Ασθένειες Αραιωση πτερωματος γυρω απο το ματι καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πήρα το γιατρό,του έκανε εντύπωση πως και δεν εχω δει βελτιωση με την Baytril.. Είπε κάτι για "αναερόβια" (δεν θυμάμαι πως το πε) και μου άλλαξε την αντιβίωση με FLAGYL που είναι για ανθρώπους,0.7 ml σε κανονική ταίστρα. Για το πόδι με το πυον πρότεινε celestoderm...
Και πάνω που τον είχα καθαρίσει σήμερα το πρωί,τον έβαλα και στο παράθυρο κοντά, πάω μετά από λίγη ώρα και βλέπω χοντρές σταγόνες πηχτό αίμα.. Τρελλάθηκα... Τον πήρα με το κλουβί και τον εβαλα στην μπανιέρα, τον έπλυνα καθαρά όλο το κλουβί απτην αρχή και είδα ότι εχει ματώσει το πόδι από το πανω μερος,όχι το σπυρι... Κοντά στη φλέβα, μπορεί να ναι και αγγείο πάντως δεν είχε από πριν κάτι εκείνο το σημείο και οταν τον έπλυνα και του σκούπιζα τα πόδια με χαρτοπετσέτα, είδα να βγαίνει λίγο αίμα κοντά από μια ροζ γραμμή, φλέβα, αγγείο δεν ξέρω...
Του βαλα αμεσως το υγρό που μου χει δώσει ο γιατρός αντί για betadine (αντισηπτικο αλλά δεν αφήνει χρώμα)
Τωρα είναι στον πάτοκαι μάλλον κοιμάται,έχει το κεφάλι μεσα στα πούπουλα...Kαι τώρα βλέπω ότι έχει κάνει μια μεγάλη κηλίδα με άσπρο παχύρευστο υγρό αντί για κουτσουλιά...

Ειλικρινά εχω αρχίσει και απογοητεύομαι κυριως γιατί υποφέρει και δεν μπορώ να τον βοηθήσω..
 
η λευκη κηλιδα, δειχνει οτι δεν εχει φαει. Δες την κοιλια του και το στηθος αν εχει καρινα.Αν ναι προσπαθησε να το ταισεις με κρεμα. Η flagyl ειναι αντιβιωση για αναεροβια μικροβια και για καποια πρωτοζωα οπως η τριχομοναδα και τα giardia . Η Baytril θεωρητικα εχεις ισχυ σε ολα τα αεροβια (και σε δυσκολα στελεχη μερικων gram + αεροβιων ) και αυτο ειναι που φοβαται, μηπως ειναι αναεροβιο το μικροβιο και οδηγησει σε γαγγραινα (στους ανθρωπους τα αναεροβια συχνα ευθυνονται ). Η bactroban στην πατουσα δεν εφερε βελτιωση; Για την celestoderm ενημερωσε το γιατρο, οτι ειχες αιμοραγια στο ποδι και αν πρεπει να μπει γιατι η κορτιζονη που εχει (εκτος της γενταμυκινης που ειναι αντιβιωση ) ισως δεν κανει.Αυτο με την κοκκινιλα στο ποδι, πιστευω οτι εχει σχεση με την αιμοραγια... ενημερωσε το γιατρο αμεσα
 
Δεν ξέρω αν έχει σχέση η bactroban ή η leukagel που χρησιμοποίησα χτες πρώτω φορά αλλά το ένα πόδι, αυτό με τις φουσκάλες και το πρησμένο δάχτυλο σήμερα ήταν μια χαρά, χωρίς υπεραιμία, κανονικό χρώμα..
Η υπεραιμία, μεταφέρθηκε στο άλλο πόδι και δυστυχώς το ειδα αφού είχα παρει ηδη το γιατρό... Το δάχτυλο που μάτωσε είναι στο πόδι που εχει ΣΗΜΕΡΑ υπεραιμία, δεν τρέχει ακόμα αίμα αλλά στο σημείο εκείνο έχει αίμα.. Ειναι στο σημείο που ξεκινά το μεσαίο δάχτυλο, πάνω ψηλά λίγο μετά το καλάμι...Αυτό που παρατηρησα είναι ότι στο δάχτυλο αυτό που τρέχει αίμα, το κάτω μέρος μαζί και το νύχι είναι μωβ, σκουροχρωμο... Εκτός από το ενδεχόμενο μόλυνσης που θα το περιορισω με καθαριοτητα, αντισηπτικο, παίζει να κινδυνεψει το δάχτυλο; Αν και, πως θα το καταλαβω,θα μαυρισει κι αλλο, δεν θα το πατάει;

Από κουτσουλιές,ξανακανε αλλη μια μόνο με παχύρευστο υγρο αλλά πριν λίγο έκανε κανονική..
 
