Ασθένειες Αραιωση πτερωματος γυρω απο το ματι καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτες που είναι σαν κλαδιά, πλαστικές αλλά με διαφορά πλάτους κατα μήκος της πατήθρας,τις είχα αλλά οταν αρχισε η ποδοδερματίτιδα πήρα ολοισιες με γραμμώσεις πάνω και μετά πήρα σχοινένιες... Τώρα ξαναβαλα τις ολοισιες,τον βλέπω να ανεβαίνει, παλευει αλλα στα δυο πόδια δεν μπορεί να σταθεί, μόνο αν κρύψει το άρρωστο πόδι μπορεί να σταθεί..Αλλιώς κάθεται λίγο και μετά πετάει πάλι στον πατο.. Σκεφτόμουν να τυλίξω τις πατήθρες με υφασμα κάπως "ανωμαλο" που και θα τον βοηθησει να πατησει με το άρρωστο πόδι αλλά και δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα πχ να πιαστεί καποιο νύχι από το άλλο πόδι... Εχει κανεις ιδέα τί υφασμα να βαλω; Πχ από μπλούζα καλοκαιρινή, λεπτό και χωρίς κόμπους ή κάτι άλλο;
 
αν βάλεις ύφασμα θα πρέπει να είναι λεπτό βαμβακερό χωρίς εμφανείς ίνες αλλά θα πρέπει και να τσιτώσει απόλυτα γιατί αλλιώς θα κινείται και θα είναι χειρότερα
 
Αυτες που είναι σαν κλαδιά, πλαστικές αλλά με διαφορά πλάτους κατα μήκος της πατήθρας,τις είχα αλλά οταν αρχισε η ποδοδερματίτιδα πήρα ολοισιες με γραμμώσεις πάνω και μετά πήρα σχοινένιες... Τώρα ξαναβαλα τις ολοισιες,τον βλέπω να ανεβαίνει, παλευει αλλα στα δυο πόδια δεν μπορεί να σταθεί, μόνο αν κρύψει το άρρωστο πόδι μπορεί να σταθεί..Αλλιώς κάθεται λίγο και μετά πετάει πάλι στον πατο.. Σκεφτόμουν να τυλίξω τις πατήθρες με υφασμα κάπως "ανωμαλο" που και θα τον βοηθησει να πατησει με το άρρωστο πόδι αλλά και δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα πχ να πιαστεί καποιο νύχι από το άλλο πόδι... Εχει κανεις ιδέα τί υφασμα να βαλω; Πχ από μπλούζα καλοκαιρινή, λεπτό και χωρίς κόμπους ή κάτι άλλο;

Εγω βρισκω ιδανικη λυση τις ξυλινες πατηθρες τις οποιες φτιαχνω μονος μου, να εχουν και τη φλουδα εξωτερικα η οποια βοηθαει να λιμαρουν τα νυχια και να εξασκουνται ολοι οι μυς των ποδιων. Δεν εχει σημασια τι δεντρο, οτι βρω βαζω καθε φορα. Εγω αυτα που λενε κατα καιρους το ενα ειναι τοξικο το αλλο εχει μικροβια αυτα ειναι χαζομαρες... εγω τοσα χρονια τετοια ξυλα βαζω απο τη φυση και ουτε ψειρα ουτε αρρωστια ειχα ποτε.
 
Η σωστή πατήθρα είναι στρογγυλή, σε διάμετρο απο 10-14 mm και απο σχετικά σκληρό και απαραίτητα νεκρό ξύλο. Πέραν αυτού φυσικά, ο καθένας με τις απόψεις του. Στο εμπόριο υπάρχουν οι λεγόμενες "γκαβίλιες". Οσοι ασχολούνται με ξυλουργικές εργασίες τις γνωρίζουν καλά. Πωλούνται σε βέργες του μέτρου και σε διάφορες διαμέτρους. Προτιμούμε αυτές που είναι λείες στην επιφάνειά τους. Είναι μια πολύ καλή και σχετικά οικονομική λύση.
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις.. Ξυλινες ειχα κ τις δοκιμασα αλλα το ποδι που δεν ειχε δαχτυλα γλιστρουσε προς τα πισω.. Εραψα μονη μου πανω στο πλαστικο κλαρι ενα κομματι υφασμα απο καλοκαιρινο παλιο μπλουζακι.. Το γυρισα δυο φορες γυρω απο το κλαρι κ το εραψα στα πλαγια να εφαρμοσει πληρως.. Προς το παρον δειχνει να βολευεται..
Σημερα που τον επιασα στα χερια μου ειδα οτι στο καλαμι κ στα δυο ποδια εχει αρχισει κ βγαζει τριχωμα! Στο καλαμι στο σημειο που ειναι σαν γονατο, εχει βγαλει πουπουλα κ στα δυο ποδια! Αντιβιωση δεν παιρνει εδω κ κανα μηνα.. Τι μπορει να ναι;
 
Τι εννοείς:
Σημερα που τον επιασα στα χερια μου ειδα οτι στο καλαμι κ στα δυο ποδια εχει αρχισει κ βγαζει τριχωμα!
Μια φωτο όταν μπορέσεις.
 
Πολλές φορές στο σημείο που υπάρχει πληγή, σαν αντίδραση ο οργανισμός του πουλιού, δημιουργεί φτέρωμα σαν μια προσπάθεια να αυτοιαθεί.. Επειδή δεν μπορούμε να ξέρουμε την αιτία, μόνο καθαρισμός με οξυζενέ, betadine και μια ήπια επουλωτική αλοιφή (π.χ. bepanthol) ίσως να βοηθούσε.
*Εγώ το μόνο που θα συνιστούσα πέρα από τον καθαρισμό, είναι επίσκεψη σε κτηνίατρο για πιο έγκυρη απάντηση..
 
