Αναπαραγωγή Αρχίσαμε κι εμείς

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ! 🙂 Να ειστε ολοι καλα! 🙂Απο μακρια εχει τυχει να δω το μπαμπα να πηγαινει φαγητο στη φωλια, αλλα και τη μαμα να τα ταιζει.Αρα ολα καλα! Επισης ξεχασα εντελως να σας πω πως η εν λογω καναρα, ειναι η ευγενικη κυρια που μου χαρισε ο Γιαννης(,ianos)(μαζι με την αδερφη της),τον οποιο και ευχαριστω παρα παρα πολυ:D. Περα λοιπον απο ευγενικη κυρια, μας βγηκε και καλη μαμα!Φοβερο το κοριτσι σου Γιαννη μου!👍

Τώρα Κατερίνα είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένος. Να βγω και να κεράσω στο καφενείο λέω, μα θα με περάσουν για εντελώς τρελάρα οι φίλοι μου, Πάντως, σαν παππούδι νιώθω!
😀 με εκανες και γελασα! Την ιδια χαρα εχουμε, αφου κι εγω ολη μερα σημερα εχω ενα μεγαλο χαζο χαμογελο..🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
😀 με εκανες και γελασα! Την ιδια χαρα εχουμε, αφου κι εγω ολη μερα σημερα εχω ενα μεγαλο χαζο χαμογελο..🙂
Εγώ πάντως όντως βγήκα και όντως κέρασα...αλλά δεν είπα τον λόγο
 
Καλημερα σε ολους! Σημερα εκανα ωοσκοπηση στα αυγα του ζευγαριου μου,7 στον αριθμο, δυστυχως ηταν ασπορα, που σημαινει οτι δεν ζευγαρωσαν.. Ετσι τα εβγαλα και αφησα μονο ενα που ισως κατι να δειξει..Αφηνω δυο μερες ακομη,το ξανακοιταζω και αν δεν φανει κατι κι απο αυτο,το βγαζω κι αυτο και ξανα απο την αρχη. Στο προγραμμα και αυτα..
 
Σημερα εκανα ωοσκοπηση στα αυγα του ζευγαριου μου,7 στον αριθμο, δυστυχως ηταν ασπορα, που σημαινει οτι δεν ζευγαρωσαν..
Εσύ έχεις δει τα σχετικά και απαραίτητα για το ζευγάρωμα;
Μήπως ζευγαρώνουν χωρίς όμως (εκ του αποτελέσματος) επιτυχία;
 
Κ. Γιαννη δεν τα εχω δει. Δεν εχει συμβει κατι οσο ειμαι μπροστα, αλλα δεν ειμαι συνεχεια εκει να μην τα ενοχλω, οποτε και δεν μπορω να ξερω.. Ομως και τα αλλα μου ζευγαρια που εχουν μωρακια, δεν ειχε τυχει να τα δω ποτε..
 
Ρώτησα γιατί πολλές φορές βλέπουμε να γίνονται όλα όσα "πρέπει" και το αποτέλεσμα είναι αρνητικό. Σε αυτές τις περιπτώσει πρέπει να λαμβάνουμε άλλου τύπου μέτρα όπως δίαιτα, κούρεμα καναρινιών κλπ...
Στην περίπτωση όμως τη δική σου.
Κάνουμε υπομονή, σε μερικές μέρες επαν-ελέγχουμε τα αυγά... και μετά σχεδιάζουμε αναλόγως...
 
Καλημερα σε ολους! Σημερα εκανα ωοσκοπηση στα αυγα του ζευγαριου μου,7 στον αριθμο, δυστυχως ηταν ασπορα, που σημαινει οτι δεν ζευγαρωσαν.. Ετσι τα εβγαλα και αφησα μονο ενα που ισως κατι να δειξει..Αφηνω δυο μερες ακομη,το ξανακοιταζω και αν δεν φανει κατι κι απο αυτο,το βγαζω κι αυτο και ξανα απο την αρχη. Στο προγραμμα και αυτα..
Βασικά Κατερίνα, ίσως σε αυτό το σημείο να πρέπει να ονομάσεις τα ζευγάρια σου - ίσως να τα αριθμήσεις για να καταλαβαίνουμε ποιος είναι ποιος.
7 αυγά και ίσως 6 άσπορα, δεν νομίζω ότι παίζει.. Σε ποια ημέρα από τότε που ξεκίνησε κλώσημα έκανες την ωοσκόπηση; Πέταξες τα αυγά;
 
Γιαννη μου εγω τα εχω αριθμισει τα ζευγαρια, αλλα δεν σκεφτηκα να το κανω κι εδω. Το ενα ζευγαρι ειναι αυτο που εχει 4 μωρακια αυτη τη στιγμη(η δικη σου με το μπλε δαχτυλιδι),το αλλο εχει 4 αυγουλακια, αλλα αργουμε ακομη για ωοσκοπηση και το τριτο ειναι αυτο που σας λεω με τα 7 αυγα(η δικη σου με το κοκκινο δαχτυλιδι). Σημερα που εκανα την ωοσκοπηση, ειναι η 7η μερα κλωσηματος και τα 6 ηταν ασπορα, τα πηρα και αφησα μονο το ενα που ισως κατι να δειχνει. Τα 6 που πηρα και τα εσπασα, ηταν οντως ασπορα, ηταν απλο αυγο μεσα.
 
Φαντάζομαι ότι όταν θα μπορέσει ο misalouris , θα σου βάλει φωτό (νομίζω ότι εκείνος είχε βάλει τελευταία φορά, κι εγώ δεν μπορώ να τη βρω) από κρόκκο αυγού που έχει σπέρμα μέσα για να το δεις - δεν είναι τόσο απλό.
Πάντως εγώ θα τα άφηνα 3 μέρες ακόμα, έτσι μήπως και δεν είχε σηκώσει θερμοκρασία η κανάρα.
 
