Αναπαραγωγή Απυρωτος αχατης

Μήπως μπορώ από συμπτώματα να ξέρω ποτε θα γεννήσει;
Θα είναι πιο ανησυχη, θα ψάχνει υλικό για να στρώσει φωλια θα καλεί τον αρσενικό. Όλα αυτά δείχνουν πως είναι έτοιμη για ζευγαρωμα. Αλλά πότε δε ξέρεις πότε θα δεις το αυγό στον πάτο του κλουβιού.
Αλλά γιατί τόσο άγχος και αγωνία ποτέ θα κάνει αυγό το θηλυκό? Το έχεις ενωμένοι με το αρσενικό? Με το αρσενικό ταιζονται βατευονται κτλ?
 
Κάνεις δεν μπορεί να το ξέρει και κα στο απαντήσει αυτό. Όταν θα είναι ξανά έτοιμη. Μήπως άλλαξες θέση το κλουβί ή της έβαλες αλλού φωλια; Μήπως της έδωσες άλλο υλικό φωλιας;
Επίσης η θέση της φωλιάς τι ρόλο παίζει... Την έβαλα λίγο αλλά μου είπατε να την βγάλω όσο την άφησα ναι δεν την είχα βάλει στο ίδιο σημιο
 
Επίσης η θέση της φωλιάς τι ρόλο παίζει.
Μπορεί επειδή άλλαξες θέση στη φωλιά ή υλικό, η κανάρα να μην τα δεχόταν γι αυτό και σε ρώτησα. Έχουν και αυτά τις προτιμήσεις και τις παραξένιες τους.

Το ζευγάρι σου το έχεις ενωμένο η χώρια; Θεωρείς πως ο αρσενικός είναι έτοιμος και πυρωμένος να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή Φλεβάρη μήνα;
 
Το ζευγάρι σου το έχεις ενωμένο η χώρια; Θεωρείς πως ο αρσενικός είναι έτοιμος και πυρωμένος να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή Φλεβάρη μήνα;
Το ζευγάρι το έχω με το χώρισμα θεωρώ πως ο αρσενικός τώρα ετοιμάζεται για αυτό δεν τα έχω ενόσει ακόμα
 
Το ζευγάρι το έχω με το χώρισμα θεωρώ πως ο αρσενικός τώρα ετοιμάζεται για αυτό δεν τα έχω ενόσει ακόμα
Αφού ο αρσενικός δεν είναι ακόμα έτοιμος γιατί θες να δεις αυγό απ το θηλυκό και ρωτάς πότε θα γεννήσει; Μην της δώσεις ούτε φωλιά ούτε νήμα, μέχρι να ετοιμαστεί και ο αρσενικός... Υπομονή Τάκη.. Υπομονή!
 
Μην της δώσεις ούτε φωλιά ούτε νήμα, μέχρι να ετοιμαστεί και ο αρσενικός
Κι αν το θηλυκό έχει μπει ή θα μπει σε διαδικασία ωοτοκίας και θελήσει Αλίκη να γεννήσει, τι κάνουμε;
Πιστεύω πως από την ώρα που τα πουλιά μπήκαν σε κατάσταση αναπαραγωγής ακόμη κι από λάθος... Οφείλουμε να ακολουθούμε τα προβλεπόμενα είτε έχουμε έτοιμο αρσενικό είτε όχι...
Γιατί αυτό δεν είναι το λάθος...
Λάθος είναι να έχουμε έτοιμα θηλυκά με ανέτοιμα τα αρσενικά τους... κι αυτό πρέπει να παλεύουμε να διορθώνεται.
 
Κι αν το θηλυκό έχει μπει ή θα μπει σε διαδικασία ωοτοκίας και θελήσει Αλίκη να γεννήσει, τι κάνουμε;
Ή που δοκιμάζεις να βάλεις τον αρσενικό (αφου φυσικά τα πουλιά είναι με χώρισμα/κάγκελο αρκετό διάστημα, ώστε να έχουν γνωριστεί και να μην αρχίσουν οι καβγάδες) ευελπιστώντας να βατέψει και τα υπόλοιπα αυγά που θα ακολουθήσουν να είναι ένσπορα (χλωμό), ή που ο αρσενικός θα είναι πέρα βρέχει και το θηλυκό θα κάνει μια ωοτοκία στον πάτο. Δεν βλέπω άλλη λύση.

Λάθος είναι να έχουμε έτοιμα θηλυκά με ανέτοιμα τα αρσενικά τους...
Αυτό ακριβώς το πρόβλημα προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε και στο συγκεκριμένο θέμα. Και όσο δεν συγχρονίζονται τόσο θα χάνονται ωοτοκίες στον πάτο του κλουβιού. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.
 
