Γενικά Απορίες για τα budgie μου

Το σκληρό που πιάνουν όλες οι πληγές και οι δικές μας.
 
2 μερα στο καινουργιο περιβαλλον
Συμπεριφορα:
Καταρχην και τα 2 ξερουν την υπαρξη του αλλου πισω απο το χωρισμα. Υπαρχει μια διαφορα μισου ποντου με το δαπεδο και οταν καταλαβαινουν οτι ειναι κοντα το ενα στο αλλο προσπαθουν να βαλουν τα κεφαλακια τους εκει.
Το θυληκο πολυ περιεργο, κελαηδαεικαι γενικα η κατασταση του ειναι μια χαρα
Το αρσενικο τωρα : οι πληγες επουλωνονται ιδιως κατω απο την μασχαλη, η πληγη στο ματι επιασε καυκαλο οποτε περιμενω με το ξυσε ξυσε να φυγει χωρις να ξανανοιξη η πληγη,Τρωει δεν λεω αλλα το βλεπω να μην εχει την δυναμη. Τωρα κατι αλλο που δεν ειχα δει και το προσεξα σημερα ακριβως κατω απο το κατω ραμφος στο λαιμο του εχει μια στενη λουριδα που του λειπουν τα πουπουλα αλλα πληγη δεν ειναι, ειναι καθαρο λετε να ειναι τιποτα αλλο;θα προσπαθησω να το βγαλω φωτογραφια αργοτερα να σας το δειξω
Την αυγοτροφη την δοκιμασαν αλλα μετα ουτε που την ξαναγγιξαν βεβαια δεν ηταν συνηθισμενα καποιο tip πως να τα κανω να την τρωνε;
2 φυλλα μαρουλιου τα καταεφαγαν ιδιως το θηλυκο
Την κανελλα (ξυλαρακι) σιγουρα την τρωνε; σαν λιγο σκληρο το βλεπω το τσιμπισαν και μετα τπτ
 
ην κανελλα (ξυλαρακι) σιγουρα την τρωνε; σαν λιγο σκληρο το βλεπω
Δεν την τρώνε, την ξύνουν με την μύτη τους, βγάζουν λίγο και κυρίως παίζουν μαζί της.
Βάλε την φωτογραφία του αρσενικού.
Θα έλεγα να του δώσεις κάποιο πολυβιταμινούχο στο νερό για 5-6 μέρες. Αν τον βλέπεις πολύ υποτονικό, παρατήρησέ τον μήπως πρέπει να πάρει αντιβίωση.
 
Η ακριβης Λεξη, ακριβως ετσι ειναι, απο την πρωτη μερα του εβαλα Tafarm Vitamix plus solution 5 σταγονες δεν ξερω αν ειναι το σωστο αλλα αυτο εχω αυτην την στιγμη αν χρειαστει αντιβιωση πια να παρω, τωρα τα εβαλα μαρουλι παλι παει το τρωει αλλα οχι με ορεξη ακομα και το τσιμπιμα του ειναι υποτονικο σαν να μυρμιγκιαζει, σε σχεση με το θυληκο που κοβει κοματια ολοκληρα, το παρακολουθω ολο το πρωι στην πετρα που του εβαλα με ιχνοστοιχεια παει αλλα δεν εχει δυναμη ουτε να την χαραξη
 
Βρίσκεις εύκολα φάρμακα εκεί που είσαι; Να "ψαχτούμε" λιγάκι να δούμε τι θα μπορούσες να δώσεις. Μπορείς να τους τηλεφωνήσεις να δεις τι έχουν; Αυτός ο φίλος μήπως έχει κάποιο άμεσα διαθέσιμο;
 
Μηπως θα επρεπε να τους παρεις μια καλη βασικη τροφη σπεσιαλ?
Και θα ελεγα να του βγαλεις το μαρουλι αφου δεν το βλεπεις τελειως καλα.
 
Σκέφτομαι μήπως προς το παρόν πρέπει να τον βάλεις σε ένα από τα παλιά κλουβιά και μέσα στο σπίτι με έξτρα ζεστασιά. Ίσως πρέπει να τον θερμαίνεις με κάποιο πορτατίφ από κάποια απόσταση. Και στον πάτο να του βάλεις μπόλικα χαρτιά να κάθεται.
Μάλλον υποτιμήσαμε τα τραύματά του.
Μπορεί να τον πονάνε οι σιαγόνες του και δεν μπορεί να μασήσει καλά και να τραφεί σωστά. Βάλε του βραστό αυγό που θα το κάνεις πολτό με ένα πιρούνι.
 
Σκέφτομαι μήπως προς το παρόν πρέπει να τον βάλεις σε ένα από τα παλιά κλουβιά και μέσα στο σπίτι με έξτρα ζεστασιά. Ίσως πρέπει να τον θερμαίνεις με κάποιο πορτατίφ από κάποια απόσταση. Και στον πάτο να του βάλεις μπόλικα χαρτιά να κάθεται.
Μάλλον υποτιμήσαμε τα τραύματά του.
Μπορεί να τον πονάνε οι σιαγόνες του και δεν μπορεί να μασήσει καλά και να τραφεί σωστά. Βάλε του βραστό αυγό που θα το κάνεις πολτό με ένα πιρούνι.

