Γενικά Αντίο Φοίβη

Σιγουρα αν υπηρχε εξηγηση ο Ανεστης θα την ειχε πει πρωτος. Εδω καλα καλα δεν ηξερε την ηλικια της.. Το θεωειτε αδυνατον να πηγε επειδη..ηρθε η ωρα της;

Το θεμα ανοιχτηκε για να αποτισουμε φορο τιμης στη Φοιβη.. ειμαι σιγουρη οτι αν ηθελε ο Ανεστγς να μαθει γιατι εφυγε ή αν κατι δεν πηγαινε καλα θα ηξερε που να κινηθει και τι να κανει.. Οπως κ να χει το θεμα ανοιξε το καλοκαιρι και αυτη τη στιγμη οτι και να λεμε ειναι καπως λογια του αερα, ειναι παρα πολυ αργα για υποθεσεις.
 
Δεν είμαστε γιατροί για να ξέρουμε από τί έφυγε. Ερασιτέχνες χομπίστες είμαστε. Και το παλικάρι είπε πήγε στο γιατρό και δεν βρήκε κάτι και έκανε μια εκτίμηση. Τώρα αν δεν μας αρέσει αυτή η εκτίμηση δεν νομίζω να είναι αστείος ο γιατρός. Σε τί φταίει το παιδί που έφυγε ο παπαγάλος;
 
@thunderfck δεν μπορώ να καταλάβω μερικά πράγματα:
Πως εμφανίζεις μια βεβαιότητα ότι κάτι φταίει για την απώλεια του πουλιού, με ευθύνη του Ανέστη και μάλιστα το εστιάζεις στην πλημμελή διατροφή; Γνωρίζεις το άτομο, την στάση του στην ζωή και τα ζώα, το γνωστικό του επίπεδο;
Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι έχεις διαβάσει όλη την θεματολογία με τις εκάστοτε απαντήσεις του, θα έπρεπε να έχεις εντοπίσει το λάθος στις απόψεις του και να αντιπαρατεθείς επί της ουσίας, βοηθώντας το φόρουμ και εμάς τους υπόλοιπους να προφυλαχθούμε από τυχόν λάθη που έχουν παγιωθεί ως σωστά.
Αντί αυτού και παρόλο που κι εγώ και ο ίδιος ο Ανέστης σου το ζητήσαμε, συνεχίζεις απλά να ρίχνεις λάσπη αορίστως και να μην καταθέτεις τις δικές σου σωστές επιστημονικές απόψεις.
Όλοι είμαστε υπέρ της επιστημονικής γνώσης. Αυτή είναι η βάση. Η εμπειρία έχει νόημα μόνο όταν στηρίζεται και αλληλεπιδρά με την επιστημονική έρευνα.
Αν λοιπόν έχεις κάτι να πεις, πες το χωρίς κορδελλάκια.
Όποιος αγαπά τα ζώα, αγαπά και τους ανθρώπους και δεν επιδίδεται σε αναίτιες και αστήριχτες επιθέσεις εναντίον κανενός.
Έχουμε δει νέα παιδιά, γεμάτα ζωή, να πεθαίνουν παίζοντας ποδόσφαιρο από αιφνίδιο θάνατο, όταν και λόγω της ασχολίας τους έχουν υποβληθεί σε επανειλημμένες ιατρικές εξετάσεις. Έχουμε δει πολλές αιφνίδιες απώλειες νέων ανθρώπων. Είναι λογικό να στραφούμε κατηγορώντας τους γονείς τους για αμέλεια στην διατροφή τους ή αλλού;
Όσοι έχουμε χάσει αγαπημένα πλάσματα και διαθέτουμε την ελάχιστη ευαισθησία, γνωρίζουμε ότι πάντα μας ακολουθούν ερωτηματικά και πόνος για τι πιθανόν παραλείψαμε και δεν σώθηκε ο αγαπημένος μας άνθρωπος ή ζώο.
Αναίτιες τύψεις βέβαια γιατί καθένας κάνει απλά ό,τι μπορεί, την στιγμή που συμβαίνει.
Θεωρώ αήθη τον τρόπο που μέσω ενός δυστυχούς περιστατικού, προσπαθείς να σπιλώσεις έναν άνθρωπο και να τον γεμίσεις τύψεις για κάτι που έτσι κι αλλιώς πονάει.
Αν έχεις να συνεισφέρεις κάποιες ιατρικές - επιστημονικές συμβουλές να τις ακούσουμε με ενδιαφέρον, μέσα στα πλαίσια ενός διαλόγου με επίπεδο, που δεν στοχεύει σε άτομα αλλά απόψεις.
Κάποτε πρέπει να μάθουμε να ασκούμε τον διάλογο, δημόσιο και ιδιωτικό, μέσα στα σωστά πλαίσια που συμβάλλουν και δεν δυναμιτίζουν την ουσία του συζητούμενου θέματος. Διαφορετικά δεν πρόκειται περί διαλόγου, αλλά ας μου επιτραπεί η έκφραση, "ξεκατινιάσματος" με προσωπικά κίνητρα ψυχολογικής προέλευσης.
 
Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου Φοίβο! Δε σε γνώρισα όπως τα άλλα μέλη απ την αρχή του φόρουμ μιας και τώρα μπηκα στην παρέα.. Έχω βιώσει ξαφνικές απώλειες όμως σε σκυλάκι που είχα από χρόνια και μπορώ να φανταστώ πόσο πονάει... Και τώρα με τα μωράκια μας την έχω αυτη τη φοβία του ξαφνικού και απροειδοποιητου χαμού και φαντάσου οτι τα έχουμε μόλις 4 μήνες... φαντάσου οι μήνες να γίνουν χρόνια και μετά αυτό... Είναι μια στιγμή που την αποβάλλω απ το μυαλό μου γιατι δε σου επιτρέπει να δεθεις με την ψυχή σου... Και κακα τα ψέμματα...ΑΥΤΟ είναι που έχουμε όλοι οι άνθρωποι ανάγκη! Μέσα απ την αγνή αγάπη των μικρών μας, ερχόμαστε πιο κοντά στην πραγματική μας φύση... Κι αυτό μας μένει τελικά! Καλή δύναμη σου εύχομαι και να συνεχίσεις να αγαπάς όπως το κάνεις! Δυνατά και αληθινά!
 
Yianni διάβασε ξανά τα ποστ δεν τίθεται θέμα ειρωνίας... Οταν βιώνουμε μια απώλεια και θέλουμε να την μοιραστούμε θεωρώ ότι οφείλουν να μας πουν γιατί. Γιατί έφυγε το πτηνό. Αυτό περιμένουμε κάποιοι να διαβάσουμε... και αυτό γιατί λάθη ή επιτυχίες του ιδιοκτήτη είναι "θησαυρός" γα κάποιους άλλους... Μπορεί να "σώσει" δεκάδες άλλους, αλλά μάλλον δεν έχει σημασία αυτό... Μπορεί να ανεβάζουμε μύρια από τα κατορθώματά μας με τόσες λεπτομέρειες αλλά στα παραπτώματα μας οι επεξηγήσεις να είναι ασυνάρτητες; Πραγματικά θλίβομαι κ απορώ...

Διάβασα προσεκτικά τα ποστ σου και μου φάνηκαν ειρωνικά. Κανένας δεν οφείλει να πει τίποτα, τουλάχιστον στο παρόν θέμα, και δεν μπορούμε να ξέρουμε τους λόγους ακόμα και ο ιδιοκτήτης ή ο γιατρός, Η επιστήμη και οι γνώσεις έχουν όρια. Ο ιδιοκτήτης μάζεψε ένα ταλαιπωρημένο ζώο με άγνωστο ιστορικό (που πολλοί από εμάς θα απέρριπταν) ρίσκαρε και ασχολήθηκε σοβαρά μαζί του, διάβασε, έψαξε, ερεύνησε και μοιράστηκε μαζί μας.

Γράφεις ότι έγιναν λάθη στην διατροφή πριν και μετά την γέννα. Ποια είναι αυτά; Αν νομίζεις ότι γνωρίζεις κάτι που μπορεί να βοηθήσει τα πτηνά μας και ειδικά τα συγκεκριμένο είδος μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα ή να απαντήσεις σε υπάρχον σχετικό θέμα. Αν δεν μπορείς τότε δεν μας βοηθάνε καθόλου οι γενικότητες.

