφική "μεταχείριση" αλλάζουν και οι αναλογίες... Το πιο πιθανό (εφόσον ανααρήχθηκε) είναι ότι δεν ήταν στρεσσαρισμένη αλλά η ανάγκες της σε μέταλλα ιχνοστοιχεία, βιαμίνες, πρωτείνες υδατάνθρακες και κυρίως η αναλογία σε πολυακόρεστα λιπαρά οξέα (γνωστά ως "καλά" λιπαρά οξέα το λινολενικό και λινελαϊκό οξύ) είναι ζωτικής σημασίας σε κάθε οργανισμό.. Μια φοτο που ο παπαγάλος τρώει λιναρόσπορο ας πούμε για παράδειγμα δεν μαρτυρά την αναλογία που τηρεί ο ιδιοκτήτης.. Ούτε επειδή το δίνει σημαίνει ότι το κάνει σωστά... Τέτοια περιστατικά επέτρεψέ μου να γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι παράγωγα και απόρροια διαταραχών στις αναλογίες αυτές...
 
Μια φοτο που ο παπαγάλος τρώει λιναρόσπορο ας πούμε για παράδειγμα δεν μαρτυρά την αναλογία που τηρεί ο ιδιοκτήτης
μια φώτο... μάλιστα απο μια φώτο εσύ καταλαβαίνεις την αναλογία των λιπαρών τροφών που τηρεί ο ιδιοκτήτης...
φοβερό μάθε μου και εμένα αν είναι έτσι να καταλαβαίνω απο μια φώτο τι έχει φάει ένα πουλί να γίνω κτηνίατρος!😵
 
μια φώτο... μάλιστα απο μια φώτο εσύ καταλαβαίνεις την αναλογία των λιπαρών τροφών που τηρεί ο ιδιοκτήτης...
φοβερό μάθε μου και εμένα αν είναι έτσι να καταλαβαίνω απο μια φώτο τι έχει φάει ένα πουλί να γίνω κτηνίατρος!😵

φαίνεται οτι μάλλον δεν κατάλαβες, και παρεξήγησες το ποστ... Διάβασέ το ξανά 😉 Όταν μας φεύγει μια ζωή για κάποιο λόγο φεύγει...
 
Δεν μπορώ εγώ να σε διαφωτίσω σ' αυτά @thunderfck μόνο ο ίδιος ο Ανέστης.
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι τον έχουν απασχολήσει ιδιαίτερα τα θέματα της διατροφής γι' αυτό και έχει μεταφράσει αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/ .
Πάντως οι απόψεις σου υπονοούν κάποια βαθύτερη γνώση που μας ενδιαφέρει πολύ όσους έχουμε μικρούς ή μεγαλύτερους παπαγάλους. Δεν ανοίγεις κανένα θέμα;
 
Αλοίμονο, όταν κάποιος αγοράζει κατοικίδιο, δίνει ραντεβού και με την εμπειρία του θανάτου του (αφού εμείς οι άνθρωποι ζούμε παραπάνω).
Κάποιοι παπαγάλοι ζούνε περισσότερο από ανθρώπους φίλε μου. Κρίμα το πουλάκι μιας και δεν το είχα δει το post λόγω του ότι δεν παρακολουθώ συχνά θέματα παπαγάλων.Λυπάμαι Φοίβο τα λόγια περιττά.
 
Ο κύριος που έγραψε αυτό το άθρο με μια γρήγορη ανάγνωση φαίνεται οτι ασχολείται με "ποσοστά" στην διατροφή των πτηνών... Κάποιες τροφές είναι πολύτιμες και κάποιες είναι συμπληρωματικές για να δημιουργηθεί πλούτος... Εγώ αναφέρομαι σε όλες και στις σωστές αναλογίες τις οποίες συνήθως τις λύνει καλύτερα η ιατρική και όχι κάποιος ιντερνετικός εκτροφέας ή αθρογράφος... Και τέτοια περιστατικά αυτό μαρτυρούν...
 
φαίνεται οτι μάλλον δεν κατάλαβες, και παρεξήγησες το ποστ... Διάβασέ το ξανά 😉 Όταν μας φεύγει μια ζωή για κάποιο λόγο φεύγει...
Υπάρχει και το ξαφνικό όμως φίλε μου. Σαφώς για κάποιον λόγο φεύγει ένα πουλί, αυτός μπορεί να είναι αιφνίδιος θάνατος από καρδιά, εγκεφαλικό κ. Α. και όντως μπορεί και από κακή διατροφή.Απλά σε αυτή την περίπτωση θα είχε εκδηλώσει κάποια σημάδια πολύ πριν το θάνατο τα οποία κάποιος που ασχολήται με τα ζώα (όπως είναι ο Φοίβος) θα το είχε δει. Και το ότι το πήγε σε κτηνίατρο και δεν έκανε την διάγνωση που λες μαλλόν θα συμφωνήσω σε αυτό που είπες
τις λύνει καλύτερα η ιατρική και όχι κάποιος ιντερνετικός εκτροφέας
 
