Αναπαραγωγή Βγήκε το πρώτο πουλάκι από το ζευγάρι των κοκατίλ μου

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Σήμερα βγήκαν από τη φωλιά....μέχρι χθες ήταν καλά το πουλί, σήμερα γύρισα το μεσημέρι και το βρήκα έξω με τα μάτια έτσι...
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-07-15-13-58-17-097_com.miui.gallery_288x640.webp
    Screenshot_2022-07-15-13-58-17-097_com.miui.gallery_288x640.webp
    11,8 KB · Προβολές: 24
@Berry Lily
Καλημέρα, πώς είναι τα μικρά ;
Νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά, ή δεν γίνεται σωστά.
Υπάρχουν τέσσερα πουλάκια τελικά;
Εχουν βγει από την φωλιά τους και τα ταΐζεις εσύ αποκλειστικά;
Άρχισαν να τρώνε μόνα τους;
Την μητέρα την έχεις απομακρύνει;
Ο πατέρας είναι στο ίδιο κλουβί με τα μικρά;
Τον έχεις δει να ταΐζει;
Εκτός από το μάτι του όπου ίσως να υπάρχει κάποιο θέμα, είναι και εντελώς μαδημένο, το ίδιο φαίνεται και για το διπλανό πουλάκι.
Γιατί συνεχίζεται το μάδημα;
Ανέβασε μια φωτογραφία με όλα τα πουλάκια άν θέλεις, και περιέγραψε μας την κατάσταση που υπάρχει.
 
@Vada καλημέρα!
Τη μητέρα την έβγαλα ,ο πατέρας ταΐζει κανονικά και με μεγάλη υπευθυνότητα μπορώ να πω (αν τελειώσει πχ το αυγό και δεν το πάρω χαμπάρι αρχίζει και χαλάει τον κόσμο) .
Τέσσερα είναι τα μικρά ναι, δεν τα ταΐζω καθόλου εγώ, απλά προσπαθώ να κρατάω μια επαφή καθημερινά για να με συνηθίζουν! Προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ τι γίνεται γιατί βγήκαν την πρώτη φορά τα δύο μεγάλα από τη φωλιά και το πιο μικρό...ενώ ακόμα δεν έχουν πλήρες φτέρωμα (στον κορμό δεν έχουν πούπουλα εκτός από αυτό το χνούδι το λευκό,τώρα τα πιο μεγάλα έχουν βγάλει κάτι καρφακια ) . Τα έβαλα μέσα ξανά γιατί δεν είναι σε θέση ακόμα να ανέβουν σε κλαριά κλπ και φοβήθηκα μην χτυπήσουν (ίσως και να έκανα λάθος) και μετά βγήκε το μικρό μικρό που είναι 25 ημερών..το έβαλα μέσα... Σήμερα το βρήκα έξω πάλι....το μικρό και τα μεγάλα μέσα.. Κάτι δε μου κολλάει εδώ κι εμένα ,σκέφτομαι μήπως επειδή ταΐζει μόνο ένας γονιός το πετάνε τα μεγάλα έξω από τη φωλιά για να τρώμε πιο πολύ αυτά; Θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες τώρα...
[automerge]1658042194[/automerge]
Τα μικρά και ο πατέρας. (Έτσι είναι τώρα τα πουλιά, τώρα τις τράβηξα) Κάποιες ώρες τη μέρα τους ανοίγω να πετάνε "ελεύθερα"..
[automerge]1658042419[/automerge]
Να σας πω και ημέρες είναι 30,28,27 και 25 ημερών! Τα μάτια του από χθες πάντως ήταν καλύτερα και σήμερα είναι όπως πριν, κανονικά... Αλλά τέτοιο πράγμα μόνο σε άρρωστα πουλιά το έχω δει .. Σκέφτηκα μόνο μήπως όπως βγήκε από τη φωλιά χτύπησε με το κεφάλι... Δεν έχω και γνώσεις πάνω σε νεοσσούς...
 

Συνημμένα

  • IMG_20220717_100230_287x640.webp
    IMG_20220717_100230_287x640.webp
    15,2 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20220717_100211_287x640.webp
    IMG_20220717_100211_287x640.webp
    18,7 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20220412_112704_287x640.webp
    IMG_20220412_112704_287x640.webp
    11,5 KB · Προβολές: 17
Τελευταία επεξεργασία:
Ψέμα είπα. Ακόμη έτσι είναι τα μάτια του, τώρα το έβγαλα για να το δω...απλά εμένα μου φάνηκε ότι ήταν καλύτερα γιατί δεν το είδα από κοντά σήμερα... Κάτι μου λέει ότι πρέπει να τα πάω στην πτηνιατρο, δε νομίζω ότι εμπίπτει σε αυτά που μπορώ ή πρέπει να χειριστώ χωρίς τις γνώσεις ειδικού..
 