Το φόρουμ υπάρχει για να ανταλλάζουμε πληροφορίες για την σωστή φροντίδα των πουλιών και αυτό κάνουμε, ο καθένας ότι ξέρει, ότι καταλαβαίνει. Όποιος το παίζει παντογνώστης είναι μακριά νυχτωμένος!
 
Yianni διάβασε ξανά τα ποστ δεν τίθεται θέμα ειρωνίας... Οταν βιώνουμε μια απώλεια και θέλουμε να την μοιραστούμε θεωρώ ότι οφείλουν να μας πουν γιατί. Γιατί έφυγε το πτηνό. Αυτό περιμένουμε κάποιοι να διαβάσουμε... και αυτό γιατί λάθη ή επιτυχίες του ιδιοκτήτη είναι "θησαυρός" γα κάποιους άλλους... Μπορεί να "σώσει" δεκάδες άλλους, αλλά μάλλον δεν έχει σημασία αυτό... Μπορεί να ανεβάζουμε μύρια από τα κατορθώματά μας με τόσες λεπτομέρειες αλλά στα παραπτώματα μας οι επεξηγήσεις να είναι ασυνάρτητες; Πραγματικά θλίβομαι κ απορώ...
ωραία αν έχεις να πείς πέντε πράγματα πες΄τα! Μην ειρωνεύεσαι τον κόσμο (όσο και αν διαφωνείς... Το κάνεις!) ή πες 2-3 πράγματα και τέλος ή σταμάτα! Είναι απλά τα πράγματα 😵
 
Δίχως να θέλω να μαλώσω και να θίξω κάποιον προσωπικά, θα σας παρακαλούσα θερμά να μην εντείνετε και άλλοι το κλίμα δυσφορίας και διαφωνίας απέναντι στο μέλος thunderfck. Παρόλο που δεν διαφωνώ στα λεγομενά σας, θεωρώ πρέπον να προσπαθήσω να αποκαταστήσω την ευθυμία και αλληλουποστήριξη μεταξύ των μελών του φόρουμ μας! Για τον φίλο μας Ανέστη! 🙂 Φιλικά!
 
Καλημέρα Ανέστη! Σαν χθες μου φαίνεται που διάβαζα στενοχωρημένος και βουρκωμένος το θέμα σου. Ο χρόνος "κυλάει" πολύ γρήγορα. Όσο γρήγορα και να "περνάει" το μόνο σίγουρο είναι ότι οι αναμνήσεις και τα συναισθήματα παραμένουν απαράλλαχτα. Ανέστη σε συναισθάνομαι απόλυτα. Να την θυμάσαι πάντα και η ανάμνηση των εμπειριών και των όμορφων στιγμών σας να σε "αγκαλιάζουν"! Ήταν και θα είναι πάντα για εσένα και για όλους όσους την γνωρίσαμε από τις φωτογραφίες και τα βίντεο ένα μοναδικό, αθώο και υπέροχο πλάσμα! 😔🤲:)
 
Γνωρίζοντας την ιστορία του, τον πόνεσα και τον αγάπησα τον Φοίβο (μετά απεδείχθει Φοιβούκλα)...
Την είδα στις φωτογραφίες, πως περνάει ο καιρός...
DSCN3002_zps6797fbbb.webp βουρκώνω και χαμογελάω συγχρόνως... Μου έρχονται στο μυαλό και δικές μου απώλειες.


Ευτυχώς χάρη στον Ανέστη για κάποια χρόνια έζησε με ανθρώπους που την αγάπησαν και της έδειξαν την απαιτούμενη προσοχή, μετά, αγάπησε έναν δράκουλα κι΄ έκανε δυο απίθανα μωρά.
Ο πόνος του χαμού ενός ζώου-πουλιού απαλαίνει πολύ, γνωρίζοντας πως το βοήθησες, μεταμορφώνοντας την άσχημη ζωή του...
 
Back
Top