Φαντάζομαι ότι όταν θα μπορέσει ο misalouris , θα σου βάλει φωτό
Αυτή πρέπει να λες Γιάννη..

full
 
Ειδικος δεν ειμαι βεβαια, αλλα απ οσο κοιταξα τα αυγα και τα κοιταζα πολυ ωρα, δεν ειχαν καμμια τετοια κουκιδα γονιμοποιημενου αυγου. Τα κοιταξα οσο πιο καλα μπορουσα και πραγματικα δεν φαινοταν κατι. Τωρα τι να σας πω, λετε να εκανα βλακεια;👎Μπορει. Παντως το αλλο το αυγο που της αφησα,ισως κατι να εχει, γιατι ηταν καπως διαφορετικο, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειδα αυτο που βλεπω στις εφτα μερες ως συνηθως.. Εκει φαινονται κανονικοτατα φλεβες.
 
Φιλοι μου τα νεα μου εχουν ως εξης.. Το ενα ζευγαρακι μου εχει μωρακια απο το δευτερο ζευγαρωμα τους, αλλο ενα ζευγαρακι εχει φτιαξει φωλιτσα, αλλα ακομη δεν εχει κανει αυγο και εχω και δυο ζευγαρια που ειχαν κανει δυο ασπορες γεννες και εχω αλλαξει αρσενικους και περιμενω.. Και ενα ακομη ζευγαρακι που περιμενω να πυρωσει το θηλυκο! Αυτα μεχρι τωρα.. Υπομονη, επιμονη και θετικη σκεψη!👍Ευχομαι να πανε καλα τα ζευγαρια μου, γιατι φετος με εχουν δυσκολεψει👎..
 
Καλησπέρα Κατερίνα! Βρίσκω ευχάριστα και καλά τα νέα σου! Το ζευγάρια σου μάλιστα φρόντισαν να βρίσκονται σε διαφορετική αναπαραγωγική φάση το καθένα, ώστε να έχει περισσότερο ενδιαφέρον η εκτροφή σου! Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα κατ'ευχήν και επιτυχημένα! Καλή σας συνέχεια! 👍
 
Το ενα ζευγαρακι μου εχει μωρακια απο το δευτερο ζευγαρωμα τους,
Ποιο;
Και ενα ακομη ζευγαρακι που περιμενω να πυρωσει το θηλυκο!
Η Λουσίντα είναι το θηλυκό;
Κατερίνα ξέρεις, σκεφτόμουν ότι αν πάλι τα δύο ζευγάρια σου δώσουν άσπορες γέννες, ίσως θα μπορούσες να σκεφτείς να βάλεις πάλι εκείνο το ζευγάρι με την ευλογιά να κάνει αυγά και να τα βάλεις μετά την ολοκλήρωση της γέννας σε ένα από τα δύο θηλυκά. Έτσι θα έχεις πιο πολλά καφέ πουλάκια. Αν μάλιστα θέλεις να αποφύγεις επαναμόλυνση από ευλογιά των δύο φορέων της ασθένειας (το οποίο δεν γνωρίζω αν θα συμβεί, γιατί φαντάζομαι ότι είναι ανάλογο προς τη φάση στην οποία βρίσκεται ο Ιός στο σώμα τους) τότε σε αυτό το ζευγάρι, απλώς θα βάλεις τα πουλιά δίπλα - δίπλα με χώρισμα αλλά βρίσκοντας τρόπο (εδώ δεν έχω να σου προτείνω κάτι) ώστε να μην μπορούν να ταιστούν και θα αμολάς τον αρσενικό υπό επιτήρηση πρωί - μεσημέρι - απόγευμα να κάνει τη δουλειά κι έπειτα θα τον χωρίζεις πάλι, μέχρι την ολοκλήρωση της γέννας.
 
Γιαννη μου το ζευγαρακι με τα μωρα, ειναι η ευγενικη κυρια με τον καναρο της! Το αλλο ζευγαρακι ειναι ενα καναρινακι ιζαμπελ που περιμενω να πυρωσει, δεν ειναι η Λουσιντα. Τη Λουσιντα την εχω μονη της για να παρει το χρονο της, μιας και δεν ηθελε με τιποτα να ζευγαρωσει. Τωρα για το ζευγαρακι με την ευλογια, να σου πω την αληθεια, σκεφτομαι να τα ξαναβαλω να ζευγαρωσουν. Δεν ξερω ακομη τι να κανω..👎
 
Γεια σας ομορφη παρεα μου, αφου το σκεφτηκα ειπα να ξαναβαλω το ζευγαρακι με την ευλογια να ζευγαρωσει. Σημερα ειδα 3 ενσπορα αυγουλακια! 🙂Ευχομαι ολα να πανε καλα:).
 
Γεια σας ομορφη παρεα μου, αφου το σκεφτηκα ειπα να ξαναβαλω το ζευγαρακι με την ευλογια να ζευγαρωσει. Σημερα ειδα 3 ενσπορα αυγουλακια! 🙂Ευχομαι ολα να πανε καλα:).
Κατερίνα θα την αφήσεις να τα κλωσσήσει και να τα επωάσει η ίδια ή θα τα βάλεις σε άλλη; Ψηφίζω το δεύτερο.
 
Κατερίνα θα την αφήσεις να τα κλωσσήσει και να τα επωάσει η ίδια ή θα τα βάλεις σε άλλη; Ψηφίζω το δεύτερο.
Γιαννη μου αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλη να της βαλω τα αυγα..Αναγκαστικα θα τα αφησω σε αυτην..
 
Back
Top