Διατροφή Αφλατοξίνες. Δίνετε φιστίκια στον παπαγάλο σας;

Οι ερευνες εχουν δειξει ποσοστα αφλατοξινων ακομη και σε φιστικοβουτυρο το οποιο δημιουργειται μονο απο το βρωσιμο μερος του καρπου. Παρολαυτα ενα μικρο ποσοστο ειναι ανεκτο και αποβαλλεται απο τον οργανισμο.

http://www.deanesmay.com/archives/007598.html

Ο τροπος και η διαρκεια αποθηκευσης παιζουν επισης πολυ μεγαλο ρολο στην αναπτυξη του συγκεκριμενου μυκητα. Πως μπορει κανεις να ειναι σιγουρος ποσο καιρο τα ειχε αποθηκευσει ο παραγωγος η ο πρωτος εμπορος;
 
Επανέρχομαι στο θέμα για να αποσαφηνίσω το εξής:
Οι αφλατοξίνες δημιουργούνται στο κέλυφος του φυστικιού τόσο κατά τη διάρκεια της ωρίμανσης του καρπού, όσο και μετά τη συγκομιδή. Οι συνθήκες αποθήκευσης δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο, όταν έχει ήδη ο καρπός μολυνθεί.
Τώρα όταν συσκευάζονται τα φυστίκια σε μείγματα με διάφορες τροφές το πρόβλημα πολλαπλασιάζεται γιατί αναπτύσσονται αφλατοξίνες και σε νέους σπόρους ή καρπούς που έρχονται σε επαφή με το κέλυφος. Γι' αυτό ακριβώς συνίσταται η προτίμηση μειγμάτων που δεν περιέχουν φυστίκια με κέλυφος. Μπορείτε να δώσετε φυστίκια ολόκληρα στον παπαγάλο σας άφοβα, αλλά μόνα τους. Οι παπαγάλοι θα πετάξουν το κέλυφος για να καταναλώσουν μόνο το περιεχόμενο. Δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος που θα πρέπει θα περιέχονται ολόκληρα φυστίκια σε μείγματα τροφής. Οι λόγοι έχουν να κάνουν με τις συνήθειες των ιδιοκτητών και όχι των ίδιων των πτηνών...
 
Επανέρχομαι στο θέμα για να αποσαφηνίσω το εξής:
Οι αφλατοξίνες δημιουργούνται στο κέλυφος του φυστικιού τόσο κατά τη διάρκεια της ωρίμανσης του καρπού, όσο και μετά τη συγκομιδή. Οι συνθήκες αποθήκευσης δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο, όταν έχει ήδη ο καρπός μολυνθεί.
...
"Οι αφλατοξίνες (aflatoxins) αποτελούν μια ομάδα από τις πιο τοξικές ουσίες που βρίσκονται στη φύση. Οι ισχυρότατα τοξικές και καρκινογόνες αφλατοξίνες παράγονται από μύκητες (μούχλα), που αναπτύσσονται κυρίως σε ξηρά φρούτα, ξηρούς καρπούς (ιδιαίτερα στα αράπικα φυστίκια και αμύγδαλα), μπαχαρικά, σιτηρά και σε τυριά, όταν υπάρξουν(*) κατάλληλες συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας. Επίσης μπορεί να εμφανισθούν στο γάλα ζώων που έχουν τραφεί με ζωοτροφές (καλαμπόκι κ.λπ.), στα οποία είχαν αναπτυχθεί μύκητες (ευρωτίαση, μούχλα) [Αναφ. 1-3]"

[αποσπασμα απ το αρθρο για τις αφλατοξινες (στο 1ο#)]

πολυ σωστο το ποστ σου :)
αλλα να σταθω λιγο στο 1ο μερος...
ηθελα να σε ρωτησω, γιωργο
πως ξερουμε οτι "δημιουργούνται στο κέλυφος του φυστικιού κατά τη διάρκεια της ωρίμανσης του καρπού"... -κλπ... Που ανεφερες

