Ασθένειες Αραιωση πτερωματος γυρω απο το ματι καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mary27

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Για να μην το ποσταρω σε νεο θεμα, θα ρωτησω εδω... Πιανοντας το καναρινακι σημερα να του βαλω κρεμα, ειδα μια μικρη αραιωση τριχωματοσ γυρω απο το ματι... Παραθετω φωτο,ξερει κανεις απο τι ειναι και τι να κάνω;

12.webp
 
καπου το τριβει. Αν δεις και δακρυ ή βλεννα στην πορεια ειναι ισως μολυνση και το φαγουριζει.Αν δεν δεις να τριβεται, αστο προς το παρον ετσι. Σε αντιθετη περιπτωση,ριξε ειδικο ορο για τα ματια (καθαρισμου σκονης κλπ ) απο φαρμακειο και αν συνεχιζει ισως χρειαστει αντιβιοτικη αλοιφη ή σταγονες. Ρωτα για σκευασμα το γιατρο που μιλας τελευταια για την ποδοδερματιτιδα.
 
Παρατήρησε επίσης την αναπνοή του λιγάκι από απόσταση για να είναι ήρεμος. Αν αναπνέει κανονικά χωρίς δυσκολία. Κοίταξε και τα πόδια του από την πάνω μεριά, όχι εκεί που έχει το πρόβλημα αλλά από επάνω και στο καλάμι. Δες αν το χρώμα τους είναι κανονικό και το δέρμα λείο, όπως ήταν συνήθως δηλαδή.

Βγάλε και τις πατήθρες και πλένε τις καλά με dettol. Έχεις βάλει μήπως πατήθρες από σκοινί;
 
Πραγματι το τριβει το ματι στο σημειο εκεινοκαι κυριως τον τελευταιο καιρο που του βαζα επιθολ και τωρα αλοιφη αν και ειναι λιγη η ποσοτητα παει να καθαρισει το ποδι και μετα τριβει το ραμφος του και το σημειο εκεινο στο κλαρι... Τα κλαρια (τα νεα που πηρα, τα στρογγυλεμενα) τα πλενω τακτικα, οποτε μολυνση δεν το βλεπω να ναι, προφανως απο το τριψιμο.. Σχοινένια κλαδιά θα χω από βδομάδα...
Βγαίνει παλι τρίχωμα στο σημείο εκείνο; Πως να τον σταματήσω;
 
Εμενα μια καναρα μου που ενω κλωσσουσε εκανε λιγο περισσοτερη αραιωση απο του δικου σου της εβαζα tobrex πρωι και βραδυ και σε λιγες μερες της ειχε φυγει! Tobrex χωρις κορτιζονη! Και το χαμομηλι βοηθαει! Δοκιμασε το! Ουτως ή αλλως κακο δεν κανουν! 😉 Περαστικα σας ευχομαι! :D

Φιλικα!
Αλίκη!
 
Πραγματι το τριβει το ματι στο σημειο εκεινοκαι κυριως τον τελευταιο καιρο που του βαζα επιθολ και τωρα αλοιφη αν και ειναι λιγη η ποσοτητα παει να καθαρισει το ποδι και μετα τριβει το ραμφος του και το σημειο εκεινο στο κλαρι... Τα κλαρια (τα νεα που πηρα, τα στρογγυλεμενα) τα πλενω τακτικα, οποτε μολυνση δεν το βλεπω να ναι, προφανως απο το τριψιμο.. Σχοινένια κλαδιά θα χω από βδομάδα...
Βγαίνει παλι τρίχωμα στο σημείο εκείνο;πως να τον σταματήσω;


Αν δεν είναι κάποια μόλυνση υπομονή μέχρι την επόμενη πτερόροια και θα φτιάξει!
 
Δυστυχως συνεχιζει να χτυπα το ραμφος του και να ξυνεται στο κλαρι και στον πατο του κλουβιου και η αραιωση του τριχωματος στο σημειο μεγαλωνει, οχι πολυ αλλα ειναι μεγαλυτερη απο την φωτο...
Τι σκευασμα να του βαλω και για ποσο;
 
εκανες πλυσεις με ορο για τα ματια; Εβαλες καποια αλοιφη;

ριξε μια ματια και στο στομα του, εσωτερικα στο βαθος, αν βλεπεις κατι αλλο εκτος απο ροζουλι επιφανειες
 
Πάντως το μάτι του είναι ή έστω φαίνεται πολύ καλό ( καθαρό, λαμπερό χωρίς θαμπάδες και βλέννα)...
 
Θα πάω να παρω αυριο το TOBREX που λετε παραπάνω.. Δεν ειχα πάρει κάτι μεχρι στιγμής, αλλά σήμερα που ειδα παραπανω αραιωση θα παρω οπωσδηποτε...
 
Tobrex χωρις κρτιζονη! Το τονιζω! Το παιδικο πρεπει να βαλεις! Εγω ειμαι σιγουρη πως θα δεις βελτιωση!
 
Το πήρα το TOBREX χωρίς κορτιζόνη και του έβαλα σήμερα.. Το κακό είναι ότι οταν τον αφησα στο κλουβί έτριβε πάλι το σημείο εκείνο πάνω στο κλαρί, προφανώς λόγω του υγρού.. Ελπίζω να το σταματήσει σύντομα αυτό πριν χάσει και άλλες τριχωμα γύρω από τα μάτια..
Μπορει καποιος να μου πει την δοσολογία, πόσες σταγόνες;Επίσης, επειδή αρχίζει θεραπεία με BAYTRIL,υπάρχει πιθανότητα αλληλεπίδρασης μεταξύ των 2 αυτών φαρμάκων;
 
1 σταγονα αρκει. Το καθυστερησες...

