Ασθένειες Αρρωστο rosella parakeet

picassoletta

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2016
Μηνύματα
48
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας,
με λένε Λέττα, στο σπίτι μου πάντα ειχα και εχω γάτες και σκύλους αλλα απο πτηνά εχω πλήρη αγνοια! Σας γράφω γιατι η μητέρα μου πριν απο 5 χρονια ειχε βρει στον κηπο της ενα rosella parakeet. Απο τοτε το τάιζε συσκευασμένους σπόρους για παρακιτ, βιταμίνες, χορταρακια ζοχούς, φρούτα και στικ με σπορους και μέλι. Για 5 χρονια ολα καλα και το καλοκαίρι τραγουδούσε χαρούμενο.
Πήρα απόφαση να γραφτω στην παρέα σας γιατι αυτες τις μερες αρρωστησε ξαφνικά και παρόλο που το πηγαμε στον γιατρό δεν με βοηθησαν αρκετά γιατι σπανια βρίσκεις γιατρο με αυτήν την ειδικότητα.
Πριν απο 5 μερες κουνιόταν ελαφρά πανω στο ξύλο του λες και ετρεμε αλλα χτες η μητέρα μου το βρήκε κατω στο κλουβί και οταν προσπαθούσε να κινηθει περπατούσε λες και ειναι μεθυσμένο. Πέφτει μια απο την μια και μια απο την άλλη. Ανεβαίνει στα ξύλα του επανω και κουνιέται σαν κούνια μπρος πίσω και για να σταματήσει το καημένο κρατιέται με το ράμφος του. Όρεξη εχει και πίνει και νερό. Διάροια δεν εχει. Κοιταξα τα περιτωματά του και έχουν υγρό και κυριο σωμα χωρις να ειναι σκούρα.
Τι να εχει και κουνιέται μπρος πίσω μη μπορωντας να κρατήσει ισορροπία;
Το πουλί εχει όρεξη, επομένως δουλευει το γαστρεντερικό του, υπαρχει πιθανοτητα να εχει σαλμονέλα που μου ειπαν;
Αλλος γιατρος μου ειπε μηπως περασε στρεςς να του δωσω αντιστρεςς, αλλα να σας πω την αλήθεια μου φάνηκε βλακεια γιατι δεν αλλαξε κατι στην διαμονη του αυτες τις μερες.
Ο δικος μας κτηνίατρος με ρωτησε μηπως το εβγαλα εξω στα περιστερια αλλα ουτε και αυτο εγινε. Εδω και 2 μηνες το ξαναβαλαμε μεσα στην τζαμαρια και δεν εχει ξαναβγει εξω, επομενως γινεται να κολλήσει κατι απο εξω; Μεταφερουν οι ανθρωποι με τα παπουτσια και αρρωστες πουλιών; Το λεω γιατι στις γατες υπαρχει φόβος.
Εφόσον χρησιμοποιει τα πόδια του και το ραμφος του και σκαρφαλώνει στο κλουβί τοτε δεν το ποναν τα πόδια του. Εαν ειχαν αρρωστήσει τα πόδια του θα μπορούσε να σκαρφαλώνει;
Ο δικος μας κτηνίατρος μου εδωσε αντιβίωση doxy-cyclin-t και μου ειπε να του δωσω για 10 μερες στο νερό του.
Εσεις που ειστε γνώστες των πτηνών μηπως καταλαβαίνετε καλυτερα τι εχει πάθει;
Σας ευχαριστώ.
 
Το πουλί εχει όρεξη, επομένως δουλευει το γαστρεντερικό του
Δεν είναι απαραίτητο. Είναι απλά γεγονός ότι μπορεί να καταναλώνει ακόμη τροφή.

υπαρχει πιθανοτητα να εχει σαλμονέλα που μου ειπαν;
Είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεται κάποιος, έστω και με ελάχιστες γνώσεις στην ιατρική. Για να πάρεις έγκυρη απάντηση, χρειάζονται και άλλα πράγματα. *

Αλλος γιατρος μου ειπε μηπως περασε στρεςς να του δωσω αντιστρεςς
Ξέχασε τον αυτόν.