απ αυτα που διαβασα στο αρθρο για τις μυκοτοξινες που ειχα δημοσιευσει παλιοτερα,
κ
απ το παραπανω αποσπασμα για τις αφλατοξινες,

οπως κ απο μια συζητηση με τον κτηνιατρο για το θεμα,

μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι ειναι καθαρα θεμα κακης (*)συντηρησης.
εξ αλλου ενας καρπος, οσο βρισκεται "ζωντανος" πανω στο φυτο, μπορει να "μουχλιασει"; 😕
 
Δεν πρέπει να συγχέουμε την παρουσία μούχλας με τις αφλατοξίνες. Μπορεί ένας καρπός να έχει προσβληθεί χωρίς κανένα εμφανές σημάδι, άλλωστε οι αφλατοξίνες συνδέονται ακόμη και με το έδαφος στο οποίο γίνονται καλλιέργειες που στη συνέχεια μεταφέρονται στο φυτό. Τα φυστίκια που δεν έχουν κανένα εμφανές σημάδι προσβολής από μούχλα (υγρασία) δεν είναι απαραίτητα απαλλαγμένα από τοξίνες.
Κράτησε όμως μια πολύ σημαντική σημείωση:
Ακόμη και σε προσβεβλημένα φυστίκια, οι παπαγάλοι δεν κινδυνεύουν γιατί καταναλώνουν μόνο τον καρπό στο εσωτερικό. Οι αφλατοξίνες αναπτύσσονται μόνο στο κέλυφος.
 
Δεν πρέπει να συγχέουμε την παρουσία μούχλας με τις αφλατοξίνες. Μπορεί ένας καρπός να έχει προσβληθεί χωρίς κανένα εμφανές σημάδι, άλλωστε οι αφλατοξίνες συνδέονται ακόμη και με το έδαφος στο οποίο γίνονται καλλιέργειες που στη συνέχεια μεταφέρονται στο φυτό. Τα φυστίκια που δεν έχουν κανένα εμφανές σημάδι προσβολής από μούχλα (υγρασία) δεν είναι απαραίτητα απαλλαγμένα από τοξίνες.
Κράτησε όμως μια πολύ σημαντική σημείωση:
Ακόμη και σε προσβεβλημένα φυστίκια, οι παπαγάλοι δεν κινδυνεύουν γιατί καταναλώνουν μόνο τον καρπό στο εσωτερικό. Οι αφλατοξίνες αναπτύσσονται μόνο στο κέλυφος.

Nαι αλλα οπως το ξεφλουδιζει, αν υποθεσουμε οτι του το δινουμε ολοκληρο, δεν υπαρχει κινδυνος μολυνσης; 😕
 
Κάθε οργανισμός έχει επίπεδα ανοχής τοξινών, και σ' αυτή την περίπτωση είναι εντελώς ασφαλές γιατί δεν καταναλώνεται το κέλυφος.
Συνήθως το πρόβλημα το έχουν οι κάτοχοι παπαγάλων με τις... Φοβίες τους.
 
Οκ. Οπότε ας δίνουμε φυστίκια οπως επίσης και avocado(λίγο) καμιά σοκολατίτσα και κανενα καπουτσίνο. Δεν είναι σίγουρο οτι αμέσως θα πάθουν κάτι.Αλλά κ να πάθουν σιγά... Παίρνουμε άλλο.. Τι φοβίες κ σαχλαμάρες.. Οι εκτροφείς να είναι καλά.
 
Δεν νομίζω να έχω ποτέ απαντήσει προσωπικά σε κανέναν σε οποιαδήποτε δημόσια συζήτηση του συγκεκριμένου forum. Αν κάποιοι επιμένουν να αυτογελοποιούνται θεωρώ ότι και ο χώρος με προσβάλει.
Σας χαιρετώ
 
Ο δημόσιος λόγος έχει μέσα του και το προσωπικό αλλά κ ο ιδιωτικός εδράζεται κ στον δημόσιο. Η αυτογελοιοποίηση είναι ουσιώδης όταν κάποιοι εχοντας ένα πουλακι στο σπίτι καμώνονται τους μεγαλοεπιστήμονες..
 
