Ασθένειες Βρήκα κόκκινη ψείρα απο τα άγρια πουλιά

Να προσθεσω σημερινο βιντεακι, λυπαμαι για τον κομπαρσο τον σκυλο μου :)
Κανουν...Χωματολουτρο, ταιζουν τα μικρα τους και τα μικρα απολαμβανουν μπανιο γιατι ειχε ζεστη! Δειτε το!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Να προσθεσω σημερινο βιντεακι, λυπαμαι για τον κομπαρσο τον σκυλο μου :)
Κανουν...Χωματολουτρο, ταιζουν τα μικρα τους και τα μικρα απολαμβανουν μπανιο γιατι ειχε ζεστη! Δειτε το!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Στο επόμενο χωματόλουτρο.. Πάρε μεγενθυτικό φακό και τρέξε...
 
Ειναι πολυ ανακατεμενο το χωμα ☹ Ε και τι να κανω στον κηπο; Δυστυχως μπορουν ανα πασα στιγμη να ερθουν οπως ειδατε σε λιγο θα ανεβαινουν και στα σκυλια...
 
Ειναι πολυ ανακατεμενο το χωμα ☹ Ε και τι να κανω στον κηπο; Δυστυχως μπορουν ανα πασα στιγμη να ερθουν οπως ειδατε σε λιγο θα ανεβαινουν και στα σκυλια...
Στη θέση σου θα είχα μόνιμα στην άκρη του κήπου ένα πιάτο από γλάστρες γεμάτο νερό με λίγες σταγόνες sebacil...
Θα το είχα εκεί που δεν θα μπορούν να το πιουν τα σκυλιά...
Σκέψου... Διπλό το καλό.
 
Εχω αλλο ενα πηλινο για νερο και μπανιο πανω στη δεξαμενη νερου, διπλα απο το πιατο οπυ τους βαζω φαγητο... Το θεμα ειναι οτι εκει δεν κανουν ποτε μπανιο. Ειτε τρεχει ο λαος να πλυθει οταν ποτιζω ειτε στο πιατακι που εβαλα τωρα για να πινουν οι χελωνες... Εχω δει ακομα και σε πιατο κατω απο γλαστρα να κανουν μπανιο...

Οσο για το χωματολουτρο, κανουν παντου ακομα και αν τους εχω μπανιο... Δεν ξερω γιατι αλλα καποια προτιμουν το χωμα..
 
Εχω τζακι και δεν εχει χρησιμοποιηθει 20 χρονια. Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα... Και το θεμα ειναι οτι αμα εχει καλο καιρο βγαζωω εξω τα κλουβια να τα καθαρισω... Ποσο μακρια μπορουν να πανε οι ψειρες και ποσο καιρο ζουνε χωρις φαγητο;
(μπορει να ανοιξει και κανουργιο θεμα, δεν ξερω..)
 
Εχω τζακι και δεν εχει χρησιμοποιηθει 20 χρονια. Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα... Και το θεμα ειναι οτι αμα εχει καλο καιρο βγαζωω εξω τα κλουβια να τα καθαρισω... Ποσο μακρια μπορουν να πανε οι ψειρες και ποσο καιρο ζουνε χωρις φαγητο;
(μπορει να ανοιξει και κανουργιο θεμα, δεν ξερω..)
 
Ποσο μακρια μπορουν να πανε οι ψειρες και ποσο καιρο ζουνε χωρις φαγητο;
(μπορει να ανοιξει και κανουργιο θεμα, δεν ξερω..)
Ναι καλύτερα, για να το θυμόμαστε, εγώ δεν ξέρω την απάντηση. Εκείνο το θέμα του @misalouris με την κόκκινη ψείρα που ήταν;
 
Ποσο μακρια μπορουν να πανε οι ψειρες και ποσο καιρο ζουνε χωρις φαγητο;
Το πόσο μακρυά φτάνουν είναι απείρως πιο εκπληκτικό απ' το ότι ζουν περισσότερο από 6 μήνες χωρίς φαγητό!
 