επομενως γινεται να κολλήσει κατι απο εξω;
Μετά από δύο μήνες οι πιθανότητες είναι ελάχιστες.

Μεταφερουν οι ανθρωποι με τα παπουτσια και αρρωστες πουλιών;
Μεταφέρουν πολλά πράγματα. Και εδώ οι πιθανότητες να έχει κολλήσει κάτι από αυτό, είναι μικρές.

Το λεω γιατι στις γατες υπαρχει φόβος.
Έτσι είναι και αυτό γιατί πατούν στο ίδιο πάτωμα με το υλικό που αφήνουν τα παπούτσια. Το πάτωμα γίνεται δηλαδή πηγή μόλυνσης, εάν δεν έχει καθαριστεί σωστά όταν έρθει η γάτα σε επαφή με αυτό.

τοτε δεν το ποναν τα πόδια του
Από την εικόνα που περιγράφεις, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα των ποδιών. Φαίνεται να είναι γενικότερα νεύρολογικό πρόβλημα.

Εσεις που ειστε γνώστες των πτηνών μηπως καταλαβαίνετε καλυτερα τι εχει πάθει;
Λέττα, κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ακριβώς από τα συμπτώματα. Αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις είναι να επισκεφτείς ένα γιατρό που συνεργάζεται με κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο για να σου προτείνει συγκεκριμένες εξετάσεις που θα αποκαλύψουν την αιτία του προβλήματος, ώστε να γίνει στοχευμένη προσπάθεια αντιμετώπισης, όσο το δυνατόν συντομότερα. Ο μόνος αντίπαλος σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο χρόνος.
 
ο Σταύρος τα είπε όλα, αγαπητή Λέττα και επειδή..
Ο μόνος αντίπαλος σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο χρόνος.
και η..
αντιβίωση doxy-cyclin-t
είναι δυνατή και σου συνέστησαν να του τη δώσεις για δέκα μέρες, ψάξε γρήγορα μέσα στη λίστα που σου παρέθεσε ο Δημήτρης πιο πάνω και.. Εύχομαι να πάνε όλα μα όλα καλά!👍
 
Θεωρώ τις ροζέλλες γενικά ανθεκτικά πουλιά.
Εύχομαι και η δική σου να ανακάμψει σύντομα.
Πιστεύω πως μία επίσκεψη σε έναν γιατρό όπως η κ. Grey στο Ν. Ψυχικό ή ο κ. Ακρίβος στο Περιστέρι.
Πάντως μέχρι τότε θα πρέπει να το διευκολύνετε τοποθετώντας τροφή και νερό στα χαμηλά καθώς και μαλακό χαρτί για υπόστρωμα στον πάτο, που θα το αλλάζετε τακτικά.
ΜΙκροβιολογικές εξετάσεις έκανε κάποιος γιατρός,
Εύχομαι περαστικά και θα περιμένουμε τα νέα σας.
 
Επίσης, θα ήθελα να σου πω ότι θα μπορούσε το πουλί να αρπάξει κάποιο μικρόβιο και από τα χόρτα που τρώει, π.χ. ζωχοί κλπ. Οπότε για να αποφευχθεί και αυτή η περίπτωση, καλό είναι να πλένονται με ξυδόνερο πριν την κατανάλωση, δλδ, ό,τι κάνουμε και για εμάς τους ανθρώπους.
Επιπρόσθετα, (εικάζω τώρα) το πουλάκι θα μπορούσε να έχει κολλήσει κάποιο μικρόβιο (π.χ. μύκητα) από μήνες πριν που το βγάζατε και έξω και τώρα ο πληθυσμός αυτού να έχει αναπτυχθεί για διαφόρους λόγους με αποτέλεσμα να βλέπεις τα συμπτώματα.
Τέλος, συμφωνώ πλήρως ότι θα πρέπει να πας σε ειδικευμένο γιατρό, αν είναι δυνατό όχι πολύ πρωινή ώρα (π.χ. τα κοκκίδια στις κουτσουλιές νομίζω ότι δεν είναι πολλά στις πρωινές κουτσουλιές, αν τα δει κανείς στο μικροσκόπιο), να έχεις ήδη κουτσουλιές του σε αλουμινόχαρτο (μπορούν να διατηρηθούν έως και 24 ώρες στο ψυγείο), και να εξετάσετε και την πιθανότητα ψιττάκωσης, αν θέλεις κοίταξε κι εδώ για τα γενικά συμπτώματα http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=69834, και φυσικά μέχρι να βρεθεί τι έχει, να λαμβάνετε μέτρα προστασίας και για εσάς.
 
