Φροντίδα Βρήκα ένα περιστέρι που έπεσε στο δρόμο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sofi1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sofi1

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2023
Μηνύματα
27
Πόλη
Κατερίνη
Καλησπέρα σάς χθες βρήκα ένα Περιστέρι έπεσε από πάνω κάτω στο δρόμο...το πήρα σπίτι μου γιατί παραλίγο να το φάνε σκυλιά.... απλά δεν μπορεί να περπατήσει καλά...δεν ισορροπεί πάει μια δεξιά μια αριστερά κ πέφτει....δεν έχει πληγές..τι μπορώ να του κάνω να το βοηθήσω? Επίσης δεν έχει φάει..
 

Συνημμένα

  • 20230328_170711.webp
    20230328_170711.webp
    198,4 KB · Προβολές: 27
Για αρχή βάλτο μέσα σε ένα χαρτόκουτο, έτσι που να χωράει άνετα, να μπορεί να σταθεί όρθιο αλλά να μην τραυματίζεται (μπορεις να βάλεις λουρίδες απο εφημερίδες στον πάτο) και φυσικα να το τοποθετήσεις μακρυά από γάτες ή άλλα ζώα που θα μπορούσαν να το βλάψουν. Ανοίξε μικρές τρύπες, για να αναπνέει αέρα και φροντίστε να του δώσεις νερό.

Καλό θα έιναι να επικοινωνήσεις με ένα κέντρο περίθαλψης άγριων ζώων για να σε κατευθύνουν
 
Καλησπερα!! Μπράβο για την κίνηση σου να βοηθήσεις!! 🙂
Προφανώς για να μην ισορροπεί καλά, από την πτώση έχει παθει καποιο μικροτραυματισμό,το ποδι του ενδεχομένως. Οποτε το να το πας στην ανιμα είναι η καλυτερη περιπτωση αν έχεις φυσικά τη δυνατότητα, ώστε να του παρεχουν την περιθαλψη που χρειάζεται.
Κρατησε το σε μια κουτα όπως είπαν τα παιδια για την ώρα με το νεράκι του. Αυριο, αν χρειαστεί να παραμεινει δοκίμασε να βράσεις καλά ένα αυγό και θρυμματισε το μήπως φάει. Μπορείς ακομα να προσφερεις και λιγο σιτάρι από το σουπερμάρκετ.
Αυριο που θα έχει ξεπεράσει το σοκ της πτωσης λογικά θα αρχίσει να τρώει.
Καλη επιτυχία και αν θελεις ενημέρωσε μας για τα νεότερα της μικρής όμορφης δεκαοκτουρας!! 🙂
 
@Anna Maria Mp έτσι όπως το βλέπω τα φτερά του από την μια μεριά κρέμονται κάπως....σήμερα του το έδεσα λίγο κ σαν να ηρεμισε... τον έδωσα λόγο φρυγανιά κ λίγο σιτάρι του άνοιγα εγώ το στόμα κ του έβαζα την τροφή μέσα...κ με σύριγγα του έδωσα νερό.... από πουλιά δε γνωρίζω τίποτα...λίγο στο ίντερνετ έψαξα 😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@sofi1 Αν κρέμεται η φτερούγα του μπορει να την έχει ραγίσει που σημαίνει ότι πρεπει να το δει γιατρός για να αξιολογήσει την κατάσταση και επίσης ενδεχομένως να ποναει ,οπότε θα μπορέσει να χορηγήσει και κάποιο φάρμακο για τον πονο.
Οπότε σίγουρα η ανιμα θα βοηθήσει πολυ στην περίπτωση αυτή.
Το ότι τρώει πάντως ειναι καλο σημάδι!!
Για το νερό με την σύριγγα καλά έκανες αν δεν πινει μονο του.Αν πινει δεν χρειάζεται.
Για την διατροφή,οι δεκαοχτουρες τρώνε τα ίδια σε γενικές γραμμές με τα περιστέρια οπότε μην ανησυχείς, συνέχισε με αυτά που που είπαμε.
 
Καλημέρα.
του άνοιγα εγώ το στόμα κ του έβαζα την τροφή μέσα...κ με σύριγγα του έδωσα νερό....
Επειδή υπάρχει η πιθανότητα να είναι άρρωστο είναι απαραίτητο να χρησιμοποιείτε γάντια μιας χρήσεως.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ναι ναι βάζω γάντια...σήμερα έφαγε μόνο του λίγο αλλά εφαγε
[automerge]1680085585[/automerge]
@Anna Maria Mp πριν λίγο έφαγε κ μόνο του...αλλά δεν έφαγε πολύ.. όμως όλο κοιμάται...τώρα το εβγαλα έξω στον ήλιο στο μπαλκόνι.. κ εγώ μαζί του ευνοείται
 
Καλησπέρα , συμφωνώ με όσα είπαν γενικά τα παιδιά . Είναι δεκαοχτούρα , σκληρά πουλιά , και όχι περιστέρι , αν και είναι συγγενή πτηνά. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά , προφανώς το πουλάκι είναι χτυπημένο από κάτι . Βάλε το σε μια κούτα όπως σου είπαν παραπάνω για να είναι ζεστά και να μην στα κάνει όλα χάλια , φαγητό και νεράκι . Εάν μπορείς να βάζεις στο νεράκι κάποια βιταμινούλα όλα καλά , διαφορετικά βάζε λίγη ζάχαρη , στην μύτη του κουταλιού , για ενέργεια . Το πουλάκι θα συνέλθει και θα φύγει διαφορετικά εάν σου γίνει ΄μπελάς¨πάρε στην ΑΝΙΜΑ . Καλή συνέχεια .
 