για Baytril ποιος σου ειπε και για ποιον λογο;
 
Το Baytril δεν εχει να κανει με τα μάτια του καναρινιού, ειναι από πτηνίατρο για τη θεραπεία για την ποδοδερματίτιδα (νομιζω σας ειχα στειλει και πμ γιαυτο jk21)..Απλά ρωτάω αν υπάρχει αλληλεπίδραση toblex-Baytril γιατί για το Baytril ομολογώ ότι εχω αρχίσει και το φοβάμαι, αυριο θα το χω να το αρχίσω αλλά παντού το αναφερουν ως κατι πολυ δυνατό..1 ml για καθε 100 ml νερού η σωστή δοσολογία ε;Σε περίπτωση διάρροιας το σταματάω;
 
Συγνωμη βρε Μαρια... Ξεχασα που μου ειχες γραψει. Δεν γνωριζω για αλληλεπιδραση μεταξυ των δυο φαρμακων

η δοσολογια που αναφερεις, ειναι η συνηθεστερα συνιστωμενη, αλλα σωστη στην καθε περιπτωση ειναι η συνιστωμενη απο τον επιβλεποντα γιατρο. Σε περιπτωση διαρροιας ενημερωνεις το γιατρο σου.Αν θες τον ρωτας απο τωρα για την χρηση Ultra Levure (Προβιοτικό Ζακχαρομύκητες)

παραλληλα με το Baytril
 
Με το ματάκι του είδα ήδη βελτίωση. Δεν το χτυπά πλεον στο ξύλο... Ελπίζω να βγάλει σύντομα και πουπουλάκια στο σημείο που λείπουν γύρω από το μάτι..
Με το πόδι και την ποδοδερματίτιδα, σήμερα τον είδα να χει μαζεμενο το αριστερό πόδι, αυτό που πίστευα ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση.. Το χει μαζεμενο και οταν τον έπιασα και τον εβγαλα έξω,τα 3 δαχτυλα, ψηλά προς τη βάση του ποδιού ήταν κόκκινα,όχι μπεζ όπως είναι κανονικά.. Και φαίνονται και κόκκινες οι φλέβες.. Το Baytril το ξεκίνησα πιο μετά, το μεσημερι και μέχρι τώρα δεν εχει κάνει διάρροια... Ξερει κανεις από τί μπορεί να ναι κοκκινωπά τα δάχτυλα;
 
Το οτι το ματακι παει καλυτερα ειναι πολυ θετικο! Συνεχισε tobrex! Δβαζε του απο μια σταγονα και στα δυο ματακια πρωι βραδυ... :D

Τωρα για τα ποδαρακια δε ξερω να σου πω... Το οτι ανασηκωνει το ποδι και ειναι κοκκινο με παραπεμπει σε υπεραιμια που ξερω οτι οφειλεται απο υπερβολικη χορηγηση βιταμινων(αυτων των κιτρινων που δηθεν ειναι αυγοτροφη)... Επισης το ανασηκωμα του ποδιου μπορει να σημαινει οτι εχει λιπος... Μπορεις να ανεβασεις φωτο με τα ποδαρακια του και με την κοιλιτσα του απο κατω για να σε βοηθησουμε;

Κατα τα αλλα το πουλακι πως ειναι; Η διαθεση του; Τρωει πινει ολα κανονικά; :)
 
Πήγαμε σε κτηνίατρο τελικά.. Το πόδι του ήταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση,έχει όλο μικρές φουσκαλίτσες.. Ο γιατρός που το ειδε είπε ότι είναι από τη φλεγμονή, μου δωσε ένα αντισηπτικό σαν το betadin αλλά που δεν αφήνει κόκκινο χρώμα, μου πε να συνεχίσω την αντιβίωση BAYTRIL και θα δουμε.. Πήρε δείγμα από τις κουτσουλιές και του κανε καλλιέργεια, δεν βρήκε τίποτα εκεί...
Την αντιβίωση τη δίνω από προχτές, δεν εχει κανει διάρροια, το πόδι το φυλάει ακόμα και σήμερα που τον έπιασα πάλι, είδα ότι έχει λίγο πυον στο σπυρι δίπλα.. Επειδή ο γιατρός είναι στο εξωτερικό (ειπαμε να τον παρω όταν γυρίσει) τι να κανω με το πυον;
και κατι άλλο, μια φυτική αλοιφή η LEUCAGEL κάνει δουλειά; Αν χορηγηθεί παράλληλα με την αντιβιωση υπάρχει πρόβλημα;Είναι φυτική νομιζω, με αλόη προπόλη κλπ..
 
Το τριψιμο του ματιου το σταματησε.. Δεν ξερω αν είναι από το tobrex ή επειδή δεν μπορεί να περπατήσει καλά και άρα δεν μπορεί να ξυστεί ευκολα.. Ο γιατρος που το ειδε, επειδή είδε και μια μικρή αραίωση και στο σκουφί, μου δωσε σε μια σύριγγα ενα υγρο για ακάρεα (δεν ξερω μαρκα κλπ μου δωσε ετοιμη συριγγα) να του ριξω μια σταγονα στο σβερκο σε μια βδομαδα... Πάντως το χει σταματησει το τρίψιμο ματιου..
 
Back
Top