Στα γονατα δεν εχει πληγη! Οποτε δεν ξερω αν χρεαζεται το betadine...Βασικα πουθενα δεν εχει πληγη τωρα, αλλα στο ενα ποδι οπως λεω κ παραπανω δεν εχει δαχτυλα μπροστα, μονο το πισω δαχτυλο εχει (τα 3 δαχτυλα τα χασε γιατι ματωνε με το ραμφος του τις φλεβες, δεν αιματωνονταν τα δαχτυλα κ επεσαν) Αλλα εκει στα γονατα δεν εχει πληγη ουτε στο ενα ποδι ουτε στο αλλο... Θα βαλω φωτο αυριο! Ειναι και στα δυο γονατα κ εχουν φυτρωσει 3 μικρα πούπουλα στο καθενα!
 
Καλησπερα κ παλι σε ολους!
Το καναρινακι απο θεμα υγειας ειναι μια χαρα, δεν εχει προβλημα, τρωει πινει κανονικα αλλα ακομα δεν λεει να σταθει στα κλαδια.. Μιλησα με το γιατρο κ με συμβουλεψε να ντυσω τις πατηθρες με υφασμα.. Το εκανα κ μαλιστα του βαλα και το νερο διπλα στην μια πατηθρα κ οχι στον πατο οπως πριν.. Το μεγαλυτερο μερος της μερας το περνα πανω σε ενα κουτι παραλληλογραμμο που του χω βαλει στον πατο.. Εκει καθεται σχεδον ολη τη μερα κ εκει κοιμαται το βραδυ..Ανεβαινει στο κλαρι για να πιει νερο κ τον βλεπω οτι καθεται, δεν χανει ισορροπια..Αλλα μετα απο λιγο παει παλι στο κουτι.. Τροφη του χω κ στον πατο κ στην ταιστρα αλλα τρωει απο το φαγητο που εχω στον πατο.. Προβλημα δεν εχει.. Εχει ενα ποδαρακι κανονικο κ στο αλλο λειπουν δυο δαχτυλα, εχει ομως το πισω κ στεκεται κανονικα κ οταν περπατα ψιλοκουτσαινει..
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; Πως να τον κανω να ειναι στα κλαδια; Τον λυπαμαι να ναι ολη μερα πανω στο κουτι..
Επισης, δεν κελαηδα καθολου..Αν του βαλω βιντεο απτο youtube απανταει μεν αλλα δεν κελαηδα.. Διορθωνεται και αυτο;
 
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;
Ναι, όπως σου είπα και παλιότερα, καναρίνι με ένα πόδι το αλλο κομμένο ζει φυσιολογικά στις πατήθρες του και κελαηδά όσο θα κελαηδούσε με δύο πόδια. Δεν καταλαβαίνω από που συμπεραίνεις ότι το πουλάκι σου είναι μια χαρά στην υγεία του. Προσωπικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι η συμπεριφορά που περιγραφεις δεν οφείλεται στο γεγονός ότι του λείπουν δύο δάχτυλα αλλά σε ασθένεια. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω υπεύθυνα, περισσότερο από όσο βοήθησε ο κτηνίατρος.
 
Τρωει κανονικά, πίνει κανονικά και οι κουτσουλιές του ειναι οκ... Δεν εχω καποια ενδειξη ότι κάτι δεν παει καλά εκτός από το ότι περνά την περισσότερη μέρα του πανω στο κουτί...Ασθένεια δεν είχε καμία εσωτερική,το χει δει γιατρος 2 φορές.. Τομεγάλο πρόβλημα ήταν η ποδοδερματιτιδα...Από κει και πέρα δεν ξερω τι αλλο να ψαξω, δεν εχω καποια ενδειξη..Ασθένειες χωρίς συμπτωματα υπάρχουν στα καναρίνια; Δηλαδή υποθετικά μιλωντας,τί θα μπορούσε να έχει; (αν λαβουμε υπόψην ότι κάτι έχει, ακόμα και χωρις συμπτώματα)..
 
Σημερα που τον έπιασα, το υγιές πόδι, με όλα τα δάχτυλα, εκεί που ενώνονται τα δάχτυλα και ξεκινά το καλάμι, πάνω από την πατούσα, είναι πρησμένο, κιτρινωπό προφανώς λόγω πύον και επίσης στο μεσαίο δάχτυλο έχει μια μικρή φουσκάλα.. ΠΛΗΓΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...Από όλα τα σκευάσματα που έχω,τί να βάλω;Epithol,selestoderm,fucicort ή την flagyl που είχα βάλει και την άλλη φορά;
ΦΩΤΟ ΕΔΏ:
http://oi60.tinypic.com/15znz3k.jpg
 
Tobrex χωρις κρτιζονη! Το τονιζω! Το παιδικο πρεπει να βαλεις! Εγω ειμαι σιγουρη πως θα δεις βελτιωση!
ρωτησα στο φαρμακειο για τομπρεξ και μου ειπε τι ειναι ενα. Οχι παιδικο. Ενα για ολους, μικρους - μεγαλους.
 
ρωτησα στο φαρμακειο για τομπρεξ και μου ειπε τι ειναι ενα. Οχι παιδικο. Ενα για ολους, μικρους - μεγαλους.
Κάτι λάθος κάνει ο φαρμακοποιός,ρώτα και αλλού. Υπάρχουν δυο διαφορετικά, ενα χωρις κορτιζόνη που το δίνουν και για μωρά παιδιά και ένα άλλο με κορτιζόνη που φυσικά δεν κάνει για καναρίνια... Εγώ όταν πήγα να πάρω για το καναρίνι μου το διευκρίνησα και πήρα χωρίς κορτιζόνη...
 
Back
Top