Γενικά Αντίο Φοίβη

Το οτι λυπαμε ειναι το λιγοτερο! Δεν ξερω τι να πω! Μεσα απο αυτο το πουλι εμαθες... Και μας εμαθες τοσα! Η Φοιβη σου θα ζει μεσα απο τις ομορφες στιγμες που σου χαρησε για σενα και μεσα απο τις πανεμορφες φωτογραφιες και την ιστορια σας που μας εχεις περιγραψει για εμας! Ολη την στεναχωρια καντην κουραγιο δυναμη και αγαπη για τα υπολοιπα ζωακια σου!
 
Σας ευχαριστώ όλους, μου είναι πολύ δύσκολο ακόμη να γράψω οτιδήποτε. Δεν μπορώ καλά καλά να διαβάσω τα μηνύματα σας στο θέμα χωρίς να φέρω την εικόνα την προχθεσινή στο μυαλό μου και να γεμίσουν και πάλι τα μάτια μου δάκρυα. ☹
 
Σήμερα το πρωί βρήκα τη Φοίβη στο πάτωμα του κλουβιού τους νεκρή. Μέχρι χθες ήταν μια χαρά, απόλυτα φυσιολογική ή τουλάχιστον εγώ δεν πρόσεξα κάτι ανησυχητικό. Δεν είχε τραύματα, ούτε δυστοκία. Δεν μπορώ να εξηγήσω τι έγινε. Ίσως κάποιο εγκαφαλικό, ανακοπή ή φυσικό γήρας μιας και κανείς δεν γνωρίζει την ακριβή ηλικία της αφού πρέπει να ήρθε πριν την απαγόρευση εισαγωγής άγριων πτηνών.

Δεν είμαι στα καλύτερα μου, ήταν ο πρώτος μου παπαγάλος με τον οποίο έχω ζήσει αρκετά χρόνια κι είχαμε μεγάλο συναισθηματικό δέσιμο. Σε αυτόν χρωστάω πολλά απο αυτά που έμαθα όπως και τα 2 υπέροχα μωρά του που έχω.

Αντίο καρδιά μου, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξεχαστείς ποτέ. Ελπίζω τώρα να πετάς ελεύθερη.

Πολυ κριμα ☹ Να ζησετε να την θυμάστε. Σας εχει αφησει τους απογονους της κ αυτα τα πουλακια ειναι κ ενα μερος της κ η φυσικη της συνέχεια.
 
Έχουν περάσει 4 ημέρες και ακόμη δεν το πιστεύω. Θεωρούσα πως θα καταλάβαινα αν κάτι δεν πήγαινε καλά με αυτήν. Ήξερα να την "διαβάζω" με κλειστά μάτια. Γι'αυτό κι αποδίδω το θάνατό της σε κάτι ξαφνικό χωρίς προηγούμενες ενδείξεις. Την πήγα το Σάββατο να την εξετάσει και η κτηνίατρος. Διαπίστωσε και η ίδια οτι δεν έφερε τραύματα, τα μάτια, τα ρουθούνια και το στόμα ήταν πεντακάθαρα το ίδιο και ο ωοαγωγός-αμάρα. Και η ίδια συνηγόρησε στο ότι μάλλον ήταν κάτι ξαφνικό όπως κάποιο εγκεφαλικό ή ανακοπή καρδιάς ή ακόμη και φυσικό γήρας. Ζήτησα να της κάνει νεκροψία αλλά μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο νόημα αφού δεν είχε τα μέσα για να κάνει παραπάνω εξετάσεις. Την έφερα στο σπίτι και την έθαψα στον κήπο κάτω απο ένα δέντρο.

Ήταν σε όλα τα κοινά μας χρόνια ένα υπέροχο πλάσμα, ένας υπέροχος σύντροφος και φίλος. Μου λείπει ήδη πολύ.

DSCN2853.webp



Ο Τζόι έχει μαζευτεί στο καβούκι του. Σήμερα άκουσα λίγο τη φωνή του για πρώτη φορά (απο την περασμένη Παρασκευή το βράδυ που τους είδα και τους δύο μια χαρά να φωνάζουν) που γελούσε δαιμονικά μόλις με είδε. Κατα τ'άλλα δείχνει φυσιολογικός και δεν έχει κάποιο σημάδι ασθενειας.
 
Ο ξαφνικός-απότομος θάνατος πάντα σοκάρει. ☹ Αυτό που πρέπει να σε ''παρηγορεί'' είναι πως (λογικά) δεν υπέφερε και όσο ζούσε της πρόσφερες το καλύτερο.
Ζήσε τη θλίψη του αποχωρισμού σας Ανέστη για να μπορέσεις-καταφέρεις να τον αποδεχθείς...
Ο Τζόι αρχίζει να παίρνει ξεχωριστή θέση στη καρδιά μου...ήταν ''ο δεύτερος'' που της προσέφερε την ευτυχία.
 