Και που θα τα γεννήσει αν δεν υπάρχει φωλιά;
Κάτω θα τα γεννήσει.
Απλά γενικά αυτό που πρέπει να κάνουμε (που δεν το κάνουν οι βιαστικοί χομπίστες, που το μόνο που θέλουν είναι να βγάλουν νεοσσούς ΤΩΡΑ ο κόσμος να χαλάσει, δεν πα να έχει 5 βαθμούς...) είναι να συγχρονίζουν το ζευγάρι. Μια επιτυχημένη αναπαραγωγή βασίζεται στο timing. Όταν θα βγει το χώρισμα θα πρέπει και τα 2 να είναι το ίδιο πυρωμένα. Γι αυτό προσωπικά θεωρώ πως αν έρθει σε ωοτοκία ένα θηλυκό και το αρσενικό είναι πέρα βρέχει αυτή η ωοτοκία θα είναι χαμένη. Απλά θα πρέπει μετά από αυτό να καθυστερήσουμε όσο γίνεται την κανάρα, πριν προχωρήσει σε επόμενη ωοτοκία άμεσα (αυτό θα γίνει με το να κλωσήσει κάποια άσπορα/ψεύτικα αυγά) και δίνουμε έμφαση στη διατροφή του αρσενικού (μην υπερβάλουμε όμως γιατί θα αποκτήσει λίπος και μετά τα αυγά πάλι άσπορα θα είναι) και με υπομονή και με το πέρας του καιρού θα πυρώσει και εκείνος.

Είμαι σίγουρη πως αν όλο αυτό γινόταν σε 2 μήνες ο αρσενικός όχι απλά θα ήταν έτοιμος... Θα την βάτευε με το που έβγαινε το χώρισμα!

Γι αυτό φωνάζω και επιμενω μη βιάζετε να ετοιμάζεται για αναπαραγωγή από τώρα, γιατί να τα τα προβλήματα. Κάθε πράμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο! 😛
 
Απλά θα πρέπει μετά από αυτό να καθυστερήσουμε όσο γίνεται την κανάρα, πριν προχωρήσει σε επόμενη ωοτοκία άμεσα
Και αυτό πως στην ευχή θα γίνει αν έχει γεννήσει κάτω;
Είμαι σίγουρη πως αν όλο αυτό γινόταν σε 2 μήνες ο αρσενικός όχι απλά θα ήταν έτοιμος... Θα την βάτευε με το που έβγαινε το χώρισμα!
Κι εγώ το ίδιο...
Απλά τότε οι ψείρες θα κάνουν βόλτες στο "κάγκελο" και τα μικρά θα έχουν κρεμασμένα τα κεφάλια έξω από τη φωλιά λόγω ζέστης...
Για μένα το μυστικό είναι να έχεις έτοιμα τα αρσενικά κρατώντας "πίσω" τα θηλυκά...
Τα υπόλοιπα τα αποφασίζουν τα πουλιά... Που από ένστικτο γνωρίζουν τα πάντα καλύτερα από μας.
μη βιάζετε να ετοιμάζεται για αναπαραγωγή από τώρα
Καλά κάνεις και το λες...
Τι μπορούμε να κάνουμε για τα θηλυκά καναρίνια που δεν άκουσαν τις προτροπές μας;
 
Απλά τότε οι ψείρες θα κάνουν βόλτες στο "κάγκελο" και τα μικρά θα έχουν κρεμασμένα τα κεφάλια έξω από τη φωλιά λόγω ζέστης..
Από πότε 20 Απριλίου έχει τόση ζέστη...; Έλα βρε Γιάννη τώρα... Τέτοια περιστατικά παρατηρούνται τον Ιούνιο. Και αν κάποιος έχει προνοήσει και έχει ψεκάσει προληπτικά τότε δε θα υπάρχουν ψείρες.

Τι μπορούμε να κάνουμε για τα θηλυκά καναρίνια που δεν άκουσαν τις προτροπές μας;
Γιάννη νομίζω πλέον δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Δυστυχώς δεν βγάζω άκρη. Για μενα σημασία έχει ο συγχρονισμός. Προσωπικά θεωρώ πως αν όλα γίνονται στην ώρα τους, και τα 2 θα είναι έτοιμα και πυρωμένα και όλα θα κυλήσουν ομαλά. Και πότε είναι η ώρα τους; Την άνοιξη! Όχι 20 Φλεβάρη! Έτσι λοιπόν για όσους έχουν βιαστεί και εχουν βάλει τα καναρίνια τους να ζευγαρώσουν μες το χειμώνα, θα έχουν τέτοιες συνέπειες. Πυρωμένα θηλυκά που θα γεννούν άσπορα αυγά κάτω, και αδιάφορα αρσενικά που ακόμα δεν είναι έτοιμα να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή. Για μένα δεν φταίνε ούτε τα πουλιά ούτε πρέπει να μπαινοβγάζουμε τη φωλιά και το νήμα καθε μέρα για να μην έχουμε μια ακόμα ωοτοκία τον πάτο. Φταίνε όσοι βιάζονται να τα βάλουν για αναπαραγωγή. Αν όλα είχαν γίνει στην ώρα τους όλα θα πήγαιναν ρολόι. Και η ώρα αυτή δεν είναι μες το χειμώνα. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Νομίζω η γνώμη μου είναι ξεκάθαρη και σαφής και από ένα σημείο και μετά δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι.
 