ΝΑ του σπασει λιγο φαγητο και να το βαλει πανω στα χαρτια να τσιμπαει και απο αυτο,
 
Πριν μιση ωρα
P4170032_zpsongm2xg3.jpg
P4170033_zpsshbvyocx.jpg

Οπως βλεπετε ή ειναι πολυ ηρεμο ή υποτονικο σε σχεση με το θυληκο που θα με ειχε κατατσιμπισει.
Τα σπορακια τα τρωει και τσουκου το παλευει με το μαλακο μερος του μαρουλιου, περιττο να πς οτι οταν προσπαθουσε να με δαγκωσει ηταν σαν να δοκιμαζε οχι δαγγωμα, το δεξι πλευρο ηταν το χτυπημενο αλλα απο οτι βλεπετε εχει ιαθει αλλιως θα το ειχε μισανοιχτο οπως τιν πρωτη μερα πριν αρχισω τις συχνες πλυσεις με bettadin.
Τωρα για αυτο που εγραψα πριν για τον λαιμο εδω δεν φαινεται και δεν ξερω αν ειναι λαθος η ετσι πρεπει να ειναι τα παπαγαλακια. Κινητικο ειναι και μεσα στο κλουβι αλλα και εξω που το εβγαλα για φωτογραφηση
Στην πανω φωτο φαινεται καθαρα η πληγη αριστερα απο το ραμφος που εχει κλεισει τωρα. Το ματι του δεν φαινεται να πειραχτηκε το ανοιγοκλεινει και φαινεται να αντιδρα οταν κουναω το δακτυλο απο την μερια του
Μια ερωτηση
Επειδη το πειρα ετσι με πολλα φτερα να λειπουν απο το σεπτεβριο του 14 υπαρχει περιπτωση να ξαναβγαλει ή οχι; και μηπως μπορειτε να προσδιορισετε την ηλικια του;
ευχαριστω
 
Έχει μεγάλη πληγή δεξιά. Χρειάζεται ή αντιβιοτική αλοιφή ή αντιβίωση από το στόμα.
Γενικά δεν δείχνει πολύ άρρωστο, το βλέμμα του είναι καθαρό.
Έπιασες το στήθος του να δεις αν φαίνεται το κόκκαλο στο κέντρο; Η καρίνα; Αν φαίνεται σημαίνει πως έχει χάσει βάρος.
Άλλο μέρος να λείπουν φτερά δεν βλέπω. Εννοείς κάτω από το κάτω ράμφος; Εκεί συνήθως έχουν λιγότερα φτερά.
Δεν μας δείχνεις το καλό μάτι, και δεν έχεις μαύρες γραμμές στο κεφάλι για να καταλάβω, νομίζω δεν έχει λευκό στεφάνι γύρω-γύρω από την κόρη του ματιού και άρα είναι μικρότερο του έτους. Ακριβή ηλικία φυσικά είναι αδύνατον να πούμε.
Πρόσεχε το μπεταντίν μην πάει επουδενί στο μάτι του. Ίσως καλύτερα κάνε του πλύσεις με λίγο χαμομήλι.
Μπορείς να το βάλεις στα ζεστά;

Γενικά τα αρσενικά είναι πιο ήρεμα και τσιμπάνε πιο μαλακά από τα θηλυκά. Αλλά πριν καθόταν έτσι στο χέρι σου;
 
P4170028_zpsnx6jhkpm.jpg


Η καλη πλευρα
Αλλά πριν καθόταν έτσι στο χέρι σου;
Να σε πω την αληθεια ποτε δεν τα εβγαζα ή να τα βαλω στο χερι μου, αλλα το συγκεκριμενο παντα μου φαινονταν πολυ ηρεμο σε σχεση παντα με την μικρη μου πειρα απο το προηγουμενο και με το θυληκο
 
Έχει λευκό δακτύλιο γύρω από την κόρη. Είναι άνω του έτους, πόσο δεν μπορώ να ξέρω, από τις μαύρε γραμμές που έχουν πάει αρκετά πίσω, ίσως και δύο ετών. Μην το παίρνεις τοις μετρητοίς. :)
 
IMG_1620_zpstwcsffg9.jpg


και η θηλυκια την δουλεια της... Τι το κανω τωρα που δεν εχω φωλια; το αφηνω;

και κατι ακομα εβαλα απο ενα κλαδακι μεσα στην φωλια τους απο ελια ετσι να περπατανε αλλα ειναι χλωρο να το αφησω η να το βγαλω;
 
Μα πόσα αυγά έχει κάνει πια αυτή; Σουσάμι της έβαλες; Κάποια στιγμή πάρε λίγο υγρό ασβέστιο να της βάλεις για 4-5 μέρες μην σου πάθει έλλειψη. Όχι πέτα το το αυγό.
 
τι να πω γενναει συνεχεια και το βραδακυ σημερα ψαχνοταν τα 2 τους να βρεθουν... Κολημενα στην λαμαρινα... Το αρσενικο εγινε πιο ενεργητικο το βραδακυ σαν νυχτεριδα εκανε ολο κρεμασμενο αναποδα κοντα στην λαμαρινα.. Τι να πω εχω μπερδευτει.Αυτο το γεννησε μεταξυ 0400-0600 πμ λιγο μετα τις φωτο που ανεβασα
 
Άφησέ τα χώρια να συνηθίσουν από μακριά το ένα το άλλο.
 
Όχι προς το παρόν μέχρι να αποκατασταθεί πλήρως το αρσενικό και παρατηρείς συμπεριφορές και βλέπουμε τους χρόνους για τις επόμενες κινήσεις.
 
Back
Top