Γενικά Αρσενικό ή θηλυκό καναρίνι;

Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό που είπε ο Στέφανος πιο πάνω ή πλάκα έκανε;

χαχα, δεν κάνω πλάκα! Λοιπόν, έχουν δημιουργηθεί κόκκινα μωσαικά καναρίνια θηλυκού γένους με σχετικά μεγάλες μάσκες, ώστε ζευγαρώνοντας με αρσενικά κόκκινα μωσαικά με μεγάλη μάσκα να δίνουν αρσενικούς απογόνους με μάσκες κοντά στα εκθεσιακά πρότυπα. Αυτά λοιπόν τα θηλυκά κόκκινα μωσαικά καναρίνια είναι "γραμμής αρσενικού". Αντίστοιχα έχουν δημιουργηθεί κόκκινα μωσαικά καναρίνια αρσενικά με όχι τόσο έντονη μάσκα. Αυτά λοιπόν ζευγαρώνοντάς τα με θηλυκά που έχουν λιπόχρωμα πάνω από το μάτι, δίνουν θηλυκούς απογόνους χωρίς καθόλου μάσκα, κάτι που είναι άλλωστε και το ζητούμενο στις εκθέσεις. Αυτά τα αρσενικά κόκκινα μωσαικά καναρίνια είναι "γραμμής θηλυκού".

Τα παρακάτω βίντεο δείχνουν θηλυκά κόκκινα μωσαικά "γραμμής αρσενικού" με αρκετά έντονες μάσκες:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Το θηλυκό κόκκινο μωσαικό "γραμμής θηλυκού" είναι το παρακάτω:

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Δεκεμβριο τελείωσε η Θεραπειά;
Τι συμπτώματα είχε θα ήθελα να σε ρωτησω;
Αν θυμαμαι καλα ναι Δεκεμβριο.
Τα συμπτωματα ηταν ο ηχος σπασιμου σπορων, βραχναδα στη φωνη και προσπαθουσε να βγαλει κατι απο το λαιμο συνεχεια. Ενω τεντωνοντας το δερμα στο λαιμο ειχε καποια μαυρα στιγματα.
 
Καλημερα, αν και είναι επώδυνη η εφαρμογή pulmosan για το πουλάκι θα έπρεπε να επανέλθει το πολυ στο μήνα (απο θέμα στρες).
Θα πρεπει να ξανακοιταξεις το πουλακι, δεν πρεπει να είναι κάλα γιαυτό δεν σου κελαηδαει κιολας.
 
Εμένα από φώτο (δε ξέρω από χρώματα μεταλλάξεις κτλ) μου κάνει για αρσενικό και μάλιστα πυρωμένο! Ρώτα και τον πτηνίατρο για το φύλο! 😉 Περαστικά του!
 
Back
Top