Ασθένειες Αραιωση πτερωματος γυρω απο το ματι καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα το κάνω αυτό με τη διάμετρο,θα τη μετρησω κ θα το γραψω αύριο!
Για να μην έχω κάθε φορά βάλε-βγάλε πατηθρες (τις προηγούμενες τις πέταξα γιατί είχαν αίμα) πως καθαρίζονται;
Εννοείται ότι μιλάμε για τον απλό καθαρισμό-απολύμανση χωρις να ναι λερωμενες με κουτσουλιες, αίμα γιατί τότε τις πετάω..
 
υγρο απορρυπαντικο ή εστω υγρο για τα πιατα αραιωμενα σε νερο που εχεις ριξει και λιγη χλωρινη.Μουλιαζεις για λιγες ωρες, τριβεις με καποια μικρη βουρτσιτσα αν εχεις με σκληρες πλαστικες τριχες ή κατι τετοιο (πχ αυτες που ειναι για τριψιμο χαλιων ) και μετα ξεπλενεις καλα με καθαρο νερο και αφηνεις να στεγνωσουν καλα στον ηλιο
 
Ευχαριστώ jk21!
Μέτρησα τη διάμετρο, δεν ξερω αν ήταν σωστός ο τρόπος, πήρα την μεζούρα και την έφερα γυρω από το σχοινί και το σταμάτησα μέχρι να ενώσει η αρχη της μεζούρας με την υπόλοιπη.. Σε εκατοστά, είναι 3,8 η διάμετρος... Το κανα και με μικρή κορδέλα, την τύλιξα γυρω απτο σχοινί, κράτησα το σημείο και πάλι 3,8 εκατοστά εδειξε..
Παρακάτω είναι μια σημερινή φωτό...Χωρίς αλοιφή κλπ,το σπυρί της ποδοδερματιτιδας στο προβληματικό πόδι έχει αρχίσει και μαραινεται γυρω γυρω και ενώ τις προηγουμενες μέρες είχε "βαθος",τώρα φαίνεται πιο επιφανειακό... Το δάχτυλο που έχει το κομμένο νυχι μαυρισε επειδή προχτές το τσίμπαγε και αυτό... Το πόδι έχει ξερό κίτρινο υγρό όπως θα δειτε, αν και τις προηγουμενες μέρες εβαζα καθε μερα BACTROBAN, δεν εχει υποχωρησει αυτο το υγρο... Ο γιατρός όταν τον ειχα παρει πριν μια βδομαδα μου χε πει CELESTODERM αλλά θυμαμαι ότι την ειχα χρησιμοποιησει στις αρχες χωρις αποτέλεσμα...
Εχετε κάτι να επισημάνετε από τις φωτό ώστε να το αναφέρω στο γιατρό οταν τον ξαναπάρω;Για το κιτρινο υγρό υπάρχει λύση;
http://oi42.tinypic.com/29zsowz.jpg

http://oi43.tinypic.com/neg8io.jpg
 
Εγώ θα σου πρότεινα όταν επικοινωνήσεις με τον γιατρό, να τον ρωτήσεις αν θεωρεί ότι θα μπορούσε να υπάρχει κάτι άλλο οργανικό που προκαλεί πληγές στα πόδια και αυτό που βλέπουμε ως ποδοδερματίτιδα είναι το αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης.
 
Το οργανικό το είχε αναφέρει οταν πήγα και γιαυτο πήρε και δείγμα από κουτσουλιές... Μου χε πει τότε ότι πολλές φορές τα σπυριά είναι αποτέλεσμα εσωτερικού προβλήματος...Αλλά η αναλυση της κουτσουλιάς δεν εδειξε κατι οπότε δεν το ξανανανεφερε...
 
Δεν είναι κατάσταση αυτή.. Μάτωσε με το ράμφος του το δάχτυλο που είχε χάσει το νύχι ένα μήνα πριν..Αυτό το πουλί έχει τάσεις καταστροφής δεν εξηγείται αλλιώς..Από το πρωί είχε πάλι θέμα ισορροπίας αν κ χτες ήταν μια χαρά στα νέα κλαδιά κ πριν λίγο πήγα κοντά κ ήταν το σκοινί μέσα στα αίματα.. Τον έπλυνα του έβαλα pulvo κ τωρα είναι ακινητος..
 
Λογικα μενει ακινητος απο το στρες... Αστον να ηρεμισει και θα συνελθει...
Αμα του εβαζες κατι στο ποδαρακι ετσι ωστε να μην μπορει να το τσιμπαει; Δε ξερω τι, δεν μπορω να σκεφτω κατι... αλλα κατι πρεπει να κανεις ☹ οσο το πειραζει ο χαζουλης δε θα γινει ποτε καλα...
 
