Φροντίδα Βρήκα ένα καναρίνι στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akanthos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akanthos

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2015
Μηνύματα
34
Πόλη
Μακρυνεία
Καλημερα και καλως σας βρηκα.
Πριν 2-3 μερες βρηκα εινα καναρινι στο μπαλκονι μου.
Το μαζεψα αγορασα κλουβι και τροφη και το εβαλα μεσα.
Ενας που γνωριζει μου ειπε οτι ειναι αρσενικο αλλα ακομη παντως δεν κελαιδαει.
Τι προτεινετε;
Θα περιμενω βεβαια μερικες μερες να συνηθησει φανταζομε το νεο του περιβαλον.

Φωτο προς το παρων δεν εχω αλλα καποια στιγμη θα βγαλω.
Δεν εχει σημαδια κακοποιησης η ταλαιπωριας, δειχνει μια χαρα υγιες χωρις σημαδια αλλα σημερα το βλεπω μπαφουνιασμενο (φουσκομενο) που λεμε εδω στα μερη μας.
Το ειχα εξω αλλα το εβαλα μεσα.
Παλιοτερα πιτσιρικας ασχολουμουν με τα πουλια.
Εστηνα και ξοβεργες μαλιστα.
Γενικα ομως λιγα πραγματα ξερω.
Ειχα στο μυαλο μου αυτον τον καιρο να παρω ενα πουλι για παρεα και να που ηρθε εξ ουρανου.
Χιχιχιχι. ΤΥΧΕΡΟ...

Με ανυσηχει αυτο το μπαφουνιασμα γιατι γνωριζω οτι ειναι ετσι αν ειναι αρωστο η οταν κοιματε.
Τωρα δεν κοιματε οποτε κακως φανταζομε ειναι ετσι.
Μολις το πλησιαζω πεταγετε πανω. Το εχω μεσα στο δωματιο μου σε υσηχο περιβαλον, εδω διπλα μου.
Εχω χαμηλα το ραδιοφωνο ανοιχτο σε χαμηλη ενταση.
Τι με συμβουλευτε να κανω;
 
Akanthos καλως ήρθες, αν θέλεις γράψε το όνομα σου στο προφιλ σου, βοηθάει στις συζητήσεις.

Αρχικά να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί από το πόσες φορές έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι ξαφνικά κάποιος βρήκε καναρίνι! Απορώ...υπάρχουν τόσοι πολλοί ανεύθυνοι που παρατάνε τα καναρίνια τους; Απλώς τους φεύγουν κατα λάθος απ το κλουβί; Η απλά υπάρχει κάποιος που τη βρίσκει να ελευθερώνει καναρίνια;! 😛 δε καταλαβαίνω...

Anyway... καλό είναι να ανεβάσεις μια φωτογραφία του για να δούμε σε τι κατάσταση δείχνει να είναι; Μήπως το φτέρωμα του είναι ταλαιπωρημένο (πιθανότητα παρασίτων); Μήπως τα πόδια του έχουν λέπια ή αλλοιώσεις (ποδάγρα) για παράδειγμα; Πες μας όσο περισσότερα μπορείς γιαυτό, για παράδειγμα... Βλέπεις καρίνα;
Καλό είναι επίσης να το κρατήσεις σε εσωτερικό μέρος και όχι (τώρα τον χειμώνα) σε κλουβί στο μπαλκόνι σου

Δε ξέρουμε πόσες μέρες τριγυρνούσε πριν το βρεις εσύ (και ήταν τυχερό που δεν έγινε το μεσημεριανό κάποιας γάτας), σε όλο αυτό το διάστημα που κούρνιαζε; ήταν εκτεθειμένο στο κρύο; έβρισκε κάτι να φάει; Είχε πρόσβαση σε καθαρό νερό; Είναι τα πρώτα ερωτήματα που μου έρχονται εμένα στο μυαλό. Όταν το έβαλες στο κλουβί, το είδες να τρώει; Είχε όρεξη; νερό ήπιε; Σαφώς και είναι στρεσαρισμένο πολύ. Ο χρόνος θα δείξει αν έχει και κάποια ασθένεια ή απλώς είναι φουσκωμένο λόγω αδυναμίας (αφαγία) και στρες. Σίγουρα θα σε διαφωτίσουν περισσότερο από μένα και τα υπόλοιπα παιδιά..
 
