Ασθένειες Αρρωστο rosella parakeet

Δυστυχως δεν καταφερα σήμερα να το παω στον γιατρο γιατι γύρισα πολυ αργά στο σπίτι.
Το πουλι γενικα δειχνει καλύτερα απο τις προηγούμενες μερες. Εξακολουθει και τρωει μια χαρα και δείχνει να ζαλίζεται λιγοτερο.
Θα προσπαθήσω να το παω αυριο.
Με τρομάξατε με αυτα που μου ειπατε για την σαλμονέλα. Επιασα και καθάρισα το κλουβί παρα πολύ. Τα επλυνα ολα με χλωρίνη. Εβαλα και τα πιατα του σε ζεματιστό νερο με χλωρίνη και μετα εξτρα τα περασα και με αντισυπτικό. Ελπίζω να σκότωσα μερικα μικρόβια απο το περιβάλλον του ετσι ωστε να διευκολύνω περισσοτερο το ανοσοποιητικο του να ανακάμση. Το κουφό ειναι που μολις εγινε λιγο καλύτερα, του εβαλα το απογευμα καθαρο μπωλακι για μπάνιο και πηγε και εκανε μπανιο! Μου εκανε εντυπωση αυτο!
 
Καλησπερα το πηγες τελικα στον πτηνιατρο;
Τι σου ειπε;
Περιμένουμε με αγωνια!

*σορρυ νομιζα το μεσημερι ότι ειχες πει για σήμερα το απογευμα. Τωρα ειδα οτι θα το πας αυριο.
Να μας ενημερωσεις οποτε μπορεσεις :)
 
Καλησπέρα σας,
οπως είχα πει τωρα το απογευμα πήγα το παπαγαλάκι στον κτηνίατρο.
Λόγο των καλών σχόλιων που διάβασα επελεξα να το παω στον κ. Ακριβό στο Περιστέρι.
Επειδη μου εχετε ζητήσει να μάθετε πληροφορίες έτσι ωστε για να μεγαλώσετε τις εμπειρίες σας σας γράφω αναλυτικα τι ειπαμε με τον γιατρό.
1ο. Το πουλί δεν κάνει διάρροια, επομένως δεν εχει σαλμονέλα.
Ο γιατρος ειπε οτι το Νο 1 εαν ειχε σαλμονέλα θα επρεπε να κάνει διάρροια. Επίσης δεν φαίνεται να εχει προσβληθεια απο αλλη ασθένεια.
Το γεγονος ότι τρωει κανονικα (οπως μου το γραψατε) στα πουλια δεν παίζει ρόλο.
2ο. Είναι πολυ ζωηρό γεγονος που μας δείχνει οτι δεν ειναι πολύ άσχημα.
3ο. Το στομα του δεν ειναι πολυ κόκκινο.
Πράγμα που μας οδηγει στο συμπέρασμα οτι μαλλον εχει αβιταμίνωση.
4ο. Συνήθως σε περιπτωση αβιταμίνωσης τότε τα πτηνα παθαίνουν αυτήν την αστάθεια/ανισορροπία.
5ο. Ελενξε την κοιλιά του και φαίνεται καλο στο σωμα του, εχει καλα κιλά και δεν προεξέχουν τα εντερα του ωστε να υποψιαστεί κατι εντερικό μέσα του.
Ο κ. Ακριβός μου ειπε οτι το πτηνο πρεπει να το βγάζουμε απευθείας στον ήλιο οσο το επιτρεπει ο καιρός. Και το χειμώνα να ανοιγουμε το παράθυρο να το βλεπει απευθείας ο ήλιος. Μου ειπε οτι δεν ειναι το ιδιο ο ήλιος που το βλέπει μεσα απο την τζαμαρία και οτι ισως αυτο το πείραξε.
  • Να του πάρω βιταμίνη Β,
  • να του βαλω κόκκαλο σουπιάς,
  • να του τρίψω τσοφλι στην τροφή,
  • και να παω να παρω την αντιβίωση που του εδινα να την παρω σε σταγόνες και να του την βάζω απευθειας στο στόμα.
Μου ειπε οτι δεν ειναι οτι καλύτερο αλλα αυτος ειναι υπέρμαχος αυτου του τροπου θεραπειας για να ειναι σιγουρος οτι την παίρνει την αντιβίωση.
Επομενως την αστάθεια την παρουσίασε κυρίως λόγο της ελειψης την Βιταμίνης Β λόγο μη επαρκους πρόσληψης ήλιου.
Και μου ειπε τροφη, φρούτα, ασβέστιο, βιταμινες, κντιβίωση και πολύ ήλιος.
Επίσης συνελεξε κουτσουλιες και θα τις δει αυριο στο μικροσκόπιο και θα μου πει μηπως δει τιποτα αλλο.
(σχετικα με τις κουτσουλιες που σας ειχα ρωτήσει πόσης ωρας μπορει να ειναι, μου ειπε οτι "και μιας ημερας" ).
...
Και τώρα να σας ρωτήσω
Που τα εχετε τα πτηνά σας τον χειμώνα; Το πουλι ηταν σε τζαμαρία. Που να το βάλω; Γιατι αυτο που μου ειπε οτι οσο γίνεται να του ανοίγω το παράθυρο να το βλεπει απευθείας ο ήλιος δεν ξερω κατα πόσο τον χειμώνα ειναι εφικτό.
Και μέχρι τι θερμοκρασια να μην ανησυχώ οτι μπορει να κρυώσει;
Επίσης ο γιατρος μου ειπε εαν δεν εχει ήλιο να του βαζω δίπλα του μια λάμπα για να λαμβάνει την θερμοκρασία της. Και να μην το βαζω κοντα σε θερμαντικο μέσο για να το ζεστάνω.
Τωρα το βραδυ που γυρισα σπίτι ειχα παει και του τα αγόρασα ολα οτι μου ειπε.
Εβαλα γαντια πηρα ενα πανι και το επιασα για να του δωσω τα φάρμακα του. Αυτο που ηθελα να γραψω ειναι οτι δεν μου φαίνεται πολυ καλος τροπος γιατι αμα ειναι προσπαθωντας να του δωσω την αντιβίωση να πεθάνω το πουλί απο το αγχος της καρδιας δεν ξερω τι θα καταφέρω! (βεβαια ο γιατρος μου ειπε εαν δω οτι δεν γινεται ευκολα τοτε να το βαλω στο νερο του). Όπως εκανα τις προηγούμενες μερες. Εσεις που έχετε περισσοτερη εμπειρία πως μου συστήνετε καλυτερα; Υπάρχει κίνδυνος το πουλι να πεθάνει απο το πολυ στρεςς εαν το πιανω 2 φορες την ημερα;
Σχετικα με την γενικη εμπειρία μου σαν επίσκεψη και με το κόστος της, οποιος ενδιαφέρεται ας μου γράψει πμ να του απαντήσω, γιατι δεν γνωριζω εαν επιτρέπεται απο το φόρουμ ο σχολιασμος.
Σας ευχαριστω πολύ. :)
 
