Αναπαραγωγή Βγηκαν τα μωρα της Μυρτουλας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
βρε παιδια, να ρωτησω κατι; Πρεπει να κανω κατι με την φωλια ή τα μικρα; το κεφαλακι τους είναι συνεχεια απ'εξω κ το κρεμανε. Φοβάμαι να μην πεσει κανενα απ'εξω από την φωλια. Μα πως μεγαλωνουν τοσο γρηγορα; Όταν ανοιγουν ματακια σου'ρχετε να τα φας. Οχι ότι δεν τα εχω φαει😛
Ο φόβος πτώσης παύει να υπάρχει μετά από τις πρώτες 6 περίπου ημέρες.
Αντίθετα γαντζώνονται τόσο καλά στο υλικό της φωλιάς που όταν προσπαθούμε να τα βγάλουμε για να περάσουμε δακτυλίδια, τραβάνε μαζί και υλικό από τη φωλιά.
Το γεγονός ότι κρεμούν το κεφάλι έξω από τη φωλιά στην πραγματικότητα μεταφράζεται ως προσπάθεια να δροσιστεί... και από δω και πέρα σε όλους θα είναι τακτικό ως φαινόμενο...
 
Ο φόβος πτώσης παύει να υπάρχει μετά από τις πρώτες 6 περίπου ημέρες.
Αντίθετα γαντζώνονται τόσο καλά στο υλικό της φωλιάς που όταν προσπαθούμε να τα βγάλουμε για να περάσουμε δακτυλίδια, τραβάνε μαζί και υλικό από τη φωλιά.
Το γεγονός ότι κρεμούν το κεφάλι έξω από τη φωλιά στην πραγματικότητα μεταφράζεται ως προσπάθεια να δροσιστεί... και από δω και πέρα σε όλους θα είναι τακτικό ως φαινόμενο...
εγω παντως Γιαννη μου, εκμεταλευομαι αυτα τα κεφαλακια που κρεμονται απ'εξω. Σημερα κιολας που ανοιξανε ματακια:). 9 ημερων κ ολα βγαζουν κιτρινα φτερακια κ το ενα βγαζει πορτοκαλί που ειναι απο το αλλο ζευγαρακι μου κ μοιαζει στον Αλεξ τον πειρατη😛 Αχ κ αυτη η μυρωδιά αχ
 
Οχι δεν γινεται! @ σε καταλαβαινω απολυτα..Ασε που οταν τα βλεπω γλαρωνω και εγω.. Το ιδιο βλεμμα εχουμε :)
 
Οχι δεν γινεται! @ σε καταλαβαινω απολυτα..Ασε που οταν τα βλεπω γλαρωνω και εγω.. Το ιδιο βλεμμα εχουμε :)
εγω δεν γλαρωνω καθολου. Κατσε να μεγαλωσει λιγο ακομα κ θα το παρω με babylino στο κρεβατι μου.😀 κ την μυτη μου φυσικα πανω στο μωρο😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ειπαμε, προσεκτικα μην τσαντισουμε τη μαμα!
δεν καταλαβες; κ την μαμα την τρωω 😀 Τι νομιζεις θα μου ξεφευγε; Μικρη είναι κ αυτή κ μυριζει μωρουδιλας. Τα εχουμε βρει ειπα.:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα καταντησω η δευτερη γραφικη του φορουμ. Η Αλικη με τις πατηθρες και το ασβεστιο, και εγω με εσενα που εισαι τρελη ❤️️️️
 
τους τραγουδαω κιολας κου πε πε κ αλλα μωρουδιστικα🙂

Θα καταντησω η δευτερη γραφικη του φορουμ. Η Αλικη με τις πατηθρες και το ασβεστιο, και εγω με εσενα που εισαι τρελη ❤️️️️
😀 η ζωη θελει τρελα κ κορδελα Μιραντα μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σε βλεπω τρελη με χαπια οταν βγουνε ολα :) Δεν θα ξερεις που να πρωτοφιλησεις ^_^
 
το διδυμο της συμφορας 😉

Σε βλεπω τρελη με χαπια οταν βγουνε ολα :) Δεν θα ξερεις που να πρωτοφιλησεις ^_^
κατσε να βγουνε κ τα αλλα την κυριακη... Κ θα δεις τι εχει να γινει!

