Ασθένειες Βρήκα κόκκινη ψείρα απο τα άγρια πουλιά

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Αυτό το διάστημα όλα τα πουλιά της φύσης.. όταν βρουν φαγητό ή συγκεντρωμένο νερό δε χάνουν την ευκαιρία να απολαύσουν το γεύμα ή ένα μπανάκι...
Απλά να ξέρετε μετά από κάθε τέτοια δραστηριότητα παραμένουν στον τόπο του "εγκλήματος" απρόσκλητοι και παρασιτούντες επισκέπτες...
Παιδιά φοβερά μεγάλη προσοχή...
Δημιούργησα πριν μια δυο εβδομάδες μια αυτοσχέδια πισίνα στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας που μένω...
Μετά από την επίσκεψη των άγριων φίλων μας... Δείτε τι βρήκε ο φακός της φωτογραφικής μου...
P5130004.webp
 
Χρειάζεται φαντασία μια και είναι μικροσκοπικά...
Είναι κόκκινη ψείρα...
Αυτές όταν είναι σε μεγάλους αριθμούς (φοβερά μεγάλους) δεν κάνει τον κόπο να φύγει από το πουλί και να κοιμηθεί μακρυά... αλλά το ακολουθεί και συνεχώς προσπαθεί να χορτάσει την πείνα της... μέρα και νύχτα.
Τι ακριβως ειναι αυτο;
@Stavros δε θυμάμαι 30 ή 40 βουρδουλιές
 
Εγω νομιζα οτι κοιταμε το κυκλακι..Λεω σκουληκι ειναι... 😱

Μη με μαλωνετε. Μαθαινω, δεν ειπα ποτε οτι κατεκτησα τις γνωσεις για ολα.
 
Η γνωση απαιτει θυσιες... Και βουρδουλιες ενιοτε.
Α τα θες κι εσύ 😎
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ξερεις που εχω μπλεξει Μαρια!

Αν μπορουμε να τα φροντιζουμε και να τα απολαμβανουμε απο μακρυα εχει καλως δηλαδη, αλλιως θετουμε σε κινδυνο τα δικα μας.
 
Χρειάζεται φαντασία μια και είναι μικροσκοπικά...
Είναι κόκκινη ψείρα...
Αυτές όταν είναι σε μεγάλους αριθμούς (φοβερά μεγάλους) δεν κάνει τον κόπο να φύγει από το πουλί και να κοιμηθεί μακρυά... αλλά το ακολουθεί και συνεχώς προσπαθεί να χορτάσει την πείνα της... μέρα και νύχτα.
να ψεκασω το περβαζι με σεβιτρεν ή εστω να ριξω λιγη pinex?
 
Ναι γιατί όχι... και τα δύο κάνε, θα ωφεληθούν και τ' αδέσποτα :)
 
Ναι γιατί όχι... και τα δύο κάνε, θα ωφεληθούν και τ' αδέσποτα :)


για να σας πω την αμαρτια μου προτιμησα να βαζω στην κουζινα τα ψιχουλακια κ το νερακι για τα σπουργιτια για να μη κανουν επισκεψεις στα κλουβια μου. Κι επειτα χαρηκα που ταιζω τα αδεσποτα... Ειπαμε οκ,τα αδεσποτα να ωφεληθουν! Αλλα αν ειναι να παθουν κατι τα δικα μου να σταματησω να το κανω ή να βρω καποιον αλλο τροπο
 
Τα δικά σου κλουβιά είναι κοντά σ' αυτό το παράθυρο;
 
Ε με στοιχειώδη προσοχή και καθαριότητα δεν φοβάσαι κάτι. Να πλένεις το περβάζι και όχι με το σφουγγάρι των πουλιών σου, ρίξε λίγη ψειρόσκονη. Μην φοβάσαι, δεν κολλάνε σε τέτοιες αποστάσεις. Αν ήταν έτσι δεν θα βγάζαμε ποτέ έξω τα πουλιά μας.
 
Ε με στοιχειώδη προσοχή και καθαριότητα δεν φοβάσαι κάτι. Να πλένεις το περβάζι και όχι με το σφουγγάρι των πουλιών σου, ρίξε λίγη ψειρόσκονη. Μην φοβάσαι, δεν κολλάνε σε τέτοιες αποστάσεις. Αν ήταν έτσι δεν θα βγάζαμε ποτέ έξω τα πουλιά μας.
το περβαζι το πλενω με λαστιχο, απο κατω δεν εχει τιποτα ετσι κι αλλιως, ψειροσκονη εριξα και απο την μερια του παραθυρου εχω κατεβασμενη τεντα κ στο τριγωνο κενο που αφηνει εβαλα διχτυ για τα παιδια πανω απο τα καγκελα για να μην κανουν κανα αστειο τα σπουργιτακια! Τετοιοι σαρδαναπαλοι που ειναι ολα να τα παεριμενεις απο αυτα! 😛
 
Ε εντάξει τότε, δώσε, δώσε να φάει το πλήθος :) Μην ξεχνάς, θα σου φέρουν και τα κουτσούβελα που έκαναν στην "πανσιόν" σου :)
 
Μεγαλο κακο η κοκκινη ψειρα, δεν ειναι σαν την κλασικη μαυρη που και να κολλησουν τα πουλια κανεις ενα ψεκασμα και τερμα.
Θελει ιδιαίτερη προσοχη για οσους εχουν κλουβες απο ξυλο...
Καλο θα εκανε μια απεντομωση εξωτερικου χωρου και τριγύρω απο το εκτροφειο!
 
Ε εντάξει τότε, δώσε, δώσε να φάει το πλήθος :) Μην ξεχνάς, θα σου φέρουν και τα κουτσούβελα που έκαναν στην "πανσιόν" σου :)

δε με τρομαζεις! Οσες φορες και να το εκαναν τα αυγα θα ειναι 5-6! Ε δε μπορει δε θα δωσουμε καμια νυφη κανεναν γαμπρο στην πιο κατω γειτονια;ολα την μανα τους θα γηροκομισουν;😛
 
Και όσοι έχουν το χρόνο και την πολυτέλεια μια φορά τον χρόνο να απομακρύνουν τα πουλιά και να ψεκάζουν τον χώρο, τα μόνιμα κλουβιά και τον εξοπλισμό με ARDAP! Και μετά από 2 μέρες τα πουλιά μπορούν να μπουν στα κλουβιά τους. Ένα πολύ ισχυρό αντιπαρασιτικό για πρόληψη και αντιμετώπιση της κόκκινης ψείρας! Εγώ το έχω καθιέρωσει και είναι πια το κεφάλι μου ήσυχο! Φυσικά 1-2 φορές το μήνα Chevitren τα κάνω μπάνιο όλα! Πουλιά κλουβιά, κτλ! 😛
 
Back
Top