Ευχαριστουμε παρα πολυ για την ενημερωση.
Οποτε κανεις οτι σου πει ο γιατρος και περιμενουμε βελτιωση.

Οσο για τα ερωτηματα σου
Που τα εχετε τα πτηνά σας τον χειμώνα;
Μεσα στο σπιτι :)
Το πουλι ηταν σε τζαμαρία. Που να το βάλω; Γιατι αυτο που μου ειπε οτι οσο γίνεται να του ανοίγω το παράθυρο να το βλεπει απευθείας ο ήλιος δεν ξερω κατα πόσο τον χειμώνα ειναι εφικτό.
Δεν ξερω αν μαρεσει αυτη η συμβουλη.
Τα πουλια ειναι πολυ ευαίσθητα και δεν κανει να τα χτυπησει ρευμα γιατι αρρωσταινουν ευκολα.
Μια καλη λυση ειναι τις μερες που εχει ηλιο να το βγαζεις εξω για 15 λεπτακια να λαμβανει σωστη βιταμίνη D και τις μερες που δεν εχει ηλιο δινεις εξτρα βιταμινες στο νερο ή φουλ εμπλουτισμενη διατροφη απο την στιγμη που ο παπαγαλος σου εχει δειξει οτι το χρειαζεται για την καλη του υγεια
Επίσης ο γιατρος μου ειπε εαν δεν εχει ήλιο να του βαζω δίπλα του μια λάμπα για να λαμβάνει την θερμοκρασία της.
Αυτο δεν το ξερω οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη..
Υπάρχει κίνδυνος το πουλι να πεθάνει απο το πολυ στρεςς εαν το πιανω 2 φορες την ημερα;

