Εκπαίδευση Αρχάριος, χρειάζομαι βοήθεια με εκπαίδευση ringneck

beljohn

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
76
Πόλη
Χίος
Γειά σας φίλοι και φίλες,
είμαι μικρός 16 χρονών και θέλω την βοήθειά σας. Έχω έναν παπαγάλο (2 αλλά τον έναν θα τον δώσω είναι άγριος άλλο είναι το θέμα) που είναι 3 χρονών ringneck χωρίς δακτυλίδι μεγαλωμένο στο χέρι. Τον πήρα όταν ήταν πολύ μικρός αφού τον τάιζα εγώ στο χέρι για μια περίοδο, και μετά από κάποιο διάστημα σταμάτησα να ασχολούμε με αυτόν, δεν τον έβγαζα συχνά, άρχισε να αγριεύει λίγο αφού υπήρχε και ένας εκεί που πολλές φορές τους έβαζα στο ίδιο κλουβί αλλά όπως είπα το θέμα δεν είναι ο άλλος παπαγάλος. Για να είμαι ειλικρινής ήταν παραμελημένος χωρίς παιχνίδια σε ένα μεγαλούτσικο για τα μέτρα του κλουβί, μόνο τροφή, νερό, φρουτάκι του έβαζα, του άλλαζα το κλουβί κάθε 2 εβδομάδες και τον έβγαζα μία φορά τον μήνα που μετά αναγκαζόμουν να τον βάλω με το ζόρι μέσα στο κλουβί το βράδυ (περίμενα να πεινάσει και τον έκλεινα αμέσως μέσα μόλις έμπαινε).

Οπότε ο παπαγάλος που ήταν ταισμένος στο χέρι εξαιτίας όλων αυτών των συνθηκών αγρίεψε και τώρα με αφήνει να τον πιάσω αλλά το πρόβλημα είναι πως για να τον χαιδέψω πρέπει να το κάνω αργά γιατί πολλές φορές μου επιτήθεται και με δαγκώνει με δύναμη. Επίσης δεν είναι και πολύ εξοικειωμένος με τον περιβάλλον δηλαδή το εσωτερικό του σπιτιού, καμιά φορά φοβάται όταν ακούει τα πουλιά έξω αλλά εντάξει δεν το λες και άγριο παπαγάλο. Ανεβαίνει πάνω μου τρώει φυσικά από μένα αυτά που του δίνω, έχει περιέργεια και έρχεται σε εμένα όταν κρατάω κάτι, καμιά φορά πηγαίνει κάτω στο πάτωμα κάτω από τα έπιπλα και τους καναπέδες για να δει τον χώρο, με αφήνει να του χαιδέψω ΜΌΝΟ το κεφάλι αρκετά μέχρι να κοιμηθεί...

