Ασθένειες Αρσενικό κοκατίλ κάθεται κάτω στο κλουβί

Τα βρήκα τα χαρτιά με τις εξετάσεις, δεν τα λες και λίγα αυτά που τραβάει το καημένο. Όχι παίρνει και Κ και προβιοτικά. Τι να πω, υπομονή, φροντίδα και 🤞
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Και αυτές είναι τώρα που ξύπνησε βέβαια ψιλοτρεμει και δεν ξέρω αν οφείλεται ότι θα λέει από μέσα του (ωχ πάλι φάρμακο.παλι πετσέτα) ή απλά τρέμει
 
Ειδική λάμπα ζέστης έχει? Έχω διαβάσει ότι βοηθούν τα άρρωστα πτηνά. Βέβαια έχει καύσωνα τώρα αλλά ξ'ερω γω...
 
Ευχομαι να πανε ολα καλα αν και το πουλακι εξακολουθει να δείχνει οτι νοσει με ελαχιστη εως μηδαμινή βελτιωση.🙁
Εχετε εξαντλήσει ολες τις εκδοχες για την καλυτερευση της υγειας δεν ξέρω αν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο…Ευχομαι να πανε ολα καλα!
 
Ξέρετε πόσων ετών ή μηνών είναι? Γιατί τόσες λοιμώξεις όλες μαζί δύσκολα τις πιάνει κανείς. Μήπως έχει κάτι γενετικό το παπαγαλάκι, ας πούμε ανοσοποιητική ανεπάρκεια, σαν AIDS αλλά όχι επίκτητο? Εξετάσεις αίματος έχει κάνει?
 
@Nausicaa τον Οκτώβριο θα είναι 2 ετών. Εξετάσεις αίματος όχι δεν έχει κάνει και εδώ Καβάλα δεν έχουμε πτηνιατρο καλό. Έναν κτηνίατρο έχουμε που ασχολείται και με παπαγάλους αλλά τζάμπα το 25€ που του έδωσα και ταλαιπωρησα και τον Πίκατσου με το λεωφορείο και την ζέστη
 
Λίγο μεγάλο για να εκδηλώνει τώρα γενετική ασθένεια, αν και καμιά φορά η καταπόνηση φέρνει στην επιφάνεια κάποια γενετική προδιάθεση και μετά μπορεί να πάει ντόμινο... Ίσως για μια απλή εξέταση αίματος δεν χρειάζεται πτηνίατρος? Δεν ξέρω...
 
οι κουτσουλιές του είναι ακόμα αχονευτες
Η σύστασή της κουτσουλιάς δεν είναι καλή. Επίσης υπάρχουν αχώνευτοι σπόροι μέσα της.

Νομίζω ότι πρέπει να δει τη φωτογραφία ο γιατρός που δίνει τη θεραπεία διότι μάλλον δεν είναι αποτελεσματική.
 
@Stavros τους πήρα τηλέφωνο την Δευτέρα και τον είπα τον κύριο στο τηλέφωνο ότι έχει ακόμα αχονευτες κουτσουλιές και καταλήξαμε στο να συνεχίσει το nystamysyn για μια εβδομάδα
[automerge]1625825287[/automerge]
@Nausicaa φυτό; Είναι η τροφή που του εδεινα από την αρχή χωρίς να μου κάνει αχονευτες κουτσουλιές.εχει εδώ και ένα δύο μήνες που κάνει τέτοιες κουτσουλιές
 
@Gogou Maria εννοώ από ποιο φυτό προέρχονται οι σπόροι. Κίτρινο κεχρί, κόκκινο κεχρί, κάτι άλλο? Μήπως αλλάζατε για λίγο σε μίλλετ που είναι πιο εύπεπτο.
 
@Gogou Maria Ναι, μήπως λοιπόν θα έπρεπε? Ένα τόσο άρρωστο πουλάκι δεν έχει την δυνατότητα να επεξεργαστεί τροφή όπως ένα υγιές.
 
Ναι, αυτό με το τσαμπί. Για υγιές πτηνό είναι πολύ λιπαρό και χρησιμοποιείται ώς λιχουδιά ή για παιχνίδι. Επειδή όμως έχει πολύ λεπτό τσόφλι, συχνά δίνεται σε πουλάκια με προβληματα στο γαστρεντερικό γιατί είναι εύπεπτο. Αν έχεις ακόμα το κουτί με το μειγμα σπόρων μπορείς να δεις τι χωνεύει και τι όχι.
 
εννοώ από ποιο φυτό προέρχονται οι σπόροι. Κίτρινο κεχρί, κόκκινο κεχρί, κάτι άλλο? Μήπως αλλάζατε για λίγο σε μίλλετ που είναι πιο εύπεπτο.
Η κατάσταση αυτή δημιουργείται από ασθένεια. Είναι σύμπτωμα ασθένειας και δεν μπορεί να αλλάξει παρά μόνο όταν επέλθει η θεραπεία. Η αλλαγή του είδους των σπόρων δεν θα βοηθήσει στη θεραπεία του. Το πιθανότερο είναι να χαλάσει τη διατροφική ισορροπία που προσφέρει ένα επώνυμο μείγμα σπόρων, με το οποίο πρέπει να τρέφεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ καθ' όλη τη διάρκεια της θεραπείας.
 
@Stavros Ούτε είπα ότι οφείλεται στο φαγητό αυτό, ούτε ότι πρέπει να φάει μόνο μίλλετ. Απλά είπα ότι αν έτρωγε λίγο περισσότερο μίλλετ ίσως να έπερνε λίγες περισσότερες θερμίδες και να καταπονείτο λιγότερο, αφού προς το παρόν δεν μπορεί να επεξεργαστεί και να χωνέψει, δλδ να πάρει θρεπτικές ουσίες, από τους σπόρους που τρώει συνήθως.
 
Την Δευτέρα θα ξαναστειλω δείγμα κουτσουλιές στο εργαστήριο της Κομοτηνής. Πραγματικά θα βάλω τα κλάματα
 
Back
Top