Ασθένειες Αραιωση πτερωματος γυρω απο το ματι καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το πόδι το φυλάει ακόμα και σήμερα που τον έπιασα πάλι, είδα ότι έχει λίγο πυον στο σπυρι δίπλα.. Επειδή ο γιατρός είναι στο εξωτερικό (ειπαμε να τον παρω όταν γυρίσει) τι να κανω με το πυον;
Το πύον κατά πάσα πιθανότητα δείχνει σταφυλόκοκο. Η fucidin ίσως μπορούσε να βοηθήσει αλλά o γιατρός ξέρει καλύτερα.
και κατι άλλο, μια φυτική αλοιφή η LEUCAGEL κάνει δουλειά; Αν χορηγηθεί παράλληλα με την αντιβιωση υπάρχει πρόβλημα;Είναι φυτική νομιζω, με αλόη προπόλη κλπ..
Αυτή η αλοιφή είναι για αυτή την πάθηση. Η χορήγηση της μαζί με αντιβίωση δεν είναι πρόβλημα. Το αν κάνει δουλειά ή όχι, εξαρτάται από την περίπτωση. Μακάρι να έκανε για όλες τις περιπτώσεις.
Το τριψιμο του ματιου το σταματησε.. Δεν ξερω αν είναι από το tobrex ή επειδή δεν μπορεί να περπατήσει καλά και άρα δεν μπορεί να ξυστεί ευκολα
Από το tobrex είναι.
μου δωσε σε μια σύριγγα ενα υγρο για ακάρεα (δεν ξερω μαρκα κλπ μου δωσε ετοιμη συριγγα) να του ριξω μια σταγονα στο σβερκο σε μια βδομαδα...
Όταν πηγαίνετε στο γιατρό, να επιμένετε να σας εξηγεί τα πάντα. Την ασθένεια που έχει το πουλί ή αν δεν ξέρει, τι πιστεύει ότι μπορεί να έχει. Τι φάρμακο του δίνει εκείνη τη στιγμή και τι φάρμακο είναι αυτό που σας δίνει για να του χορηγήσετε αργότερα. Είναι υποχρέωση του.

Το φάρμακο που σου έδωσε είναι το Pulmosan Anti-windpipemite της Bogena Beaphar
 
Δεν ειναι Pulmosan,τον ρώτησα.. Όσο για την ασθένεια,bumbble feet μου την ειπε,όπως ειχατε πει και σεις εδώ.. Ξεκίνησε από έλλειψη βιταμινών, πήρε μικρόβιο μετά προφανώς από τις κουτσουλιές (εξω δεν τον βγάζω στο μπαλκονι ούτε έχω άλλο πουλι) και επεκτάθηκε...
Με την BAYTRIL μου πε ότι θα δω αποτέλεσμα σε 5 μερες και μετά... Και θα ξαναμιλήσουμε από βδομάδα που θα γυρισει... Όσο για το υγρό, μου βαλε από ένα μεγάλο μπουκάλι που είχε, δεν είναι πάντως ούτε vetermec ουτε Pulmosan.. Και μου πε να του βαλω μια σταγονα στο σβερκο μετα από μια βδομάδα...
Με την θεραπεία μέχρι στιγμής δεν εχει κάποιο πρόβλημα με διάρροια κλπ αλλά ούτε βελτίωση έχω δει... Μέχρι να επικοινωνησω πάλι μαζί του όταν γυρισει απ΄το εξωτερικό,θα του βάζω FUCIDIN εξωτερικά στο σημείο αφού κάνει για σταφυλοκκοκο..
 