Καλησπερα και καλη χρονια!
Λοιπον το ποδι που ηταν πρησμενο ειναι πλεον τελειως καλα.. Ξεπρηστηκε το δαχτυλο και εφυγε και το σπυρι απο κατω!
Με προβληματιζει το ποδι που ματωσε προχτες.. Ενω το σημειο που ειχε ματωσει ειναι στο μεσαιο δαχτυλο ΨΗΛΑ εκει που ξεκινα το δαχτυλο, εχει μαυρισει κατω η περιοχη στο νυχι.. Δεν εχει εξογκωμα σπυρι τιποτα αλλα ειναι πολυ σκουρο εως μαυρο.. Δεν το παταει το ποδι αυτο..
Απο θεραπεια δεν πηρα ακομα κατι αλλο.. Του βαζω μονο leucagel.. Το οτι μαυρισε το νυχι ενω η πληγη ειναι ψηλα τι φταιει;κινδυνευει;
 
δεν μπορω να ξερω . Μην σταματας την bactroban . Μαλλον χρειαζεται και αγωγη απο το στομα. Ο γιατρος εχει προτεινει ηδη κατι, οποτε δεν εχω να πω κατι αλλο αυτη τη στιγμη
 
Ευχαριστώ!
Θα ξαναπάρω το γιατρό να τον ρωτήσω.. Τώρα είναι μωβ το δάχτυλο κ μαύρο (και σαν ξεραμένο) το σημείο στο νύχι που ενώνεται με το δάχτυλο κ μια φλέβα ροζ που είναι μέσα στο νύχι έχει γίνει μαύρη..
Το νύχι θεωρώ ότι θα πέσει.. Ελπίζω με την αντιβίωση να σταματήσει εκεί..υπάρχουν συμπτώματα που δείχνουν χειροτέρευση; Πχ αν μαυρίσει και άλλο σημαίνει κάτι;
 
για διαφορους λογους πχ απο χτυπημα, δαχτυλα μπορει να νεκρωσουν και να πεσουν. Το θεμα ειναι οτι εδω δεν ξερουμε την αιτια. Αν με χρηση αντιβιωσης το μαυρισμα προχωρα, τοτε ναι θα ειναι ανησυχιτικο. Ομως πρεπει να ενημερωθει αμεσα ο γιατρος. Εφοσον υπαρχει επαφη δεν θελω να μπλεκω περισσοτερο.Ακομα και η bactroban να ειναι υπο την εγκριση του.Αλλο το οσο ελειπε
 
για διαφορους λογους πχ απο χτυπημα, δαχτυλα μπορει να νεκρωσουν και να πεσουν. Το θεμα ειναι οτι εδω δεν ξερουμε την αιτια.
Την αιτία την ξέρω... Παραμονή Πρωτοχρονιάς με το ράμφος του τραυμάτισε μια ροζ γραμμή (φλεβα/αγγειο δεν ξέρω) στο μεσαιο δάχτυλο ψηλά, εκεί που ξεκινά το δάχτυλο.. Έτρεξε αρκετό αίμα εκείνη τη μέρα... Την επόμενη,αντί να μαυρίσει το σημείο που είχε ματώσει ΨΗΛΑ στο δάχτυλο, μαύρισε κάτω το νυχι και η γύρω περιοχή... Ηταν ενα χρώμα μωβ σκούρο,τωρα που ηρθα και το ξαναείδα, το νύχι είναι προς γκρι και το σημείο πάνω από το νυχι (1-2 χιλιοστά,όχι όλο το δάχτυλο) είναι μαύρο και σαν "ξεραμένο"..
Θεωρώ πολύ πιθανόν, χωρις να μαι ειδική,ότι το σημείο είναι νεκρό, δεν πιστεύω ότι μπορεί το σημείο αυτό να ξαναγίνει κανονικό..
Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν σε τέτοιες περιπτώσεις, αν αποκλείσουμε την περαιτέρω μόλυνση, αν χρειάζεται επέμβαση ή απλά το ξερό/νεκρό σημείο πέφτει μόνο του... Θα πάρω το γιατρο αύριο πάλι αλλά ρωτάω για να ξέρω να δω τις άλλες παραμέτρους αν χρειαστεί εγχείρηση (εξοδα κλπ)
 
Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν σε τέτοιες περιπτώσεις, αν αποκλείσουμε την περαιτέρω μόλυνση, αν χρειάζεται επέμβαση ή απλά το ξερό/νεκρό σημείο πέφτει μόνο του... Θα πάρω το γιατρο αύριο πάλι αλλά ρωτάω για να ξέρω να δω τις άλλες παραμέτρους αν χρειαστεί εγχείρηση (εξοδα κλπ)
Εξαρτάται. Αν η ζημιά δεν είναι εκτεταμένη και τις επιπτώσεις της τις έχει αντιμετωπίσει ο οργανισμός του, τότε θα απομονωθεί και θα κοπεί μόνο του. Αν προχωρήσει σε γάγγραινα, το συγκεκριμένο σημείο θα πρέπει να αφαιρεθεί χειρουργικά.
 
Για αυτο θεωρω αναγκαια την παροχη αγωγης απο το στομα. Για να μην επεκταθει.Αρα πρεπει ειτε να δωσεις οτι σου ειπε (εδωσες τελικα flagyl ) ή να ενημερωθει για τα νεα δεδομενα.Ως αγνωστη αιτια, θεωρω και την υπαρξη εκεινου του αγγειου...
 
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις!
Τελικά,ένα μέρος από το μεσαίο δάχτυλο το χασαμε σήμερα... Ημουν σίγουρη ότι θα συμβείκαι ήλπιζα μόνο να μην έχουμε πάλι αιμοραγίες κλπ... Ευτυχως μες την ατυχία του ήταν τυχερός γιατί κόπηκε το σημείο που ήταν μαύρο, είχε ζαρώσει από χτες,ήταν σαν μαραμένο και σήμερα έπεσε... Είναι το μεσαίο δάχτυλο, με το μεγάλο νύχι... Επεσε το μεσαίο νύχι και 2-3 χιλιοστά ακόμα προς τα πάνω... Ουσιαστικά έφτασε στο ίδιο "υψος" με το διπλανό δαχτυλο.. Υπάρχει ένα μικρό σημείο που είναι μεν ακόμα μαύρο αλλά δεν έχει πέσει ούτε κρέμεται κάτι, πχ αγγείο κλπ (ακόμα τουλάχιστον)..Από αίμα τίποτα απολύτως ούτε έχει επεκταθεί το μαύρισμα προς τα πάνω...
Αντιβίωση παίρνει από χτες την flagil... Και στο σημείο βάζω bactroban μιας και έπεσε και το σπυρί (της ποδοδερματίτιδας) και έχει μια μικρή πληγή από κάτω... Θα ξαναπάρω το γιατρό αύριο... Ευχαριστω όλους για το ενδιαφέρον!
Και κάτι τελευταίο... Το ότι στο ίδιο πόδι λείπουν 2 δάχτυλα,έχει επιπτώσεις πχ στην ισορροπία του ή κάπου αλλού;
Φωτογραφία πριν από λίγο...ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. Μπορείτε να καταλήξετε σε συμπέρασμα, είναι παθολογικό,έχει να κάνει με την ποδοδερματίτιδα και προχώρησε στο δάχτυλο ή έχει να κάνει με το αγγείο που μάτωσε;
http://i43.tinypic.com/2igm6x2.jpg
 
Κι ομως εχει επιπτωση.. Το ειδα πριν λιγο και στεναχωρεθηκα.. Δεν μπορει να κοιμηθει..Αντι να πατησει στο αλλο ποδι που ναι μεν εχει σπυρι αλλα ειναι κανονικο με ολα τα νυχια, παταει στο ποδι που λειπουν δυο νυχια και μισο δαχτυλο.. Παταει στο ποδι αυτο, φουσκωνει και βαζει το κεφαλι μεσα να κοιμηθει. Σε ενα λεπτο, χανει την ισορροπια του, ανοιγει το φτερο να ισορροπησει και φυσικα ξυπναει.. Ξαναφουσκωνει, βαζει κεφαλι στα πουπουλα, κοιμαται και μετα απο ενα λεπτο ξαναχανει ισορροπια, ταλαντευεται,ξυπναει και παει λεγοντας.. Θεση δεν αλλαζει.. Ουτε μπορει να ´´σκεφτεί´ να κοιμηθει και στα δυο ποδια ή εστω στο αλλο που ειναι γερο..
Φωλια δεν εχω αλλα δν πιστευω οτι θα παει ακομα κ να του βαλω μια...
Χτες του διαμορφωσα τον πατο στη γωνια με πετσετα μικρη να πηγαινει εκει να ξεκουραζεται αλλα δεν πηγε φυσικα..
Καμια λυση;
 
