Ασθένειες Αρρωστο rosella parakeet

Όλα τα πουλιά κοιμούνται από τη δύση μέχρι την ανατολή του ήλιου, απρόσκοπτα και ήσυχα με ελαφρύ νυχτερινό φωτισμό.
Όποιο άλλο πρόγραμμα διαταράσσει την ορμονική τους λειτουργία.
Όλο αυτο με το μπάνιο και το αερόθερμο ήταν μια ατσαλιά αλλά καταλαβαίνω το άγχος της προσπάθειας για αποκατάσταση της υγείας του πουλιού.
Λίγη προσοχή και όλα θα πάνε καλά :)
Το καλοκαίρι το βαζαμε μεσα στις 21.00 οταν νύχτωνε και το σκεπάζαμε. Τωρα αυτες τις μερες εγινε λιγο χάλια το προγραμμα του γιατι ολη την ωρα το παρακολουθούσα.
Πάντως σε ευχαριστω για την απάντηση στην ερώτηση μου. :)
Σχετικα με το αεροθερμο δεν πιστευω οτι τα εκανα πολύ χάλια. Εαν το ειχα αφησει βρεγμενο μπορει να μην ξημερωνε. Το πρόσεξα οσο μπορουσα καλυτερα.
Σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα. :)

Τι εγινε βγηκαν τα αποτελεσματα απο τις κουτσουλιες;
Η διαγνωση του γιατρου ποια ακριβως ηταν; Σου ειπε απλα να δωσεις το φαρμακο χωρις να εχει κατι το πουλι; Ποιο ειναι το φαρμακο και τι δοσολογια δινεις; :)
Σημερα το μεσημερι ξαναμίλησα με τον γιατρό. Τον πήρα τηλεφωνο να του πω οτι στρεσάρεται υπερβολικα το πουλι στην προσπάθεια να του δωσω τα φάρμακα του και ανησυχω μην παθει κανενα αλλο κακό. Ο γιατρος μου απαντησε οτι μπορει να μην ειναι και ο καλυτερος τροπος ομως ειναι ο πιο σίγουρος για να ειμαστε σιγουροι οτι εχει παρει το φάρμακο του..
Σχετικα με την διάγνωση σας εγραψα χθες. Το πουλι εχει αβιταμίνωση.
Σήμερα μου ειπε οτι κοίταξε στο μικροσκόπιο τις κουτσουλιες του και δεν ειδε τιποτα. Ούτε ιό, ούτε μύκητες ούτε καποιο αλλο βακτηρίδιο.
Μου ειπε να δωσω για 3 μερες αντιβίωση και και οτι απο 2 σταγόνες την ημερα να τις κανω απλα μια.

<removed from ebay>

H αντιβίωση που μου εγραψε ο γιατρος.

Πάντως δεν ξερω πως τα καταφέρνετε εσείς που εχετε πολλά. Εγω σημερα που το ειχα πιασει με το πανι και προσπαθούσα να του δωσω την αντιβίωση, υποτίθεται οτι επρεπε να του δωσω μια σταγόνα. Του την εβαζα στο στόμα και το πονηρο σκουπιζόταν στο πανι. 3 φορες του εδωσα! Μιλαμε πηρε δοσαρα! Χα χα χα χα!
ΑΑΑ! Παντως να σας γραψω οτι σήμερα ειναι σχεδον καλα. Ελαχιστα συμπτώματα εχει. Φαίνεται λες και δεν περασε τιποτα. Τωρα το βραδυ εφτιαξα μουστοκούλουρα και του εβαλα και μιλαμε τρελάθηκε. Εφαγε πάρα πολύ.
Στην προσπαθεια μου να πάρει βιταμίνες ολη την ωρα του βαζω διάφορα φαγητα για να φάει.
Σημερα του εβαλα ψωμι και ειδα οτι το εφαγε. Και τωρα το απογευμα πηγα και του πήρα και φυστικοβουτυρο που διαβασα οτι τους αρέσει και θα του βαλω στο ψωμι αυριο.
Προσπαθώ οσο μπορω για να ειναι καλα.
Στα πούπουλα το εχω! Χα χα χα χα χα χα χα χα!
 