'' the peanut( arachis ypogaea) is a seed with thin shell that grows underground.it is potentially one of the MOST DANGEROUS FOODS that we can offer parrots.I ceased to feed peanuts to parrots 30 years ago when a beloved bird died of liver disease as a result of eating peanuts.It is believed that many cases of cancer in humans result from aflatoxin contamination.It is so DANGEROUS that poultry fed on such food for a fiew days can develop malignant tumors.Because peanuts used by most bird food companies are not human grade,the DANGER is INCREASED many times''(Rosemary Low,2006,New Holland Publishers,the companion parrot,p.149)
Πρωτείνες κ λίπος τα πουλιά μπορούν να πάρουν από άλλες πιο ασφαλείς τροφές.
 
Rosemary Low has published more than 20 books on parrots and her two works on lories(1977-1998) became the definitive works on these birds.She is a co-founder of the World-Parrot Trust and of Psittascene magazine,Cage & aviary birds and was the curator of Loro Park and Palmitos Park for 8 years.
Επειδή τη γνωρίζω προσωπικά λέω να της πω να γίνει μέλος, να την αξιολογήσουν ορισμένοι κατάλληλα.
 
Rosemary Low είναι επίσης συνεργάτης στη Australian Birdkeeper Magazine και οι Parrots Magazine στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ξέρει πολλά για παπαγάλος περίθαλψη. Έχω μερικά από τα βιβλία της.
 
Οκ. Οπότε ας δίνουμε φυστίκια οπως επίσης και avocado(λίγο) καμιά σοκολατίτσα και κανενα καπουτσίνο. Δεν είναι σίγουρο οτι αμέσως θα πάθουν κάτι.Αλλά κ να πάθουν σιγά... Παίρνουμε άλλο.. Τι φοβίες κ σαχλαμάρες.. Οι εκτροφείς να είναι καλά.

rancho papagayo θα σε παρακαλέσω να μην απαντάς με ειρωνικό και προσβλητικό τρόπο αλλά να λες την άποψή σου ευγενικά. Αν θες να πείς την γνώμη σου για το τι είναι σωστό ή όχι κάντο... Πες τις εμπειρίες σου, βρες και πληροφορίες, αλλά μην προσβάλλεις τον άλλο.:)

Φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα!
 
Σεβαστή η γνώμη σου ShadyLady. Θεωρώ πως έχω απαντήσει ειρωνικά στις περιπτώσεις π.χ. Που εδώ μέσα ζητήθηκαν παπαγάλοι με προδιαγραφές κ επίσης όταν θεωρήθηκε ότι κάνω διαφήμιση των πουλιών που εκτρέφω ενώ το site βρίθει αναφορών(και καλά κάνει) σε εκτροφείς από νησιά κ προάστεια. Για μένα σημαντικότερο δεν είναι το πως λέγεται κάτι αλλά κυρίως το τί λέγεται κ γράφεται, διότι κάποιοι περιμένουν να ενημερωθούν από εδώ επί της ουσίας. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ασχημες, προσβλητικές λέξεις δημόσια. Επίσης έχω ένα θέμα με το ποιός κ με τι κριτήρια είναι σε θέση να αξιολογεί κάποιον άλλο. Νομίζω πως κάποια στιγμή θα πρέπει κ εδώ να είμαστε πιο ουσιαστικοί κ όχι μόνο φιοριτούρες.
Επίσης φιλικά κ καλοπροαίρετα, Kostadinos.RP.
 
Για μένα σημαντικότερο δεν είναι το πως λέγεται κάτι αλλά κυρίως το τί λέγεται κ γράφεται, διότι κάποιοι περιμένουν να ενημερωθούν από εδώ επί της ουσίας.

