Αναπαραγωγή Βγηκαν τα μωρα της Μυρτουλας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συγνωμη αλλα ο καθενας εχει την γνωμη του. Ουτε τον ξερω τον κυριο, ουτε από το πιατο του τρωω.υπαρχουν αρμόδιοι να κανουν την δουλεια τους. Εγω για εμενα θα κανω μια καλη πραξη προς το πουλακι αν θα είναι αυτος εκει.Από κει κ περα το τι κανει ο υπολοιπος κοσμος, δεν με αφορα. Ουτε θα βγω να κανω παρατηρηση σε κανεναν κ ουτε εχω την δυναμη να το κανω.Αν μπορειτε εσεις... Καντε το! Κ εγω μαζι σας θα είμαι!
 
Και μιά μικρή ιστορία... Ξέρω πως πολλοί στο site ασχολούνται με καρδερίνες.. Έχω υπάρξει και εγώ και ακόμα είμαι λάτρης του είδους. Πολλά χρόνια πριν, παιδιά ακόμα, ο εξαδερφός μου απ' το χωριό μου έστειλε μια super όπως την αποκαλούσε (εξάρης, μυτόγκας έντονο κόκκινο χωρίς ψευτάδια κλπ.), φυσικά όχι εκτροφείου... Ενώ στην αρχή το πουλί έδειχνε να προσαρμόζεται ξαφνικά σταμάτησε να κελαηδάει και έδειχνε να μαραζώνει με τη μέρα. Κανένα σημάδι ασθένειας...Απλά μόνιμα άκεφος. Στο μήνα επάνω του άνοιξα την πόρτα. Έφυγε... Πήγε απέναντι στης γειτόνισσας για λίγο, σε μια ψηλή τριανταφυλλιά, έκατσε στα αγκάθια και έβγαλε τα σπασμένα για το κελάηδημα που δεν είχε κάνει τον τελευταίο μήνα. Μετά πέταξε προς Υμηττό μεριά...Από τότε, παρόλο που κάθε καλοκαίρι έχω τακτικούς πελάτες στην κληματαριά απόφασισα να αφήσω τις πρακτικές της παιδικής ηλικίας δεν ξαναμπήκα ποτέ στον πειρασμό να κλουβώσω φωλιά και χαίρομαι τα βιρλίου και τα φριτζαρίσματα από το μπαλκόνι.
 
Και μιά μικρή ιστορία... Ξέρω πως πολλοί στο site ασχολούνται με καρδερίνες.. Έχω υπάρξει και εγώ και ακόμα είμαι λάτρης του είδους. Πολλά χρόνια πριν, παιδιά ακόμα, ο εξαδερφός μου απ' το χωριό μου έστειλε μια super όπως την αποκαλούσε (εξάρης, μυτόγκας έντονο κόκκινο χωρίς ψευτάδια κλπ.), φυσικά όχι εκτροφείου... Ενώ στην αρχή το πουλί έδειχνε να προσαρμόζεται ξαφνικά σταμάτησε να κελαηδάει και έδειχνε να μαραζώνει με τη μέρα. Κανένα σημάδι ασθένειας...Απλά μόνιμα άκεφος. Στο μήνα επάνω του άνοιξα την πόρτα. Έφυγε... Πήγε απέναντι στης γειτόνισσας για λίγο, σε μια ψηλή τριανταφυλλιά, έκατσε στα αγκάθια και έβγαλε τα σπασμένα για το κελάηδημα που δεν είχε κάνει τον τελευταίο μήνα. Μετά πέταξε προς Υμηττό μεριά...Από τότε, παρόλο που κάθε καλοκαίρι έχω τακτικούς πελάτες στην κληματαριά απόφασισα να αφήσω τις πρακτικές της παιδικής ηλικίας δεν ξαναμπήκα ποτέ στον πειρασμό να κλουβώσω φωλιά και χαίρομαι τα βιρλίου και τα φριτζαρίσματα από το μπαλκόνι.
Να γιατι χαιρομαι που μπηκα στην ομαδα του φορουμ. Μπραβο σου!
 
