Ασθένειες Αρρωστο rosella parakeet

Όλα αυτά μπορεί να τα τρώει αραιά και που.
Αυτό που επεσήμανε ο Σταύρος είναι πως δεν δίνουμε γλυκά και γενικότερα σάκχαρα ακόμα και φρούτα όταν έχουμε μύκητες που τρέφονται με αυτά.
 
Τον διάβασα τον οδηγο διατροφής. Αλλα ενταξει βρε παιδια δεν εχω σκοπό να το ταράξω στα γλυκά. Ενα κουλουράκι του εβαλα! 😛
Αυτες τις μερες διαβαζοντας για διατροφή ειδα οτι ο παπαγάλος τρωει πανω κάτω τα ιδια με τον ανθρωπο γιαυτο του εβαλα κουλουράκι.
Σήμερα το πουλι ειναι μια χαρα τελειως. Το κοίταζα σημερα και δεν εχει καθόλου ανισοροπία. Και ισως ειναι ιδέα μου αλλα σαν να κοκκίνησε και περισσοτερο. Πιθανος εφτιαξε το πτερωμάτου.

Εμένα προσωπικά δεν με κάλυψε καθόλου η διάγνωση που έγινε στη Λέττα. Ή κάτι δεν συγκράτησε η ίδια ή θα ήταν καλό να δει κι άλλον γιατρό. Αβιταμίνωση ποιας βιταμίνης κυρίως που προκαλεί την αστάθεια; Τα περί ήλιου και παραθύρου τα βρήκα άσχετα με το άμεσο πρόβλημα και γενικότερα αυτή είναι μια θεραπεία που θα έδινε ένας αδαής απο κάποιο πετ σοπ για να πουλήσει μια ταμπερνιλ δοξυκυκλίνη και μια βιταμίνη υπολογίζοντας να καλύψει στο περίπου την αιτία. Χαρήκαμε πολύ.
Οχι δεν υπήρξε κατι παραπανω. Τον ρωτούσα και γενικα διαφορα για να μαθω αλλα κατι παραπάνω δεν μου ειπε σαν πιθανοτητα ασθένειας. Σχετικα με την πώληση της αντιβιωσης δεν θα διαφωνήσω γιατι την αντιβίωση ηδη την ειχα αγορασει αλλα αυτος μου ειπε να παρω την ιδια σε σταγόνες. Βεβαια δεν το αρνήθηκε. Ο ίδιος μου ειπε οτι ειναι το ιδιο πράγμα. Απλα το αιτιολόγησε οτι ετσι δινεις πιο σωστή δόση.

Εγω απο την αλλη λεω οτι προταθηκε ενας ιατρος σαν απο τους καλυτερους και τωρα λεμε στην κοπελα μηπως να παει και σε αλλον, δεν ξερω Εγω θα τον επαιρνα τηλ για παραπανω εξηγησεις γιατι τα 30-40 δεν ειναι και λιγα την φορα 👎
Το πουλί το πηγα αρχικα στον δικο μου κτηνίατρο αυτος μου εγραψε την αντιβίωση, μετα ο γιατρος μου ( μου ειπε οτι λογο που δεν εχει ειδικοτητα) να παω σε μια κυρια οπου εχει καταστημα και εχει πολλες γνωσεις. Μετα πηρα τηλεφωνο τον κ. Μαδεμοχωρίτη οπου ειναι πρωην γιατρος πτηνων (αυτος μου ειπε απο το τηλέφωνο οτι θελει βιταμινη το πουλί). Μετα ψάχνοντας για πτηνίατρο να το δει τηλεφωνησα σε αλλον κτηνιατρο στην Καλογρέζα (αυτος μου ειπε την μπουρδα για το στρεσσ). Και για τελος πηγα στον κ. Ακριβό.
Αλλωστε του πέρασε πια. Του εδωσα αντιβίωση και μπολικες βιταμίνες. Να σας πω την αλήθεια αντιβίωση δεν του ξαναεβαλα στο στόμα αλλα την πρόσθεσα στο νερό του. Την στιγμή που δεν υπαρχει αμεσως κίνδυνος να κινδυνευει η ζωη του ζωου θεωρησα οτι το να το στρεσάρω κυνηγωντας το μεσα στο κλουβί δεν ειναι και το καλύτερο πράγμα.
Σχετικα με το κοστολόγιο να πω οτι δεν πηγε τόσο η επίσκεψη αλλα παραπάνω. Γιατροί και φάρμακα μαλλον το χρυσοπλήρωσα το πουλι. Και επευκαιρίας να ρωτήσω εσας που ξερετε πόσο κοστίζει στην αγορα ενας τετοιος παπαγάλος;