Όσο για το υγρό, μου βαλε από ένα μεγάλο μπουκάλι που είχε, δεν είναι πάντως ούτε vetermec ουτε Pulmosan.. Και μου πε να του βαλω μια σταγονα στο σβερκο μετα από μια βδομάδα...
Όταν μιλήσεις και πάλι μαζί του, ρώτησε τον σε παρακαλώ τι φάρμακο είναι αυτό.
Με την θεραπεία μέχρι στιγμής δεν εχει κάποιο πρόβλημα με διάρροια κλπ αλλά ούτε βελτίωση έχω δει...
Σου προτείνω μετά την αντιβίωση να του χορήγησεις κάποιο προβιοτικό. Ενδεικτικά αναφέρω τα Liviferm Chevita ή Probi-zyme Orlux
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
OK! Θα τον ρωτήσω από βδομάδα που θα χει επιστρέψει και θα το γράψω και εδώ... Ευχαριστω για τις προτάσεις για προβιοτικά!
Καλές γιορτές! 🙂
 
Σταυρο το φαρμακο για το σβερκο ειναι σιγουρα ιβερμεκτινη, απλα αλλο εμπορικο ονομα πχ valaneq , vibramec κλπ . Υπαρχουν και αλλες εταιριες που δουλευουν οι γιατροι και για εξωτερικη χρηση την διαλυουν (αν ειναι καθαρη ιβερμεκτινη ) σε γλυκερινη, για να μπορει να απλωθει σωστα. Σκεψου σκευασματα ιδια με το vetermec αλλα, αλλων εταιριων

το Baytril θεωρητικα αντιμετωπιζει και την ποδοδερματιτιδα, απλα καποιοι δυσκολοι σταφυλοκοκκοι ειναι ανθεκτικοι σε αυτο. Στους δυσκολους σταφυλοκοκκους, τοπικα πιο δραστικες (παντα θεωρητικα) ειναι η αλοιφη bactroban , αλλα και η dalacin που στα gram+ εχουν καλα αποτελεσματα. Το φουσιδικο ειναι καλη αντιβιωση, αλλα οχι τοσο εξειδικευμενη. Πιστευω αν αυτο ποιανει ενα μικροβιο,θα το πιανει ηδη και η Baytril (μιλω για την ποδοδερματιτιδα). Ομως οπως ειπες καλα ειναι για τετοιο φαρμακο, να παρει πρωτα την γνωμη του γιατρου.Αντιθετα η leucagel μπορει βοηθητικα να χορηγηθει
 
Αν και έχουν περάσει 5 μέρες από τότε που πήγαμε στο γιατρό και άρχισε τη Baytril, βελτίωση δεν εχω δει καμια.. Το αριστερό πόδι είναι το ίδιο κόκκινο και εχει και κάποιες μικρές κιτρινωπές (πολυ μικρες) σαν φουσκαλες, μαλλον με πύον ή πύον που εχει ξεραθεί...
Του βάζω Baytril στο νερό,του βάζω και το αντισηπτικό του γιατρού,του βαλα και απο χτες λίγο FUCIDIN,τι αλλο να κανω ως τελος βδομάδας που θα ρθει ο γιατρός;
Το μεγαλύτερο μερος της μερας είναι φουσκωμένος, στο ένα πόδι είτε σε κλαρί είτε στον πάτο... Τι να του βαλω να ξεκοκκινισει; Παρηγγειλα και την LEUCAGEL και ελπίζω αυριο να την εχω..
 
Μαίρη, για τα φαρμακευτικά δεν ξέρω αλλά καλό θα ήταν να του πάρεις μια εσωτερική πλαστική φωλίτσα, να πηγαίνει εκεί να κοιμάται ξεκούραστα. Βάλε και λίγο άχυρο αν έχεις στον πάτο ελάχιστο.
 
Τον επιασα να του βαλω αντισιπτικο... Το πόδι του εκτός από το ότι είναι ερεθισμένο,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΗΣΜΕΝΑ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ και μαλιστα στο ενα δαχτυλο επιασα και υγρό, πυον μάλλον...Αυτο το δάχτυλο έχει πρηστεί πολύ σε όλο το μήκος και εχει και πυον..
Να βάλω bactroban; Πως θα ξεπρηστεί;
Από θέμα ύπνου, κοιμάται στο κλαρί του το βράδυ, στη ιδια θέση με πριν...Αλλα αν χρειαστεί θα πάρω και φωλιά..
 