Υπάρχει και το ξαφνικό όμως φίλε μου. Σαφώς για κάποιον λόγο φεύγει ένα πουλί, αυτός μπορεί να είναι αιφνίδιος θάνατος από καρδιά, εγκεφαλικό κ. Α. και όντως μπορεί και από κακή διατροφή.Απλά σε αυτή την περίπτωση θα είχε εκδηλώσει κάποια σημάδια πολύ πριν το θάνατο τα οποία κάποιος που ασχολήται με τα ζώα (όπως είναι ο Φοίβος) θα το είχε δει. Και το ότι το πήγε σε κτηνίατρο και δεν έκανε την διάγνωση που λες μαλλόν θα συμφωνήσω σε αυτό που είπες

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο φίλε μου.. Θα μπορούσε να επιδυκνυει σημάδια και να μην είναι ορατά στα μάτια ενός ιδιοκτήτη. Έμπειρα μάτια βλέπουν απλά κάποια απο αυτά τα σημάδια... Και πάλι χρειάζονται γνώσεις και εμπειρία μαζί..
 
Δεν νομίζεται ότι το σκαλίσαμε, έστω και καλοπροαίρετα αρκετά το θέμα; Όλοι μας έχουμε κάνει λάθη στην φροντίδα κάποιου κατοικίδιου ή ήμασταν άπειροι, άτυχοι όπως θέλετε πες το και αυτό δεν είχε στο τέλος την καλύτερη κατάληξη. Άλλοι μάθαμε, άλλοι όχι το θέμα δεν νομίζω ότι πρέπει να το αναπτύξουμε παραπάνω κυρίως για συναισθηματικούς λόγους του ιδιοκτήτη...

Φιλικά Γιάννης
 
Όλοι μας έχουμε κάνει λάθη στην φροντίδα κάποιου κατοικίδιου ή ήμασταν άπειροι, άτυχοι όπως θέλετε πες το και αυτό δεν είχε στο τέλος την καλύτερη κατάληξη.
Σωστός...
Κι εγώ μέσα σ' αυτούς που έχουν κάνει λάθη...
 
Λυπάμαι πολύ Ανέστη.. Μπορώ να καταλάβω τον πόνο σου. Ο,τι και να σου πούμε είναι λίγο μπροστά σε αυτό που αισθάνεσαι.
 
Είναι πραγματικά στενόχωρη η απώλεια σε ένα ζωντανό με το οποίο έχεις "δεθεί". Παρόλαυτά προφανώς υπήρχαν λάθη στη διατροφική ανάγκη/διαχείριση του παπαγάλου τόσο πριν όσο και μετά την/τις γέννα/ες.. Εύχομαι η απώλεια αυτή να είναι κίνητρο για βελτίωση όλων των υπόλοιπων παπαγάλων που είναι ή/και θα έρθουν στα χερια σου.. Πραγματικά "νοιώθω" και σε καταλαβαίνω

Mιλάς σαν να με γνωρίζεις απο πρώτο χέρι αν και είσαι μέλος μόνο μια εβδομάδα. Αλήθεια πώς γνωρίζεις τόσες λεπτομέρειες σχετικά με τις ενέργειές μου με σιγουριά;