(π.χ. τα κοκκίδια στις κουτσουλιές νομίζω ότι δεν είναι πολλά στις πρωινές κουτσουλιές, αν τα δει κανείς στο μικροσκόπιο),
Ναι είναι καλύτερα μετά το μεσημέρι!
να έχεις ήδη κουτσουλιές του σε αλουμινόχαρτο
Το οποίο εννοείται πρέπει να το βάλει στο κλουβί με καθαρά χέρια και ακόμα καλύτερα με γάντια και οι κουτσουλιες δεν πρέπει να βραχουν με τίποτα γιατί μετά δεν θα φανεί σωστή διάγνωση.
 
Δεν είναι απαραίτητο. Είναι απλά γεγονός ότι μπορεί να καταναλώνει ακόμη τροφή.
Στα πτηνά δεν γνωρίζω καθόλου. Στις γάτες το αν τρώει το ζώο ειναι πολυ σημαντικο δείγμα εαν θα ζήσει ή όχι. Πάντως σήμερα το ειδα να τρωει πολύ καθόλη την διάρκεια της ημέρας.

Είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεται κάποιος, έστω και με ελάχιστες γνώσεις στην ιατρική. Για να πάρεις έγκυρη απάντηση, χρειάζονται και άλλα πράγματα. *
Συμφωνω μαζί σας γιαυτο εψαχνα να βρω γιατρό.

Έτσι είναι και αυτό γιατί πατούν στο ίδιο πάτωμα με το υλικό που αφήνουν τα παπούτσια. Το πάτωμα γίνεται δηλαδή πηγή μόλυνσης, εάν δεν έχει καθαριστεί σωστά όταν έρθει η γάτα σε επαφή με αυτό.
Έχετε δίκιο. Ακριβώς ετσι ειναι και ακομα και εαν δεν βγαίνει το ζωο εξω ανετα κολάει τα ΠΑΝΤΑ ακόμη και ψύλλους. Να ξερετε οτι με τα παπούτσια καθημερινα φέρνουμε πολλα πράγματα μεσα στο σπίτι μας!

Από την εικόνα που περιγράφεις, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα των ποδιών. Φαίνεται να είναι γενικότερα νεύρολογικό πρόβλημα.
Ναι και εγω αυτο νομίζω. Γιαυτο εγραψα οτι φαίνεται σαν να ζαλίζεται.
 
Μπορείς να κοιτάξεις και να βρείς σε ποιά περιοχή σε βολεύει, παρακάτω:
Σας Ευχαριστω να ειστε σιγουροι οτι θα τον μελετήσω.

ο Σταύρος τα είπε όλα, αγαπητή Λέττα και επειδή..

και η..

είναι δυνατή και σου συνέστησαν να του τη δώσεις για δέκα μέρες, ψάξε γρήγορα μέσα στη λίστα που σου παρέθεσε ο Δημήτρης πιο πάνω και.. Εύχομαι να πάνε όλα μα όλα καλά!👍
Ο κτηνίατρος μου ειναι ο κ. Μητσέας στην Ν. Ιωνία. Ο άνθρωπος μου το ειπε οτι δεν εχει ειδίκευση. Μου εγραψε αντιβίωση και με εστειλε σε μια κυρια που εχει πετσοπ και γνωριζει για τους παπαγάλους. Εκει η κυρια μου εδωσε συμβουλες και μου ειπε να του βαζω σε μισο νεροπότηρο μια μυτούλα της σκονης αντιβίωσης, και να το αλλαζω κάθε μερα.