@Berry Lily
Πιστεύω πως θα πρέπει να αρχίσεις κι εσύ να ταΐζεις τουλάχιστον μία ίσως και δύο φορές την ημέρα, γιατί η ζήτηση για τροφή είναι μεγάλη από τους νεοσσούς, που ήδη φτάνουν στο πρώτο μήνα της ζωής τους, και για να ξεκουραστεί και ο πατέρας.
Τέσσερα πουλάκια είναι δύσκολο να σιτίζονται από ένα γονέα.
Είναι όλα μαδημένα, άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο.
Κάτι μου λέει ότι πρέπει να τα πάω στην πτηνιατρο,
Εάν έχεις γιατρό που να γνωρίζει από πτηνά νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση.
 
@Vada έχω μια που πάω τα υπόλοιπα, ξέρει πολλά περισσότερα από έναν κτηνίατρο που ασχολείται με γάτες και σκύλους... Μαδημένα δεν ξέρω αν θα τα έλεγα γιατί δεν είναι ότι έβγαλαν πούπουλα στον κορμό τους και κάποιος τα μαδησε....δεν έχουν βγάλει ακόμα τίποτα εκτός από χνούδι....παίζει επειδή ταΐζει μόνο ο ένας γονιός να έχουν πιο αργή ανάπτυξη; Όλα τα σκέφτομαι... Θα κλείσω ραντεβού να τα πάω...κάτι δεν μου κάθεται καλά...
[automerge]1658047665[/automerge]
Έτσι όπως τα βλέπω....παίζει να έπεσαν κιόλας την ώρα που τα τάιζε;!

View attachment VID_20220717_111247(0)(0)(0).mp4
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Berry Lily
Την γνώμη μου σου την είπα, θα πρέπει να βοηθήσεις και εσύ στο τάισμα τους, για λίγες μέρες άλλωστε, 10-15 περίπου.
Είναι η καλύτερη περίοδος που μπορείς να το κάνεις,
Τα μωρά από την ηλικία 25-30 ημερών ζητάνε όλο κι πιο λίγο φαγητό και πιο πόλη ελευθερια.
Οπότε μπορείς να βάλεις ένα μπολάκι με σποράκια κι ένα μπολάκι με φρέσκια αυγοτροφη να βρίσκονται πάντα στη διάθεση τους. Στις 40 ημερών περίπου αρχίζουν να ψιλοτσιμπανε τα σποράκια.
Γενικά δεν πρέπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα και τα μωρά σιγά-σιγά θα αρχίζουν να τρώνε μονα τους και θα αρνιούνται να τρώνε τη κρέμα.


Μαδημένα δεν ξέρω αν θα τα έλεγα
Σε ένα cockatiel 25 ημερών τα φτερά του θα πρέπει να είναι κάπως έτσι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Vada κατάλαβα.... Το ρίνγκνεκ που έχω το τάισα με μια τροφή που μου είχε δώσει ο άνθρωπος που το πήρα, δεν ξέρω ονομασία όμως.... Αυτά τώρα τι τροφή θέλουν, να δώσω την ίδια; Είναι άλλη για τα κοκατιλ; Μια από πετ σοπ; Να ψάξω κάτι πιο συγκεκριμένο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Berry Lily
Θα πας στην γιατρό σου το πουλάκι που δεν σου φαίνεται καλά, να δεις πρώτα τι γίνεται με την υγεία του, και για το τάισμα θα το συζητήσεις μαζί της να σου πει κι αυτή τη γνώμη της και αν δώσει το ΟΚ μιλάμε ξανά για την κρέμα, άν και λογικά αν δεν έχει λήξει, κάνει και αυτή που έχεις για ringneck.
Υπάρχουν χρήσιμες οδηγίες για τάισμα cockatiel στο παρακάτω άρθρο
 
@Touiti2 τα πήγα στη γιατρό...μου είπε να κάνω αποπαρασίτωση και θα τα παρακολουθούμε, δεν της φάνηκε να έχουν κάτι άλλο... Έκανα απολύμανση σε ΟΟΟΟΛΑ τα αντικείμενα , κλουβιά κλπ κλπ και τα ψακασα.... έβαλα και αυτό το φάρμακο που μου έδωσε.... Και περιμένω....
 
@Touiti2 τα πήγα στη γιατρό...μου είπε να κάνω αποπαρασίτωση και θα τα παρακολουθούμε, δεν της φάνηκε να έχουν κάτι άλλο... Έκανα απολύμανση σε ΟΟΟΟΛΑ τα αντικείμενα , κλουβιά κλπ κλπ και τα ψακασα.... έβαλα και αυτό το φάρμακο που μου έδωσε.... Και περιμένω....
Ωραιαα περιμένουμε ενημέρωση!
 
Back
Top