συγνωμη αλλα είμαι κ εγω πρωταρα με τετοια μωρα. Είναι φυσιολογικο να φερομαι ετσι. Στα επομενα θα το εχω παρει το κολάι κ δεν θα κανω σαν τρελη
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αντε καλε, οσο και να περασει το ιδιο συναισθημα με τα τσιπ τσιπ απο τα βαθη της φωλιας...
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Καλή βρε τα βγάζεις έξω και τα κρατάς στο χέρι και χωρίς γάντια; Μέγα λάθος! Τα φοβίζεις, τα ταλαιπωρείς, χάνουν τη θερμοκρασία τους, τσαντίζεις, στρεσάρεις και αγχώνεις την μαμά τους! Είναι μωρά και θέλουν την μαμά τους... Άσε που από τα χέρια μας μπορούν να μεταφερθούν χίλια δυο πράγματα που δεν έχουν τα αντισώματα να καταπολεμήσουν! Αν θες να μεγαλώσουν υγιή και καλά, να την κόψεις αυτή την συνήθεια όσο κι αν τα αγαπάς..
 
Καλή βρε τα βγάζεις έξω και τα κρατάς στο χέρι και χωρίς γάντια; Μέγα λάθος! Τα φοβίζεις, τα ταλαιπωρείς, χάνουν τη θερμοκρασία τους, τσαντίζεις, στρεσάρεις και αγχώνεις την μαμά τους! Είναι μωρά και θέλουν την μαμά τους... Άσε που από τα χέρια μας μπορούν να μεταφερθούν χίλια δυο πράγματα που δεν έχουν τα αντισώματα να καταπολεμήσουν! Αν θες να μεγαλώσουν υγιή και καλά, να την κόψεις αυτή την συνήθεια όσο κι αν τα αγαπάς..
τα εχω απολυμανει καλε τα χερια μου. Δεν μπορω ν'αντισταθω όταν τα βλεπω ρε Αλικη. Ποτε θα τα χαρω; Όταν μεγαλωσουν; Κ εξαλλου μια φορα εγινε αυτό. Το φιλακι το περνουν όταν κρεμανε το κεφαλακι στα καγκελα. Εχω μεγαλωσει κ καρδερίνες στο χωριο, που εχουν πεσει από φωλια με ρυζακι κ ψωμακι κ ηταν μια χαρα. Κ ταιζω κ τωρα ένα μωρο σπουργιτακι που επεσε εχθες από την φωλια, απλα είναι λιγο μεγαλουτσικο από τα δικα μου. Μαμ - κακα κ νανι.
http://prntscr.com/6ws8d8
 
Αστο μακρυα απο τα πουλια σου, μπορει να εχει αρρωστιες και ψειρες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αστο μακρυα απο τα πουλια σου, μπορει να εχει αρρωστιες και ψειρες...
το εχω μακρια από τα μωρα μου. Το γνωριζω Μιραντα μου. Να μεγαλωσει λιγο κ να το αφήσω να φυγει.Βεβαια του εχω ριξει κ σκονη πανω του. Το εχω κατω στην μητερα μου. Πεφτει φροντιδα κ προδερμ!
 
Δεν μπορεσες να βρεις απο που επεσε ε; Μηπως ηταν κοντα οι γονεις του.. Οπως και να εχει καλα εκανες, ειδικα αν εχει γατες κοντα. Επισης θα μπορουσες αν βρεις τη φωλια να το κρεμασεις σε ενα μικρο κουτακι κοντα, σε ενα δεντρο ας πουμε. Διαβασε εδω, αν και νομιζω οτι ηδη το εχεις δει 😉 https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκατε-έναν-νεοσσό.23218/
 
Δεν μπορεσες να βρεις απο που επεσε ε; Μηπως ηταν κοντα οι γονεις του.. Οπως και να εχει καλα εκανες, ειδικα αν εχει γατες κοντα. Επισης θα μπορουσες αν βρεις τη φωλια να το κρεμασεις σε ενα μικρο κουτακι κοντα, σε ενα δεντρο ας πουμε. Διαβασε εδω, αν και νομιζω οτι ηδη το εχεις δει 😉 https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκατε-έναν-νεοσσό.23218/

το εβγαλα κατω στην πυλωτη με την φωλιτσα μηπως ερθει η μαμα του αλλα δεν ηρθε κανεις. Θα ξαναπροσπαθησω παλι. Κάθε χρονο τα ιδια κ τα ιδια. Μεχρι κ στον κουβα με τον νερο πεφτουν κ ψοφάνε. Ειναι ατιμα γιατι τσακωνονται κάθε μερα με αποτέλεσμα να πεφτουν τα μωρα κατω[/dls]
 
Ωχ καταλαβα... Εσυ κανε οτι μπορεις και ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα για το μικρουλι!
 
Back
Top