Αναπαραγωγή Αποριες για τη φετινη αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αλλαξε μερικά ακόμα υλικά (κλωστές), μέχρι να βρείς αυτό που της αρέσει. Δεν μπορεί να φτιάξει φωλιά με εφημερίδα. Αλλά και να φτιάξει δεν θα είναι ό,τι καλύτερο.
Δεν ειναι εφημεριδα, ειναι χαρτι κουζινας :) Επισης, τι ειδους κλωστες; Να τις αγορασω απο καπου ή μιλας για κανονικες κλωστες;
 
Ειρηνη, εννοει νηματα. Εχε της ποικιλια νηματων (κατα προτιμηση οχι το ασπρο της donald μπλεκουν ποδια) και σιγουρα θα επιλεξει καποιο απο αυτα, ή συνδυασμο αυτων. Επισης αν θελεις βαλτης και λιγο βαμβακι, ειναι σιγουρα καλυτερο απο το χαρτι που χρησιμοποιει.
 
Ειρηνη, εννοει νηματα. Εχε της ποικιλια νηματων (κατα προτιμηση οχι το ασπρο της donald μπλεκουν ποδια) και σιγουρα θα επιλεξει καποιο απο αυτα, ή συνδυασμο αυτων. Επισης αν θελεις βαλτης και λιγο βαμβακι, ειναι σιγουρα καλυτερο απο το χαρτι που χρησιμοποιει.
Απο νηματα εχω βαλει ο, τι υπαρχει και δεν υπαρχει. Εχω βαλει ΚΑΙ βαμβακι. Δεν χρησιμοποιει κανενα απ αυτα.
 
Αφησε τα και ολο και καποιο θα προτιμησει.. Βγαζει και τα φτερα της ή μονο με τα χαρτακια ασχολειται;
 
Και το στρωνει στη φωλια; Αποκλειουμε το ενδεχομενο να μην της αρεσει η φωλια εκει που ειναι;
 
Και το στρωνει στη φωλια; Αποκλειουμε το ενδεχομενο να μην της αρεσει η φωλια εκει που ειναι;
Ναι εχει ξεκινησει να την φτιαχνει με αυτο.. Μιραντα μου πραγματικα δε ξερω, της εχω βαλει δυο φωλιες, δεν ξερω τι φτεει ☹
 
Ατιμο γυναιο μας ταλαιπωρει! Δωσε της λιγο χρονο ακομα φανταζομαι, δεν μπορεις να κανεις κατι περισσοτερο.. Περιμενε βασικα και απο τους πιο ειδικους για καποια συμβουλη!
 
Ατιμο γυναιο μας ταλαιπωρει! Δωσε της λιγο χρονο ακομα φανταζομαι, δεν μπορεις να κανεις κατι περισσοτερο.. Περιμενε βασικα και απο τους πιο ειδικους για καποια συμβουλη!

😀 αν μας ταλαιπωρει λεει; Την πιστη μας εχει βγαλει 😛
Δεν ξερω αν φτεει η φωλια το νημα ή κατι τετοιο, απο τη συμπεριφορα της σκεφτομαι πως απλα μπορει να μην ειναι ετοιμη, τελευταια δεν "καθεται" ουτε να τη βατεψει ο αρσενικος, μονο φιλακια, και γενικοτερα δεν ασχολειται και ιδιαιτερα με τη φωλια θα ελεγα, φτερουγιζει ολη μερα απο δω κι απο κει και τρωει πολυυυ😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι οντως, φανταζομαι υπαρχει το ενδεχομενο να κανει κορδελακια το κοριτσακι!

Χρονος και παλι χρονος Ειρηνη, και υπομονη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Βρίσκει, και τα κάνει. Δεν φταίει το πουλάκι αλλά εσύ που δεν είσαι προετοιμασμένη κατάλληλα. Σιγά-σιγά,θα τα μάθεις όλα και δεν θα έχεις τέτοιου είδους θέματα. Κατ' αρχάς αφαίρεσε το χαρτί, την εφημερίδα και ότι άλλο τέτοιο υλικό. Βάλε στον πάτο του κλουβιού αμμο οστράκων και δώσε

JC13-50 - YUTA COTTON - ΛΙΝΑΤΣΑ BAMBAKI karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Είδη-αναπαραγωγής/JC13-50-YUTA-COTTON-ΛΙΝΑΤΣΑ-BAMBAKI-50gr-1
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βρίσκει, και τα κάνει. Δεν φταίει το πουλάκι αλλά εσύ που δεν είσαι προετοιμασμένη κατάλληλα. Σιγά-σιγά,θα τα μάθεις όλα και δεν θα έχεις τέτοιου είδους θέματα. Κατ' αρχάς αφαίρεσε το χαρτί, την εφημερίδα και ότι άλλο τέτοιο υλικό. Βάλε στον πάτο του κλουβιού αμμο οστράκων και δώσε

