Διατροφή Βοήθεια για τροφή σπουργιτιών

idonteatanimals

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2016
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Εδώ και ένα μήνα ταιζω στο μπαλκόνι σπουργίτια. Ήρθε μια μέρα ένα και σκέφτηκα να αφήσω ψωμάκι και από τότε μου έρχονται συνέχεια από τις 6 και 20 το πρωί! Εδώ και λίγο καιρό τους δίνω τσουρεκακι αλλά μου έχει μπει η ιδέα μήπως δεν κάνει λόγω ζάχαρης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Τι άλλο θα μπορούσα να αφήνω στο μπαλκόνι να τρώνε; Ευχαριστώ
 
Χρόνια πολλά!
Πουλάνε και στα μαγαζιά σπόρους για αγριοπούλια, καλύτερα τριμμένη φρυγανιά αντί ψωμιού, τριμμένο κουάκερ (νιφάδες βρώμης), λαχανικά χορταρικά, όπως μαρουλάκι κα, τριμμένο βραστό αυγό. Όχι τσουρέκι λόγω ζάχαρης και διογκωτικών όπως το σκέφτηκες.
Και μην ξεχνάς ένα μπωλάκι με νερό ιδίως όσο ζεσταίνει ο καιρός.
Αν έχεις δικά σου πουλιά, φρόντισε το σημείο που θα μαζεύονται να είναι μακριά από αυτά λόγω ψειρών ή άλλων πιθανών ασθενειών.
 
Χρόνια πολλά!
Πουλάνε και στα μαγαζιά σπόρους για αγριοπούλια, καλύτερα τριμμένη φρυγανιά αντί ψωμιού, τριμμένο κουάκερ (νιφάδες βρώμης), λαχανικά χορταρικά, όπως μαρουλάκι κα, τριμμένο βραστό αυγό. Όχι τσουρέκι λόγω ζάχαρης και διογκωτικών όπως το σκέφτηκες.
Και μην ξεχνάς ένα μπωλάκι με νερό ιδίως όσο ζεσταίνει ο καιρός.
Αν έχεις δικά σου πουλιά, φρόντισε το σημείο που θα μαζεύονται να είναι μακριά από αυτά λόγω ψειρών ή άλλων πιθανών ασθενειών.

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση! Ελπίζω να μην τους έχω δημιουργησει θέμα που τους δίνω τσουρέκι γιατί ταιζω πιο πολύ καιρό στο δρόμο κάποια διπλά σε κατάστημα.
Έχεις να προτείνεις κάτι που να τους το πετάω γιατί έρχονται στο καφέ το παίρνουν φεύγουν και ξαναρχονται. Κουλουρι Σαλονίκης, ψωμι του τοστ και ψίχα απο ψωμί οκ φαντάζομαι;... Καναβουρι Ίσως; Σε τι μαγαζιά πουλάνε σπόρους στα πετ? Αφησα σε χαμηλό μπολάκι στο μπαλκόνι μου νερο αλλά δεν το πλησίαζαν σαν να φοβόντουσαν αυτό το άγνωστο αντικείμενο. Ευχαριστω
 
Καναβουρι Ίσως; Σε τι μαγαζιά πουλάνε σπόρους στα πετ? Αφησα σε χαμηλό μπολάκι στο μπαλκόνι μου νερο αλλά δεν το πλησίαζαν σαν να φοβόντουσαν αυτό το άγνωστο αντικείμενο.
Κανναβούρι εγώ δεν θα τους έδινα ιδίως τώρα που ξεκινάνε οι ζέστες. Ναι στα petshops πουλάνε συσκευασμένους σπόρους με ποικιλία για αγριοπούλια. Προς το παρόν βρίσκουν προφανώς ακόμα νερά, σιγά-σιγά που θα ζεστάνει ο καιρός και θα διψάνε θα το τιμήσουν 🙂
Όχι πρόβλημα σε τόσο μικρό διάστημα δεν τους δημιουργείται. Όπως ξέρουμε όλοι είναι αρκετά καιροσκόποι στην διατροφή εξάλλου.
 
Κανναβούρι εγώ δεν θα τους έδινα ιδίως τώρα που ξεκινάνε οι ζέστες. Ναι στα petshops πουλάνε συσκευασμένους σπόρους με ποικιλία για αγριοπούλια. Προς το παρόν βρίσκουν προφανώς ακόμα νερά, σιγά-σιγά που θα ζεστάνει ο καιρός και θα διψάνε θα το τιμήσουν 🙂
Καλημέρα. Άφησα ψωμάκι πριν λίγο στο μπαλκόνικαι γίνεται σοου! Όλα τα άλλα που ανέφερα είναι οκ?
 