Προσωπικα θα τις εβαζα στο νερο του αν ηξερα οτι οντως θα κανει την ιδια δουλεια γιατι μου φαινεται πολυ ψυχοφθορο να πιανεις 2 φορες ενα πουλι που δεν ειναι εξοικειωμενο με το ανθρωπινο χερι.
Απλα να φροντισεις τις μερες της θεραπειας να μην εχει αλλη πηγη νερου (πχ μπανιερα, φρουτα κλπ) οποτε να πινει μονο απο το δοχειο του :)
 
Αν υπάρχει ανάγκη για ακτινοβολία (πάντα υπάρχει βέβαια), μπορείς για τις κρύες εποχές να αγοράσεις μια ειδική λάμπα ακτίνων uv.
Αντιβίωση γιατί σου έδωσε αφού δεν βρήκε κάτι;
Πως το εξήγησε;
 
Ευχαριστουμε παρα πολυ για την ενημερωση. Οποτε κανεις οτι σου πει ο γιατρος και περιμενουμε βελτιωση.
Ευχαριστω 👍

Αντιβίωση γιατί σου έδωσε αφού δεν βρήκε κάτι;
Πως το εξήγησε;
Τι να σας πω;! Οπως σας εγραψα μου ειπε οτι δεν εχει σαλμονέλα.
Μήπως θέλει πρωτα να δει τις κουτσουλιες στο μικροσκόπιο; οπως μου ειπε θα με παρει αυριο το μεσημερι, και μετα ΙΣΩΣ εαν δεν εχουν κάτι ΙΣΩΣ να μου πει να την σταματήσω; Δεν μου το αιτιολόγησε!
Παντως θα μιλήσουμε αυριο το μεσημερι.
Ελπίζω να μην εχει κατι αλλο γιατι δεν θα αντεξω να του δίνω και τρίτο φάρμακο! ☹
ΑΑΑ! Επίσης να προσθέσω οτι μου ειπε τα ξυλα στο κλουβί που του τα αλλαξα και του εβαλα πιο μεγάλη διάμετρο να πιασω ενα γυαλόχαρτο και να τα κάνω ανισομερή. Να μην ειναι το ιδιο παχος σε ολο το μήκος.
 
Λέττα τι ώρες κοιμάται και ξυπνά το πτηνό;
Περαστικά.
Και αυτο το ρώτησα τον γιατρό.
Πόσες ωρες ύπνο χρειάζονται τα πτηνά;
Αλλα δεν μου όρισε ώρες.
Ο βοηθός του μου ειπε οτι οποτε σκοτεινιαζει τα πουλια κοιμούνται.
Αυτο δεν το καταλαβαίνω! Οι γατες χρειάζονται 16 ωρες. Οπου τις αναπληρωνουν και μεσα στην μερα. Στα πουλια δεν ορίζονται ώρες;
Το πουλί το ξεσκεπαζω γύρω στις 10.30 με 11.00 το πρωί και το σκεπάζω περίπου στις 22.45-23.00 . Δεν κάνω σωστά; Θέλει πιο πολύ ύπνο; Βασικα απο την Παρασκευή το εχω εγω. Στην μητέρα μου το σκέπαζαν πιο νωρις κατα τις 21.00.

Χθες το βράδυ που του εκανα γενικη καθαριότητα και απολύμανα το κλουβί του, οταν του εβαλα μεσα καθαρό μπωλ με νερο πηγε το χαζό 23.00 η ωρα και τσαλαβουτούσε. Άσχετη εγω το ειδα λούτσα φοβήθηκα οτι θα ψοφήσει απο το κρύο και το εβαλα κοντα σε αερόθερμο να στεγνώσει (δεν το εψησα! το πρόσεχα ΣΥΝΕΧΕΙΑ). Το ειπα στον γιατρο και αυτος με μάλωσε! Του λέω "και τι να εκανα γιατρε μου να το αφηνα βρεγμένο;" και αυτος μου απαντησε "οτι ξέρει αυτό" !
Δεν ξερω!
Επραξα λάθος; Επραξα σωστά;! Πάντως ειχα καλο σκοπό.
 