Για το οτι τα πραγματα εγιναν πολυ πιο γρηγορα απ οτι περιμενα δε νομιζω πως ευθυνομαι εγω.. Ειναι ζωντανοι
οργανισμοι και οι αντιδρασεις τους απροβλεπτες.. Δεν νομιζω πως ειχα το περιθωρειο να κανω κατι αλλο, ακολουθησα τις οδηγειες των παιδιων στο φορουμ κι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα :) Θα μπορουσες να μου
διευκρινυσεις σε τι υστερει η προετοιμασια απο μερους μου, για να το εχω υπ'οψιν μου και στην επομενη αναπαραγωγη;
Επισης, η αμμος οστρακων, ειναι αυτη η ασπρη; Αν μιλαμε για την ιδια, τετοια χρησιμοποιω. Θα αφαιρεσω σημερα κιολας απο το κλουβι τα χαρτια κι αυτα και θα παρω το συντομότερο δυνατο το υλικο φωλιας που μου προτεινεις. Το νημα και την "τριχα" να τα αφησω;
 
Τα ζωντανά είναι σε κάποια ποσοστά απρόβλεπτα, αλλά γι' αυτό υπάρχουν απαντήσεις για όλες τις παραξενιές τους, αρκεί να τις γνωρίζουμε και να αντιδράσουμε γρήγορα. Δεν σε "μαλώνω", προσπαθώ να δικαιολογήσω την συμπεριφορά του πουλιού και να πώ, οτι συνηθέστατα κάποια πράγματα δεν θα ήταν πρόβλημα αν είχαμε την πρόνοια να τα αποφύγουμε. Είναι γνωστό οτι όταν έλθει η ώρα τις φωλιάς τα θηλυκά θα ψάξουν για το υλικό που θέλουν. Αν δεν το βρούν θα ψάξουν για οτιδήποτε μοιάζει με αυτό που ψάχνουν. Μπορεί να είναι χαρτί, μπορεί να είναι ξεραμένα χορταρικά στην βάση του κλουβιού, μπορεί να είναι πούπουλα και ακόμα χνούδια και αιωρούμενα σκουπίδια που καταλήγουν κάποια στιγμή στο κλουβί. Εσύ αφού έχεις στην βάση, άμμο οστράκων, το χαρτί δεν χρειάζεται. Μια - δυο φωλιές και ένα - δυο υλικά (κλωστές) είναι αρκετά για να διαλέξει και να "κτίσει".
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σ' ευχαριστω πολυ! Αγορασα σημερα και μια εξωτερικη φωλια, καθως και το υλικο που μου ειπες! Τα δοκιμαζω απο αυριο και θα σας ενημερωσω για εξελιξεις :D
 
Κανενα ενδιαφερον για τη φωλια ακομη. Σκορπισε λιγα νηματα κατω και αυτο ηταν ολο.. Κατα τ'αλλα ζευγαρωνουν και φιλιουνται συνεχως.Λετε να χουν τιποτα ψειρες και γι αυτο να μην φτιαχνουν φωλια; Επισης, σημερα το πρωι εκει που έφτιαχνε τα φτερα της, τραβουσε ενα με δυναμη, σα να θελει να το βγαλει😕
 
Χαλάρωσε... μη βιάζεσαι... Θέλουν το χρόνο τους.
Ανησυχησααα τωρα. Εβαλα μια νωπη χαρτοπετσετα να δω αν υπαρχουν ψειρες.
Λετε να μαζευω τα φτερα που ριχνουν τα αλλα να της τα βαλω για υλικο φωλιας; 😛
 
Ειρήνη θα σου πω τι έκανε το δεύτερο ζευγάρι που έβαλα φέτος για αναπαραγωγή. Πριν μια εβδομάδα έβλεπα το θηλυκό να χτίζει φωλιά. Μόλις την έφτιαξε, είπα μέσα μου οκ είναι έτοιμη, οπότε έβγαλα το χώρισμα και τα άφησα μαζί. Από τη στιγμή που δεν διέκρινα διάθεση για καυγά, τα άφησα να κάνουν... ότι προστάξει η φύση. Το επόμενο πρωί η φωλιά ήταν διαλυμένη. Τις ημέρες που ακολούθησαν το θηλυκό έβαζε νήμα στη φωλιά, αλλά το αρσενικό με την πρώτη ευκαρία την κατέστρεφε. Χθες μετά τον καθαρισμό έβαλα καθαρή φωλιά, έριξα καθαρό νήμα μέσα στην φωλιά και σήμερα το πρωί την είδα έτοιμη, στρωμένη κανονικά και ο αρσενικός κύριος. Δεν είχε βγάλει έξω ούτε μια κλωστή. Οπότε χαλάρωσε, απόλαυσε όσο μπορείς τόσο τις χαρές όσο και τις απογοητεύσεις και να σκέφτεσαι πως είμαστε στην αρχή της αναπαραγωγικής, οπότε τα λάθη μας θα τα διορθώσουμε, αρκεί να είμαστε σωστά προετοιμασμένοι τουλάχιστον ως προς τα βασικά.
 
Back
Top