Αναπαραγωγή Απορίες για το ζευγάρωμα των κοκατίλ μου

Σε ρωταω γιατι τα δικα μου ζευγαρωσαν μονο μια φορα! Δεν θελω να κανουν αυγα μιας και ειναι καλοκαιρι αλλα φοβαμαι για τον λογο που ειπες:μην βγουν δηλαδη αγονα αυγα! Τι να κάνω;Να ξεκινησω διατροφικη προετοιμασια για να αποφυγω τετοιες πιθανοτητες;
Συγγνωμη αν βγαινω εκτος θεματος με δικες μου αποριες!
 
μην τους δαζεις κοθολου βιταμινες, αυγο ή αυγοτροφη και να κοιμουντε 10 ωρες συνεχομαινα το βραδυ... Και απο σεπτεμβρη κανε τους προετιμεσια και βαλτους φωλια! Ολα καλα θα πανε μην ανχονεσε! Αρκη να μην βιαζομαστε!
 
Μωρε δεν βιαζομαι καθολου! Δεν ειχα υπολογισει οτι θα ζευγαρωναν και ουτε το επεδιωκα! Να φανταστεις ουτε φωλια δεν τους εχω βαλει! Το θεμα ειναι οτι αν γεννησουν δεν θελω να ταλαιπωρηθουν εξαιτιας του καλοκαιριου! Τελως παντων! Εσυ πως και τα αφησες να ξαναζευγαρωσουν; Δεν σε αγχωνει το καλοκαιρι και η πτερορροια που θα περασουν τον Αυγουστο;
 
με ενα ζευγαρωμα δεν θα γινει τιποτα...
δεν θα τα προλαβει η πτεροροια με μωρακια! Θα τα παρω λογικα για αποκληστικο ταϊσμα με το χερι!
 
σε τι ηλικια μπορουν τα κοκατιλ να ζευγαρωσουν;

Καλο ειναι να εχουν συμπληρωσει το 1,5 ετος ζωης για να ελαχιστοποιηθουν πιθανα προβληματα υγειας στους γονεις οπως και μη φυσιολογικες συμπεριφορες. 😉
 
Back
Top