Όλα τα πουλιά κοιμούνται από τη δύση μέχρι την ανατολή του ήλιου, απρόσκοπτα και ήσυχα με ελαφρύ νυχτερινό φωτισμό.
Όποιο άλλο πρόγραμμα διαταράσσει την ορμονική τους λειτουργία.
Όλο αυτο με το μπάνιο και το αερόθερμο ήταν μια ατσαλιά αλλά καταλαβαίνω το άγχος της προσπάθειας για αποκατάσταση της υγείας του πουλιού.
Λίγη προσοχή και όλα θα πάνε καλά :)
 
Περαστικα σου ευχομαι να γινει γρηγορα καλαευχαριστουνε για τις πληροφοριες.. Εθεσες ενα σημαντικο ερωτημα παντος διοτι κ εγω τον βαζω τζαμαρια για να παρει ηλιο κ θερμοτητα κοντα κοντα.. Δν γινεται να τον βγαλω εξω οταν φυσαει κ τωρα ειδηκα που χειμωνιαζει κ εδω εγω εχω συνεχεια αερα. Δλδη τι πρεπει να κανουμε εφοσον ειναι ευαισθητα στα ρευματα αερα; Μπορει να μν εχει κρυο αλλα οταν φυσαει;λοιπον θα ανοιξουμε αλλο θεμα βεβαια... Και παλι περαστικα κ γρηγορα καλα νεα. :)
 
Τι εγινε βγηκαν τα αποτελεσματα απο τις κουτσουλιες;
Η διαγνωση του γιατρου ποια ακριβως ηταν; Σου ειπε απλα να δωσεις το φαρμακο χωρις να εχει κατι το πουλι; Ποιο ειναι το φαρμακο και τι δοσολογια δινεις; :)
 
διοτι κ εγω τον βαζω τζαμαρια για να παρει ηλιο κ θερμοτητα κοντα κοντα.. Δν γινεται να τον βγαλω εξω οταν φυσαει κ τωρα ειδικα που χειμωνιαζει κ εδω εγω εχω συνεχεια αερα. Δλδη τι πρεπει να κανουμε εφοσον ειναι ευαισθητα στα ρευματα αερα; Μπορει να μν εχει κρυο αλλα οταν φυσαει; :)
επισης αυτη την λαμπα στην Αθηνα ποιος την εχει παρει απο που και ποσο; Ελλαδα ειμαστε και σιγουρα ο καθε εμπορος οτι τουρθει θα μας δωσει εδω δεν ξερουν τα πετ σοπ ! το αρθρο δεν βοηθαει αφου λεει προσοχη το ενα προσοχη το αλλο! 👎
 
Ευα μου ο τακης σου λεει τον λογο που δν βοηθαει δν χρειαζετε να ψαχνεις λινκ
το αρθρο δεν βοηθαει αφου λεει προσοχη το ενα προσοχη το αλλο
εννοει πως επειδη διαβαζουμε πολλα προσοχη το ενα προσοχη το αλλο καποια στιγμη ειναι αδιεξοδο μερικα πραγματα
. Κ ας αναπτυξουμε το θεμα των λαμπων αλλου διοτι εδω ειναι αλλο θεμα ας μαθουμε εδω πως παει το πουλακι😛
 
Εγώ το βρίσκω πολύ κατατοπιστικό άρθρο...
Γιάννη μου @misalouris οι λάμπες που αναφέρεις στο άρθρο κάνουν και για παπαγάλους;
 
Ευα μου ο τακης σου λεει τον λογο που δν βοηθαει δν χρειαζετε να ψαχνεις λινκ
εννοει πως επειδη διαβαζουμε πολλα προσοχη το ενα προσοχη το αλλο καποια στιγμη ειναι αδιεξοδο μερικα πραγματα
. Κ ας αναπτυξουμε το θεμα των λαμπων αλλου διοτι εδω ειναι αλλο θεμα ας μαθουμε εδω πως παει το πουλακι😛
Σωστα Ελενη θεωρητικο ειναι το αρθρο, στην πραξη δεν ειδα καποιον να εχει αγορασει μονον εναν νομιζω που ειχε πεταξει το κουτι! Υπαρχει πολυ πληροφορια αλλα οι μαγαζατορες πρεπει κ να ξερουν τι δινουν κ εσυ τι παίρνεις, οποτε κατι ποιο συγγεκριμενο θα βοηθουσε πχ.osram uv το ταδε μοντελο!
την συζητηση την εκανα γιατι εγινε συσταση στην κοπελα για λαμπα 😉
 
Back
Top