Έτσι λοιπόν εκεί που ήμουν αποφασισμένος να τους δώσω και τους δύο, αποφάσισα να κρατήσω τον έναν επειδή η αλήθεια έιναι πως τον λυπάμαι κιόλας, και να αρχίσω να τον φροντίζω και να ασχολούμα κανονικά μιας και τώρα είναι καλοκαίρι και δεν έχω σχολείο. ΑΛΛΆ δεν με εμπιστεύεται πολύ, τον χαιδεύω με τον φόβο πως θα με δαγκώσει και γενικά δεν είναι εκπαιδευμἐνος να κάθεται πολύ ώρα πάνω στο δάκτυλο κ.α. Ένα άλλο πρόβλημα είναι πως δεν θέλει να μπει στο κλουβί του καθόλου (με προυπόθεση πως έιμαι και εγώ δίπλα του γιατί αλλιώς μπαίνει όταν διψάσει-πεινάσει ). Καμιά φορά όταν είμαι γύρω από το κλουβί του και τον έχω πάνω μου νομίζει πως θα τον βάλω μέσα και φεύγει. Φταίει το ότι τον έβαζα με τον ζόρι μέσα. Τώρα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, να τον αφήσω ελεύθερο να μπαινοβγαίνει από το κλουβί όποτε θέλει (πράγμα πο σημαίνει πως θα κατακουτσουλάει γενικά όλο τον χώρο θα καταστρέψει πολλά αντικείμενα κ.α. και η μητέρα μου δεν θα το επιτρέψει αυτό, με άφησε να πάρω παπαγάλο με τον όρο πως θα τον εκπαιδέυσω να κουτσουλάει στο κλουβί και να τον ελέγχω να μην καταστρέφει ότι αγγίξει) ή να έχω κλειστό το κλουβί και να τον βάζω μια και καλή μέσα και να τον ξανά κλείνω;;;;
Έτσι χθες τον άβγαλα από το κλουβί ασχολήθηκα μαζί του και το απόγευμα τον πήρα στο χέρι και τον έβαλα στο κλουβί με γρήγορες κινήσεις (δεν τον γράπωσα μόνος του καθόταν πάνω στο χέρι μου). Σήμερα το πρωί πάλι τον έβγαλα, ασχοήθηκα μαζί του τον πήγα στο δωμάτιό μου ξαπλώσαμε μαζί λίγο και κοιμηθήκαμε αυτός πάνω στον χέρι μου και τώρα το μεσημέρι τον έχω στον δωμάτιο που είναι και το κλουβί του και κάθεται δίπλα στο κλουβί του άγριου παπαγάλου. Να προσθέσω ότι έχω κλειστό το κλουβί έτσι ώστε να μην μπει και φάει, πιεί και μετά δεν δέχεται να μπει στο κλουβί του (το ξέρω ότι πρέπει να πηγαίνει να τρώει όποτε θέλει αλλά δεν μπορώ αλλιώς)
Ζητώ την βοήθεια όλων σας όποιος μπορεί να μου δώσει συμβουλές για την εκπαίδευση του, για αυτόν και γενικά ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ θα βοηθίσει. (Συγκεκριμένα χρειάζομαι βοήθεια ως προς το πρόβλημα με το κλουβί και για το πως θα ξεκινήσω να τον εκπαιδεύω να με εμπιστευτεί, να μην δαγκώνει και μετά βλέπουμε και ότι άλλο. Επίσης δεν ξέρω αν χρειάζεται κανένα συμπλήρωμα διατροφής με βιταμίνες και μέταλλα ή τίποτε άλλο όπως πέλετ εκτός της ξηρής τροφής με ηλιόσπορους και άλλα μικρά μπιχλιμπίδια που το δίνω). Έχω μια ιδέα γενικά με φροντίδα και εκπαίδευση παπαγάλου όποτε μην ανυσηχήσετε ότι είμαι μικρός και ακατάλληλος για παπαγάλο απλά χρειάζομαι λίγο καθοδήγιση από έμπειρους ανθρώπους γιατί πραγματικά δεν ξέρω που θα βρω βοήθεια αλλού. Αλλά ακρηβώς επειδή δεν είμαι και ''σπουδαγμένος'' κάνω λάθη και εγώ και το καταλαβαίνω για αυτό θέλω την βοήθει σας. Ότι θέλετα να ρωτήσετε παραπάνω ευχαρίστως. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση!
 
@beljohn ας ξεκινήσουμε από τα βασικά γιατί είναι και πολλά 😂! Πρώτα από όλα για να προχωρήσεις στην εκπαίδευση πρέπει να υπάρχει μια καλη διαβίωση ,δηλαδή διατροφή με λαχανικά και φρούτα,πελλετ και ποιοτικά σπόρια (διαβάζεις προσεχτικά τι επιτρέπεται από φρούτα κ λαχανικά εδώ η στο Google )έπειτα φροντίζεις για την καθημερινή καθαριότητα των μπολ και του κλουβιού , στην συνέχεια εφοδιάζεις το κλουβί σου με μερικά παιχνίδια ( βάλε αν θέλεις φωτό να δούμε το κλουβί παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ) τέλος προσπαθείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με τις ώρες που θα το ταΐζεις ,θα τον βγάζεις για εκπαίδευση και θα τον βάζεις για ύπνο ! Προσπαθείς να τηρείς κάθε μέρα τις ίδιες ώρες για να γίνει πιο εύκολη εκπαίδευση ! Για την εκπαίδευση θα χρειαστείς απαραιτήτως ένα πάρκο σταντ και κεχρί , κομματάκια από φρούτα η κάποιο ξηρό καρπό όπως καρύδι για να τον δελεάζεις !
 
Καλώς ήρθες! Όπως είπε και η @Ιβαν στείλε μας μια φώτο το κλουβι και τον παπαγάλο 😁. Πες μας γενικά την φροντίδα που του παρέχεις πχ διατροφή, μπάνιο, καθαριότητα κλπ. Απ ο, τι βλέπω όμως είστε σε καλό στάδιο ασχέτως της ηλικίας οπότε πιστεύω πως σίγουρα θα τα πάτε ακόμη καλύτερα! Δεν είμαι σε θέση να κρίνω, αλλά μήπως να δώσεις και μια ευκαιρία στον άλλο παπαγάλο; αν δεν γίνεται για διάφορους λόγους δεκτό, απλώς πρόσεχε σε ποιον θα τον δώσεις ❤️
 
Back
Top