Αναπαραγωγή Απόγονος από ζευγάρι καρδερίνες γραβάτες

Καταπληκτικα!
Σε ευχαριστώ Σάκη.
[automerge]1561574775[/automerge]
fmrQYfw.jpg
 
Ευχαριστώ πολύ Αντώνη!
[automerge]1561577146[/automerge]
Κώστα να σε ρωτήσω κάτι; η μετάλλαξη που είναι η θηλυκια σου πως λέγεται; Στα παραδείσια λέγεται pied αλλά στις καρδερίνες;
Γιάννη δεν το γνωρίζω, εγώ και νομίζω οι περισσότεροι σαν παρδαλα τα γνωρίζουμε! Είναι πάντως πουλιά που είναι πολύ σπάνια και πολύ σπάνια βλέπεις να έχει κάποιος τουλάχιστον σε balkanika εκτροφής. Εγώ όλα κι όλα τέτοια πουλιά 3 έχω βγάλει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φοβερό... Θηλυκή είναι;
Εχω 2 ερωτήσεις για όποιον ξέρει:
Α) Η μάσκα είναι κυρίαρχη; δηδαλη εάν γίνει αναπαραγωγή ανάμεσα σε ένα πουλί με μάσκα και χωρίς πως θα βγούνε τα μικρά;
Β) καρδερινοκαναρο με πατέρα γραβάτα έχει και αυτό μάσκα; Επειδή έχω δει τέτοια καρδερινοκανα ρωτάω. Ευχαριστώ!
 
Οτι καλυτερο. Μακραν..συγχαρητηρια κωστα
Ευχαριστώ Νίκο!
[automerge]1564600233[/automerge]
Φοβερό... Θηλυκή είναι;
Εχω 2 ερωτήσεις για όποιον ξέρει:
Α) Η μάσκα είναι κυρίαρχη; δηδαλη εάν γίνει αναπαραγωγή ανάμεσα σε ένα πουλί με μάσκα και χωρίς πως θα βγούνε τα μικρά;
Β) καρδερινοκαναρο με πατέρα γραβάτα έχει και αυτό μάσκα; Επειδή έχω δει τέτοια καρδερινοκανα ρωτάω. Ευχαριστώ!
Αρσενικό είναι! Τι εννοείς; Να ζευγαρωσεις μια καρδερίνα αρχέγονη με μια γραβάτα τι αποτέλεσμα θα έχεις;
Καρδερινοκαναρο που έχει βγει απο πατέρα με γραβάτα εκεί παίζει ρόλο και τι γραβάτα είναι! Πριν αρκετά χρόνια έβγαζα τέτοια πουλιά αλλά πλέον δεν έχει νόημα για μένα, ίσως έχω κάπου φωτογραφιες
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να ζευγαρωσεις μια καρδερίνα αρχέγονη με μια γραβάτα τι αποτέλεσμα θα έχεις;
Αυτό ακριβώς! Γενικά είναι κάτι κυρίαρχο; αυτό ρωτάω
Έχει ένα καρδερινοκαναρο γνωστός μου που είναι γραβάτα. Πιθανολογώ ότι προέρχεται από τέτοια καρδερίνα, σωστά;
 
Αυτό ακριβώς! Γενικά είναι κάτι κυρίαρχο; αυτό ρωτάω
Έχει ένα καρδερινοκαναρο γνωστός μου που είναι γραβάτα. Πιθανολογώ ότι προέρχεται από τέτοια καρδερίνα, σωστά;
Γιάννη αυτό το πουλί που βλέπεις έχει βγει από αρσενικό με γραβάτα και θυλικο αρχέγονο! Αλλά το αρσενικό (εκεί είναι όλη η ιστορία) έχει ασπρα νυχια που σημαίνει ότι έχει ασιανισμο! Εάν έβαζες ένα αρσενικό με ίδια γραβάτα και μαύρα νύχια δεν θα έπαιρνες ποτέ αυτό το αποτέλεσμα! Και όταν βάλεις 2 γραβάτες με άσπρα νύχια μπορεί να βγάλεις από τίποτα έως λευκή καρδερίνα με μαύρα μάτια.σπάνιο βέβαια! Απογόνους γραβάτες με άσπρα νύχια όμως θα βγάλεις σίγουρα. Λίγες είναι οι γραβάτες με τέτοιες δυνατότητες! Όσο για το καρδερινοκαναρο του φίλου σου είναι αρκετά συνηθισμένο να βγάζουν γραβάτες, δεν νομίζω ότι το αρσενικό θα είχε γραβάτα! Εκεί νομίζω έπαιξε ρόλο και η καναρα.
 
Back
Top