Όλα τα άλλα που ανέφερα είναι οκ?
Εντάξει, όχι ιδανικά όμως γιατί τα προϊόντα αρτοποιίας έχουν διογκωτικές ύλες αλλά προκειμένου να πεινάνε... μην ξεχνάμε και γι αυτά τώρα είναι περίοδος αναπαραγωγής και πρέπει να τρώνε.
 
Εντάξει, όχι ιδανικά όμως γιατί τα προϊόντα αρτοποιίας έχουν διογκωτικές ύλες αλλά προκειμένου να πεινάνε... μην ξεχνάμε και γι αυτά τώρα είναι περίοδος αναπαραγωγής και πρέπει να τρώνε.

Συγγνώμη αν σε κουράζω αλλά το πιο ιδανικό για να αφήνω στο μπαλκόνι και για να τους πετάω στο καφέ τι είναι; Με έχουν μάθει και έρχονται κάθε μέρα!
 
Δεν με κουράζεις καθόλου. Το σωστό είναι οι ειδικοί σπόροι αλλά αν δεν έχεις, ρίξε ό,τι ρίχνεις. Φτάνει να μην τους γίνει μανία και τρώνε συνέχεια αρτοσκευάσματα. Το σουσάμι από κουλούρι επίσης τους κάνει καλό γιατί έχει ασβέστιο. Και ωμό αν τους ρίχνεις ακόμα καλύτερα.
 
Δεν με κουράζεις καθόλου. Το σωστό είναι οι ειδικοί σπόροι αλλά αν δεν έχεις, ρίξε ό,τι ρίχνεις. Φτάνει να μην τους γίνει μανία και τρώνε συνέχεια αρτοσκευάσματα. Το σουσάμι από κουλούρι επίσης τους κάνει καλό γιατί έχει ασβέστιο. Και ωμό αν τους ρίχνεις ακόμα καλύτερα.

Αν μπορέσω και επιτρέπεται θα ανεβάσω βίντεο. Επίσης πριν μερικές μέρες περίμενα να πάρω τον καφέ μου και ένα που μου είχε δείξει κάποια οικειότητα περισσότερη από τα άλλα μπαίνει μέσα πετούμενο προς τα μένα! Έπαθα σοκ Βγηκα έξω και του πέταξα φαγητακι. Θα πάω να αγοράσω σπόρους έχεις να μου προτείνεις τους πιο κατάλληλους; Σε Ευχαριστώ!
 
Αν μπορέσω και επιτρέπεται θα ανεβάσω βίντεο.
Το ανεβάζεις πρώτα στο youtube με δημόσιες ρυθμίσεις και μετά περνάς το link εδώ. Επιτρέπεται :)
Θα πάω να αγοράσω σπόρους έχεις να μου προτείνεις τους πιο κατάλληλους;
Τα περισσότερα μεγάλα μαγαζιά έχουν μία μάρκα που δεν την θυμάμαι. Εντάξει θα είναι μην ανησυχείς.
ένα που μου είχε δείξει κάποια οικειότητα περισσότερη από τα άλλα μπαίνει μέσα πετούμενο προς τα μένα!
Ε το χω πει εγώ, η τροφή είναι το καλύτερο εκπαιδευτικό εργαλείο :)
 
Το ανεβάζεις πρώτα στο youtube με δημόσιες ρυθμίσεις και μετά περνάς το link εδώ. Επιτρέπεται :)

Ωραία θα το ανεβάσω αργότερα! Σε ευχαριστώ για όλη σου την Βοήθεια να σαι καλά!
 
Κι εσύ να σαι καλά να φροντίζεις τις αδέσποτες ψυχές!