Χριστίνα μου, οι συζητήσεις για αιχμαλωτισμένα πουλιά έχουν απορριφθεί από το φόρουμ και έχουν απαγορευθεί μέσω των Όροι Χρήσης - Κανόνες Λειτουργίας που υπογράφουμε όλοι κατά την εγγραφή μας.
Γι' αυτό μην αισθάνεσαι ότι "πέσαμε όλοι πάνω" σου "κατηγορώντας" σε για κάτι. Αν δεν είχαμε βιώσει το ενδιαφέρον σου για τα ζωντανά που φιλοξενείς, απλά μέσω τυπικής διαδικασίας θα κλείδωνε το θέμα σου.
Επειδή είναι προφανές ότι η πρόθεσή σου είναι αγαθή, προσπαθούμε να καταλάβεις την λάθος σκέψη σου και να αναθεωρήσεις μόνη σου την απόφασή σου.
Όχι μόνο θα κάνεις κακό σ' ένα πλάσμα αλλά θα το βλέπεις να βασανίζεται, θα στεναχωριέσαι, θα υποστείς έξοδα να αντιμετωπίσεις τα αυτοάνοσα που παθαίνουν από τον εγκλεισμό και θα βιώσεις και το μαραζωμένο τέλος του, το οποίο είναι μονόδρομος.
Η λογική του τι κάνουν οι άλλοι, δεν ταιριάζει σ' εμάς που προσπαθούμε για το καλύτερο.
Έχεις τόσα πουλάκια, τόσους νεοσσούς, μην μπλέξεις, θα πικραθείς. Η απόφαση είναι δική σου φυσικά.
 
την δικια μου ιστορια με την καρακαξα που την αφησα ελευθερη ή το σπουργιτακι που το αφησα κ εφυγε μετα από τις φροντίδες μου αυτό δεν μετραει καθολου;
 
Να γιατι χαιρομαι που μπηκα στην ομαδα του φορουμ. Μπραβο σου!
Κι εμείς που συζητούμε με τέτοια μέλη...
την δικια μου ιστορια με την καρακαξα που την αφησα ελευθερη ή το σπουργιτακι που το αφησα κ εφυγε μετα από τις φροντίδες μου αυτό δεν μετραει καθολου;
Όλα μετράνε Χριστίνα. Γι αυτό ακόμη συζητάμε...
Θέλουμε στην κουβέντα καλώς σκεπτόμενα μέλη κι ελπίζω να παραμείνεις σ' αυτά.
 
... Εγω για εμενα θα κανω μια καλη πραξη προς το πουλακι αν θα είναι αυτος εκει.

Στον μονον προς τον οποιον κανεις καλη πραξη ειναι ο εαυτος σου που θελει ενα αγριοπουλι. Οχι στο πουλι σε καμια των περιπτωσεων. Κακα περναει στο κλουβι του φορτηγου, κακα θα περασει και στο δικο σου "χρυσο" κλουβι με τις καλυτερες τροφες. Μην γελιομαστε!

Εαν θελεις λουγαρο-σκαρθι ή οτι αλλο, εντοπισε εναν εκτροφεα, κανε τις οικονομιες σου κι αποκτησε το σωστα χωρις βασανιστηριο.
 
Σημερα είναι η ομορφοτερη μερα για μενα. Τα πουλακια μου με την μανουλα μαζι σε ένα καλαθακι κλαρωσανεεεεεεεεεεεεεεεεε🙂Το ένα εκανε κ πτησεις στο δωματιο με την μαμα. Γιουπιιι
http://prntscr.com/6z4sfy αγαπες μου εσεις!
http://prntscr.com/6z4t3s
 
Φτου φτου φτου, έχεις και τσουλουφάκια ε; Να σου ζήσουν. Μην τα πολυκουράζεις με πτήσεις ακόμα δεν "βγήκαν από τ' αυγό" :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Φτου φτου φτου, έχεις και τσουλουφάκια ε; Να σου ζήσουν. Μην τα πολυκουράζεις με πτήσεις ακόμα δεν "βγήκαν από τ' αυγό" :)
όχι Μαρακι μου δεν θα τα κουρασω. Εγω εβαλα το καλαθακι διπλα στην φωλια κ βγηκαν ο ενας πανω στον αλλον από την χαρα τους. Η μαμα είναι κατω δεξια.
Ευχαριστω Μαρακι μου
 
Νομιζεις οτι ειναι μικρα και ανημπορα... Την πρωτη φορα ου πηγα να καθαρισω φωλια εκανε μια πτηση 3 μετρα το μωρο! Δεν το καταλαβαινεις ποτε μεγαλωσαν! Γλυκακια ειναι!
 
