Γενικά Βοήθεια για επιλογή παπαγάλου

maxresdefault.jpg

Ακουμπας το κλουβι στο πατωμα σε ενα χαρτονι ας πουμε και καθαριζεις την σκαρα κ την σκαφη


ολα τα κλουβια με τον ιδιο τροπο ανοιγουν; Θελω να πω δεν υπαρχει κλουβι που να εχει αλλον πιο πρακτικο τροπο για ευκολο καθαρισμα...

Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο θηλυκό πουλάκι που αναφέρεις, αν αποφασίσεις να μπεις σε διαδικασία αγοράς, καλύτερα να περιμένεις να γίνει 3 μηνών. Θεωρώ ότι στους 2 μήνες ένα πάρροτλετ ταϊσμένο στο χέρι δεν έχει απογαλακτιστεί πλήρως.Φρόντισε το πουλάκι που θα πάρεις να μην έχει ανάγκη ταϊσματος με κρέμα και μην ακούσεις κανέναν επιτήδειο που θα σου πει ότι είναι εύκολη διαδικασία το τάισμα από εσένα με κρέμα 1-2 φορές την ημέρα. Είναι πολύ επικίνδυνη διαδικασία για το πουλί αν πραγματοποιείται από κάποιο άπειρο και με ελλιπή γνώση άτομο.

Ο εκτροφεας που το βρηκα ειναι ο https://www.facebook.com/profile.php?id=100006842179374
Μου ειπε οτι ειναι λιγο λιγοτερο απο δυο μηνων και θελει καμια εβδομαδα ακομα για να δωθει γιατι τωρα οπου νανε τελειωνει την κρεμα...
 
Αν σου αρέσει δώστου προκααταβολή να στο κρατήσει αλλά να του πεις ότι δεν σε πειράζει να μείνει μια-δυο βδομάδες παραπάνω κι ότι θέλεις για την καλύτερη ψυχολογία του μικρού να απογαλακτιστεί ήρεμα κι όχι βιαστικά και να τρώει αποκλειστικά μόνο του όταν το πάρεις.
 
Πανο μη σε τρομαζει που βγαινει ολος ο πατος. Εμενα τα δικα μου δε βγαινουν απο το κλουβι και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με τα πουλια οταν το καθαριζω. Ισα ισα θεωρω οτι ειναι πολυ πρακτικο απο αλλα που πρεπει να βαζεις το χερι σου μεσα για να καθαριζεις τη σχαρα.
Το πουλακι που θα ειναι;
Το πουλακι θα ειναι στη πατηθρα του!
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ίδη μίλησα με τον εκτροφέα και θα μου το έστελνε έτσι και αλλιώς σε τουλάχιστον καμία 10ρια μέρες...

Θα κοιτάξω να το καθυστερήσω λιγάκι για να έρθει πιο δυνατό το πουλακι.

Το κλουβί αυτό από που να το πάρω; Αυτό το μαγαζί είναι καλό η από κάπου άλλου;
 
Ποιο μοντέλο πήρατε; Το μικρό το S01 η το πιο μεγάλο M01?

Είμαι μπερδεμένος για πιο θα ήταν καλύτερα να πάρω...
 
Εχουμε το Μ02.
Οσο ειχα 2 μπατζι μεσα το ειχα ολοκληρο. Τωρα που εχω μονο το ενα το εχω μισο οποτε μαλλον σαν διασταση ειναι σα το Μ01.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικά αποφάσισα να παρω το πιο μεγάλο και θα παρω το M01
Λογικά από το παραπάνω κατάστημα μιας και έχει δωρεάν τα μεταφορικά.

Επειδή θέλω να τα έχω όλα έτοιμα και να κάνω το καλύτερο που μπορώ θέλω να μου πείτε, ποιες είναι οι καλύτερες τροφές που μπορώ να του αγοράσω, τα καλύτερα παιχνίδια, όπως και οτιδήποτε άλλο θα μου χρειαστεί από αξεσουάρ κλπ...

Ευχαριστώ για μια ακόμη φορα
 
Μάλλον δεν θα το φορτώσω από την αρχή με πολλά παιχνίδια μέσα... η θα βάζω 2-3 μέσα και θα να εναλλάσσω με καινουρια όταν τα βαριέται
 
Το κλουβι που σου εδειξα ειναι το διπλασιο σε υψος απο αυτο που θα παρεις εσυ!
θα βάζω 2-3 μέσα και θα να εναλλάσσω με καινουρια όταν τα βαριέται
Το καλυτερο που εχεις να κανεις!
 
Στο αρχικό στήσιμο του κλουβιού, βάλε 2-3 παιχνιδάκια μικρά κατά προτίμηση, που θα τα βρει το πουλάκι και θα τα αποδεχθεί ως μέρος της βασικής διακόσμησης.
Κατόπιν, θα επιλέγεις ένα κάθε φορά, θα το αφήνεις σε σημείο κοντά αλλά και μακριά από το κλουβί, να το βλέπει, να το συνηθίζει και μετά θα του το δίνεις, γιατί τρομάζουν με τα νέα αντικείμενα. Όταν πια θα βγαίνει έξω και θα κάνει βόλτες στο δωμάτιο, μπορείς να τα αφήνεις σε ένα τραπέζι ή σε κάποιο παρκάκι που θα το φτιάξεις για να παίζει.
Το πιο εύκολο και αγαπητό παιχνίδι για όλα τα πουλιά είναι το κουκουνάρι. Φτάνει να τα μαζεύεις από καθαρό μέρος και να τα πλένεις - στεγνώνεις σχολαστικά πριν του τα δώσεις.
 