Θεωρώ τις ροζέλλες γενικά ανθεκτικά πουλιά.
Εύχομαι και η δική σου να ανακάμψει σύντομα.
Πιστεύω πως μία επίσκεψη σε έναν γιατρό όπως η κ. Grey στο Ν. Ψυχικό ή ο κ. Ακρίβος στο Περιστέρι.
Πάντως μέχρι τότε θα πρέπει να το διευκολύνετε τοποθετώντας τροφή και νερό στα χαμηλά καθώς και μαλακό χαρτί για υπόστρωμα στον πάτο, που θα το αλλάζετε τακτικά.
ΜΙκροβιολογικές εξετάσεις έκανε κάποιος γιατρός,
Εύχομαι περαστικά και θα περιμένουμε τα νέα σας.
Όχι κανενας δεν μου συνεστησε εξετασεις. Αλλα εγω γιαυτο εψαχνα σημερα να βρω γιατρό. Το πουλι δεν περνάει ολη του την ωρα στο δάπεδο. Ανεβαίνει στα ξύλα του και τρωει κανονικα. Απλα το καημενο στην αρχή κουνιεται μεχρι να σταθεροποιηθει. Τωρα το βράδυ που γύρισα το βρήκα να κοιμάται κανονικα επανω στο ξύλο του. Σας ευχαριστω για τους γιατρούς που συστήνετε. :)

Επίσης, θα ήθελα να σου πω ότι θα μπορούσε το πουλί να αρπάξει κάποιο μικρόβιο και από τα χόρτα που τρώει, π.χ. ζωχοί κλπ. Οπότε για να αποφευχθεί και αυτή η περίπτωση, καλό είναι να πλένονται με ξυδόνερο πριν την κατανάλωση, δλδ, ό,τι κάνουμε και για εμάς τους ανθρώπους.
Επιπρόσθετα, (εικάζω τώρα) το πουλάκι θα μπορούσε να έχει κολλήσει κάποιο μικρόβιο (π.χ. μύκητα) από μήνες πριν που το βγάζατε και έξω και τώρα ο πληθυσμός αυτού να έχει αναπτυχθεί για διαφόρους λόγους με αποτέλεσμα να βλέπεις τα συμπτώματα.
Τέλος, συμφωνώ πλήρως ότι θα πρέπει να πας σε ειδικευμένο γιατρό, αν είναι δυνατό όχι πολύ πρωινή ώρα (π.χ. τα κοκκίδια στις κουτσουλιές νομίζω ότι δεν είναι πολλά στις πρωινές κουτσουλιές, αν τα δει κανείς στο μικροσκόπιο), να έχεις ήδη κουτσουλιές του σε αλουμινόχαρτο (μπορούν να διατηρηθούν έως και 24 ώρες στο ψυγείο), και να εξετάσετε και την πιθανότητα ψιττάκωσης, αν θέλεις κοίταξε κι εδώ για τα γενικά συμπτώματα http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=69834, και φυσικά μέχρι να βρεθεί τι έχει, να λαμβάνετε μέτρα προστασίας και για εσάς.
Το διάβασα το αρθρο που μου στείλατε. Για χλαμύδια δεν μου φαίνεται. Δεν ταιριαζουν τα συμπτωματα του παρα μονο αυτο που γραφει για τα πόδια. Δεν σας κρύβω οτι με ψιλοφρικάρατε κομματακι! 😛 Τουλάχιστον τα γατιά μου ειναι εμβολιασμένα. 😛

Ναι είναι καλύτερα μετά το μεσημέρι!