Σεβαστή η γνώμη σου! 🙂 Κι εγώ το ίδιο πιστεύω ότι πρέπει να γράφονται ουσιώδη πράγματα αλλά καλό είναι να μην ειρωνευόμαστε κάποιον επειδή είπε κάτι, αλλά να τον διορθώνουμε με ωραίο τρόπο και να υπάρχει μια πολιτισμένη συζήτηση με ανταλλαγή απόψεων, ώστε να εξεταστούν όλες οι πλευρές του θέματος και να βγει κάτι.* Γιατί κατά το 90% τουλάχιστον, για να λέει κάποιος κάτι πάει να πει ότι έχει εμπειρίες πάνω στο θέμα κι ότι ξέρει κάποια πράγματα.

*Πίστεψέ με όταν το κάνει αυτό κάποιος δεν παρεξηγείται κανένας και "ανεβαίνει" στα μάτια των άλλων. Τι κερδίζεις με την άσχημη συμπεριφορά; Τίποτα, μόνο την αντιπάθεια των άλλων. 😉

Επίσης έχω ένα θέμα με το ποιός κ με τι κριτήρια είναι σε θέση να αξιολογεί κάποιον άλλο.

Σ' αυτό δεν μπορεί να κάνει τίποτα κανένας. Όλοι έχουν το δικαίωμα να κρίνουν θετικά ή αρνητικά τα γραφόμενα των άλλων μελών. :)
 
Κάτι ουσιώδες μπορούμε να πούμε σχετικά με το θέμα ή θα συνεχίσουμε τα off topic μυνήματα;
 
Εντελώς φιλικά και καλοπροαίρετα Κωνσταντίνε θα σε προτρέψω να ανοίξεις νέα θέματα για τα ζητήματα που σε απασχολούν διότι ήδη είμαστε πολύ εκτός θέματος.
Αναφέρομαι φυσικά για τις απορίες σου όσον αφορά τις αξιολογήσεις,τις διακρίσεις στους "διαφημιζόμενους",τις φιοριτούρες,την ποιότητα των γραπτών των μελών της παρούσας ιστοσελίδας κλπ κλπ!
Δεν σου κρύβω πως έτσι αδιευκρίνιστα που τα γράφεις μπορεί να προσβάλλεις άθελα σου πολλούς εδώ μέσα.
Δεν είναι αυτός ο σκοπός σου, σωστά;
 
'Οχι βέβαια, ο σκοπός μου δεν είναι να προσβάλλω κανένα. Παντως αν εμένα κάποιος με διόρθωνε ή πρόσφερε μια άλλη άποψη δεν θα με πρόσβαλλε καθόλου. Δεν λέω τίποτα παραπάνω γιατι είμαι off-topic!
 
Ερώτηση: Το ίδιο ισχύει και με τα φυστίκια Αιγίνης; Το κοκατίλ μου τρελαινόταν για φυστίκια Αιγίνης καθαρισμένα και φυσικά ανάλατα ούτε καν καβουνρτισμένα.
Μόλις πήρα νέο παπαγαλάκι (το προηγούμενο έμεινε στο βαφτιστήρι μου που δεν μπορούσε να το αποχωριστεί) και έλεγα να αρχίσω να το δελεάζω με φυστίκι Αιγίνης..
 
Ερώτηση: Το ίδιο ισχύει και με τα φυστίκια Αιγίνης; Το κοκατίλ μου τρελαινόταν για φυστίκια Αιγίνης καθαρισμένα και φυσικά ανάλατα ούτε καν καβουνρτισμένα.
Μόλις πήρα νέο παπαγαλάκι (το προηγούμενο έμεινε στο βαφτιστήρι μου που δεν μπορούσε να το αποχωριστεί) και έλεγα να αρχίσω να το δελεάζω με φυστίκι Αιγίνης..
αν είναι χωρίς τσόφλι, ναι, μπορείς να δίνεις..
το αράπικο φυστίκι χωρίς το τσόφλι, επίσης δε βλάπτει. 😉
 
Back
Top