Τροφές ποιες να αγοράσω;
Από το μαγαζί που κοιτάω, Είδα τις Versele-Laga prestige και prestige premium , τις beaphar extravital με αυγό και Versele-Laga Orlux Frutti Patee

Ποιες είναι οι καλύτερες για τα parrotlet?
 
Τροφές ποιες να αγοράσω;
Από το μαγαζί που κοιτάω, Είδα τις Versele-Laga prestige και prestige premium , τις beaphar extravital με αυγό και Versele-Laga Orlux Frutti Patee

Ποιες είναι οι καλύτερες για τα parrotlet?

Το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς τον άνθρωπο από το οποίο θα πάρεις το πουλάκι. Να σου πει με ποια τροφή ξεκίνησε να μαθαίνει να τρώει μόνο του και ποια τρώει τη στιγμή που θα το πάρεις.
Απ ότι διάβασα θα είναι πουλάκι που μόλις έχει απογαλακτιστεί και χρειάζεται λεπτό χειρισμό ώστε οι αλλαγές που θα ζήσει να έρθουν όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα για εκείνο.
"Ένα νέο περιβάλλον... Νέα πρόσωπα... Νέοι ήχοι... Νέα αντικείμενα... Θα είναι αρκετά για να περάσει πιθανόν ένα σόκ.Αν και η τροφή του είναι καινούρια και η εικόνα της άγνωστη προς το πουλάκι μπορεί να αρνηθεί να τη δοκιμάσει.
Καλύτερο θα ήταν λοιπόν(για μένα και αυτό προτείνω..) να προμηθευτείς την ίδια τροφή με τον εκτροφέα του πουλιού και αργότερα όταν δέσετε σαν παρέα και δεις ότι σε αφήνει να του περνάς πράγματα (σε εμπιστευτεί και σου επιτρέπει )... Προχωράς και σε αλλαγή τροφής, αν εσύ κρίνεις ότι αυτή που τρώει μέχρι τώρα δε σου κάνει. Και πάντα τέτοιου είδους αλλαγές γίνονται σταδιακά, αφαιρώντας λίγη ποσότητα από τη παλιά και και στη θέση της βάζεις από τη νέα,όπου σιγά σιγά αυξάνεις τη νέα και ελαττώνεις τη παλιά. Έτσι θα περάσει ομαλά η αλλαγή αυτή στο πουλάκι χωρίς προβλήματα άρνησης(στο να τη καταναλώσει) και πιθανόν υγείας (να επηρεαστεί ο μεταβολισμός του πουλιού).
 
Ηθελα να ρωτησω και σχετικα με το υποστρωμα του κλουβιου.
Διαβαζω αλλοι βαζουν εφημεριδες αλλοι βαζουν απλα χαρτι κουζινας, αλλοι βαζουν αμμο, πελετς κλπ... Πιο ειναι το καλυτερο;

Βασικα επιθυμια μου ειναι να βαλω κατι που να αποροφαει τις μυρωδιες.
 
Ηθελα να ρωτησω και σχετικα με το υποστρωμα του κλουβιου.
Διαβαζω αλλοι βαζουν εφημεριδες αλλοι βαζουν απλα χαρτι κουζινας, αλλοι βαζουν αμμο, πελετς κλπ... Πιο ειναι το καλυτερο;

Βασικα επιθυμια μου ειναι να βαλω κατι που να αποροφαει τις μυρωδιες.
Προσωπικά προτιμώ το ζεόλιθο. Αν όμως κανείς τακτική καθαριότητα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λευκό χαρτί κουζίνας που είναι πιο οικονομικό. Εφημερίδα δε σου συνιστώ.
Απόψεις σχετικά με τα υποστρώματα μπορείς να δεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/.
 
Ωραία θα το διαβάσω. Επίσης είδα και κάποια βίντεο στο YouTube , κάποιους που βάζουν χαρτί κουζίνας από το πάνω μέρος της σχάρας. Μάλλον για να μην λερώνεται η σχάρα με κουτσουλιές. Ήθελα να ρωτήσω αυτό δεν είναι λάθος; Από την άποψη ότι τα πουλιά θα έρχονται σε επαφή και θα πατάνε πάνω στις ακαθαρσίες τους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
βάζουν χαρτί κουζίνας από το πάνω μέρος της σχάρας. Μάλλον για να μην λερώνεται η σχάρα με κουτσουλιές. Ήθελα να ρωτήσω αυτό δεν είναι λάθος; Από την άποψη ότι τα πουλιά θα έρχονται σε επαφή και θα πατάνε πάνω στις ακαθαρσίες τους;
Ε βέβαια, τότε τι τη θέλουμε τη σχάρα. Όχι δεν θα βάζεις κάτι εκεί, μόνο στον πάτο.
 
Back
Top