Επετρεψε μου να διαφωνήσω ως προς την διατροφή... Δυστυχώς δε "φεύγει" ένας παπαγάλος έτσι ένα πρωινό... Την διατροφή και τις αναλογίες που τηρούνται σε αυτήν την ξέρει μόνο ο ιδιοκτήτης και τα στομάχια του παπαγάλου κάθε φορά... Και όπου υπάρχει (για οποιονδήποτε λόγο του παρελθοντος ή/και του παρόντος) διατροφική "μεταχείριση" αλλάζουν και οι αναλογίες... Το πιο πιθανό (εφόσον ανααρήχθηκε) είναι ότι δεν ήταν στρεσσαρισμένη αλλά η ανάγκες της σε μέταλλα ιχνοστοιχεία, βιαμίνες, πρωτείνες υδατάνθρακες και κυρίως η αναλογία σε πολυακόρεστα λιπαρά οξέα (γνωστά ως "καλά" λιπαρά οξέα το λινολενικό και λινελαϊκό οξύ) είναι ζωτικής σημασίας σε κάθε οργανισμό.. Μια φοτο που ο παπαγάλος τρώει λιναρόσπορο ας πούμε για παράδειγμα δεν μαρτυρά την αναλογία που τηρεί ο ιδιοκτήτης.. Ούτε επειδή το δίνει σημαίνει ότι το κάνει σωστά... Τέτοια περιστατικά επέτρεψέ μου να γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι παράγωγα και απόρροια διαταραχών στις αναλογίες αυτές...
Σχετικά με τη διατροφή την έχω αναφέρει κι αναλύσει σε διάσπαρτα και μη ποστς στο φόρουμ με τι τρέφονται τα πουλιά μου. Θα τα γράψω κι εδώ και θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σου. Ταίζω λοιπόν κάθε μέρα ανελλιπώς φρέσκα λαχανικά εποχής, λιγότερα φρούτα, λίγους ξηρούς καρπούς (όχι κάθε μέρα), λίγους σπόρους και πάντα έχω στα κλουβιά πέλετς τα zupreerm συγκεκριμένα τα τελευταία χρόνια. Έχω ξεσκονίσει όλα τα αποτελέσματα του google ως εκεί που φτάνουν οι γνώσεις και οι ιντερνετικές μου δυνατότητες σχετικά με τη διατροφή των παπαγάλων. Έπειτα μην ξεχνάς ότι τα πέλετς είναι φτιαγμένα απο κτηνιάτρους όσο μπορείς να βασιστείς και στην υπόλοιπη γνώμη τους γύρω απο τη διατροφή. Σου επιτρέπουμε σαφώς να γνωρίζεις πολύ καλά τις απόρροιες των διαταραχών της διατροφής αλλά ζητάμε τεκμηρίωση μιας κι ο λόγος σου δεν αρκεί.

Ο κύριος που έγραψε αυτό το άθρο με μια γρήγορη ανάγνωση φαίνεται οτι ασχολείται με "ποσοστά" στην διατροφή των πτηνών... Κάποιες τροφές είναι πολύτιμες και κάποιες είναι συμπληρωματικές για να δημιουργηθεί πλούτος... Εγώ αναφέρομαι σε όλες και στις σωστές αναλογίες τις οποίες συνήθως τις λύνει καλύτερα η ιατρική και όχι κάποιος ιντερνετικός εκτροφέας ή αθρογράφος... Και τέτοια περιστατικά αυτό μαρτυρούν...

Η γρήγορη ανάγνωσή σου δεν σου έδωσε τη δυνατότητα να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα κατά τη γνώμη μου. Παρέλειψες ένα πολύ σημαντικό ανάμεσα στα άλλα που ανέφερες, ότι πρόκειται για έναν ερευνητή που έχει μελετήσει πάρα πολλά είδη στο φυσικό τους περιβάλλον και δεν βασίζεται σε ξένα συγγράμματα. Αυτό τον κάνει αυθεντία. Για ποια ιατρική μιλάς στην οποία καταλαβαίνω ότι βασίζεσαι εσύ μιας και την αναφέρεις συχνά;

erithacus erithacus είσαι εδώ; 🙄
 
Δεν είναι η πρώτη φορά που χάνεται ένα ζωντανό... Ούτε γνωρίζω κάποιον προσωπικά εδώ φίλε... Μπερδεύεσαι..Απλά Διάβασα το αντίο... και μετά την αιτιολόγηση... (στενόχωρο ομολογουμένως) αλλά μου φάνηκε αστεία (από την πλευρά του/της κτηνιάτρου)... Δεν έχει νόημα το σκάλισμα όπως έγραψε κάποιο παιδί πιο πάνω... Η δική μου τοποθέτηση πάνω σε αυτό είναι ότι για κάποιο λόγο χάνεται μια ζωή και καλό είναι να ενημερωνόμαστε για να μην επαναληφθεί.. (και εννοώ για ενημέρωση πέραν από το ιντερνετ ή τουλάχιστον μαζί με αυτό).. Δεν παίζουν peek-a-boo σε τέτοια θέματα... Τέτοια διάθεση απο εσενα διακρίνω φίλε... Θρηνούμε και πονάμε ναι αλλά και κάτι πρεπει να μαθαίνουμε από τέτοια συμβάντα, αλλιώς δε κάνει να έχουμε τετοια ευαίσθητα ζωντανά ώε κατοικίδια στα χέρια/σπίτια μας...
 