Mαρια μαλλον εννοεις περιμετρο 3.8 π

για διαμετρο 1 ποντο, η περιμετρος βγαινει 3,14 π.Λιγο πανω απο ποντο ειναι το σχοινι σου.Αν βολευετε εκει οκ . Ειχες δοκιμασει και μικροτερες διαμετρους;

ρωτα το γιατρο οτι σου ειπε ο Σταυρος. Εχω ακουσει για ενα ειδος αρθριτιδας που προερχεται απο μικροβιο και δημιουργει τοσο ποδοδερματιτιδες αλλα και ευρυτερα προβληματα στις αρθρωσεις.Βεβαια εσενα δειχνει να μενει εκει το προβλημα...
 
Δεν παλευεται αλλο.. Τον ειχα καθαρισει, ετοιμασει για να φυγω,του χα πλυνει τα αιματα, του χα βαλει pulvo και φυγαμε οικογενειακως.. Πριν λιγο που ηρθαμε, ειδα αυτο που φοβομουν.. ΞΑΝΑ μεσα στα αιματα, ειχε ματωσει το δαχτυλο που δεν ειχε νυχι και φυσικα δαχτυλο δεν υπαρχει πλεον.. Και υποψην οτι σημερα δεν ειχα βαλει αλοιφη ωστε να θελει να τη βγαλει...Αρα με τον ιδιο τροπο κατεστρεψε δυο (φαινομενικα) υγιη δαχτυλα.. Σας εχει τυχει ποτε;
Αυριο θα παρω το γιατρο και αν μου πει το οκ τον παω και αυριο κιολας..
Η διαμετρος που δοκιμαζα ηταν κυριως μικροτερη απο αυτη που τελικα εβαλα.. Αλλα του ηταν λεπτα τα σχοινια και δεν ισορροπουσε.. Και κατεληξα σε αυτη αλλα φυσικα πεταχτηκαν σημερα γιατι λερωθηκαν με αιμα..
 
Πηρα το γιατρο και θα παω αυριο.. Οταν του περιεγραψα τι γινεται, οτι ματωνει τα δαχτυλα του και πεφτουν, η απαντηση ηταν ΩΧ... Δεν τον ρωτησα παραπανω αλλα ειδα οτι δυστυχως στο ιδιο ποδι και το τελευταιο μπροστινο δαχτυλο εχει μαυρισει... Υπαρχει ασθενεια με αυτα τα συμπτωματα; Ή ειναι θεμα μικροβιου;
Εν τω μεταξυ βρηκα λυση και τωρα ειναι στον πατο κ καθεται.. Εβαλα μεσα στο κλουβι στον πατο, χοντρο χαρτι, εξωφυλλο απο τα μεγαλα εβδομαδιαια περιοδικα.. Δεν το απεφυγε και τωρα ειναι πανω στο χαρτι και ξεκουραζεται..
Το θεμα της τροφης το λυσα, γεμισα τη μπανιερα του τροφη και τρωει..
Νερο πως κ που βαζω;
 
στο κάτω κάτω σημείο των κάγκελων δεν φτάνει αν σηκώσει το κεφαλάκι του; Γιατί αν βάλεις οποιοδήποτε δοχείο και το χύσει θα βραχεί και θα σου κρυώσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mary27
Δεν φτάνει γιατί η "λεκανη" που μπαινει μεσα το κλουβί έχει βάθος... Οπότε αν τη βάλω στι κατωτερο δυνατο σημειο του κλουβιου, πριν ξεκινησει η λεκάνη, δεν θα φτανει θα του ειναι ψηλά...
 
άσε τότε κανονικά την ποτίστρα κοντά σε πατήθρα και να του έβαζες που και που λίγο νεράκι σε κάποιο φλυτζανάκι του καφέ κάπως βαρύ αν έχεις; και να το απομακρύνεις όταν λείπεις; κινείται κάπως απ' ότι καταλαβαίνω. Μακάρι να του περάσει, τόσες προσπάθειες που κάνεις και γι αυτό αλλά και για σένα.
 
Δυστυχώς μετά το χτεσινό, που σε λίγες ώρες έχασε άλλο ένα δάχτυλο και τώρα πάει να χάσει και άλλο (εχει μαυρισει και το τελευταιο μπροστινό δάχτυλο) με κάνει να πιστεύω ότι κάτι εσωτερικό είναι, δεν ειναι ότι τα ματώνει και τα χάνει... Ελπίζω να μην αχρηστευτεί γιατί είναι κρίμα, τον εχω ενα χρόνο με πολύ φροντίδα και αγάπη... Θα δω τι θα μου πει ο γιατρός, ελπίζω να μείνει έτσι τουλαχιστον, με το πίσω δάχτυλο και το πέλμα και να μη χρειαστεί να αφαιρέσει ΟΛΟ το πόδι..
 
