Αναπαραγωγή Βρήκα ένα αυγό με πουλάκι έξω στο δρόμο

elenaklms

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2022
Μηνύματα
36
Πόλη
Patra
Ξέρω δεν πρόκειται να κάνω κάτι αλλα το βρήκα έξω στο δρόμο γύρω στη μια που έκανα διάλειμμα, το άφησα εκεί ! Σχόλασα 5 το βρήκα ακόμα εκεί να κουνιέται, ξέρω πως δεν είχε ελπίδα και το πήρα δεν ξέρω γιατί. Μπορώ να το βοηθήσω; Ξέρω πως αν το βάλω σε φωλιά δεν θα το δεχτούν επειδή το ακούμπησα.
[automerge]1713373455[/automerge]
Κουνιέται φυσικά και ανοιγοκλείνει το στοματάκι του, αλλα καταλαβαίνω ότι απο κάπου έπεσε και φυσικά έσπασε και δεν είναι έτοιμο να βγει στον κόσμο. Δεν υπήρχε τπτ εκεί γύρω ούτε καν δέντρο
 

Συνημμένα

  • IMG_3410.webp
    IMG_3410.webp
    6,6 KB · Προβολές: 21
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
Εάν έχεις φωλιά με αυγά να κλωτσάει κάποια καναρα βάλτο μέσα είναι νομίζω το καλύτερο που έχεις να κανεις
 
@elenaklms , η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
Εσύ κάνεις ό,τι σου είναι δυνατό κι αν το πουλάκι είναι να ζήσει - έζησε. Βεβαίως και οι πιθανότητες είναι εναντίον του, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Για την πλήρη του εκκόλαψη χρειάζεται λίγη υγρασία πιθανότατα οπότε ένα μπολάκι νερό ή το να βάλεις στο κέλυφος ελάχιστο νερό με ένα μαλακό πινέλο, πιστεύω θα βοηθούσε. Επίσης για την επίβίωσή του, χρειάζεται ζέστη, οπότε μια λάμπα πυρακτώσεως, εάν κι εφόσον εκκολαφθεί κοντά του, με ένα θερμόμετρο ανάμεσα στη λάμπα και στο πουλί θα ήταν χρήσιμη.
Εδώ γράφει (για επωαστικές μηχανές) ότι η βέλτιστη θερμοκρασία εκκόλαψης είναι περίπου 37,2 βαθμοί κελσίου.
Το επόμενο βήμα είναι η σίτισή του....αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από το είδος του πτηνού, το οποίο ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα το βρούμε...
Επομένως αν σήμερα το πρωί η κατάσταση είναι σε εξέλιξη, θα έλεγα να τηλεφωνήσεις στην ΑΝΙΜΑ, να τους στείλεις τις φωτό και να δεις τι έχουν να σου πουν για το είδος και για τη φροντίδα που θα χρειαστεί.
Μπράβο σου που το πήρες για να το φροντίσεις.
 
@ianos καλημέρα το πουλάκι είναι ακόμα μέσα στο αυγό του, νομίζω ότι πρέπει να μείνει εκεί γιατί στην πραγματικότητα δεν ήταν ώρα του να βγει, πράγμα που με προβληματίζει γιατί ανοιγοκλείνει το στόμα του γιατί σε εκείνο το σημείο έχει σπάσει άρα φαίνεται. Εφόσον είναι μέσα στο αυγό του εγώ πρέπει να του δώσω φαγητό; Από αυτά που έψαξα είναι χελιδόνι.
Απ ότι έψαξα όμως και την φωλιά του να έβρισκα υπάρχει περίπτωση η χελιδονομανα να μην ξανά πάει ούτε στα υπόλοιπα αυγά και να αφήσει την φωλιά! Έψαξα να βρω κανένα καναρίνι κοντά μου με φωλιά από γνωστούς και δεν βρήκα. Άρα είμαι προβληματισμένη με το τι να κάνω γενικά. Ζει και σήμερα…
Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση ειλικρινά
 

Συνημμένα

  • IMG_3424.webp
    IMG_3424.webp
    36,2 KB · Προβολές: 13
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@elenaklms εκτός από το Άνιμα επικοινώνησε μαζί στο κέντρο περίθαλψης άγριων ζώων Θεσσαλονίκης. Μια ιδέα είναι κ να ρωτήσεις σε πετ σοπ αν έχουν ζευγάρια σε αναπαραγωγή ή εκτροφείς που συνεργάζονται με ζευγάρια ώστε να μπορεί να εκκολαφθεί. Βέβαια υπάρχει το ρίσκο κ η κανάρα μπορεί κ να μην το αποδεχτεί.
Οι οδηγίες για νεοσσούς σε περίπτωση που σκέφτεσαι να το παλέψεις.

 
@elenaklms
Η φωτό είναι από το παρακάτω site ,,αν δεν κάνω τελείως λάθος.


