Γενικά Αποκτήσαμε ένα ζευγάρι lovebirds

Είστε στην μια εβδομάδα απο το τρίτο αυγό ή απο το πρώτο; Ίσως ξεκίνησε κιόλας δεύτερο κύκλο ωοτοκίας. Ενισχυμένη διατροφή και σύντροφος τούρμπο ίσως να την έβαλαν άμεσα και πάλι στη διαδικασία.
Δεν μιλάς σοβαρά...😲
Το πρώτο αβγο το εκανε 1/7...
5/7 έκανε το τέταρτο που εσπασαν!
12/7 έκανε το πέμπτο και σήμερα κ άλλο!
Η αλήθεια είναι ότι μόλις βγαίνει απ' τη φωλιά την στριμώχνει ο "καζανοβας"
Επίσης θέλει να την ταιζει αυτός, δεν την αφήνει πολύ ώρα να φάει και κάθεται πάνω απ' την φωλιά και την φυλάει σαν Κέρβερος!
 
Κανένα πουλάκι δεν βγήκε απ' τα 3 αβγά! 😔
Έχω βγάλει και την φωλιά και η ροζη τουλάχιστον είναι μια χαρά, δεν ψάχνει ούτε αβγά ούτε φωλιά... Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο;
 
Έχει ψάξει τα πάντα, δεν έχει αφήσει σημείο που να μην δοκιμάσει με το ράμφος της! Άλλα είναι αυτή που γυρνάει και στο κλουβί... Δοκιμάζει και γυρίζει πίσω στο κλουβί. Ξαναβγαινει πάει αλλού πάλι πίσω στο κλουβί... Ο Σεμπάστιαν απ' την άλλη κάνει μια βόλτα και κάθεται στο ράφι...
[automerge]1566716407[/automerge]
IMG_20190825_095858.webp
 
Φανταστικά και τα δύο σου βιβλιοφάγα :)
Πολύ βιβλίο όμως!
Ότι βρουν σε χαρτί ξεκινάει η ραπτομηχανή...🤣
ευτυχώς δεν το τρώνε!
[automerge]1566720718[/automerge]
Πήγαμε πολύ καλά για πρώτη φορά!
Σώοι και αβλαβείς μέσα στο κλουβι και οι δύο!
Η ροζη μπήκε πολύ εύκολα ο Σεμπάστιαν με παιδεψε λιγάκι! Σχεδόν δύο ώρες έξω μέχρι που πεινασε!
[automerge]1566721369[/automerge]
Για κάποιο λόγο η ροζη δεν τον άφηνε να μπει στο κλουβί. Του δάγκωνε τα ποδαράκια κ εκείνος γυρνούσε γύρω γύρω ο καημένος. Αφού μπήκε κουρνιασαν πάλι μαζί!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εντωμεταξύ ο Σεμπάστιαν είναι φτυστός ο δικός μου.
Του δάγκωνε τα ποδαράκια κ εκείνος γυρνούσε γύρω γύρω ο καημένος. Αφού μπήκε κουρνιασαν πάλι μαζί!
Σαν να μου περιγράφεις τα δικά μου 😁
 
@Γιαννης17 Η ροζη μπήκε ολομόναχη χωρίς να κάνω κάτι... Είναι πιο διστακτική σε όλα! Στο τέρας Σεμπάστιαν χρειάστηκε να του βάλω το κλουβί κοντά για να μπει... Εκείνος βέβαια ανέβαινε από πάνω κ έκανε τις βόλτες του αλλά μετά από κάποιες προσπάθειες επιτέλους μπήκε κ αυτός! Θα μπορούσα να τον αφήσω κ άλλο έξω αλλά προσπαθώ να τους κάνουν να με ακούνε από την αρχή. Διαφορετικα είναι ικανά να με φάνε!

@Φοίβος από πάνω είναι η ροζη. Ειναι πιο παχουλή από τον Σεμπάστιαν (έτσι τα ξεχωρίζω) και ούτως η άλλως έχει το πάνω χέρι στη σχέση τους!

@ErnestoTheParrotlet κορακια στο ράφι σκέτο! Τα γλυκούλια μου!
 
Κάτι που παρατήρησα τώρα: στο πάνω ράφι είναι τα νόμπελ που έχει κερδίσει η Ρόζη σωστά; 😛
😀 στις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις τους ξεσκίζει όλους... (τους τόμους)
😂😭
 
Back
Top