Μαρια δεν μπορω να σου πω να κανεις κατι διαφορετικο απο οτι σου ειπε ο γιατρος, απλα επειδη ρωτησες για την bactroban, η ουσια της η μουπιροσυνη, ειναι για περιπτωσεις ανθεκτικου χρυσιζων σταφυλοκοκκου και τα σπυρακια με το πυον που λες, αυτον μου θυμιζουν

Γαληνός - Εθνικό συνταγολόγιο - Μουπιροσίνη (Mupirocin)

προσεχε και συ, στις επαφες με το πουλακι. Καλο πλυσιμο τα χερια! ακομα και να επιλεξεις να την χρησιμοποιησεις, δεν ξερω σε τι βαθμο μπορει να διυσδυσει στο βαθος του δερματος, αν η μολυνση εχει φτασει σε μυικο ιστο, οπου χρειαζεται ειδικη αντιβιωση του νερου. Η Baytril μαλλον δεν δειχνει να τα καταφερνει αν καταλαβαινω απο τα λεγομενα σου. Την fucidin ή οποια αλοιφη βαζεις, να την βαζεις πρωι απογευμα και να καθαριζεις με αραιωμενο betadine , γιατι πυκνο προκαλει εγκαυμα

αν ανεβαινει σε πατηθρα, πρεπει ειτε να βαλεις επενδυση υφασματος ή να βαλεις απο σχοινι
 
Σημερα τον επιασα και τον ειδα καλύτερα... Εκτός από τα σπυριά που εχει και στα δυο πόδια,στο ένα πόδι στο πρώτο δάχτυλο έχει μια σαν "κρουστα" κιτρινωπού χρώματος (πιθανώς και ξεραμένο πυον να ναι) και το δάχτυλο αυτό είναι διπλάσιο σε μέγεθος από τα υπόλοιπα,έχει πρηστεί...Πατήθρες έχω σχοινένιες... Του βαλα και χτες και σημερα bactroban μέχρι να ρθει ο γιατρός... Και ναι @jk21 η αντιβίωση δυστυχώς δεν έφερε αποτέλεσμα...Βάζω bactroban μεχρι να ρθει ο γιατρός και βλέπουμε...
Και κάτι ακόμα... Εξακολουθεί να είναι ΠΟΔΟΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ή πάμε αλλού (πχ ευλογιά;) Και ο σταφυλόκκοκος που μπορεί να βρέθηκε;Σε σπίτι μεσα είναι, μονο του με σχολαστική καθαριότητα...
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΙ!
 
Και κάτι ακόμα... Εξακολουθεί να είναι ΠΟΔΟΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ή πάμε αλλού (πχ ευλογιά;) Και ο σταφυλόκοκκος που μπορεί να βρέθηκε;Σε σπίτι μεσα είναι, μονο του με σχολαστική καθαριότητα...
Το πρόβλημα που εξακολουθεί να ταλαιπωρεί τα πόδια του είναι η ποδοδερματίτιδα. Η ευλογιά είναι ίωση και δεν ασθενεί κάποιος αν δεν κολλήσει τον ιό.

Ο σταφυλόκοκκος βρίσκεται παντού. Εάν υπάρχει και στα πόδια του, είναι επειδή επιμολύνθηκαν οι πληγές του, κάτι που είναι σχεδόν αναμενόμενο όταν μια πληγή παραμένει ανοιχτή για μεγάλο διάστημα. Όσο και αν φροντίζει κανείς για την καθαριότητα, κάποια στιγμή είναι πιθανό να συμβεί μια επιμόλυνση, όταν υπάρχει σημείο εισόδου στο δέρμα ανοιχτό για πολύ καιρό.
 
