Ασθένειες Αρσενικο καναρινι που δεν μπορεί να σταθεί και να πετάξει

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Γεια σας πριν μερικά λεπτά ειδα τον αρσενικο στον πάτο του κλουβιού να σέρνεται κ να κάνει σαν παραπληγικός, δεν μπορεί να σταθεί ποσο μάλλον να πετάξει. Το πρωί ηταν μια χαρά κ τάιζε τα δυο τους μικρά που ειναι 18 ημερών. Τι μπορεί να έπαθε;

rsz_image1.webp rsz_image2.webprsz_img_0591.webp

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Κάνει σαν επιληπτικος κ ανεβοκατεβάζει το αριστερό του πόδι
 
Γεια σας πριν μερικά λεπτά ειδα τον αρσενικο στον πάτο του κλουβιού να σέρνεται κ να κάνει σαν παραπληγικός, δεν μπορεί να σταθεί ποσο μάλλον να πετάξει. Το πρωί ηταν μια χαρά κ τάιζε τα δυο τους μικρά που ειναι 18 ημερών. Τι μπορεί να έπαθε;
Δεν μπορεί να ξέρω... μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνουμε..
Μου θυμίζει υπογλυκαιμία... (το κάνει μέρες ή τώρα ξαφνικά;)
Δεν είμαι ειδικός... απλά το έχω δει αυτό που περιγράφεις και υποθέτω ...
Σε κάποιες περιπτώσεις τα αρσενικά κυρίως από υπερβάλλοντα ζήλο ταΐζουν τα μικρά αλλά τα ίδια υποσιτίζονται...
Αυτό σε συνδυασμό με τις ζέστες της εποχής και την αναπαραγωγή που υποθέτω πως προϋπήρχε... Τότε λογικά και η κούραση είναι πολύ μεγάλη.
Αν βάλεις το χώρισμα και το αφήσεις μόνο του με καλό φαγητό, αν έχω δίκιο αύριο το απόγευμα θα έχει συνέλθει...
Το θέμα είναι με τα μικρά αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά...
Ρισκάρουμε ζωές τραβώντας σε χρόνο τις γέννες.
 
Το βλεπει ο ηλιος;
Όχι απευθείας αλλα ναι το βλέπει
Δεν μπορεί να ξέρω... μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνουμε..
Μου θυμίζει υπογλυκαιμία... (το κάνει μέρες ή τώρα ξαφνικά;)
Δεν είμαι ειδικός... απλά το έχω δει αυτό που περιγράφεις και υποθέτω ...
Σε κάποιες περιπτώσεις τα αρσενικά κυρίως από υπερβάλλοντα ζήλο ταΐζουν τα μικρά αλλά τα ίδια υποσιτίζονται...
Αυτό σε συνδυασμό με τις ζέστες της εποχής και την αναπαραγωγή που υποθέτω πως προϋπήρχε... Τότε λογικά και η κούραση είναι πολύ μεγάλη.
Αν βάλεις το χώρισμα και το αφήσεις μόνο του με καλό φαγητό, αν έχω δίκιο αύριο το απόγευμα θα έχει συνέλθει...
Το θέμα είναι με τα μικρά αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά...
Ρισκάρουμε ζωές τραβώντας σε χρόνο τις γέννες.
σημερα το ειδα για πρώτη φορά

Όσο αναφορά τη διατροφη, Manitoba best premium , αυγοτροφη orlux αυγουλακι μήλο κ λαχανικά
Δεν μπορεί να ξέρω... μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνουμε..
Μου θυμίζει υπογλυκαιμία... (το κάνει μέρες ή τώρα ξαφνικά;)
Δεν είμαι ειδικός... απλά το έχω δει αυτό που περιγράφεις και υποθέτω ...
Σε κάποιες περιπτώσεις τα αρσενικά κυρίως από υπερβάλλοντα ζήλο ταΐζουν τα μικρά αλλά τα ίδια υποσιτίζονται...
Αυτό σε συνδυασμό με τις ζέστες της εποχής και την αναπαραγωγή που υποθέτω πως προϋπήρχε... Τότε λογικά και η κούραση είναι πολύ μεγάλη.
Αν βάλεις το χώρισμα και το αφήσεις μόνο του με καλό φαγητό, αν έχω δίκιο αύριο το απόγευμα θα έχει συνέλθει...
Το θέμα είναι με τα μικρά αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά...
Ρισκάρουμε ζωές τραβώντας σε χρόνο τις γέννες.
Να του δώσω ζαχαρονερο;
 
Όχι απευθείας αλλα ναι το βλέπει
Ακη δεν βοηθάς. Χρειάζονται οπωσδήποτε καθαρές φωτογραφίες της κοιλιάς με παραμερισμένα πούπουλα για να φαίνεται όλο το δέρμα από τον λαιμό μέχρι την ουρά. Επίσης, φωτογραφίες των κουτσουλιών του πάνω σε καθαρή λευκή κόλλα χαρτιού Α4.

Edit: Οι φωτογραφίες ανέβηκαν στο πρώτο μήνυμα.

Edit 2: Έχει ανέβει και βίντεο στο τέλος του πρώτου μηνύματος.
 
Να του δώσω ζαχαρονερο;
Μέλι στο νερό.. και στο στόμα...
Αν είναι αυτό που φαντάζομαι θα συνέλθει...
Αν όχι φαντάζομαι δε θα του κάνει κακό.
Κυρίως όμως ξεκούραση και για να μη χάνουμε χρόνο ακολούθησε τις οδηγίες των υπολοίπων.
 
Τώρα διάβασα το θέμα. Από τους κουτσουλιές βλέπω πως το πουλάκι δεν τρώει... Αλλά από το στέρνο και την κοιλιά δε βλέπω κάτι ανησυχητικό. Αν δεν είναι αυτό που λέει ο Γιάννης, τότε μπορεί να είναι και εγκεφαλικό. Είδες βελτίωση αφότου έδωσες μέλι με νερό?
 
Τώρα διάβασα το θέμα. Από τους κουτσουλιές βλέπω πως το πουλάκι δεν τρώει... Αλλά από το στέρνο και την κοιλιά δε βλέπω κάτι ανησυχητικό. Αν δεν είναι αυτό που λέει ο Γιάννης, τότε μπορεί να είναι και εγκεφαλικό. Είδες βελτίωση αφότου έδωσες μέλι με νερό?
Νομίζω οτι καλυτερεύει σημερα του έδωσα κ αυγουλακι κ έφαγε αρκετό, θα δείξει
 
Ακολουθώντας τις συμβουλές όλων εδω το πουλάκι ειναι μια χαρά, βεβαια για μια μέρα χρειάστηκε να το ταΐσω στο χέρι γιατί ηταν πολυ εξαντλημένο αλλα τώρα με ανταμείβει με το κελάηδημα του!
 
Back
Top