Το οποίο εννοείται πρέπει να το βάλει στο κλουβί με καθαρά χέρια και ακόμα καλύτερα με γάντια και οι κουτσουλιες δεν πρέπει να βραχουν με τίποτα γιατί μετά δεν θα φανεί σωστή διάγνωση.
Ok . Εαν ειναι να το παω την Δευτερα πότε να το τοποθετήσω; Πόσες ωρες πιο μπροστά;(Συγνώμη εαν φαίνεται χαζή η ερώτηση αλλα οταν δεν γνωρίζεις το αντικειμενο λογικο ειναι. Στις γάτες ρώτα με τα ΠΑΝΤΑ! 😛)

Εύα, αν μιλάμε για ψιττάκωση τότε χρειάζεται και μάσκα, εκτός από γάντια και καλό πλύσιμο χεριών.
Ωραία τώρα εμενα την ασχετη με φρικάρατε τελειως! Χα χα χα 😱😛
 
Σας χιλιοευχαριστω ολους που διαθέσατε τον πολυτιμο χρόνο σας και μου απαντήσατε.
Συγνώμη που ειμαι τελειως ασχετη αλλα το πουλακι δεν ειναι δικο μου και δεν ημουν η υπεύθυνη για την φροντίδα του. Εσεις σίγουρα θα ξέρετε οτι στην ελλάδα ο κόσμος κλασικα δεν διαβάζει και πολυ για τα κατοικιδια του. Ελάχιστοι ειναι αυτοί που ενδιαφέρονται να εχουν περισσοτερες γνωσεις. Η μητέρα μου ειναι μια κλασικη ελληνίδα νοικοκυρα που αγαπάει τα ζωα αλλα κλασικα δεν εχει αγορασει βιβλιο γιαυτα.
Εγω ειμαι το τελειως αντίθετο. Μελετω και φροντίζω τα κατοικιδια μου πάρα πολύ! Και γιαυτον τον λόγο πηρα το πουλι υπό την εποπτεία μου μέχρι να γινει καλά.
Και παλι ευχαριστω .
Αυριο θα το τραβήξω βίντεο και θα σας το ανεβάσω για να εχετε καλυτερη εικονα της κατάστασης και την Δευτέρα θα το παω σε αλλον γιατρό.
 
Νομιζω τα παιδια τα ειπαν τα βασικα.
Το βασικο τωρα ειναι να το πας σε εναν πτηνιατρο τη δευτερα για να μην βαδιζουμε στα τυφλα.
Να ρωτησω τωρα εγω, οι κουτσουλιες του πως ειναι;
Επισης οταν λες οτι τρεμει και παει σαν μεθυσμενο εννοεις οτι εχει ασταθεια;
Αν εχει ασταθεια ειναι πολυ σοβαρο.. Οι αιτιες ειναι συνηθως λοιμωξεις, δηλητηριαση -αν πχ εχει σκουριασμενα καγκελα το κλουβι του ή καποιο αλλο τοξικο αντικειμενο που ερχεται σε επαφη-, ογκοι, ακομα και έλλειψη καποιων βιταμινων.
Επισης αν το εχετε στην κουζινα ισως ειναι απο αναθυμιασεις που προκαλούν επισης ζαλη και ανισορροπια...
Δεν λεω οτι ειναι κατι απο ολα αυτα, ομως λεω οτι ειναι οι συνηθεις υποπτοι για τα συμπτώματα που αναφερεις.
Οταν πας στον γιατρο μην μας ξεχασεις μετα, αν μπορεις να μας πει τι εχει το μικρουλι.
Ευχομαι περαστικα να ειναι και να το εχετε κοντα σας για πολλα πολλα χρόνια.
 
