Ασθένειες Αρσενικό κοκατίλ κάθεται κάτω στο κλουβί

Καλησπέρα παιδιά βγήκαν τα αποτελέσματα όλα καλά. Ο Πίκατσου μου είναι στρεσαρισμενος και ξεκινάμε με θεραπεία
 

Συνημμένα

  • 0.webp
    0.webp
    43,4 KB · Προβολές: 44
  • 1.webp
    1.webp
    55,4 KB · Προβολές: 41
Καλησπέρα παιδιά βγήκαν τα αποτελέσματα όλα καλά. Ο Πίκατσου μου είναι στρεσαρισμενος και ξεκινάμε με θεραπεία
Καλησπέρα Μαρία, ποιά είναι η διάγνωση του Κτηνιατρικου Κέντρου Κομοτηνής, και ποιά η θεραπεία που δώσανε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
ποιά είναι η διάγνωση του Κτηνιατρικου Κέντρου Κομοτηνής, και ποιά η θεραπεία που δώσανε;
Αυγά σκουληκιών -> teniazine
? -> trichomonex (χωρίς να αναφέρει ότι υπάρχουν ευρήματα τριχομονάδας)
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Το teniazine είναι για τα εντερικα σκουλήκια , (ασκαριδες) μπορείς να δεις γι'αυτά εδώ Thread 'Εντερικά σκουλήκια στα πτηνά (νηματόζωα, ασκαρίδες)' https://community.petbirds.gr/threads/Εντερικά-σκουλήκια-στα-πτηνά-νηματόζωα-ασκαρίδες.17701/. Το trichomonex σου το δώσανε προληπτικά αφού η τριχομοναδες ειναι δύσκολο να ανιχνευτουν σε πρώιμο στάδιο και χρειάζεται στοματικό επίχρισμα για την διάγνωση τους. Εφάρμοσε την θεραπεία που σου προτείνουν, και εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
@Vada αυτό κάνω ξεκινήσαμε ήδη ευχαριστώ πολύ
[automerge]1618917995[/automerge]
Τώρα το 1 γραμμάριο πως θα το κάνω δεν ξέρω. Πως θα ζυγισω 1 γραμμάριο;
 
Στην παρασιτολογική εξέταση αναφέρει και τις τριχομονάδες
[automerge]1618920738[/automerge]
Τώρα το 1 γραμμάριο πως θα το κάνω δεν ξέρω. Πως θα ζυγισω 1 γραμμάριο;
Το Trixomonex υπάρχει και σε μορφή δισκίων του 1γρ.
022-0269.webp
Αλλά και στην συσκευασία της σκόνης σίγουρα θα έχει δοσομετρητή του 1γρ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
όχι δεν έχει
Είναι πραγματικά απίστευτο να μην υπάρχει δοσομετρητής σε φάρμακο και να αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς το κουταλάκι του γλυκού.
Στα 500ml νερό θα πρέπει να βάλεις την ποσότητα trichomonex που χωράει στην μύτη του κουταλιού του γλυκού και σίγουρα η ποσότητα να είναι μικρότερη του μισού κουταλιού.
Αν μπορείς θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποια πολυβιταμίνη όπως το OMNI-VIT (Versele laga) ή το NEKTON - Biotin και τα δύο έχουν στην συσκευασία τους δοσομετρητή του 1gr.
 
@Gogou Maria μπορείς ν παρεις μοα σύριγγα φαρμακείου και να βαζεις μέχρι το 1ml είναι ένα γραμμάριο
 
μπορείς ν παρεις μοα σύριγγα φαρμακείου και να βαζεις μέχρι το 1ml είναι ένα γραμμάριο
Σκόνη είναι. Τα ml είναι μονάδα μέτρησης όγκου υγρών που το βάρος του νερού για παράδειγμα σε αυτήν την ποσότητα είναι λίγο λιγότερο από ένα γραμμάριο. Η ίδια ποσότητα σε στερεή σκόνη είναι πολύ λιγότερη σε βάρος.
 
Σίγουρα διαφορετική μόναδα μέτρησης αλλά νομίζω ότι βγαίνει ακριβώς ίσως είμαι λάθος θα τ κοιτάξω όταν ταΐσω θα μικρά κοκατιλ που τους φτιάχνω κρέμα
 
Back
Top