Πολλές μέρες διότι ποιος ξέρει τι κακουχιες έχει περάσει.. Μπράβο που το μαζέψες λοιπόν βάλε μας καμιά φώτο να σου πούμε και εμείς, πως είναι η κατάσταση του;
 
Καλημερα και καλως σας βρηκα.
Πριν 2-3 μερες βρηκα εινα καναρινι στο μπαλκονι μου.
Το μαζεψα αγορασα κλουβι και τροφη και το εβαλα μεσα.
Ενας που γνωριζει μου ειπε οτι ειναι αρσενικο αλλα ακομη παντως δεν κελαιδαει.
Τι προτεινετε;
Θα περιμενω βεβαια μερικες μερες να συνηθησει φανταζομε το νεο του περιβαλον.
Είναι το πρώτο καναρίνι που είχες;
Έχεις γνώσεις;
Χρειάζεσαι περισσότερη βοήθεια;
 
Αν φουσκώνει δεν είναι υγιές.
Βράσε αυγουλάκι τουλάχιστον 10 λεπτά και δώσ'του το μισό και γράψε μας αν του βάζεις τροφή χύμα η συσκευασμένη και ποιά.
Πάρε μηλόξυδο (βιολογικό) από super market και βάλε του μια κουταλιά του γλυκού στην ποτίστρα.
Θα το αλλάζεις καθημερινά και θα του το βάζεις για 5-6 μέρες.
 
Παλιοτερα πιτσιρικας ασχολουμουν με τα πουλια.
Εστηνα και ξοβεργες μαλιστα.
Ευτυχώς που αναφέρθηκες στο παρελθόν 🙂 γιατί αυτές οι συζητήσεις για αιχμαλώτιση πουλιών δεν επιτρέπονται στο φόρουμ Όρους Χρήσης.
Καλότυχο να είναι το καναρινάκι σου!
 
Ομολογω οτι δεν γνωριζα περι αυτης της απαγορευσης.
Την ενεργεια αυτην την εκανα πριν 35 χρονια στην κυριολεξια.
Αλλα τα μυαλα και η νοοτροπια τοτε. Που να ξεραμε κιολας;
Αθωα παιδακια με λιγο μυαλο. Ελλιπή παιδία για τετοια θεματα.
Νομιζαμε πως ειναι και κανονικο αυτο που καναμε.
Πολλοι το κανανε τοτε σαν χομπυ.
Τωρα φυσικα δεν το κανω, εννοειτε.
Συγνωμη αν ξεφυγα...

Δεν βρηκα μαρουλι αλλα του εβαλα λιγο καμπρολαχανο που βρηκα στο ψυγειο, το τρωει.
Ναι, τρωει και πινει νερο απο την πρωτη στιγμη που το βρηκα.
Τροφη μαλλον χυμα ειναι.
Εδω πιο πανω πηγα που ειναι ενα μαγαζι με ωδικα πτηνα και πηρα λιγο τροφη.
Απο ενα μεγαλο σακι πηρε με την σεσουλα και εβαλε σε μια σακουλα.

Ειναι δυνατον να γυρνουσε για μερες;
Μηπως το αφησανε επιτηδες επειδη δεν κελαηδαει;
Ποσο θα παρει λετε να αρχισει το λαλημα;
Το εχω καλα μεσα στο δωματιο μου;
Τετοιες μερες συνεφιασμενες να το βαζω μεσα;
Αυριο θα παρω και μυλοξιδο. Ξεμπαφουνιασε τωρα, ειναι πιο ζωηρο.
 
Μέσα καλύτερα αλλά αν έχει καπνούς και φασαρία, φώτα κτλ μετά την δύση καλύτερα να του αλλάξεις δωμάτιο. Πρέπει να κοιμάται από δύση μέχρι ανατολή και σε καθαρό, ήσυχο, περιβάλλον.
 
Εδω ειναι το προβλημα Μαρια.
Ειναι υσηχο το περιβαλον χωρις φωτα μετα την δυση του ηλιου αλλα εγω ξυπναω τα αγρια χαραματα.
Απο τις 3 η 4 το πρωι.
Καπνους και φασαρια δεν εχει. Μονο το ραδιακι παιζει χαμηλα με μουσικη η ομιλια.
Αναγκαστικα θα ξυπναει κι αυτο. Νωρις δεν ειναι όμως;
Αλλου δυστηχως δεν εχω που να το βαλω...
 
Δυστυχώς κι εγώ τόσο νωρίς τα ξυπνάω τα πουλιά για αλλαγή γιατί μετά φεύγω. Το ραδιόφωνο σε πολύ χαμηλή ένταση δεν νομίζω να το ενοχλεί ιδιαίτερα ιδίως αν το συνηθίσει. Ό,τι μπορείς το καλύτερο, αυτό είναι. Νομίζω είναι εντάξει για ένα πουλάκι συντροφιάς.
 
