Αναπαραγωγή Βγήκε το πρώτο πουλάκι απο τα lovebirds μου

Με το καλό να βγουν και τα υπόλοιπα! Να σου ζήσουν οι τετράδα και με το καλό να βγουν στο κλαδί! Φώτο περιμένουμε καλέεεεε! :D
 
Σε ευχαριστω πολυ... Να σαι καλα... ευτυχως ολα πηγαινουν καλα... αλλα για τα αλλα δυο αυγα που εχουν μεινει δυστυχως δεν βλεπω να βγαινουν...
 
Καλησπερα τελικα τα αλλα δυο αυγουλακια που ειχαν μεινει ηταν κλουβια τα πεταξε προχθες... Τωρα να ρωτησω περιπου ποτε βγαινουν απο τη φωλια τα πουλια θελει καθαρισμα...
 
Ω έχεις μέλλον ακόμα μέχρι να βγουν. Πόσο είναι τώρα; 10-15 ημερών;
Προς το παρόν δεν καθαρίζεις εκτός αν μπορείς κάποια στιγμή όταν λείπει η μάνα να μαζέψεις λίγα τα πάνω πάνε με κάποιο πλαστικό κουταλάκι.
Αλλά αν δεν σε εμπιστεύεται μην το ρισκάρεις κι εγκαταλείψει τους νεοσσούς.
 
Ναι το μεγαλο ειναι 15 ημερων... Ποσο κανουν να βγουν απο τη φωλια πανω κατω;
 
Σίγουρα θα ξεκινήσουν εξόδους πιο νωρίς, λέμε να εγκαταλείψουν την φωλιά και να διαβιούν έξω.
 
Α ωραια ευτυχως που μου το ειπες γιατι αν τα εβλεπα να βγαινουν θα την εβγαζα...
 
Α ωραια ευτυχως που μου το ειπες γιατι αν τα εβλεπα να βγαινουν θα την εβγαζα...

Όχι να την αφαιρέσεις τελείως. Πάντα θα γυρνούν μέσα για ύπνο στην αρχή. Όμως μπορείς να τη βγάλεις και να την καθαρίσεις καλά με καυτό νερό. Έως και καινούρια φωλιά ολόιδια ακριβώς, μπορείς να βάλεις. Δεν είναι συνηθισμένο οι γονείς να σταματήσουν να ταίζουν 15 ημερών νεοσσούς. Αυτοί ήδη ζητούν φαγητό αρκετά έντονα.
 
Οχι δεν εχουν σταματησει να ταιζουν... Οι γονεις τα ταιζουν ακομα απλα δεν ηξερα ποτε αρχιζουν να βγαινουν απο τη φωλια... στο πετ σοπ μ ειχαν πει οτι γυρω στις 30 εμερες ξεκινουν να τρωνε μονα τους αλλα δεν τους εχω εμπιστοσυνη

Και πως θα την πλυνω με καυτο νερο δεν θα χαλασει ειναι ξυλινη
 
Έως και καινούρια φωλιά ολόιδια ακριβώς, μπορείς να βάλεις.
Εννοείς αφού αρχίσουν να κυκλοφορούν οι νεοσσοί στο κλουβί έτσι; Γιατί είναι ακόμα 12-15 ημερών.

Και πως θα την πλυνω με καυτο νερο δεν θα χαλασει ειναι ξυλινη
Δεν χαλάει αλλά δεν γίνεται να τοποθετηθεί άμεσα και πάλι.
 
Εχω και αλλη μια φωλια... μπορω να βαλω εκεινη ειναι ιδιες και ειναι απο τα αλλα μου παπαγαλακια
 
Η αλλαγή της φωλιάς είναι κάτι κρίσιμο που μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να εγκαταλείψουν οι γονείς τους νεοσσούς.
Καταφεύγουμε σε τέτοιες λύσεις εφόσον οι νεοσσοί έχουν διασφαλίσει κάπως την ζωή τους και η σχέση μας με το ζευγάρι των γονιών είναι στενή.
Πριν το προσπαθήσεις αν θέλεις να το συζητήσουμε.
Πιο απλό το βρίσκω να προσπαθήσεις να καθαρίσεις λίγες κουτσουλιές.
 
Εννοεις να αφαιρεσω λιγο απο πανω και αν ναι πως θα το κάνω;
 
Εννοεις να αφαιρεσω λιγο απο πανω και αν ναι πως θα το κάνω;
Με κάποιο μικρό αντικείμενο όπως πχ πλαστικό κουταλάκι παγωτού, κάποια μπατονέττα αυτιών.
Μην χρησιμοποιήσεις κάτι μεταλλικό που μπορεί να προκαλέσει ρίγος στους νεοσσούς αν τους ακουμπήσεις κατά λάθος.
Μην φανταστείς πως θα καθαρίσεις σ' αυτή την φάση, απλά θα μειώσεις την ποσότητα των κουτσουλιών.
Τι υλικό έχουν στρώσει κάτω στην φωλιά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ειχα βαλει κατι σαν νημα αλλα δεν ειναι ακριβως νημα αυτο δεν ξερω πως λεγεται... μ το ειχε δωσει εκεινη που τα πηρα... αλλα εχει γινει τωρα μια μαζα σκληρη... Δεν νομιζω να καθαρισει καθολου ετσι τωρα
 
Back
Top