Αναπαραγωγή Βγηκαν τα μωρα της Μυρτουλας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
θα ανεβω ταρατσα σε λιγο να το βαλω με την φωλια αλλα φοβάμαι πως θα κρυωσει γιατι εχουμε παραπολυ αερα εδώ που μενω. Το λυπάμαι κ θα του λειπει η μανουλα του. Δεν ξερω τι άλλο να κάνω; Κριμα γμτ
 
Κρατησε το τοτεκαι κανε οτι λεει το αρθρο που σου βαλα πιο πανω. Και ας ελπισουμε οτι θα ξεπεταχτει λιγο ωστε να μπορεσει να παει με τα αλλα σπουργιτια!
 
12 ημερων τα μωρα μου. Μεγαλωνουν τοσο γρηγορα!
http://prntscr.com/6x95l0
Η μανουλα δεν κοιμηθηκε το βραδυ μαζι τους. Δεν χωρανε. Το πρωι στις 6.00 πηγε στην φωλια κ τα σκεπασε αφου τα ταισε πρωτα:)

θελω να παρω ένα λουγαρακι όπως εχει η Μιραντα. Τι ομορφο που είναι; Το σκέφτομαι! 🙄
 
12 ημερων τα μωρα μου. Μεγαλωνουν τοσο γρηγορα!
http://prntscr.com/6x95l0
Η μανουλα δεν κοιμηθηκε το βραδυ μαζι τους. Δεν χωρανε. Το πρωι στις 6.00 πηγε στην φωλια κ τα σκεπασε αφου τα ταισε πρωτα:)

θελω να παρω ένα λουγαρακι όπως εχει η Μιραντα. Τι ομορφο που είναι; Το σκέφτομαι! 🙄

Είναι λίγο δύσκολο να βρεις λουγαράκι εκτροφής... Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις λίγο τα σχέδιά σου.[/dls]
 
Είναι λίγο δύσκολο να βρεις λουγαράκι εκτροφής... Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις λίγο τα σχέδιά σου.
δεν βιαζομαι, αλλα θα το παρω καποια στιγμη που θα παει. Εχω βγαλει τα λαγωνικα μου εξω κ ψαχνουν Γιαννη.😀😛
 
δεν βιαζομαι, αλλα θα το παρω καποια στιγμη που θα παει. Εχω βγαλει τα λαγωνικα μου εξω κ ψαχνουν Γιαννη.😀😛
Άμα βρεις να μας πεις...
Κάποιοι θα κάνουν μεγάλες χαρές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Άντε να τα ξεχωρίσεις άμα μεγαλώσουν! 😛 Χριστίνα σε φοβούνται καθόλου όταν πας κοντά; Μαζεύονται;
Καλημέρα Αλικη. Όχι δεν με φοβούνται καθολου. Ένα μονο που είναι το πιο μικρο. Όλα εκτος από ένα που είναι πορτοκαλί που είναι το παιδακι της αλλης καναρινας μου, μοιαζουν στον μπαμπα τους. Τα χρωματα τα ιδια είναι. Εγω ολη μερα τους τραγουδαω μωρουδιακα καλε. Με βλεπουν συνεχεια γιατι κανω δουλειες. Περα δωθε.

εδώ ολη η οικογενεια μαζι http://prntscr.com/6xhz9u :)
 
Πολυ ομορφα και πολυ καλο το οτι δεν σε φοβουνται... Εμενα ειναι ολα αγριμια ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Πολυ ομορφα και πολυ καλο το οτι δεν σε φοβουνται... Εμενα ειναι ολα αγριμια ☹
καλε με βλεπουν κ χαιρονται σου λεω. Μπουκιτσες μου ομορφες. Σημερα τον εβγαλα τον μπαμπακα, γιατι θελει να ζευγαρωσει παλι κ εγω δεν θελω. Τελος του ειπα. Του χρονου παλι.Αμα θα εισαι καλο παιδι θα σε βαλω το βραδακι να δεις τα παιδια σου να τα ταισεις κ συ:)
 
Ησυχα τα βλέπεις Μαρακι μου αλλα μολις εκανε βουτια το ένα. Πεταριζε τοση ωρα κ παρτον κατω. Τρομαξε κ τον εχω στην χουφτα μου. Ευτυχως είναι καλα. Θελουν κ τα αλλα τωρα.Αχ! Να πεταξουν Γιαννη μου, αλλα όχι ακομα. Πιτσιρικια είναι.