bactroban βαζεις και στο κομμενο, ετσι δεν ειναι ; πρεπει να το πονα, για αυτο κανει ετσι. Η αναπηρια αυτη καθ αυτη δεν δημιουργει προβλημα ασταθειας
 
Ναι bactroban βαζω κ στα δυο ποδια στα σπυρια κ στο κομμενο δαχτυλο.. Το ενα ποδι ειναι οκ, εφυγε το σπυρι αλλα εχει αφησει πισω σημαδι, οχι πληγη αλλα σημαδι, μου το χε πει κ ο γιατρος οτι και να φυγουν τα σπυρια δεν θα ναι η ´´πατουσα ´´ οπως πριν. Στο ποδι με το κομμενο δαχτυλο,το σπυρι της ποδοδερμετιτιδας ειναι μαυρο κ μικραινει μερα με τη μερα..
Σημερα ηταν τριτη μερα χρησης του flagyl.. Η πληγη στο κομμενο δεν προχωρα προς τα πανω, σταματησε εκει που κοπηκε το δαχτυλο..
Για το θεμα του υπνου μπορω εγω να κανω κατι ή θα ναι οκ οταν του περασει; Μια τετοια επουλωση που δεν υποτροπιαζει με μολυνση κλπ ποσο περιπου κραταει; Οτι ηταν να πεσει, επεσε.. Δεν εχει αλλο μαυρο σημειο στο δαχτυλο αλλα εννοειται οτι το παρακολουθω..
 
Κι ομως εχει επιπτωση..
Αν με το επιπτώσεις εννοούσες σήμερα ή αύριο το βράδυ, τότε δεν ξέρω, μπορεί. Επειδή όμως μιλάμε για μια εφ όρου ζωής αναπηρία, επιμένω πως όχι, αυτή από μόνη της δεν μπορεί να του δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν πουλιά που ζουν φυσιολογική ζωή με ένα μόνο πόδι.
 
Γεια σου χρόνια πολλά, δεν ξέρω αν έχεις γράψει κάτι, παρόλο που παρακολουθώ την προσπάθειά σου, που κοιμάται αυτό τον καιρό το πουλάκι που έχει θέμα με τα πόδια του; Του έχει φτιάξει κάτι να ξεκουράζεται;
 
Καλημέρα Μαρία κ καλή χρονια!
Το πουλάκι στη διάρκεια της μέρας άλλοτε κάθεται στο ένα πόδι (στο άρρωστο) άλλοτε κάθεται στον πάτο φουσκωμένο.. Δοκίμασα να του κάνω στη γωνία ένα μέρος με μια μικρή πετσέτα αλλά δεν παει εκεί..
Το βράδυ όπως λέω κ παραπάνω χάνει την ισορροπία του κ ξυπνα..Απ ότι είδα τώρα ο Σταύρος λέει ότι είναι προσωρινό..Φωλιά δεν του χω πάρει.. Δεν πιστεύω ότι κ να την έχει θα παει να κοιμηθεί εκεί.. Δεν αλλάζει μέρος ύπνου, σταθερά δίπλα στην ποτιστρα.. Θα δω κ σήμερα τι θα γίνει..Αύριο ούτως ή άλλως θα πάρω το γιατρό οπότε θα του το αναφέρω.. Αν έχετε κάποια λύση, ευπρόσδεκτη..
 
Μαίρη μου, επειδή μου έχει τύχει, (δεν θυμάμαι αν το είπα σ' εσένα) επιμένω για την πλαστική φωλιά μέσα στο κλουβί. Το κόστος είναι μηδαμινό μπροστά στα έξοδα που έχεις κάνει, ακόμα κι αν δεν την χρησιμοποιήσει. Αν ξεκουράζεται θα του περάσει γρηγορότερα. Δίπλα στην ποτίστρα κάθεται γιατί την χρησιμοποιεί το χείλος σαν πλατφόρμα για να στηρίζεται.
 
Back
Top