Εγώ όμως την απορία την έχω.. Αφου έχει αβιταμινωση γιατί να πιεί αντιβίωση και όχι κάποιο βιταμινουχο πχ;
Στην συνταγή του ο γιατρος εγραψε συγκεκριμένα
Ca ασβέστιο σε σταγόνες.
ήλιος
αντιβίωση doxicycline
Βιταμίνες ( Β)
Την αντιβίωση σας την εβαλα.
Βιταμίνη πηρα αυτήν
tafarm-vitamix-plus-solution.jpg

Eχεί μεσα 4 διαφορετικες βιταμίνες Β. Τωρα γιατι μου ειπε να του συνεχίσω την αντιβίωση δεν το γνωρίζω! Σημερα που μου ειπε οτι δεν εχει ιους τον ρωτησα μηπως να εβαζα την αντιβιωση λιγη στο νερο του αλλα αυτος επεμενε να του δωσω στο στόμα και απλα απο 2 να τις κάνουμε 1 τις σταγόνες. Το πουλι σημερα ειναι σχεδον καλα. Δεν ξερω εαν τελικα ηταν αβιταμίνωση ή καποιος ιος. Το πουλι απο την Παρασκευή που το πηγα στον πρώτο κτηνίατρο του εδωσα την ιδια αντιβίωση στο νερο του αλλα με την μορφή σκόνης. Επομένως ειχε παρει 4 μερες αντιβίωση πριν τον δευτερο κτηνίατρο. Γιαυτο σημερα 6η μερα ειναι καλα.
 
Να ρωτήσω κάτι που μου έκανε εντύπωση: Τα πουλιά αυτά μπορούν, εννοώ επιτρέπεται, να τρώνε μουστοκούλουρα και ψωμί; Τα πρώτα έχουν ζάχαρη αν δεν κάνω λάθος (βασικά είναι φίσκα στα σάκχαρα) και το ψωμί περιέχει αλάτι...
 
Εγώ όμως την απορία την έχω.. Αφου έχει αβιταμινωση γιατί να πιεί αντιβίωση και όχι κάποιο βιταμινουχο πχ;
Βιταμίνες του έδωσε.
Όσον αφορά στην αντιβίωση, εικάζω ότι ο γιατρός έχοντας έναν οργανισμό ταλαιπωρημένο, προσπαθεί να το καλύψει προληπτικά και για λίγες ημέρες έως να δυναμώσει, ώστε να μην, λόγω ίσως πεσμένου ανοσοποιητικού, διαταραχθεί η ισορροπία μικροβίων του οργανισμού του και πάθει κάποια λοίμωξη
 
ώστε να μην, λόγω ίσως πεσμένου ανοσοποιητικού, διαταραχθεί η ισορροπία μικροβίων του οργανισμού του και πάθει κάποια λοίμωξη
Γιάννη, αυτόν ακριβώς τον κίνδυνο έχει η χορήγηση προληπτικής αντιβίωσης. Η ισορροπία των βακτηριδίων θα διαταραχθεί με τη χορήγηση αντιβίωσης και όχι το αντίθετο. Όταν δεν υπάρχει κάποιο παθογόνο βακτήριο για να σκοτώσεις, τότε σκοτώνεις και τα καλά δίνοντας το φάρμακο.

Άσε που με τη χορήγηση μιας αντιβίωσης επιβαρύνεις πάντα τον οργανισμό με τη διαδικασία του μεταβολισμού της και το ενδεχόμενο αύξησης του μυκητιακού φορτίου, που σε μια κατάσταση με μουστοκούλουρα και ζάχαρες είναι μάλλον ήδη αυξημένο.
 