Γιαννη βρηκα σκαρθι 1,5 χρονων. Τι να κάνω; Δεν το θελω για αναπαραγωγή. Ποιο είναι καλυτερο σε φωνη... Το σκαρθι-λουγαρο;


Το σπουργιτακι μου από σημερα ελευθερο κ πεταει το μωρο μου. Ολα μια χαρα από φροντιδα στο σπιτι μου! 🙂

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
σκαθι ή σκαρθι λεγετε
 
Ερχετε ένα μεγαλο φορτηγο κ εχει ένα σωρο πουλια. Ξερω τι θα πειτε.Αλλα αν βρω εγω θα παρω από κει, για να βρει σωτηρια κ καλη ζωη στο σπιτι μου.
Είναι πολύ λυπηρό να υπάρχουν τέτοιες απόψεις και συμπεριφορές και μάλιστα μεταξύ των ατόμων αυτής της κοινότητας. Κρίμα.

Την καλύτερη ζωή την έχουν εκεί από όπου τους την έκλεψαν. Στη φύση, δηλαδή. Όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις.
 
Την Παρασκευη στην Ν.Φιλαδελφεια εχει πανηγυρι 3 μερες. Ερχετε ένα μεγαλο φορτηγο κ εχει ένα σωρο πουλια. Ξερω τι θα πειτε.Αλλα αν βρω εγω θα παρω από κει, για να βρει σωτηρια κ καλη ζωη στο σπιτι μου.

Απ' το φορτηγό και στο χωριό, στα δέντρα στους φίλους του.
 
Είναι πολύ λυπηρό να υπάρχουν τέτοιες απόψεις και συμπεριφορές και μάλιστα μεταξύ των ατόμων αυτής της κοινότητας. Κρίμα.

Την καλύτερη ζωή την έχουν εκεί από όπου τους την έκλεψαν. Στη φύση, δηλαδή. Όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις.
Σωστο αυτό που λες περι φυσης κ μακαρι να ανοιγα την πορτα να εφευγαν όλα, αλλα εγω είναι κακο που θελω να παρω από κει; Τι ειπα κ τοσο πολύ πειραξε;

Απ' το φορτηγό και στο χωριό, στα δέντρα στους φίλους του.
Παιδια καλα τα λετε κ συμφωνω μαζι σας αλλα εγω δεν εχω το δικαιωμα να το κανω αυτό. ΟΙ αρμόδιοι ας πανε να το κανουνε

Εγω να σωσω ένα πουλακι από αυτά θελω. Να το πληρωσω κ να το αφήσω να φυγει; Δεν είμαι τερας ρε παιδια. Ημαρτον πια...ημαρτον!
 
Παιδια καλα τα λετε κ συμφωνω μαζι σας αλλα εγω δεν εχω το δικαιωμα να το κανω αυτό. ΟΙ αρμόδιοι ας πανε να το κανουνε
Αν σκεφτούμε για μια στιγμή, έστω και σε θεωρητικό επίπεδο, ότι δεν θα υπάρξει στο πανηγύρι ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ να πάει να αγοράσει από το φορτηγό. Ας υποθέσουμε τώρα ότι αυτή η κατάσταση συνεχίζεται και στο επόμενο πανηγύρι και στο επόμενο και στο επόμενο. Τι νομίζεις ότι θα κάνει στη συνέχεια ο εγκληματίας με το φορτηγό; Θα συνεχίσει να γεμίζει φορτηγά αδιάζοντας τη φύση;

Δυστυχώς όμως, εκτός από εσένα θα πάνε και δεκάδες ακόμη στο φορτηγό για να ψωνίσουν και αυτός θα συνεχίσει να γεμίζει φορτηγά. Γι' αυτό είναι λυπηρό που εξακολουθούν να υπάρχουν αυτές οι νοοτροπίες.
 
Εγω να σωσω ένα πουλακι από αυτά θελω. Να το πληρωσω κ να το αφήσω να φυγει; Δεν είμαι τερας ρε παιδια. Ημαρτον πια...ημαρτον!
Δεν κατηγορεί κανένας. Απλά νομίζω ότι τα άγρια (εάν είναι άγρια ακόμα) ανήκουνε στη φύση. Σίγουρα το πουλάκι θα περάσει πολύ καλύτερα στα δικά σου χέρια, αλλά η ερώτηση παραμένει έαν μερικά είδη πουλιών πρέπει να στερούνται ελευθερίας.
 
Back
Top