Αναπαραγωγή Απυρωτος αχατης

Αλέξανδρε θα συμφωνούσα αν τα έβαζες ανάποδα σε σειρά και σε σπουδαιότητα.
Η σειρά είναι όντως τυχαία, απλά ανέφερα αυτούς τους παράγοντες ενδεικτικά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ιεράρχηση αυτών δε διαφέρει από άτομο σε άτομο.
 
Ο καναρος κελαϊδουσε επίμονα και έχουν αρχίσει φωλιά δεν ξέρω όμως αν θα την ζευγαρώσει
 
Ο καναρος κελαϊδουσε επίμονα
Αυτό δεν είναι δείγμα ετοιμότητας προς αναπαραγωγή. Τουλάχιστον όχι μόνο αυτό. Τα πουλιά πρέπει να αλληλεπιδρουν. Να ταιζονται και να φιλιουνται. Το αρσενικό να τραγουδάει επίμονα προς το θηλυκό και ταυτόχρονα να χοροπηδαει. Να τρώει τα κάγκελα που λέμε. Το θηλυκό να μην ξεκολλαει απ το χώρισμα και να στηνεται στο αρσενικό για βατεμα. Τότε ενωνουμε το ζευγάρι. Τότε θα τη βατεψει. Και τότε θα έχουμε μια επιτυχημένη αναπαραγωγή. Όσο βιάζεσαι τόσο θα βλέπεις ασπορα αυγά. Δυστυχώς για το θηλυκό καναρινι...
 
Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο η καναρα θα γεννούσε αλλά αυγά κάτω ... ωστόσο βλέπω μερικά διχματα όπως ότι ο αρσενικός έτρογε τα κάγκελα και κελαϊδουσε όσο για το τάισμα είχα βάλει χώρισμα και δεν βλεποντουσταν για να δω ποτέ θα δείξει έτοιμος.
 
όσο για το τάισμα είχα βάλει χώρισμα και δεν βλεποντουσταν για να δω ποτέ θα δείξει έτοιμος.
Στην προετοιμασία του ζευγαριού μας θέλουμε να βλέπονται για να δούμε τις αλληλεπιδρασεις του ζευγαριού. Άρα καθόλου τη διάρκεια της προετοιμασίας το χώρισμα ανάμεσα τους είναι διαφανές, κάγκελο. Αλλιώς δε θα γνωριστούν και μετά θα αρχίσουν οι καβγαδες και οι τσακωμοι. Πρέπει να δώσουμε και σε αυτά την ευκαιρία πριν ζευγαρωσουν να γνωριστουν. Στο 2017 είμαστε. :)
 
έχω στην διάθεση μου και έναν ακόμα καναρο πυρομενο στο full
Βρε Τάκη μου νέο παιδί είσαι καταλαβαίνω την αγωνία και την ανυπομονησία σου εχω υπαρξει και εγω στη θεση αλλά με βιαστικες κινήσεις και με συνεχης αλλαγές των πουλιών και των ζευγαριών το μόνο που θα καταφέρεις είναι να τα στρεσαρεις και να μην τα βοηθάς να πυρωσουν όταν θα έρθει η ώρα. ΚΑΙ αυτή η ώρα αργεί ακόμα. Εγώ εξαρχής σου έχω προτείνει να καθυστερήσεις όλες τις αναπαραγωγες και να περιμένεις δεν με ακους. Άσε το κάθε καναρινι με το ταίρι του. Μην τα αλλάζεις θέση μην τα ενοχλείς συνέχεια και μη βιάζεσαι. Δεν είναι ρομπότ ή μηχανές. Ζωάκια είναι... Όλα αυτά στα λέω γιατί δε θέλω να απογοητευτείς και γιατί έχω κάνει τα ίδια λάθη με σένα και όλο απογοητευομουν. Στα λέω φιλικά γιατί ενώ βλέπω πως τα αγαπάς και τα φροντιζεις βιάζεσαι πολυ και κάνεις σπασμοδικες κινήσεις που δεν πρόκειται να σου δώσουν τίποτα πάρα μόνο άσπορα αυγά και κούραση των θηλυκων πουλιών. Ελπίζω να κάτσεις να σκεφτείς όλα αυτά... :)
 
Να ξανά χωρίσω το ζευγάρι και να βγάλω την φωλιά ;
Εγω έτσι θα σου πρότεινα. Να αφήσεις το χώρισμα/κάγκελο, να συνεχίσεις την διατροφική προετοιμασία και να κάνεις υπομονή. Μόλις δεις τα δείγματα που σου ανέφερα πάνω τότε να δώσεις φωλια και νήμα στο θηλυκό. Δίνοντας της φωλια ενεργοποιεις το ένστικτο της να την στρώσει και να γεννήσει. Αν την βγάλεις θα καθυστερήσει η όλη διαδικασία. Μην βιάζεσαι Τάκη μου. Ακόμα έχουμε μέσα Φλεβάρη. Και φαντάσου πως τα καναρινια ζευγαρωσουν την άνοιξη δλδ μετά από ένα μήνα! 😉
 
Εγω έτσι θα σου πρότεινα. Να αφήσεις το χώρισμα/κάγκελο, να συνεχίσεις την διατροφική προετοιμασία και να κάνεις υπομονή. Μόλις δεις τα δείγματα που σου ανέφερα πάνω τότε να δώσεις φωλια και νήμα στο θηλυκό. Δίνοντας της φωλια ενεργοποιεις το ένστικτο της να την στρώσει και να γεννήσει. Αν την βγάλεις θα καθυστερήσει η όλη διαδικασία. Μην βιάζεσαι Τάκη μου. Ακόμα έχουμε μέσα Φλεβάρη. Και φαντάσου πως τα καναρινια ζευγαρωσουν την άνοιξη δλδ μετά από ένα μήνα! 😉
Οκ την έβγαλα και έχω αφήσει χώρισμα κάγκελο και δίνω αυγό και τα συναφοι
 
Οκ την έβγαλα και έχω αφήσει χώρισμα κάγκελο και δίνω αυγό και τα συναφοι
Όλα αυτά τα έκανες 10 και μισή το βράδυ; Τα ξύπνησες μες τη μαύρη νύχτα για να κάνεις τις αλλαγές αυτές;
 
Θα κάνω μια ερώτηση που την έχω ξανά κάνει αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω μήπως μπορώ να ξέρω ποτέ θα ξαναγεννησει η καναρα
 
Θα κάνω μια ερώτηση που την έχω ξανά κάνει αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω μήπως μπορώ να ξέρω ποτέ θα ξαναγεννησει η καναρα
Κάνεις δεν μπορεί να το ξέρει και κα στο απαντήσει αυτό. Όταν θα είναι ξανά έτοιμη. Μήπως άλλαξες θέση το κλουβί ή της έβαλες αλλού φωλια; Μήπως της έδωσες άλλο υλικό φωλιας;
 
Θέση δεν άλλαξα, η φωλιά δεν υπάρχει πλέον την έχω βγάλει ούτε νήμα άλλαξα

Μήπως μπορώ από συμπτώματα να ξέρω ποτε θα γεννήσει;
 
Back
Top