Μετά από 2 μέρες τακτικής χρήσης (πρωι-βραδυ) BACTROBAN,το πόδι με το πρησμένο δάχτυλο είναι σε καλύτερη κατάσταση. Οι μικρές κιτρινωπές φυσαλίδες έχουν εξαφανιστεί, το δάχτυλο είναι πρησμένο αλλά λιγότερο από τις προηγούμενες μέρες και πατάει το πόδι κανονικά αλλά το πρώτο δάχτυλο το χει τεντωμένο... Του πλυνα το πόδι πριν βαλω σημερα αλοιφή και οι κίτρινες κρούστες στο πόδι είχαν γίνει σαν "φλιδες" και κατά το σκούπισμα έπεσαν... Πυον δεν έχει σχεδόν καθόλου, λίγο μόνο κάτω από το δάχτυλο...
Με την BAYTRIL κλείνει μια βδομάδα χρήσης σήμερα... Τα 2 σπυρια στα πόδια έχουν μικρύνει αλλά αυτό που τον ενοχλεί είναι το πρησμένο-τεντωμένο δάχτυλο και όχι τόσο το σπυρί... Θα συνεχίσω Baytril+bactroban μέχρι τελος βδομάδας που γυρνάει ο γιατρός,θα τον πάρω να δω τι θα πει..
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!
 
Μαρια ευχομαι καλη συνεχεια! Η περαιτερω χρηση Baytril πανω απο βδομαδα να γινει μονο αν σου ειχε πει κατι τετοιο ο γιατρος. Δεν θυμαμαι αν το ειχες αναφερει. Ειναι ισχυρο φαρμακο και ταλαιπωρει κακους αλλα και καλους μικροοργανισμους...
 
Καλησπέρα Mary27 εύχομαι να πάνε όλα καλά με το πουλάκι σου. Γιατί σου έδωσε ιβερμεκτίνη; Ποδοδερματίτιδα δεν είχε;
 
Καλημέρα σε όλους και με το καλό ο νέος χρόνος!
Ο γιατρός ακόμα δεν εχει έρθει, δοκίμασα να τον πάρω αλλά εχει το κινητό κλειστό... Το καναρινάκι εξακολουθεί να κρατάει το ένα του ποδαράκι... Και το δάχτυλο που είχε το πυον ειναι σε καλύτερη κατάσταση αλλά σήμερα που το είδα είναι λίγο, στραβό..
Βαζω φωτο να δειτε, μεχρι να ξαναπαρω απο βδομάδα τον γιατρό... Το δάχτυλο το μεσαίο που είναι ροζ-κοκκινο από ποδοδερματίτιδα είναι; Την Baytril την σταματησα προχτες, βαζω μόνο BACTROBAN τώρα.. Να κάνω κάτι άλλο; Και κάτι που παρατηρησα, δεν ξερω αν εχει σχέση... Το καναρινάκι τις πιο πολλές ώρες κάθεται σχεδόν φουσκωμένο, στο ένα πόδι αλλά δεν είναι υποτονικό, αν του βάλω πχ τραγούδι απο youtube αμεσως αντιδρά...Αυτό που μου κανει εντυπωση είναι ότι ενω πριν έκανε πολλές και μικρές κουτσουλιές,τώρα κάνει 5-6 την ημέρα αλλά πολύ μεγαλύτερες από πριν.. Έχουν κανονικά και το άσπρο και υγρό και στέρεο σαν "σκουλίκι" αλλά είναι πολύ μεγαλύτερες από πριν.. Εχει σχέση με την αντιβίωση ή επειδή κάθεται ακίνητο τα κρατάει και κάνει λιγότερες αλλά μεγαλύτερες;
(@brand13 η ιβερμεκτίνη ΔΕΝ εχει σχέση με την ποδοδερματίτιδα αλλά με μια αραίωση στο τρίχωμα γυρω από το μάτι..)
tinypic-no-longer-available.jpg
 