Πραγματικά δεν έχω λόγια... Ξέρω πως ό,τι και να σου πούμε τον πόνο δε θα στον απαλύνουμε.. ☹

Λυπάμαι πραγματικά πάρα πολύ Ανέστη μου! Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συνεχίζει να βρίσκεται μέσα στην καρδιά σου και ότι δεν πρόκειται να την ξεχάσεις ποτέ! Και με αυτό τον τρόπο θα παραμείνει ζωντανή μέσα από τις αναμνήσεις σας! Με τέτοια πλάσματα που έχουμε τέτοιο δέσιμο ή απώλεια δεν ξεπερνιέται εύκολα.. Με τον χρόνο την απώλεια αυτή θα την σκέφτεσαι όλο και σπανιότερα αλλά ο πόνος δυστυχώς θα είναι ο ίδιος... Δυστυχώς... ☹ Κουράγιο! Τα παιδάκια της τα φωνακλάδικα και γλυκύτατα είναι μεγάλη παρηγοριά!

Καλό σου ταξίδι γλυκιά Φοίβη!
 
Η παρακάτω φωτογραφία τραβήχτηκε σχεδόν 2 μηνές αφού ήρθε στο σπίτι μου κι αφού τελείωσε η περιπέτεια της υγείας της. Αν θυμάμαι καλά ήταν το 2007. Για όσους δεν θυμούνται ή δεν γνωρίζουν, την πήρα άρρωστη από ένα ελεεινό μαγαζάκι. Είχε πνευμονία κι έκανε θεραπεία με ενέσεις κι αντιβιοτικά στο νερό. Aυτή είναι μια από τις πρώτες μας δημοσιοποιημένες φωτογραφίες στην οποία φαίνεται ακόμη το μαδημένο της στήθος. Τότε μαδούσε ακόμη το στήθος, τα μπούτια και την πλάτη της. Ζούσε για περίπου 4 χρόνια απομονωμένη σε ένα δωμάτιο με 4 άσπρους τοίχους. Τα προηγούμενα 3 χρόνια τα πέρασε σε ένα κλουβί κολλητά στο γραφείο ενός καπνιστή.

DSCN0256.jpg



Σύντομα άρχισε να με εμπιστεύεται.

DSCN0372.jpg


DSCN0383.jpg


Και να χαίρεται την νέα ζωή της.
DSCN0435.jpg


th_DSCN0601.mp4
 
Αληθεια φιλε μου λυπαμαι παρα πολυ! Πραγματικα τα ''ρεπορταζ'' σου ηταν ενας απ τους λογους που πηρα παπαγαλο! Οι φωτογραφιες σου και οι ιστοριες σου ειναι παντα τοσο ζωντανες που νιωθω οτι εχασα ενα δικό μου ''φιλο''... Συλληπητηρια!
 
Εξ εμπειρίας σου λέω ότι η Φοίβη ζεί, και θα ζει πάντα στη μνήμη σου.
Αλοίμονο, όταν κάποιος αγοράζει κατοικίδιο, δίνει ραντεβού και με την εμπειρία του θανάτου του (αφού εμείς οι άνθρωποι ζούμε παραπάνω).
Θα μείνει στη μνήμη σου η Φοίβη και όλες οι πανέμορφες εμπειρίες που είχατε.
Εχεις όμως και τους απογόνους της ευτυχώς (εγώ δεν είχα) που θα συνεχίσουν στην πορεία της και θα σου τη θυμίζουν.
Αλλο ένα γλυκό πλάσμα πήγε στον πουλο-παράδεισο
 
Ωχ, δεν έχω λόγια... ένα κρακ έκανε η καρδιά μου μόνο που το υποψιάστηκα με το "ήταν". Το καλό κορίτσι, το γλυκό πουλί. Άσε μην στο επαναφέρω, ξέρω πως είναι αυτά.
Μην τον δώσεις τον μούργο βρε Ανέστη, ποιος ξέρει πως θα δεχθεί κι αυτός κι άλλη αλλαγή.
 
Aνέστη..λυπάμαι τόσο πολύ για την απώλεια της Φοίβης σου! το δέσιμο σου με την Φοίβη ήταν απόλυτα μα απόλυτα κατανοητό.. Και γνωστό σε όλη την παρέα! Κάνε μου όμως την χάρη και κράτα καλά μέσα σου τις καλύτερες στιγμές που περάσατε μαζί.. Μόνο για σένα! Μ'ακούς, φίλε Ανέστη; ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ! Από κει θα βρείς (είμαι σίγουρος γι αυτό) την δύναμη να εκμαιεύσεις τα στοιχεία εκείνα που πήραν τα μικρά απ'την μαμάκαι έτσι.. Πάντα μα πάντα θα την νιώθεις δίπλα σου, σαν φύλακα-άγγελό σου!
και πάλι..λυπάμαι πολύ, ειλικρινά!☹
 
Είναι πραγματικά στενόχωρη η απώλεια σε ένα ζωντανό με το οποίο έχεις "δεθεί". Παρόλαυτά προφανώς υπήρχαν λάθη στη διατροφική ανάγκη/διαχείριση του παπαγάλου τόσο πριν όσο και μετά την/τις γέννα/ες.. Εύχομαι η απώλεια αυτή να είναι κίνητρο για βελτίωση όλων των υπόλοιπων παπαγάλων που είναι ή/και θα έρθουν στα χερια σου.. Πραγματικά "νοιώθω" και σε καταλαβαίνω
 
Back
Top