Νομιζω ττα παιδια τα ειπαν τα βασικα.
Το βασικο τωρα ειναι να το πας σε εναν πτηνιατρο τη δευτερα για να μην βαδιζουμε στα τυφλα.
Να ρωτησω τωρα εγω, οι κουτσουλιες του πως ειναι;
Επισης οταν λες οτι τρεμει και παει σαν μεθυσμενο εννοεις οτι εχει ασταθεια;
Αν εχει ασταθεια ειναι πολυ σοβαρο.. Οι αιτιες ειναι συνηθως λοιμωξεις, δηλητηριαση αν πχ εχει σκουριασμενα καγκελα το κλουβι του ή καποιο αλλο τοξικο αντικειμενο που ερχεται σε επαφη, ογκοι, ακομα και έλλειψη καποιων βιταμινων.
Επισης αν το εχετε στην κουζινα ισως ειναι απο αναθυμιασεις που προκαλούν επισης ζαλη και ανισορροπια...
Δεν λεω οτι ειναι κατι απο ολα αυτα, ομως λεω οτι ειναι οι συνηθεις υποπτοι για τα συμπτώματα που αναφερεις.
Οταν πας στον γιατρο μην μας ξεχασεις μετα, αν μπορεις να μας πει τι εχει το μιρκουλι.
Ευχομαι περαστικα να ειναι και να το εχετε κοντα σας για πολλα πολλα χρόνια.
Αυτο με τις κουτσουλιες ολοι οι γιατροι με ρωτούσαν και εγω δεν ηξερα να τους απαντήσω γιατι δεν γνωριζα την εικονα του καθόλου. Σημερα εψαξα και διαβασα οσο μπορούσα γιαυτο. Οι κουτσουλιες του εχουν νερό αλλα και κύριο σώμα (δεν ειναι διάροια). Δεν ειναι σκούρες μαύρες, δεν ειναι καταπράσινες ούτε και κίτρινες. Εχουν ενα ελαφρα πράσινο χρωμα και δεν εχουν άσπρα σαν ασβέστη.
Οταν λεω οτι παει σαν μεθυσμενο εννοω οτι περπαταει ακριβως οπως ο μεθυσμένος μια απο εδω και μια απο εκει. Και οταν ανεβαίνει στο ξύλο του κάνει τραμπαλα μπρος πίσω και προσπαθει το καημενο με το πόδι να πιαστει στα κάγκελα να σταματήσει και με την ουρά του να κρατήσει ισορροπία.
Σκουριασμένο κλουβί δεν εχει, αλλα ΙΣΩΣ κάπου να ηρθε σε επαφή με καποιο βρωμικο αντικειμενο; ! Τι να πω;!
Για την ελειψη βιταμινων μου το ειπε ο ειδικος που μου σύστησε ο δικος μου κτηνίατρος. Αλλα εγω προτίμησα να του δωσω την αντιβίωση παρα απλα βιταμίνες. Πήγα ομως σημερα και αγορασα βιταμινες που μπάινουν στο νερο να του βαλω για να ειμαι σίγουρη οτι θα της παίρνει απο εδω και περα.
Δεν το εχουμε στην κουζίνα αλλα σε τζαμαρία καθιστικό.
Και εγω δεν πιστευω οτι ειναι τα πόδια του.
Πιθανολογώ (η άσχετη θα μου πείτε! 🙄 ) Η' επαθε δηλητηριαση όπως μου γράφετε Η' εχει σαλμονέλα και συνεπως παλι οπως μου γραψατε εχει νευρολογικο ή για τελος να σας πω οτι σκέφτηκα οτι ισως επειδη αυτες τις μερες εκανε ξαφνικά κρύο να κρύωσε και να εχει παθει ψύξη στο κεφάλι; Αυτο παίζει καθόλου; (στο σπίτι ακόμα δεν ανάψαμε θέρμανση και το βραδυ πέφτει λιγο ψύχρα.)
Σαφως και εννοειται οτι θα σας πω τι μου ειπε ο γιατρος. Εφόσον μου δινετε τον χρονο σας για απαντηση πρεπει να σας πω την διαγνωση για να διευρύνετε και την γνωση σας στο αντικειμενο. 😉 έτσι ωστε στο μελλον να βοηθήσετε και καποιον αλλο.
 