Παιδια με τον συγκεκριμενο γιατρο μιλησε ενα μελος στο φορουμ για ενα καναρινι μου. Αυτος πρότεινε ασπιρίνη για να μην ποναει και να μπορει να φαει. Μολις εδωσα μια σταγονα απο την ασπιρίνη(η οποια διαλύθηκε στην δεξτρόζη) το πουλι αρχισε να χτυπιέται πανω στα καγκελα και μετα πεθανε. Εγω γνωριζα (απο τον κτηνιατρο) οτι ΠΟΤΕ δεν δίνουμε ασπιρίνη στα ζωα. Αυτος ομως το σύστησε. Εγω ακολουθησα τις οδηγίες του επειδη ειναι πτηνιατρος και επειδη οι περισσότεροι λετε ειναι απο τους καλυτερους. Θα μου πειτε χωρις να δει το πουλί μπορει να κανει διαγνωση; Οχι.Αλλα δεν ειχα επιλογή. Δεν εχει πτηνιατρους εδω περα. ή τουλάχιστον εκεινο τον καιρο δεν ηξερα ότι εχει ενα σε αλλη πολη. Το θεμα δεν ειναι οτι εκανε διαγνωση χωρις να το δει (αν ειχα πραγματικη βοηθεια θα του εβγαζα το καπελο που βοηθησε χωρις αμοιβη) αλλα προτεινε ενα φαρμακο που απαγορεύεται και σκοτωσε το πουλι επι τοπου. Μην δινεται ευκολα τιτλους σε ανθρώπους. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλος γιατρος, αλλα ηθελα να σας πω και την δικη μου εμπειρία.
Εγω εδω σε αυτο το σχόλιο σαν εξπερτ γατού να προσθέσω να ξερετε (γιατι σκυλια γατια σιγουρα κάποιος θα εχει στο σπίτι) ότι ασπρίνες και ιδιαίτερα depon και σε υγρο και σε χάπι δεν δίνουμε ΠΟΤΕΕΕΕΕ σε ζωα. Προκαλει αιμοδιάλυση στο αίμα τους. Οταν το ζωο εχει πυρετό προσπαθούμε οσο γινεται με ντους να του κατεβάσουμε τον πυρετό. Κάποιοι γιατροί μπορει να σου πουν να δωσεις αλλα και παλι αυτο εξαρτάται απο το μέγεθος του ζωου. Το πιο συνετο ειναι να μην δίνουμε γιατι αντι για την ασθένεια μπορει να το σκοτωσουμε εμεις με το αντιπυρετικο.
 
Εννοειται οτι οι παπαγαλοι τρωνε τα παντα με ειδικοτητα στα ανθυγιεινα :D
και σουβλάκια πιτόγυρα;! Χα χα χα χα χα χα χα χα χα!
Να του παραγγείλω ενα με απο ολα και γύρο.
 
Δεν θα προλαβεις να το μυρίσεις! ο δικος μου προτιμα, ενω ξερει οτι θα τον βαλω στο κλουβι, να τον παρασυρω με λιγο τυρι γκουντα παρα να μεινει εξω και να χασει το τυρι! στις περισσοτερες περιπτωσεις προσπαθει να αρπαξει το τυρι και να ξεφυγει προς τα ντουλαπια :D
 
Δεν θα προλαβεις να το μυρίσεις! ο δικος μου προτιμα, ενω ξερει οτι θα τον βαλω στο κλουβι, να τον παρασυρω με λιγο τυρι γκουντα παρα να μεινει εξω και να χασει το τυρι! στις περισσοτερες περιπτωσεις προσπαθει να αρπαξει το τυρι και να ξεφυγει προς τα ντουλαπια :D
Κανονικα απαγορευεται το τυρι; Αφου εχει ασβέστιο! Τι τυρί; 😛
 
Πες μας και ποσο πληρωσες στον γιατρο σαν μεσο συγκρισης!
Το τυρι εκτος απο ασβεστιο εχει λιπαρα, εκει ειναι το προβλημα! Οπως και στα τροφιμα που ειναι για ανθρωπους εχουν κρυμμενο αλατι κ ζαχαρη! Γιαυτο αμα του αρεσει κατι του το δινεις σε πολυυυ μικρη ποσοτητα!
 
...
Το τυρι εκτος απο ασβεστιο εχει λιπαρα, εκει ειναι το προβλημα! Οπως και στα τροφιμα που ειναι για ανθρωπους εχουν κρυμμενο αλατι κ ζαχαρη! Γιαυτο αμα του αρεσει κατι του το δινεις σε πολυυυ μικρη ποσοτητα!
Και κυρίως λακτόζη την οποία αδυνατούν τελείως να μεταβολισουν.
 
