Ασθένειες Αρσενικό κοκατίλ κάθεται κάτω στο κλουβί

αλλά προχθές παρατήρησα ότι κάνει αχονευτες κουτσουλιές.
Αυτό και η γενικότερη εικόνα του δεν είναι καλή, τι να πω βρε Μαρία, ξαναστείλε δείγμα να δούμε τι θα πούνε.
 
@Φοίβος προς στιγμήν που μίλησα τηλεφωνικώς με είπαν να δώσω την pterofen για δύο εβδομάδες και μετά την 4 εβδομάδα ξανά και την 3 εβδομάδα θα ξαναμιλήσω μαζί τους
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Καλημέρα παιδιά βγήκαν τα αποτελέσματα του Πίκατσου αλλά το θέμα μου είναι ότι αν το χωρίσω από το θηλυκό δεν θα πίνει τα φάρμακα του. Τι να κάνω
 

Συνημμένα

  • 01.webp
    01.webp
    38,4 KB · Προβολές: 30
  • 02.webp
    02.webp
    51,1 KB · Προβολές: 30
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Stavros στην πρώτη θεραπεία που κάναμε τα είχα χωρίσει και παρατήρησα ότι δεν έπινε σχεδόν καθόλου νερό. Τώρα μίλησα με το κτηνιατρικο εργαστήριο και μου είπαν ότι δεν θα τα χωρίσω και ότι δεν πειράζει αν πιεί και το θηλυκό. Και με είπαν ότι είναι πολύ στρεσαρισμενο ο Πίκατσου
[automerge]1622800850[/automerge]
Γιατί πιστεύω ότι από την στιγμή που του πήρα την θηλυκιά πήρε το κατήφορο ☹️😢 νιώθω ότι εγώ φταίω που ήθελα να έχει σύντροφό. Ενώ πρώτα σφυριζε χόρευε τώρα δεν κάνει πλέον τίποτα και αρρωσταίνει και στρεσαριζεται.θα βάλω τα κλάματα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Gogou Maria οι θεραπείες είναι αποτελεσματικότερες όταν η δόση δίνεται ολόκληρη στο στόμα κι όχι μέσω ποτίστρας αν πιει κι όσο πιει καθώς έτσιχάνεται η δοσολογία. Μπορείς να δίνεις το φάρμακο στο στόμα με σύριγγα αν σου μετρήσει ο γιατρός τη δόση?
 
πιστεύω ότι από την στιγμή που του πήρα την θηλυκιά πήρε το κατήφορο
Είναι πιθανό να συμβεί γι' αυτό και επιμένουμε στην τήρηση της καραντίνας. Κοίταξε λίγο εδώ -> για ποιους λόγους είναι τόσο σημαντική η καραντίνα στα πτηνά.

νιώθω ότι εγώ φταίω που ήθελα να έχει σύντροφό
Όταν έχουμε ένα πουλάκι και ταυτόχρονα τη δυνατότητα να φροντίσουμε ένα ακόμη, η καραντίνα είναι η πρώτη ενέργεια που πρέπει να προγραμματίζουμε όλοι μας. Τώρα όμως δεν χρειάζεται να κατηγορείς τον εαυτό σου, επειδή δεν γνώριζες τι είναι καραντίνα.

Τουλάχιστον, από δω και πέρα θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.
 
@Stavros χαζομάρα μου που δεν ψαχτηκα από την αρχή για το φόρουμ θα ρωτούσα και θα μάθαινα και για την καραντίνα τώρα αν τα χωρίσω ο Πίκατσου μου δεν θα πιεί την θεραπεία του το δοκίμασα και απέτυχε. Θα είναι και τα δύο μαζί στο κλουβί. Στο χέρι ολοκληρωτικά δεν μπορώ να τον πιάσω. 😭
 
Στο χέρι ολοκληρωτικά δεν μπορώ να τον πιάσω.

Μπορείς να το τυλίγειας σε μια πετσέτα για να παίρνει τη θεραπέια στο στόμα. Δυστυχώς αυτά πρέπει να γίνονται παρά τη θέλησή τους καθώς πρόκειται για το καλό της υγείας τους.
 
@HxC δηλαδή θα βάλω στην ποτίστρα το φάρμακο θα το βάλω σε μια σύριγγα και μετά θα το πατάω σιγά σιγά μέσα στο στόμα του;
 
δηλαδή θα βάλω στην ποτίστρα το φάρμακο θα το βάλω σε μια σύριγγα και μετά θα το πατάω σιγά σιγά μέσα στο στόμα του;
Όχι, πρέπει να δοθεί συγκεκριμένη δοσολογία (σκέτο φάρμακο) για απευθείας χορήγηση στο στόμα.

Από τη στιγμή που δεν σου έδωσε ο γιατρός τέτοια οδηγία και αφού δεν έχεις την ανάλογη εμπειρία, θα έλεγα να δώσεις τα φάρμακα με τον τρόπο που σου είπαν. Σταμάτησε όμως να δίνεις οτιδήποτε άλλο εκτός από τους σπόρους τους, για να λαμβάνουν νερό μόνο από την ποτίστρα.
 
@Stavros πως αφού μερικά είναι σκόνη που διαλύεται σε νερό
[automerge]1622876502[/automerge]
Ερώτηση. Που μπορώ να βρω ένα διαχωριστικό για το κλουβί. Εχθές παρατήρησα ότι η θηλυκιά δεν αφήνει τον Πίκατσου να κοιμηθεί και το κάνει κάθε βράδυ γιατί τα ακούω. Μήπως αυτό τον στρεσαρει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top