:)

Έτοιμο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τέλεια, μπράβο!
Αν θέλεις το κάτι παραπάνω, μπορείς να βάλεις μερικές γλάστρες με ρίγανη, δυόσμο, δενδρολίβανο και κυρίως αντράκλα (γλιστρίδα) αλλά και όλα τα αρωματικά βότανα και θα γίνεται "πανικός" στο εγγυώμαι. Θα τα έχεις κι εσύ φρέσκα για το σπίτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ευχαριστώ για το tip. Είμαι λίγο στεναχωρημένος γιατί άφησα τώρα στο μπαλκόνι σπόρους και πιο δίπλα τριμμένο κουλούρι με ηλιόσπορους και έρχονται το κοιτάνε και φεύγουν! Δεν το πλησιάζουν καν! Εβαλα ψωμί πολυτελείας σε ψίχουλα και το τρώνε Τώρα. Τι να κάνω; Και στο καφέ τοκουλούρι Σαλονίκης δεν το πολυτρωγανε και αναγκάστηκα και πήρα ψωμί και τους έδωσα ψίχα. Καποια ιδέα;
Άδικα και οι σπόροι θα τους ριξω σε θαμνους
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Άδικα και οι σπόροι θα τους ριξω σε θαμνους
Τα σπουργίτια θα ήταν καταδεκτικά για παράδειγμα στο στάρι, κριθάρι και τη βρώμη.
Οι σπόροι που έχουν κέλυφος είναι σε δεύτερη μοίρα.
Αν μάλιστα υπάρχουν ψίχουλα δίπλα, θα τα προτιμήσουν περισσότερο απ' όλα...
Δυστυχώς οι αιώνες συνύπαρξης με τον άνθρωπο έχουν μεταβάλει το "μενού" τους.
Οι σπόροι που έχεις θα ήταν πολύτιμοι για τις καρδερίνες και τα υπόλοιπα ωδικά πτηνά της πατρίδας μας.
Σε κάποιο πάρκο της περιοχής σου, ίσως να είναι περισσότερο αποδεκτοί.
 
Τα σπουργίτια θα ήταν καταδεκτικά για παράδειγμα στο στάρι, κριθάρι και τη βρώμη.
Οι σπόροι που έχουν κέλυφος είναι σε δεύτερη μοίρα.
Αν μάλιστα υπάρχουν ψίχουλα δίπλα, θα τα προτιμήσουν περισσότερο απ' όλα...
Δυστυχώς οι αιώνες συνύπαρξης με τον άνθρωπο έχουν μεταβάλει το "μενού" τους.
Οι σπόροι που έχεις θα ήταν πολύτιμοι για τις καρδερίνες και τα υπόλοιπα ωδικά πτηνά της πατρίδας μας.
Σε κάποιο πάρκο της περιοχής σου, ίσως να είναι περισσότερο αποδεκτοί.

Παιδιά Ούτε την βρώμη την πλησίασαν έφευγαν. Μόλις έβαλα ψωμάκι (του τοστ) ψιλοκομενο χαμός. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν είναι και το πιο υγιεινό για αυτά ☹
 
Μείνε σε αυτά που τρώνε.
Αν και πιστεύω πως τη συγκεκριμένη εποχή (άνοιξη), το "τάισμα" πρέπει να το αποφεύγουμε.
 
Γιατί; Αν τους κάνω κακό να σταματήσω
Δεν ξέρω αν τους κάνεις κακό ή καλό.
Θα καταγράψω την άποψή μου η οποία όμως δεν είναι απαραίτητα και σωστή.
Ταΐζοντας την εποχή της αφθονίας τα πουλιά της φύσης δημιουργούμε την ψευδαίσθηση της ύπαρξης τροφής που μπορεί να μεγαλώσει μεγαλύτερο αριθμό πτηνών από αυτό που πραγματικά ανά περιοχή ευσταθεί.
Με περισσότερα όμως "άτομα" η περιοχή λυμαίνεται και το χειμώνα θα υπάρξουν περισσότεροι του αναμενόμενου θάνατοι εξ αιτίας της αφύσικης υπεραριθμίας.
Ταυτόχρονα ο μεγάλος (μεγαλύτερος) αριθμός νέων πουλιών προσελκύει περισσότερους θηρευτές, οι οποίοι όμως παραμένουν στην περιοχή και στη συνέχεια, πιέζοντας τον πληθυσμό τους.
Όταν θα ταΐσω τα πουλιά στη φύση, θα το κάνω μόνο το χειμώνα.
Εκεί που αυτά παλεύουν να ζήσουν και η ζωή απέχει από το θάνατο τρεις - τέσσερις σπόρους.
Φυσικά δε μιλάω για τα "ψίχουλα που πέφτουν από το τραπέζι μας" αλλά για κανονική τροφοδοσία.
 
Back
Top