Εγώ
Σε αυτο θα συμφωνησω -δυστυχως- μαζι σου.. Και λεω δυστυχως γιατι εχουμε ακουσει καλα λογια γι αυτον τον γιατρο, ομως ουτε εμενα με καλυψε η διαγνωση του.
Οτι η αβιταμινωση προκαλει ασταθεια το ειχα διαβασει κι εγω οταν εψαχνα τους λογους που μπορει να εχουν οι παπαγαλοι ασταθεια.
Οποτε δεν μπορω να πω οτι με ξενισε οταν το διαβασα.
Ομως ολα τα υπολοιπα δεν με καλυψαν καθολου..
δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένη με τον Ακριβο. Να θυμίσω το caique μου που του το πήγα με βηχα και φτέρνισμα και μου έλεγε πως θέλει κόψιμο το ράμφος του. Άλλα ντ άλλων.
Εύχομαι να είναι καλά το μικρό Σου!
 
Η εμπορική του τιμή είναι από 120 ευρώ και εκεί γύρω.
Δεν έχει σχέση βέβαια αυτό με το κόστος θεραπείας :)
Νόμιζα πιο κάτω, γιαυτο εγραψα οτι το χρυσοπλήρωσα.
Ευχαριστω.

Πες μας και ποσο πληρωσες στον γιατρο σαν μεσο συγκρισης!
Το τυρι εκτος απο ασβεστιο εχει λιπαρα, εκει ειναι το προβλημα! Οπως και στα τροφιμα που ειναι για ανθρωπους εχουν κρυμμενο αλατι κ ζαχαρη! Γιαυτο αμα του αρεσει κατι του το δινεις σε πολυυυ μικρη ποσοτητα!
Πρόσεξα! του εβαλα ανθότυρο. Βεβαια εαν δεν μπορει να μεταβολίσει την λακτόζη οπως μου γράψατε παρακάτω τότε παει ακυρο το θεμα τυρί.
Ο γιατρος μου ζήτησε 47 ευρω για την εξέταση του παπαγάλου.
Δεν ξερω εαν επιτρεπεται να σας το γραψω . Εαν υπάρχει πρόβλημα ας το σβήσουν.
Και γενικα οτι αλλο αγορασα για θεραπεια του κλπ σε σύνολο μου πηγε 80 ευρω. Να σας πω την αμαρτία μου θεωρησα υπερβολικη την τιμή της επίσκεψης γιατι πρόσφατα εγω πήγα σε ενδοκρινολόγο και εδωσα για την δική μου επίσκεψη 40 ευρω. Γινεται να πληρωσω τοσα πολλα για ενα παπαγάλο και την στιγμή που δεν μου εκανε καμια μικροβιολογικη εξέταση!

Και κυρίως λακτόζη την οποία αδυνατούν τελείως να μεταβολισουν.
Εαν αδυνατούν να πέψουν την λακτόζη λογικα μετα την βγάζουν και ισως να τους προκαλει αυτο και ψιλοδιαροια!

Εγώ

δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένη με τον Ακριβο. Να θυμίσω το caique μου που του το πήγα με βηχα και φτέρνισμα και μου έλεγε πως θέλει κόψιμο το ράμφος του. Άλλα ντ άλλων.
Εύχομαι να είναι καλά το μικρό Σου!
Ούτε καλος ούτε κακός. Δεν μου αρεσε λιγο το αυστηρό/μονοκόματο ύφος του. Αλλα γενικα εγω δεν συμπαθω οποιον ανθρωπο δεν ειναι χαμογελαστός. Μπορει να ηταν κουρασμένος.
Σε ευχαριστω τωρα πια ειναι περδίκι! Χα χα!
 
Προέχει η υγεία των πτηνών μας και σε ότι αφορά τη ζωή τίποτε χρηματικό δεν μπορεί να την επισκιάσει.
Είναι καλύτερα σήμερα το φιλαράκι σου @picassoletta;
σε σύνολο μου πηγε 80 ευρω. Να σας πω την αμαρτία μου θεωρησα υπερβολικη την τιμή της επίσκεψης γιατι πρόσφατα εγω πήγα σε ενδοκρινολόγο και εδωσα για την δική μου επίσκεψη 40 ευρω. Γινεται να πληρωσω τοσα πολλα για ενα παπαγάλο και την στιγμή που δεν μου εκανε καμια μικροβιολογικη εξέταση!
Διαμαρτυρήθηκες για το ποσό?
Εγώ στη θέση του θα του το έδινα και θα του έλεγα και το παράδειγμα με τον ενδοκρινολόγο...
Να έχει κι ο ίδιος εικόνα της "μεγάλης" αμοιβής που ζήτησε.
 
