Ασθένειες Αφαίρεση δαχτυλιδιού από πρησμένο πόδι καναρινιού

LIASDynamics

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Πόλη
Αμφιάλη
sos καναμε αφαιρεση στο τιμπραδο μου το δακτυλιδι ειχε πρηξιμο και στις δυο πλευρες του ποδιου,ο καημενος ποναει παρα πολυ, του εβαλα μπεταντιν και πουλβο καθως και οινοπνευμα. τωρα τι γινεται απο εδω και περα?
 
Υπήρξε τραυματισμός ?
ναι φιλε πολυ ασχημος, τον ειδα πανω στο κλαρακι τωρα και του εβαλα παλι μπεταντιν και πουλβο μαζι με επιθολ. δινω και αντιβιωση ταυτοχρονα aviomycine ξερω ειναι για αναπνευστικα αλλα αυτην εχω τωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
και του εβαλα παλι μπεταντιν και πουλβο
Να παρακολουθείς για αιμορραγία και να βάλεις Αιμοστατικό σπρέυ (από φαρμακείο, είναι διαφορετικό από το πούλβο)
Μέχρι να βρεις αιμοστατικό σπρευ μπορείς να βάζεις μπεταντιν κρέμα.
Με το πρήξιμο να ασχοληθείς αργότερα (αν δεν έχει υποχωρήσει από μόνο του) αφού το τραύμα θα έχει επουλωθεί τελείως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ηλία εγώ σε αντίστοιχο π΄ροβλημα δεν κατάφερα να γλιτώσω το ποδαράκι του . Δεν ξέρω εάν έκανα καλά που προσπάθησα να το αφαιρέσω ή να το προσπαθούσα μετά από χρήση νερού αλουμινίου που ξεπρήζει . Βέβαια αυτές είναι σκέψεις μετά από καιρό . να μην του βάζεις σκέτο μπεταντίν γιατί θα το ψήσει και θα ¨πέσει¨ το ποδαράκι . Βάλε καλύτερα αυτό που είπε ο Ιωάννης@ . Δεν είμαι γιατρός και στην περίπτωσή μου όλοι οι γιατροί δεν αναλάμβαναν . Δυστυχώς μόνο για σκυλό - γάτα είναι . Να φανταστείς δεν είχαν ούτε ειδικό ψαλίδι . Καλή συνέχεια.
 
Να φανταστείς δεν είχαν ούτε ειδικό ψαλίδι .
Το ειδικό ψαλίδι είναι απαραίτητο για όσους έχουν πουλιά με δαχτυλίδια και ειδικά για αυτούς που δεν έχουν εύκολη πρόσβαση σε Πτηνίατρο.
Η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή περίπου 30 ευρώ αλλά όταν θα το χρειαστούμε θα μας αποζημιώσει με το παραπάνω.
Ψαλίδι για δαχτυλίδια.webp
 
Πως την κάνατε, ποιος την έκανε;
Σε πετ σοπ.
[automerge]1644862818[/automerge]
Ηλία εγώ σε αντίστοιχο π΄ροβλημα δεν κατάφερα να γλιτώσω το ποδαράκι του . Δεν ξέρω εάν έκανα καλά που προσπάθησα να το αφαιρέσω ή να το προσπαθούσα μετά από χρήση νερού αλουμινίου που ξεπρήζει . Βέβαια αυτές είναι σκέψεις μετά από καιρό . να μην του βάζεις σκέτο μπεταντίν γιατί θα το ψήσει και θα ¨πέσει¨ το ποδαράκι . Βάλε καλύτερα αυτό που είπε ο Ιωάννης@ . Δεν είμαι γιατρός και στην περίπτωσή μου όλοι οι γιατροί δεν αναλάμβαναν . Δυστυχώς μόνο για σκυλό - γάτα είναι . Να φανταστείς δεν είχαν ούτε ειδικό ψαλίδι . Καλή συνέχεια.
λοιπον το πουλακι ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο χτες , βεβαια με φοβιζει το ποδαρακι του που εχει γινει απο το σημειο του τραυματισμου και κατω μαυρο, αλλα ειναι ευδιαθετο και δειχνει να ειναι ζωηρο, του εβαλα παλι αποψε πουλβο, η αιμοραγγια εχει σταματησει. + συνεχιζω την αντιβιωση κανονικα.
 
Η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή περίπου 30 ευρώ αλλά όταν θα το χρειαστούμε θα μας αποζημιώσει με το παραπάνω.
View attachment 87123

Κυκλοφορεί και ένα με περίπου 15€ αλλά δεν φαίνεται το ίδιο στιβαρό με αυτό...
Και συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις το φθηνό σου στοιχίζει πιο ακριβά... 😉🤔
 
βεβαια με φοβιζει το ποδαρακι του που εχει γινει απο το σημειο του τραυματισμου και κατω μαυρο
Ανέβασε μία φωτογραφία να δούμε αυτό που περιγράφεις.
 
Back
Top