Μαρια εγω δεν ξερω, με τι μπορει να συνδεεται η συνεχης αιμοραγια... εδω φαινεται η σαφης διαφορα του πραγματικου γιατρου, αρκει να εχει εμπειρια σε πουλια

ευχομαι να το ξεπερασει
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mary27
JK21 ευχαριστω για την ολη βοηθεια ως τώρα!
Θα παω και θα ενημερωσω αυριο...
 
Μαρια μπραβο σου για την τοση αγαπη που εχεις δειξει σε ενα τετοιο πλασματακι με τοσα προβληματα! Ηταν τυχερο που ηρθε κοντα σου!

Ενας αλλος τροπος για το νερο: οταν η Αννα μου δεν μπορουσε να στηριχτει στα ποδαρακια της και ηταν αρκετα στο πατωμα εβαλα μεσα στο κλουβι την ποτιστρα να ακουμπαει στα καγκελα σε μια γωνια και στο πανω μερος της να περασεις ενα πρασινο συρματακι απο αυτα που κλεινουμε τις πορτες ετσι ωστε να μην πεσει η χυθει το νερο. Να την βαλεις κοντα του ετσι ωστε να σκυψει και να πιει... Απλα πρεπει να πρσεχεις μη βρωμισει μεσα το Νερο. Θελει συχνη αλλαγη. Δοκιμασε το και πες μου αν ηπιε...

Ευχομαι μεσ ααπο την καρδια μου περαστικα! Περιμενουμε να μας ενημερωσεις!
 
Εξυπνο αυτο με την ταιστρα, θα το δοκιμασω!

Τον πηρα περσι, κατοπιν ''παραγγελιας'', εδωσα φωτο στον πετσοπα να μου βρει ενα ωστε να ειναι ιδιο με το καναρινακι που εχασα περσι απο γερακι...
Το καθαριζα, το προσεχα και ενω πιστευα οτι οκ, ενα δαχτυλο εχασε στις 31/12,θα τα καταφερει, απο χτες εχει χασει σε χρονο μηδεν ηδη ενα ακομα δαχτυλο και τωρα ειναι μαυρο και μαραμενο και το τελευταιο μικρο δαχτυλο απο τα μπροστινα...
Δηλαδη στο ενα ποδι εχει μονο το πισω δαχτυλο.. Και δε μιλαμε πλεον οτι τα ματωνει κ πεφτουν, κατι εσωτερικο θα ναι κ εχω μεγαλη απορια ΤΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ειναι.. Θα το μαθω αυριο στο γιατρο..
τουλαχιστον θα τον παρακαλεσω να μην το κοψει.. Οτι εχουν μεινει να τα καθαρισει, να τα απολυμανει κ να αφησει τουλαχιστον την πατουσα να χει να στηριζεται... Τωρα εχει καταβολευτει με το χοντρο χαρτι στον πατο,τρωει πολυ ενω για νερο ανεβαινει κανονικα στην πατηθρα κ πινει...
Θα ενημερωσω αυριο... Ελπιζω να καταφερει να καθαρισει οτι υπαρχει κ να μην το κοψει,θα με στεναχωρησει να δω ενα καναρινακι ολο ζωη να ναι στο ενα ποδι..

Και κατι τελευταιο,ισως ακυρο αλλα θα θελα να ξερω... Επειδη το κλουβι του ειναι μεγαλο, ελεγα -πριν γινουν αυτα βεβαια- να παρω αλλο ενα καναρινακι να ναι παρεα...Αρσενικο,θηλυκο δε με νοιαζει, για παρεα το θελω.. Μπορει να ζησει με αλλο;
 
Και κατι τελευταιο,ισως ακυρο αλλα θα θελα να ξερω... Επειδη το κλουβι του ειναι μεγαλο, ελεγα -πριν γινουν αυτα βεβαια- να παρω αλλο ενα καναρινακι να ναι παρεα...Αρσενικο,θηλυκο δε με νοιαζει, για παρεα το θελω.. Μπορει να ζησει με αλλο;
Τα καναρίνια ζουν ζευγάρια μόνο κατά την περίοδο της αναπαραγωγής. Ολο τον άλλο χρόνο δεν έχουν ανάγκη από συντροφιά. Θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι να αναρρώσει τελείως και μετά να σκεφτείς την αγορά νέου πουλιού.

Edit: Ουπς Δημήτρη πρόλαβες. :)
 
Back
Top