Θα το ξερει, απλως υπαρχει μια εκμετάλλευση απο ορισμενους, οσον αφορα τα ζωα συντροφιας! Μια τιμη 20 το πολυ 30 θα ηταν ποιο βατή για την εποχη μας 👎,
 
Θα το κρατήσεις η ίδια ή θα το επιστρέψεις στη μητέρα σου;
Προς το παρον τώρα που χειμωνιάζει θα το κρατήσω. Βασικα η όλη ιστορία προέκυψε γιατι η μητέρα μου δεν ειναι καλα στην υγεια της ☹ (περσι εσπασε το ισχίο της) και οπως καταλαβαίνετε επειδη δεν εχει ανεση κίνησης παραμελήθηκε και το πουλάκι. 5 χρόνια το ειχε καλα.

Προέχει η υγεία των πτηνών μας και σε ότι αφορά τη ζωή τίποτε χρηματικό δεν μπορεί να την επισκιάσει.
Είναι καλύτερα σήμερα το φιλαράκι σου @picassoletta;
Σαφώς και προέχει η υγεια οποιουδήποτε ζώου εχουμε υπό την φροντίδα μας. Εγω τα γατια μου τα εχω πριγκιπόπουλα! Εαν δεν ειμαστε ικανοί να φροντίσουμε οπως πρεπει ενα ζωο/πτηνό οτιδήποτε τότε το σωστο ειναι να του βρούμε ενα αλλο σπιτακι.
Το παπαγαλάκι μας τωρα πια ειναι πολυ καλα. Το παρατηρούσα προχτες να δω μηπως κανει ακομα κινήσεις ανισοροποίας αλλα συμπερανα οτι ειναι μια χαρά. Θα του ανοίξω θεματακι σχετικα με την διατροφή να σας γράψω να με συμβουλευετε. 😉 ;) 😉

Διαμαρτυρήθηκες για το ποσό?
Εγώ στη θέση του θα του το έδινα και θα του έλεγα και το παράδειγμα με τον ενδοκρινολόγο...
Να έχει κι ο ίδιος εικόνα της "μεγάλης" αμοιβής που ζήτησε.
Οχι δεν διαμαρτυρήθηκα γιατι οπως ολοι ντράπηκα οτι θα φαινομουνα σαν γύφτισα(λιποθυμησα απο μέσα μου! 😛 ). Απλα την αλλη φορα θα παω στον κ. Μαδεμοχωρίτη στην μεσογείων που απο το τηλεφωνο μου ειπε τι ειχε το πτηνό. Εντωμεταξύ για να καταλαβετε την μεγάλη τιμή που ζητησε προχτες γυναικολογο που πήγε η αδερφή μου επειδη ειναι ανεργη η γιατρος και εκει 40 της ζήτησε!

Θα το ξερει, απλως υπαρχει μια εκμετάλλευση απο ορισμενους, οσον αφορα τα ζωα συντροφιας! Μια τιμη 20 το πολυ 30 θα ηταν ποιο βατή για την εποχη μας 👎,
Σιγουρα το ξέρει να εισαι σίγουρος! Απλα εκμεταλευονται οτι δεν υπάρχουν πολλοί. Πράγμα που να σας πω την αλήθεια δεν το βρίσκω ηθικό. Εμενα ο κτηνίατρος μου ο κ. Μητσέας (εαν δεν τον ξερετε ψαξτε να μαθετε γιαυτον) ειναι ο πιο ΑΓΙΟΣ ανθρωπος που υπάρχει. Απο τους 30 που θα μπουνε στο ιατρείο του μόνο οι 10 θα πληρώσουν. Εμενα που ξερει οτι εχω πολλα ζωα για το 4πλο εμβολιο γάτας μου πηρε μόνο 20 που κανονικα κοστίζει 32 και στην αδερφη μου που ειναι ανεργη δεν της πηρε τιποτα για το σκυλακι της που του πηγε. Πολύ καλός ανθρωπος τον ξερω 20 χρόνια!
Σχετικα με τον κ. Ακριβό, δεν θα σχολιάσω αρνητικά τις γνώσεις του γιατι ξέρει πράγματα. Τις τιμες που εχει τις εχει γιατι απο οτι εμαθα ειναι ο ιδιος πτηνίατρος και στο Αττικο νοσοκομειο ζώων και απο οτι καταλαβαίνετε δουλευει με βάση τις τιμες του νοσοκομειου. Το πόσο ηθικο, το πόσο κοστολογει καποιος τις υπηρεσίες του ειναι καθαρά προσωπικο ζήτημα.
 
Back
Top