@gianniskilkis σας ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές σας... με το φτερό του μπορώ να κάνω κάτι? Κρέμεται όταν περπατάει κ σέρνεται απο την μια πλευρά...μπορεί να φτιαχτεί από μόνο του? Δεν έχω πρόβλημα να το κρατήσω να το φροντίσω μέχρι να γίνει καλά..
 
Αυτό με το φτερό με προβλημάτισε από την αρχή. Κτηνίατρος που να ασχολείται με τα πουλιά υπάρχει στην περιοχή διαμονής σου;
Edit: από ό,τι είδα στη λίστα κτηνιάτρων του φόρουμ υπάρχει
Αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να το κοιτάξει ώστε να σου πει αν θέλει κάποια διορθωτική κίνηση, π.χ. δέσιμο.
Μπράβο που το περιμάζεψες και το φροντίζεις.
 
@ianos άλλοι μου είπαν ότι διορθώνεται μόνο του...αν είναι ασφαλής... εγώ δεν πρόκειται να το αφήσω αν δε γίνει πρώτα καλά.... τον ξέρω τον κτηνίατρο απλά εγώ δεν μένω μέσα στην Κατερίνη μένω παραλιακά....αν πονούσε θα το έδειχνε? Το δείχνουν τα πουλιά?? Θα δω λίγο ακόμα πως θα πάει...είναι η τέταρτη μέρα κ ξεκίνησε να κινείτε κ άρχισε να τσιμπάει τα φτερά κ να τα ανοίγει....ενώ πριν δεν το εκανε
 
@sofi1 , δεν ξέρω να σου απαντήσω αν φαίνεται ότι πονάει ή όχι. Ο προβληματισμός μου ήταν μην και το άφηνες πριν αποθεραπευόταν πλήρως, και ήδη είμαι χαρούμενος που γράφεις ότι....
εγώ δεν πρόκειται να το αφήσω αν δε γίνει πρώτα καλά....
Από την άλλη σκέφτομαι μήπως έχει σπάσει κάτι στη φτερούγα και δεν κολλήσει σωστά και έπειτα δεν πετάει καλά και πέσει βορά στα αρπακτικά, αλλά ας μην προτρέχω
 
Οι δεκαοχτούρες, όταν πονούν πολύ, μαζεύονται και τους σηκώνονται τα φτερά, ειδικά της ράχης. Αν είναι ήρεμο με λείο το φτέρωμά του το πιθανότερο είναι οτι λουφάζει μεχρι να γινει καλά. Σιτάρι και ηλιόσπορος ψίχα είναι τα αγαπημένα τους φαγητά.Επίσης τρώνε ρύζι ωμό. Η αδυναμία να περπατήσει και να ισορροπήσει ενδεχομένως να οφείλεται σε έλλειψη βιταμίνης. Μπορείς να τηλεφωνήσεις στην ΑΝΙΜΑ για οδηγίες 2109510075. Ισως να έχουν κάποια επιπλέον χρήσιμη συμβουλή.
 
Τίποτα περισσότερο δεν μπορείς να κάνεις παρά μόνο να το περιποιηθείς. Και όσο μπορείς να μην το ενοχλείς ... τρομάζουν και είναι περίεργα
 
@ianos οχι οχι δε το αφήνω.... κ για πάντα αν θέλει τον κρατάω χαχα
[automerge]1680166838[/automerge]
@knoulp είναι πολύ ήρεμο θέλει όμως να περπατάει τον έχω στο μπαλκόνι στον ήλιο περπατάει κάτι κάνει τα φτερά του κ κάθετε στον ήλιο...
[automerge]1680166925[/automerge]
@gianniskilkis σε μένα όταν είμαι δίπλα του θέλει να ανεβαίνει στα χέρια μου....κ το χαϊδεύω κ κοιμάται κ στα χέρια μου
 
Σ'εχει αγαπήσει κι όλας! Τους αρέσουν τα γλυκόλογα. Δεν το ξέρει πολύς κόσμος, αλλα οι δεκαοχτούρες είναι πολυ αγαπησιάρικα πουλιά. Αν μπορέσεις να πάρεις βίντεο ή φωτο ξανά, πολύ θα χαρώ να το δω, ειδικα στην αγκαλιά σου.
 
Back
Top