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με τον @Stavros .
Ποτε δεν θα καταλαβω γιατι δινουν οι γιατροι προληπτικα αντιβιωση.. Ειμαι της αποψης οτι οφειλουμαι και λιγο να το ψαχνουμε μονοι μας. Δηλαδη, τι εχει το πουλι. Αβιταμινωση. Γιατι λοιπον να δωσω αντιβιωση και να μην δωσω λαχανικα, βοτανα, βιταμινες, αυγο, ηλιο και φρουτα;
Φυσικα το μουστοκουλουρο και το ψωμι δεν θεωρειται πηγή βιταμινων.. Αν δεν ειναι για εμας 1 για εκεινα δεν ειναι 50..
Καταλαβαινω την καλη σου προθεση ομως απο την στιγμη που το προσεχεις εσυ τοτε πρεπει να κατσεις να διαβασεις κάποια αρθρα για τους παπαγαλους.
Για την διατροφη
Τον οδηγο φροντιδας παπαγαλων
Απο την στιγμη που εχεις ολη την καλη προθεση και αγαπας το μικρουλη και το φροντιζεις οπως εχεις αποδείξει μεχρι τωρα προσπαθησε να βελτιωσεις την διατροφη του.
Αβιταμινωση επαθε απο ελλειπης διατροφη και ελλειψη φυσικου φωτος..
Το πρωτο πραγμα που θα ρωτησω τον γιατρο θα ηταν γιατι να δωσω αντιβιωση αφου και τις κουτσουλιες τις ειδε καθαρες.. Αλλα να μου το εξηγησει για α νιωσω περισσοτερη ασφαλεια απο απλα ενα "καλα δινε του μια φορα την μερα..".
Σημερα πως ειναι; Καλυτερα;
 
@ianos & @Stavros το "προληπτικά" πως συνδέεται σε αυτήν την περίπτωση; Αφού το πουλί εμφανώς ασθενεί. Ίσως ο γιατρός να θέλει να καλύψει ένα ευρύ φάσμα βακτηριακών μολύνσεων για το οποίο μπορεί να μην είχε τα μέσα να διαγνώσει.
 
@ianos & @Stavros το "προληπτικά" πως συνδέεται σε αυτήν την περίπτωση; Αφού το πουλί εμφανώς ασθενεί. Ίσως ο γιατρός να θέλει να καλύψει ένα ευρύ φάσμα βακτηριακών μολύνσεων για το οποίο μπορεί να μην είχε τα μέσα να διαγνώσει.
Αφου ο ιδιος ο γιατρος της ειπε οτι δεν εχει καποια ασθενια το πουλι και επαθα απλα αβιταμινωση..
Αυτο αυτοματα σημαινει οτι την αντιβιωση την εδωσε προληπτικα.
 
Αφου ο ιδιος ο γιατρος της ειπε οτι δεν εχει καποια ασθενια το πουλι και επαθα απλα αβιταμινωση..
Αυτο αυτοματα σημαινει οτι την αντιβιωση την εδωσε προληπτικα.

Εμένα προσωπικά δεν με κάλυψε καθόλου η διάγνωση που έγινε στη Λέττα. Ή κάτι δεν συγκράτησε η ίδια ή θα ήταν καλό να δει κι άλλον γιατρό. Αβιταμίνωση ποιας βιταμίνης κυρίως που προκαλεί την αστάθεια; Τα περί ήλιου και παραθύρου τα βρήκα άσχετα με το άμεσο πρόβλημα και γενικότερα αυτή είναι μια θεραπεία που θα έδινε ένας αδαής απο κάποιο πετ σοπ για να πουλήσει μια ταμπερνιλ δοξυκυκλίνη και μια βιταμίνη υπολογίζοντας να καλύψει στο περίπου την αιτία. Χαρήκαμε πολύ.
 