@picassoletta καλημέρα! Δεν βρίσκω το νόημα να επεκταθούμε στο εάν κάνει πτήσεις ελεύθερο και στο τι θα μπορούσε να έχει φάει ή τσιμπήσει μέσα στο σπίτι μιας και θα πάς αύριο σε γιατρό.Ίσως κάποιος φίλος μέσα στο φόρουμ αναφερθεί στο κατα πόσο οι αυριανές κουτσουλιές θα επηρεαστούν απο την αντιβίωση που ενδέχεται να λαβει σήμερα. Θα αλλοιωθεί κάποιο αποτέλεσμα;
Έχεις έρθει στο κατάλληλο μέρος με πάρα πολλά άρθρα για την φροντίδα των πτηνών και μεγάλη εμπειρία στα ζητήματα που τα αφορούν. Εύχομαι να παραμείνεις και να ενημερώνεσαι, είναι κάτι που θα ευχαριστηθείς και η ίδια.
Η βιβλιογραφία για τους παπαγάλους είναι τεράστια για τον ίδιο λόγο και οι περισσότεροι πτηνίατροι είναι πολύ καλά ειδικευμένοι σε αυτά τα πουλιά. Νιώσε τυχερή!
Περαστικά!
Χρειάζεται να το βάλεις τουλάχιστον 5ωρες πιο μπροστά.
Γιατί αυτό Εύα;
 
Γιατί αυτό Εύα;
Μα για να είναι πολλές! Την μέρα που θα πάνε για εξέταση οι κουτσουλιες τότε θα πρέπει να μαζευτούν απ'το πρωί... Και αυτές τις μέρες πρέπει να τρώει μόνο σπόρια γιατί θα γίνει εξέταση και δεν πρέπει να γίνει μόνο μικροσκοπική εξέταση αλλά και καλλιέργεια γιατί μπορεί να έχει κάτι και στο μικροσκόπιο μπορεί να μην φανεί.
 
Μα για να είναι πολλές! Την μέρα που θα πάνε για εξέταση οι κουτσουλιες τότε θα πρέπει να μαζευτούν απ'το πρωί... Και αυτές τις μέρες πρέπει να τρώει μόνο σπόρια γιατί θα γίνει εξέταση και δεν πρέπει να γίνει μόνο μικροσκοπική εξέταση αλλά και καλλιέργεια γιατί μπορεί να έχει κάτι και στο μικροσκόπιο μπορεί να μην φανεί.
Δεν νομίζω το πλήθος να έχει κάποια σημασία, τουλάχιστον απο την εμπειρία μου. Ο γιατρός θα πάρει δείγμα με μία μπατονέτα, δεν μπορεί να πάρει απο όλες. Πιστεύω πέντε ώρες είναι πολλές, ειδικά για να επιτύχουμε αυτό που πολύ σωστά ανέφερε ο Γιάννης παραπάνω. Καλλιέργεια δεν ξέρω, νομίζω κοστίζει πολλά, ας ελπίσουμε να έχουν αποτέλεσμα με την πρώτη εξέταση.
 
Δεν νομίζω το πλήθος να έχει κάποια σημασία, τουλάχιστον απο την εμπειρία μου. Ο γιατρός θα πάρει δείγμα με μία μπατονέτα, δεν μπορεί να πάρει απο όλες. Πιστεύω πέντε ώρες είναι πολλές, ειδικά για να επιτύχουμε αυτό που πολύ σωστά ανέφερε ο Γιάννης παραπάνω. Καλλιέργεια δεν ξέρω, νομίζω κοστίζει πολλά, ας ελπίσουμε να έχουν αποτέλεσμα με την πρώτη εξέταση.
Σε εμένα κάναν και τις δυο εξετάσεις μικροσκοπική και καλλιέργεια σε ολόκληρο το αλουμινόχαρτο δηλ σε όλες τις κουτσουλιες και μου πήραν 20€μόνο.
 
Σε εμένα κάναν και τις δυο εξετάσεις μικροσκοπική και καλλιέργεια σε ολόκληρο το αλουμινόχαρτο δηλ σε όλες τις κουτσουλιες και μου πήραν 20€μόνο.
Εύα, αν θυμάμαι σωστά, πήρες απάντηση λίγη ωρα μετά την εξέταση. Η καλλιέργεια κοπράνων παίρνει το λιγότερο κάποιες ώρες, βασικά το σύνηθες ειναι 1 24ωρο και αν μιλήσουμε για αντιβόγραμμα, τότε χρειάζονται κι άλλα δύο.
 
Back
Top