Μερικές φορές είναι χρήσιμο να παρατίθεται η ίδια η πηγή.
Και μιλαει για χελιδόνια.
Καλή συνεχεια
 
@φιλομαθης καλημέρα ναι είναι από το συγκεκριμένο άρθρο, φυσικά και το διάβασα αλλα δεν σκέφτηκα να το κοινοποιήσω εδώ..λάθος μου!
Στην αναζητηση αυτό έψαχνα έτσι κι αλλιώς άρα φυσικά και μιλάει για χελιδόνια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Υπάρχει κάποια εξέλιξη; Το αυγό καλύτερα να μπει σε θερμό χώρο. Επίσης ίσως καταφέρεις να το ταΐσεις με κρέμα νεοσσών απ' αυτές που είναι για όλα τα πτηνά (διορθώστε με αν δεν υπάρχουν, αλλά κάπου είδα, quiko νομίζω.), γιατί mealworms δύσκολα το ταΐζεις τόσο μικρό που είναι. Ο προλοβός είναι γεμάτος;
 
@KONSTANTINOS MICHAIL Ζει αν αυτό είναι που με ρωτάς! Επειδή μου λέτε για το τάισμα το οποίο βλέπω είναι δύσκολο από πολλές απόψεις… δεν πρέπει να περιμένω να βγει τελείως; Εγώ μπορεί να βλέπω το στόμα του αλλα δεν σημαίνει πως πρέπει να το ταΐσω νομίζω… το έχω βάλει σε ζεστό χώρο μέσα σε βαμβάκι! Τρομάρα μου το λυπάμαι αλήθεια…
Μόνο εγώ μπορώ να μπλεκω με τέτοια πράγματα το ξέρω
[automerge]1713441127[/automerge]
@KONSTANTINOS MICHAIL και ναι έτσι φαίνεται ότι είναι γεμάτος …
 
Καλησπέρα.
δεν πρέπει να περιμένω να βγει τελείως;
Όχι, άνοιξε το αυγό προσεχτικά με τα νύχια σου σιγά σιγά,
Αν καταφέρεις να το ταΐσεις με κρέμα νεοσσών έχει ελπίδες, οι πρώτες ημέρες είναι οι πιο δύσκολες, αν καταφέρει να φτάσει 5-6 ημερών η διαδικασία θα γίνει ευκολότερη.
Όταν δεν τρώει να το σκεπάζεις με ένα κομμάτι βαμβάκι.

Καλή επιτυχία !!!
 
@elenaklms

Για την πλήρη του εκκόλαψη χρειάζεται λίγη υγρασία πιθανότατα οπότε ένα μπολάκι νερό ή το να βάλεις στο κέλυφος ελάχιστο νερό με ένα μαλακό πινέλο, πιστεύω θα βοηθούσε
Αυτό που πρότεινε ο Γιάννης έχει μεγάλη σημασία. Εκτιμώ ότι αν έσπασε το κέλυφος νωρίτερα από ότι έπρεπε και χωρίς έξτρα βοήθεια από τους γονείς κάθε ώρα που περνάει γίνεται πιο αδύναμο και άρα είναι πιο δύσκολο να σπάσει τελείως το κέλυφος
Επίσης εκτιμώ ότι λόγω έλλειψης υγρασίας μέρος του κελύφους έχει "κολλήσει" σε μέρη του σώματος του και θα χρειαστείς ιδιαίτερη προσοχή .
Τώρα αν είναι όντως αυγό χελιδονιού είναι μάλλον αδύνατο να ταιστει από άλλο είδος..είναι σαν να βάλεις μια λεοπάρδαλη κουτάβι να το θηλάσει γάτα .. απλά επειδή και τα δύο είναι αιλουροειδή δεν σημαίνει κάτι
[automerge]1713456195[/automerge]
[automerge]1713456217[/automerge]
Δες το κομμάτι στο άρθρο για την υγρασια
 
@φιλομαθης δεν βρίσκω πουθενά την τροφή προς το παρόν και αυτό είναι το μεγαλύτερο προβλημα απ όλα
 


 
@φιλομαθης βρήκα επιτέλους και πάω να πάρω, τώρα βοηθήστε με πως θα το δώσω και ποσο
[automerge]1713459740[/automerge]
@φιλομαθης επειδή μου είπατε ότι δεν έχω πολύ χρόνο και ότι πρέπει να το βοηθήσω άμεσα το ειπα. Η αποστολή θα έφτανε εδώ στην καλύτερη αύριο απόγευμα
 
καθε ενα απο τα ομοειδη προιοντα εχει οδηγιες .μπορουν και απο το καταστημα να σου λυσουν αποριες και θα χρειαστει και συριγγα καταλληλη για κρεμα νεοσσων. πατεντες παντα βρισκονται βεβαια.
 
Back
Top