Ναι, ξυπναω νωρις αλλα δεν κανω φασαρια.
Καθομε στο pc με χαμηλο φωτισμο και χαμηλα το ραδιακι οπως ειπα.
Οποτε πιστευω κι εγω ειναι καλα για πουλακι.
Το λαχανο που του εβαλα παντως το τσακαει και γενικα το βλεπω φαγανο.

Ασχετο...
Το script του forum σας μου αρεσει πολύ.
Ποιον μπορω να ρωτησω τι ειναι;
Εντελως πληροφοριακα... Μου εκανε εντυπωση απο την πρωτη στιγμη.
Να μην μιλησω εδω για αυτο γιατι θα βγουμε εκτος θεματος.
Εχω αρκετη εμπειρια απο τετοιες κοινητητες και εχω στησει και μερικες μαλιστα.
Αυτο ομως εδω το script δεν το εχω ξαναδει, τουλαχιστον με αυτο το skin...

Και παλι ευχαριστω και καλο βραδυ.
 
Να το χαίρεσαι το καναρινάκι σου που σε υιοθέτησε! 😉 Καλέ φώτο του θέλουμε να δούμε!

Το λαχανο που του εβαλα παντως το τσακαει και γενικα το βλεπω φαγανο.
Καλό θα ήταν τώρα που είναι αρχή να αρκεστείς μόνο σε τροφή (καλύτερα συσκευασμένη και όχι χύμα)και σε βραστό αυγουλάκι! Τα λαχανικά και τα φρούτα μπορεί να του δημιουργήσουν θέμα.. Δε ξέρεις πόσες μέρες έχει να φάει το καημένο..
 
Ζει και βασιλευει και χθες που το εβγαλα εξω αρχισε δειλα δειλα να βγαζει ηχους.
Δεν το λες κελαηδαμα αυτο ακομη αλλα θα δουμε.
Θα επανελθω σχετικα.
 
Ζει και βασιλευει και χθες που το εβγαλα εξω αρχισε δειλα δειλα να βγαζει ηχους.
Δεν το λες κελαηδαμα αυτο ακομη αλλα θα δουμε.
Θα επανελθω σχετικα.
Καλό θα ήταν να μην το μπαινοβγάζεις! Να το έχεις μόνιμα μέσα! Ακόμα και 2-3 βαθμοί διαφορά στη θερμοκρασία μπορεί να κάνει κακό στα καναρινάκια μας! Είναι πολύ ευαίσθητα! Είναι κρίμα να σου κρυώσει και μετά να τρέχεις με άλλα!
 
Ωχ μην μου λες τετοια κι αρχισα να το συνηθηζω...
Τωρα τα μαθαινω ενα ενα...
Απ' τα λιγα που ξερω ομως, απ' οτι μου λενε παλιοι ιδιοκτητες πουλιων κιολας, τα πουλια το βραδυ τα βαζουμε μεσα και την ημερα αν εχει καλο καιρο τα βγαζουμε εξω.
Αποψε που ξυπνησα ουτε καν ταραχτηκε καθολου. Αλλα βραδια ξυπναγε.
Αρχισε λετε να με μαθαινει;

@alicedros κουκλι το καναρινακι σου στο avatar...
 
Πρώτον οποίος παλιός στο είπε αυτό δειξτον μου,την Αλίκη άκου δεν είναι σωστό, δεύτερον συνιθησε σίγουρα, καταλαβαίνει κάποιους θορύβους, ν σε ρωτήσω το καναρινακι σου κοιμάται στα κλαδάκια του η στοβ πατώ του κλουβιού;
 
Καλημερα.
Μου το εχουν πει ατομα οχι απο εδω.
Οχι απο το νετ.

Κοιμαται στα "κλαδακια" του κλουβιου.
Τι σχεση εχει αυτο;

Μεσα ειναι λιγο δυσκολο να το βαλω γιατι δεν εχω χωρο αλλα αν ειναι αναγκαιο θα βρω.

Το ακουω τωρα. Κανει κατι τιτιβισματα...
 
Απλά όταν το πουλί κοιμάται στον πάτο του κλουβιού έχει κάτι άρρωστοκαι στα κλαδάκια ίσως ν είναι αλλά δεν το δείχνει λοιπόν θες ν μας βάλεις καμιά φώτον τον δούμε;
 
Back
Top