ακουγότανε κ οι φωνούλες οι γλυκες που εχουν. Τωρα είναι μεσα κ τα ταιζει η μανουλα!

Νομιζεις οτι ειναι μικρα και ανημπορα... Την πρωτη φορα ου πηγα να καθαρισω φωλια εκανε μια πτηση 3 μετρα το μωρο! Δεν το καταλαβαινεις ποτε μεγαλωσαν! Γλυκακια ειναι!
Μεγαλωνουν πολύ γρηγορα.Αχ!

Νομιζεις οτι ειναι μικρα και ανημπορα... Την πρωτη φορα ου πηγα να καθαρισω φωλια εκανε μια πτηση 3 μετρα το μωρο! Δεν το καταλαβαινεις ποτε μεγαλωσαν! Γλυκακια ειναι!
τραβουσα κ βιντεο εκεινη την ωρα κ ξαφνικά το εχασα γιατι πεταξε.Αλλα η μαμα από πισω του.Αμολισα κ τον μπαμπα μετα. Εγινε το κρεβατι μου! Καταλαβαίνεις😛 Αλλαξα σεντονια.😀 Γερα κ δυνατα να είναι τα γλυκουλια μου. Σε ολους ευχομαι το ιδιο. Να είναι όλα καλα κ καλοτυχα.
 
Σημερα είναι η ομορφοτερη μερα για μενα. Τα πουλακια μου με την μανουλα μαζι σε ένα καλαθακι κλαρωσανεεεεεεεεεεεεεεεεε🙂Το ένα εκανε κ πτησεις στο δωματιο με την μαμα. Γιουπιιι
http://prntscr.com/6z4sfy αγαπες μου εσεις!
http://prntscr.com/6z4t3s

Αγάπες μου ομορφες[/dls][/dls]
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Τι γλύκα που είναι στη φωτογραφία πάνω στο καλαθάκι. Όλα τα λεφτά είναι αυτή η φωτό. Να σου ζήσουν! Φτου φτου φτου σκόρδα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Τι γλύκα που είναι στη φωτογραφία πάνω στο καλαθάκι. Όλα τα λεφτά είναι αυτή η φωτό. Να σου ζήσουν! Φτου φτου φτου σκόρδα!
ευχαριστω πολύ. Ειναι το καλαθακι που θα τα μαθω να κάθονται εκει όπως κ όλα τα πουλακια που εχω!
 
Μετά πως τα βάζεις μέσα στοκ κλουβί; Και κυρίως την μαμά; Διάβασε αυτό: Πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι θα σου είναι χρήσιμο!

Είναι πολύ γλυκά! Να σου ζήσουν!
ευχαριστω Αλικη μου. Παντος τηρω ολες τις προδιαγραφες κ η μαμα μπαινει μονη της μεσα όπως κ όλα τα πουλια μου όταν βαζω το καλαθακι διπλα στο κλουβακι. Ετσι θα μαθουν κ τα μωρα μου όπως εμαθαν κ τα παπαγαλάκια μου. Εχω πολύ μεγαλη υπομονη με τα ζωα κ πολύ πολύ αγαπη προς αυτά. Κ παντα εχω τα χερια μου καθαρα ότι κ να πιασω. Εχω θεμα με την καθαριοτητα κ την απολυμανση. Ειμαι πολλη αυστηρη σε αυτό το θεμα ακομη κ στην οικογενεια μου. Οτι κανουμε, πρωτα απ'ολα να εχουμε καθαρα χερια!
 
Μολις μπηκα σπιτι κ ειδα στον πατο του κλουβιου τα 2 μικρα με την μαμα. Μηπως πρεπει να βαλω στο κατω μερος πατηθρες για να τα βοηθησω ή θα κανει η μανουλα την δουλεια της;
 
Καλο ειναι να εχεις μια χαμηλα ωστε να πανε, αλλα μη φοβασαι μια χαρα κανουν πτησεις και προς τα πανω, δεν υπαρχει θεμα. Μην ξεχνας πουλακια μεγαλωνεις, οχι μαμοθρεφτα 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Back
Top