Εμένα προσωπικά δεν με κάλυψε καθόλου η διάγνωση που έγινε στη Λέττα. Ή κάτι δεν συγκράτησε η ίδια ή θα ήταν καλό να δει κι άλλον γιατρό. Αβιταμίνωση ποιας βιταμίνης κυρίως που προκαλεί την αστάθεια; Τα περί ήλιου και παραθύρου τα βρήκα άσχετα με το άμεσο πρόβλημα και γενικότερα αυτή είναι μια θεραπεία που θα έδινε ένας αδαής απο κάποιο πετ σοπ για να πουλήσει μια ταμπερνιλ δοξυκυκλίνη και μια βιταμίνη υπολογίζοντας να καλύψει στο περίπου την αιτία. Χαρήκαμε πολύ.
Σε αυτο θα συμφωνησω -δυστυχως- μαζι σου.. Και λεω δυστυχως γιατι εχουμε ακουσει καλα λογια γι αυτον τον γιατρο, ομως ουτε εμενα με καλυψε η διαγνωση του.
Οτι η αβιταμινωση προκαλει ασταθεια το ειχα διαβασει κι εγω οταν εψαχνα τους λογους που μπορει να εχουν οι παπαγαλοι ασταθεια.
Οποτε δεν μπορω να πω οτι με ξενισε οταν το διαβασα.
Ομως ολα τα υπολοιπα δεν με καλυψαν καθολου..
 
Εγω απο την αλλη λεω οτι προταθηκε ενας ιατρος σαν απο τους καλυτερους και τωρα λεμε στην κοπελα μηπως να παει και σε αλλον, δεν ξερω Εγω θα τον επαιρνα τηλ για παραπανω εξηγησεις γιατι τα 30-40 δεν ειναι και λιγα την φορα 👎
 
, δεν ξερω Εγω θα τον επαιρνα τηλ για παραπανω εξηγησεις...
Έστω.

Γνώμες λέμε ο καθένας εδώ Τάκη. Προφανώς κι ο καθένας δεν μπορεί και δεν γίνεται να τα ακολουθήσει όλα όσα του προτείνονται.
 
Παιδια με τον συγκεκριμενο γιατρο μιλησε ενα μελος στο φορουμ για ενα καναρινι μου. Αυτος πρότεινε ασπιρίνη για να μην ποναει και να μπορει να φαει. Μολις εδωσα μια σταγονα απο την ασπιρίνη(η οποια διαλύθηκε στην δεξτρόζη) το πουλι αρχισε να χτυπιέται πανω στα καγκελα και μετα πεθανε. Εγω γνωριζα (απο τον κτηνιατρο) οτι ΠΟΤΕ δεν δίνουμε ασπιρίνη στα ζωα. Αυτος ομως το σύστησε. Εγω ακολουθησα τις οδηγίες του επειδη ειναι πτηνιατρος και επειδη οι περισσότεροι λετε ειναι απο τους καλυτερους. Θα μου πειτε χωρις να δει το πουλί μπορει να κανει διαγνωση; Οχι.Αλλα δεν ειχα επιλογή. Δεν εχει πτηνιατρους εδω περα. ή τουλάχιστον εκεινο τον καιρο δεν ηξερα ότι εχει ενα σε αλλη πολη. Το θεμα δεν ειναι οτι εκανε διαγνωση χωρις να το δει (αν ειχα πραγματικη βοηθεια θα του εβγαζα το καπελο που βοηθησε χωρις αμοιβη) αλλα προτεινε ενα φαρμακο που απαγορεύεται και σκοτωσε το πουλι επι τοπου. Μην δινεται ευκολα τιτλους σε ανθρώπους. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλος γιατρος, αλλα ηθελα να σας πω και την δικη μου εμπειρία.
 
Στο σημείο αυτό, θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε το ακόλουθο: έλλειψη βιταμινών μπορεί να εχει πολλά συμπτώματα. Π.χ. Έλλειψη της Β12 συχνά συνδέεται με μεγαλύτερη ευαισθησία σε λοιμώξεις. Ένα απλό γκουγκλάρισμα και το βρίσκετε.
Αν δείτε το ποστ 45 ο γιατρός συνέστησε βιταμίνες Β.
Μηπως τωρα γίνεται πιο αντιληπτό το γιατί έδωσε αντιβίωση; Μα φυσικά για να καλύψει έναν ήδη ευάλωτο απο αβιταμίνωση οργανισμό απο τα χειρότερα.
Και αν μιλάμε για έναν ήδη διαταραγμένο οργανισμό στον οποίο κάποια παθογόνα έχουν ήδη πάρει την ανιούσα; Θα τον άφηνε έτσι, ακάλυπτο, ώστε να πετύχει τί ακριβώς; Την επιδείνωση;