Φταίνε όσοι βιάζονται να τα βάλουν για αναπαραγωγή.
Σωστά.. αυτό φταίει.
Τα ερωτήματα όμως υπάρχουν όπως και οι περιπτώσεις των βιαστικών...
Κακώς γίνεται αλλά όταν γίνει κάπως πρέπει να τα "συμμαζέψουμε"
Και που θα τα γεννήσει αν δεν υπάρχει φωλιά;
Και αυτό πως στην ευχή θα γίνει αν έχει γεννήσει κάτω;
Τι μπορούμε να κάνουμε για τα θηλυκά καναρίνια που δεν άκουσαν τις προτροπές μας;
και από ένα σημείο και μετά δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι.
Δηλαδή απάντησες σ' αυτά και χρειάζεται να το επαναλάβεις;
 
Δηλαδή απάντησες σ' αυτά και χρειάζεται να το επαναλάβεις;
Να αφήσεις το χώρισμα/κάγκελο, να συνεχίσεις την διατροφική προετοιμασία και να κάνεις υπομονή. Μόλις δεις τα δείγματα που σου ανέφερα πάνω τότε να δώσεις φωλια και νήμα στο θηλυκό. Δίνοντας της φωλια ενεργοποιεις το ένστικτο της να την στρώσει και να γεννήσει. Αν την βγάλεις θα καθυστερήσει η όλη διαδικασία. Μην βιάζεσαι Τάκη μου. Ακόμα έχουμε μέσα Φλεβάρη. Και φαντάσου πως τα καναρινια ζευγαρωσουν την άνοιξη δλδ μετά από ένα μήνα! 😉
Από την Τρίτη έχω απαντήσει λέγοντας την προσωπική μου άποψη.
Και για να ολοκληρώσω την πρότασή μου, αφού ο Τάκης τα βλέπει και ταίζονται μπορεί να δοκιμάζει κάθε 4-5 μέρες να βγάζει το χώρισμα και να παρατηρεί την συμπεριφορά τους. 'Ένα έτοιμο αρσενικό με το που βγει το χώρισμα βατεύει. Αν παραμένει αδιάφορος προς το θηλυκό, τότε το χώρισμα ξαναμπαίνει. Και αν όσο το διάστημα που ο αρσενικός δεν είναι ακόμα έτοιμος για αναπαραγωγή, η κανάρα γεννήσει, θα είναι άσπορα και θα τα κάνει κάτω. Όπως έγινε και την πρώτη φορά. Γιατί και φωλιά να έβαζε, και μέσα να γεννούσε και το χώρισμα να έβγαζε πάλι άσπορα θα ήταν, αφού ο αρσενικός δεν είναι έτοιμος ακόμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Και αν όσο το διάστημα που ο αρσενικός δεν είναι ακόμα έτοιμος για αναπαραγωγή, η κανάρα γεννήσει, θα είναι άσπορα και θα τα κάνει κάτω. Όπως έγινε και την πρώτη φορά. Γιατί και φωλιά να έβαζε, και μέσα να γεννούσε και το χώρισμα να έβγαζε πάλι άσπορα θα ήταν, αφού ο αρσενικός δεν είναι έτοιμος ακόμα.
Αυτό γράφω και εξηγώ Αλίκη...
Πως έτσι η αλλιώς άσπορα μπορεί να είναι εξ αιτίας της μη ετοιμότητας του αρσενικού...
Τη φωλιά όμως τη χρειαζόμαστε για να "σώσουμε" το θηλυκό και να το κρατήσουμε έτοιμο. Για τον "κύριο"... όταν κι αν αυτός ετοιμαστεί.
 
Τη φωλιά όμως τη χρειαζόμαστε για να "σώσουμε" το θηλυκό και να το κρατήσουμε έτοιμο. Για τον "κύριο"... όταν κι αν αυτός ετοιμαστεί.
Δηλαδή με βάζεις και γράφω τόση ώρα για να καταλήξεις σε αυτό; Αχ βρε Γιάννη αχ... 😛

Δε ξέρω κατά πόσο συμφωνώ. Γιατί δεν έχει χρειαστεί ποτέ να ακολουθήσω μια τέτοια πρακτική μιας και όταν ενώνω τα ζευγάρια μου ξέρω πως είναι και τα 2 πυρωμένα και δεν αντιμετωπίζω τέτοιου είδους προβλήματα γιατί τα βάζω να ζευγαρώνουν την άνοιξη. 😛

Τάκη δοκίμασε τη μέθοδο που αναφέρει ο Γιάννης. Απ ότι καταλαβαίνω, είναι μια προληπτική μέθοδος έτσι ώστε να προλάβεις και να γεννήσει η κανάρα τα άσπορα αυγά της στην φωλιά και όχι κάτω.

Μια απορία που μου γεννήθηκε. Αν έχει μόνιμε τη φωλιά μέσα; Γιατί να την μπαινοβγάζει κάθε μέρα και να την έχει μέσα στο κλουβί για 4 - 5 ώρες μόνο;
 
Τα πουλιά είναι σε καλό δρόμο πιστεύω κάνω εντατική διατροφή με πολλές βιταμίνες και σε μερικές μέρες τα πουλιά θα μπουν !
 
Back
Top