υπαρχει μια υπεραιμια στο ποδι που δεν ξερω που οφειλεται. Επισης διακρινω και λεπια απο ακαριαση στα δαχτυλα ή απλα απο μεσα ειναι πιο κοκκινο και φαινονται σαν λεπια... Δεν ξερω ... Θυμισε μου... Πηρε ιβερμεκτινη; Γιατι αν ναι, τοτε θα επρεπε στα δαχτυλα να μην ειχε ακαρεα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mary27
Το σκεύασμα που μου χε δώσει ο γιατρός να του βάλω στο σβέρκο,(που λετε οτι ειναι ιβερμεκτινη) του το βαλα σήμερα το πρωι.Αρα χτες που τράβηξα τη φωτό, δεν είχε πάρει φάρμακο για ακάρεα... Του βαλα στο σβερκο μια σταγονα, ευτυχως πήγε κατευθειαν στο δερμα και δεν κύλησε ώστε να φτάσει μπροστά στο λαιμό του πουλιού.
Με το κοκκίνισμα στο δάχτυλο, από λίγο που το ψαξα η υπεραιμία οφείλεται τις περισσότερες φορές σε υπερβολική κατανάλωση πρωτεινης πχ αβγό...Αυγό δεν του δινω,ή για να μαι πιο ακριβής του βαλα στην αβγοθήκη αβγοτροφή αλλά επειδή προφανώς πονάει, δεν πάει να φάει στο σημείο της αβγοθήκης...
Σήμερα παρέλαβα την leucagel.. Του βαλα τωρα το βραδυ.. Θα ξαναπαρω το γιατρό αύριο αν και θα προτιμούσα να μείνει λίγες μέρες χωρίς πόσιμη αντιβίωση,έχει πάρει δυνατή αντιβίωση μια βδομαδα τώρα...Αλλά αν πει ο γιατρός να πάρω άλλη,θα πάρω άλλη.. Το κίτρινο υγρό στο αριστερό πόδι υπάρχει λιγο ακόμα,όχι στο νύχι αλλά στο σημείο που ήταν το σπυρι (το σπυρι εχει αρχίσει και μικραινει)
Μια τελευταία ερώτηση... Ο γιατρός όταν είχα πάει, πήρε δείγμα από τις κουτσουλιές και μου πε την επόμενη μέρα ότι δεν έχει τίποτα..
Αν το μικρόβιο από την ποδοδερματίτιδα είχε περάσει στον οργανισμό του,θα φαινόταν αυτό στην ανάλυση της κουτσουλιάς;
 
οχι ειναι κατι τελειως ασχετο το ενα με το αλλο. Αλλα και στην κουτσουλια για μικροβια του εντερου και οχι του αιματος, δεν ξερω κατα ποσο αρκουσε μια μερα, για να γινει καλλιεργεια. Για παρατηρηση παρασιτων με μικροσκοπιο, ναι μπορουσε να σου δωσει απαντηση.Σου πηρε επιπλεον χρηματα για την εξεταση της κουτσουλιας;

το κατα ποσο η υπεραιμια οφειλεται σε υπερβολικη πρωτεινη,θα με ενδιεφερε καποτε να μαθω και γω το γιατι... Ουρικη αρθριτιδα η περισσεια πρωτεινης δημιουργει. Υπεραιμια και ερυθρο δερμα, ουτε γνωριζω ουτε μπορω να σκεφτω το λογο. Καλα ειναι να ρωτησεις πως οποιος το ειχε αναφερει το δικαιολογει, ειτε για να υπαρχουν σαφη στοιχεια και κατι δεδομενο, ειτε για να μην αναπαραγεται κατι λαθος που ηρθε στο κεφαλι του καθενος
 
Μάλλον την ουρική αρθρίτιδα εννοεί Δημήτρη.

Εμένα αυτό στη φωτογραφία μου μοιάζει σαν να έχει φύγει η εξωτερική στιβάδα του δέρματος από τη μακροχρόνια χρήση αλοιφών.
 
Back
Top