Μικροβιακό φορτίο μπορεί να μην βρήκε, αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι η κλινική εξέταση που διενέργησε δεν του υποδείκνυε την πιθανότητα να υπαρχει κατι τετοιο. Στο φινάλε, αυτο που ενδιαφέρει ειναι να σωθεί η ζωή του πουλιού και πιθανά η αντιβίωση δόθηκε για να ανακόψει ο,τι δεν ήταν δυνατό να ερευνηθεί.
Φυσικά εικάζω ακόμα, διότι δεν ήμουν εγώ ο πτηνίατρος, αλλά μεχρι στιγμής, η όλη διαδικασία που μας κοινοποιήθηκε και η αντιμετώπιση απο ιατρικής πλευράς, μου φαίνεται η πιο ορθή με στόχο να εξασφαλιστεί η ευζωία του πουλιού.
Εννοειται οτι διαφωνώ κάθετα με όλους σας, ειδικά στο θέμα της αντιβίωσης την οποία έχουμε τόσο πολυ δαιμονοποιήσει, ώςτε συχνά κάποιοι φτάνουμε να ισχυριζόμαστε ακρότητες τύπου η αντιβίωση σκοτώνει κλπ. Η αντιβίωση έχει σώσει και συνεχίζει και θα συνεχίζει να σώζει ζωές, εφόσον χρησιμοποιείται λελογισμενα, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση.
 
Φυσικά εικάζω ακόμα, διότι δεν ήμουν εγώ ο πτηνίατρος
Κανείς μας δεν είναι Γιάννη και γι' αυτό πιστεύω ότι είναι λάθος που μπαίνουμε σε αυτή τη συζήτηση, έχοντας ως σημείο αναφοράς το συγκεκριμένο περιστατικό.

στο θέμα της αντιβίωσης την οποία έχουμε τόσο πολυ δαιμονοποιήσει
Η αντιβίωση δεν είναι δαίμονας, είναι ευλογία, αρκεί να χρησιμοποιείται για να αντιμετωπίσει ασθένειες. Διαφορετικά, θα χάσουμε τη δυνατότητα που μας δίνεται σήμερα να τις αντιμετωπίζουμε στο μέλλον.

Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά με το πουλάκι. Ο γιατρός είχε προφανώς τους λόγους του για να προτείνει αυτά που έχει προτείνει. Από τη στιγμή που ανέλαβε το περιστατικό, όπως πρέπει να γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις ασθενειών, η δική μας βοήθεια αφορά πρακτικά θέματα μέχρι την ανάρρωση.
 
Σπάνια εντάξει.
Αλλά καλύτερα να αποφεύγονται.
Καλύτερα ωμοί ανάλατοι ξηροί καρποί, χόρτα και φρέσκα αρωματικά βότανα.
Δηλαδη δεν κανει ψωμι να του βάζω; Εγω του εβαλα επειδη το διαβασα στο ιντερνετ! Και συγκεκριμένα εγραφε ψωμί με φυστικοβούτυρο. Αμα το παρουμε ετσι και αυτο εχει αλάτι!
Το μουστοκούλουρο του το εβαλα γιατι εφτιαξα εγω στο σπίτι. Πάντως να δειτε πως το ξέσκισε! Σχεδον εφαγε το μισό απο οτι του εβαλα. Παρατήρησα οτι προτιμά τα μαλακά φαγητά.
Εννοειται οτι δεν θα το ταράξω στα κουλούρια. Απλα ψάχνωντας διαβασα οτι ο παπαγάλος τρώει πανω κάτω τα ιδια με τον ανθρωπο. Αυτες τι μερες πηρα αναλατα φιστίκια, του καθάρισα πασατέμπο, του βαζω καθε μερα διαφορα φρούτα. Ψωνιζω πιο πολυ για το πούλι παρα για το σπίτι. Το κοκκαλο σουπιάς που του πήρα δεν το αγγίζει γιαυτο ισως παω να του παρω ασβέστιο σε σταγόνες που μου εγραψε ο γιατρος. Θα δω.
 
Back
Top