Αναπαραγωγή Αρχίσαμε κι εμείς

Αλικη μου σ ευχαριστω για τη συμβουλη:), κοιτα τι γινεται, εβαζα χαρτι κουζινας και η καναρα το επαιρνε και το εβαζε στη φωλια και φοβηθηκα μηπως δεν κανει και της εβαλα το χαρτι αυτο που δεν το πειραζει.. Καλα εκανα λες;👎
 
και της εβαλα το χαρτι αυτο που δεν το πειραζει.. Καλα εκανα λες;👎
Χχμμ καταλαβα τι εγινε. Δεν πειραζει να βαζουν χαρτι κουζινας στη φωλια.. ειναι μαλακο και πολλα θηλυκα το χρησιμοποιουν. Αλλα εσυ Καλα εκανες! Απλα οταν καθαρισεις τον πατο ξανα βαλε χαρτι κουζινας! Ουτως ή αλλως θα εχει κατσει για τα καλα στη φωλια οποτε δε θα πειραζει το χαρτι. 😉
 
Ωραια, αυτο θα κανω. Ετσι κι αλλιως τωρα οντως εχει κατσει ηδη, αρα και δεν θα το πειραξει. Σ ευχαριστω παρα πολυ Αλικη μου! 🙂

Παρεακι μου να σας πω τα νεα μου. Μεχρι στιγμης εχω δυο ζευγαρια που εχουν κανει τα αυγα τους,4 αυγα το ενα ζευγαρι και 5 το αλλο,τα θηλυκα καθονται κανονικα στις φωλιες και την επομενη εβδομαδα θα κανω ωοσκοπηση να δω τι γινεται! Τα υπολοιπα ζευγαρια ακομη δεν εχουν δειξει κατι, αλλα περιμενω.Αυτα προς το παρον.:)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημερα σε ολη την ομορφη παρεα! Σημερα λοιπον εκανα την ωοσκοπηση και σας γραφω τα αποτελεσματα..Απο το ενα ζευγαρακι με τα 5 αυγα, ειδα φλεβιτσες στα 3 και απ το αλλο ζευγαρακι απο τα 4 αυγα, ειδα φλεβιτσες στα 2, αλλα το ενα απο τα δυο με τις φλεβες που σας λεω το ειχε βγαλει απο τη φωλια και ηταν παγωμενο, που σημαινει...Αρα μονο ενα περιμενω απο αυτην.. Τα αλλα ζευγαρια μου ακομη δεν εχουν αυγα, οποτε περιμενω.
 
Κατερίνα περίμενε και μην πετάξεις κανένα αυγό. Επέστρεψέ τα όλα πίσω στις φωλιές. Η μητέρα των κοριτσιών που σου έδωσα, κάθε ημέρα έβγαζε 1, 2 αυγά στο χείλος της φωλιάς κι έπειτα τα ξανάπαιρνε μόνη της μέσα. Δεν έβγαζε πάντα τα ίδια αυγά. Τελικά σε κάθε γέννα της εκκολάπτονταν είτε όλα είτε όσα είχε πλην ενός. Συχνά μάλιστα από 5 αυγά και τα 5 πουλιά εκκολάπτονταν μέσα σε δύο ημέρες και όχι σε 5 διαδοχικές. Επίσης έχε υπόψη σου ότι τα αυγά δεν τα αφαιρούσα από τη φωλιά ποτέ, ώστε να τα επιστρέψω στο 3ο ή 4ο αυγό. Οπότε περίμενε.
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! 🙂Οχι, δεν εχω πεταξει κανενα αυγο Γιαννη μου,τα εχω στις φωλιες. Επισης δυο ακομη ζευγαρακια εχουν φτιαξει τις φωλιες τους και περιμενω κι απο εκει σιγα σιγα να ξεκινησουμε..🙂
 
Καλημερα σε ολους! Εχω ωραια νεα! Κι αλλο ζευγαρακι με αυγουλακια! Και λεω αυγουλακια, γιατι βρηκα δυο.. Δεν ηταν πλεγμενη καλα η φωλια και ηταν κατω απ το νημα, πανω στη τσοχα. Και ετσι χθες που κοιταξα, δεν ειδα κατι. Ευτυχως μονο που δεν εχει κατσει ακομη καθολου στα αυγα και δεν τα ειχε ζεστανει. Οποτε της εφτιαξα καλα τη φωλια, εβαλα και δυο ψευτικα κι ετσι παμε καλα κι απο εκει!

Γιαννη παραπανω αναφερομαι στη μεγαλη σεξουαλα, αλλα ξεχασα να το διευκρινισω..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιαννη παραπανω αναφερομαι στη μεγαλη σεξουαλα, αλλα ξεχασα να το διευκρινισω..
Ουουου... Είναι και σεξουάλα, μας βγήκε και κακονοικοκυρά το παίζει και... Κρυφό σχολειό με τη φωλιά, αλλά είναι μάλλον μακράν η καλύτερη μητέρα... Παίζει κρυφτό με τα παιδιά της πριν ακόμα αυτά γεννηθούν 😛 Αυτό το πουλάκι που θα βγει να το βαφτίσεις Παναγιώτη από το "μην τον είδατε τον Παναή"
 
Παιδια τα νεα μου εχουν ως εξης, εχω 3 ζευγαρακια που εχουν κανει τα αυγα τους και οι καναρες καθονται στις φωλιες τους! Τα δυο ζευγαρια εχουν δρομο ακομη, αλλα το αλλο μου ζευγαρι(αυτο που πηρε και τα δυο αυγα των καναρινιων με την ευλογια)θα δει τα μωρακια του με το καλο μεθαυριο!:DΘα σας κρατω ενημερους και μολις δω μικρα, θα σας το πω αμεσως! 🙂
 
katerinak καλή επιτυχία σου ευχόμαστε!

"Το πουλί αγωνίζεται για να βγει από το αυγό. Το αυγό είναι ο κόσμος του. Αυτός που θέλει να γεννηθεί, πρέπει πρώτα να καταστρέψει έναν κόσμο."
 
Καλημερα σε ολους τους φιλους! Εχω πολυ ευχαριστα νεα!3 μικρα μαυρα πλασματακια εχουν ανοιξει κατι στοματαρες και περιμενουν να φανε!:DΗ μαμα κερβερος στη φωλια της και ο μπαμπας πεταει χαρουμενος εδω κι εκει!:DΚαποια στιγμη μπηκε και ο μπαμπας στη φωλια, αλλα δεν ειδα αν πηγε φαγητο.. Ευχομαι ολα να πανε καλα και περιμενω τουλαχιστον ενα ακομη μεσα στη διαρκεια της μερας 🙂. Δυστυχως δεν φαινεται σχεδον τιποτα στη φωτογραφια, γιατι τα μικρακια ειναι μαυρα..

IMG_20180322_111551_600x800.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να σου ζησουν τα μελαχρινακια! :D
Ευχαριστω πολυ πολυ πολυ Αλικη μου καλη! 🙂Με τοση θετικη ενεργεια που μου εστειλες, ειναι δυνατον να μην πηγαιναν ολα καλα;🙂
 
Τώρα Κατερίνα είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένος. Να βγω και να κεράσω στο καφενείο λέω, μα θα με περάσουν για εντελώς τρελάρα οι φίλοι μου, Πάντως, σαν παππούδι νιώθω!
 
Back
Top