Δεν είναι η πρώτη φορά που χάνεται ένα ζωντανό... Ούτε γνωρίζω κάποιον προσωπικά εδώ φίλε... Μπερδεύεσαι..Απλά Διάβασα το αντίο... και μετά την αιτιολόγηση... (στενόχωρο ομολογουμένως) αλλά μου φάνηκε αστεία (από την πλευρά του/της κτηνιάτρου)... Δεν έχει νόημα το σκάλισμα όπως έγραψε κάποιο παιδί πιο πάνω... Η δική μου τοποθέτηση πάνω σε αυτό είναι ότι για κάποιο λόγο χάνεται μια ζωή και καλό είναι να ενημερωνόμαστε για να μην επαναληφθεί.. (και εννοώ για ενημέρωση πέραν από το ιντερνετ ή τουλάχιστον μαζί με αυτό)..
Αν έχεις να προτείνεις κάποια ενημέρωση γιατί δεν το κάνεις κι απλά επισημαίνεις μια ανάγκη μη δείχνοντας και το δρόμο εννοώντας παράλληλα πως εσύ γνωρίζεις το σωστό? Τι παριστάνεις;
Δεν παίζουν peek-a-boo σε τέτοια θέματα...
Αυτό το είπες πρώτα στον εαυτό σου που νομίζεις πως μας κοροιδεύεις επειδή δεν μιλάμε;
, αλλιώς δε κάνει να έχουμε τετοια ευαίσθητα ζωντανά ώε κατοικίδια στα χέρια/σπίτια μας...
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 
Αρχικά να ρωτήσω πόσοι κτηνίατροι μπορούν να μας υποστηρίξουν σε σχέση με τα εξωτικά πτηνά και στην συνέχεια να υπενθυμίσω ότι σε λίγες ημέρες έχουμε Χριστούγεννα.. Έτσι, γιατί προβλέπω να έχει δράμα η συζήτηση!😳👎👍
 
Αρχικά να ρωτήσω πόσοι κτηνίατροι μπορούν να μας υποστηρίξουν σε σχέση με τα εξωτικά πτηνά και στην συνέχεια να υπενθυμίσω ότι σε λίγες ημέρες έχουμε Χριστούγεννα.. Έτσι, γιατί προβλέπω να έχει δράμα η συζήτηση!😳👎👍

Ο δικός σου παππαγάλος "έφυγε" φίλε... Εσύ θα έπρεπε να ξέρεις γιατί... όχι εγώ... Εσύ παριστάνεις και παραλογίζεσαι και επιτίθεσαι σε οποιοδήποτε σχόλιο κίνητρο έναυσμα σου δίνεται για μάθεις κάτι και να το μοιραστείς, αυτό και αν θα ήταν επικοδομητικό... Ανέβαζε ανταυτού φοτος τι ωράια που περάσατε μαζί...
τι να σου γράψω;Έκθεση τεκμηριώνοντας το λόγο που έφυγε το πουλάκι; μπορώ πιστεύεις;
 
Ο δικός σου παππαγάλος "έφυγε" φίλε... Εσύ θα έπρεπε να ξέρεις γιατί... όχι εγώ... Εσύ παριστάνεις και παραλογίζεσαι και επιτίθεσαι σε οποιοδήποτε σχόλιο κίνητρο έναυσμα σου δίνεται για μάθεις κάτι και να το μοιραστείς, αυτό και αν θα ήταν επικοδομητικό... Ανέβαζε ανταυτού φοτος τι ωράια που περάσατε μαζί...
τι να σου γράψω;Έκθεση τεκμηριώνοντας το λόγο που έφυγε το πουλάκι; μπορώ πιστεύεις;

Αφού δεν μπορείς να πεις κάτι μην κάνεις τον ξερόλα και μην πετάς ατάκες για λάθη στην διατροφή, αστείους πτηνίατρους και την ανώτερη γνώση που κατέχεις. Δεν σε τιμά καθόλου να γράφεις ειρωνικά σε ένα θέμα που κάποιος άνοιξε για να εκφράσει το πόνο της απώλειας.
 
Αφού δεν μπορείς να πεις κάτι μην κάνεις τον ξερόλα και μην πετάς ατάκες για λάθη στην διατροφή, αστείους πτηνίατρους και την ανώτερη γνώση που κατέχεις. Δεν σε τιμά καθόλου να γράφεις ειρωνικά σε ένα θέμα που κάποιος άνοιξε για να εκφράσει το πόνο της απώλειας.

Yianni διάβασε ξανά τα ποστ δεν τίθεται θέμα ειρωνίας... Οταν βιώνουμε μια απώλεια και θέλουμε να την μοιραστούμε θεωρώ ότι οφείλουν να μας πουν γιατί. Γιατί έφυγε το πτηνό. Αυτό περιμένουμε κάποιοι να διαβάσουμε... και αυτό γιατί λάθη ή επιτυχίες του ιδιοκτήτη είναι "θησαυρός" γα κάποιους άλλους... Μπορεί να "σώσει" δεκάδες άλλους, αλλά μάλλον δεν έχει σημασία αυτό... Μπορεί να ανεβάζουμε μύρια από τα κατορθώματά μας με τόσες λεπτομέρειες αλλά στα παραπτώματα μας οι επεξηγήσεις να είναι ασυνάρτητες; Πραγματικά θλίβομαι κ απορώ...
 
Back
Top