:) παω να βρω ενα πηγαδι να πεσω! Ας τις καλωσορισω λοιπον σπιτι μου ετσι οπως εγιναν τα πραγματα!
Όσο πιο υποψιασμένος είσαι με τον κίνδυνο.. Τόσο πιο έτοιμο σε βρίσκει. Εκ πείρας...
 
Δεν γίνεται όμως παιδιά να έχουμε αφιλόξενες αυλές και κήπους και βεράντες (μερικοί-μερικοί). Για σταθείτε, έχουμε πουλιά στα κλουβιά γιατί αγαπούμε την φύση, όχι να ανοίξουμε πόλεμο μαζί της.
Εμπρός να συζητήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε.
Μιλάς πρώτος Γιάννη @misalouris :)
 
Αφιλοξενο ισως οχι, αλλα εχω αρχιει να σκεφτομαι μηπως απλα δεν τα προσκαλω και σε 5αστερο ξενοδοχειο πλεον.
 
Μιλάς πρώτος Γιάννη @misalouris :)
Μπα. Γιατί;
Δεν γίνεται όμως παιδιά να έχουμε αφιλόξενες αυλές και κήπους και βεράντες (μερικοί-μερικοί). Για σταθείτε, έχουμε πουλιά στα κλουβιά γιατί αγαπούμε την φύση, όχι να ανοίξουμε πόλεμο μαζί της. Εμπρός να συζητήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε.
Πιστεύω πως αυτό το διάστημα... Δεν αρκεί να προστατεύουμε θεωρητικά τα δικά μας πουλιά... στο δικό μας χώρο...
Χρειάζεται να επεκτείνουμε την ακτίνα δράσης μας...
Εγώ για παράδειγμα πέρα από το χώρο του εκτροφείου προσπαθώ και "βοηθώ" και την γύρω περιοχή (για δικό μου τελικά όφελος)
Δεν θεωρώ σπατάλη να ξοδέψω ένα δυο σκευάσματα αντιπαρασιτικού προσκειμένου να εξασφαλίσω την περίμετρο της εκτροφής μου...
Έτσι άλλωστε Βρήκα κόκκινη ψείρα απο τα άγρια πουλιά έξω από το χώρο μου.
 
Ωραία, να στήσουμε έναν οδηγό προφύλαξης Γιάννη. Συγκεκριμένα, αν έχουμε κάτω χώμα, κήπο, αυλή, γλάστρες, σκευάσματα, επανάληψη χρήσης, κτλ.
 
Ναι μονο που ειναι καπως οξυμωρο να προσπαθησω να ψεκασω το χωμα το οποιο ποτιζω ☹
Είναι αδύνατο να γίνει αυτό.
Νομίζω πως πρέπει να διασφαλιστεί η περίμετρος και ο έστω και νοητός χώρος φύλαξης των πτηνών μας.
Δηλαδή ο μηνιαίος ψεκασμός του χώρου των πουλιών μας (με τα ισχυρά εντομοκτόνα που υπάρχουν όπως αυτό, ή αυτό ή κάποιο από αυτά κλπ), τους ζεστούς μήνες του χρόνου... από Μάρτιο μέχρι και Σεπτέμβριο... μας επιτρέπει να έχουμε αυξημένη την ψευδαίσθηση πως τα πτηνά μας είναι καθαρά από ξενιστές.
Γράφω ψευδαίσθηση γιατί ποτέ και κανένας δεν γνωρίζει με βεβαιότητα τι ακριβώς συμβαίνει σε έναν μικρόκοσμο που είναι σχετικά αόρατος από μας ή στην καλύτερη τυχαία εντοπίσιμος.
Με τον τρόπο αυτό θέλω να πιστεύω πως ακόμη και να μας ξεφύγουν κάποιοι "απρόσκλητοι" επισκέπτες θα παραμείνουν σε εξαιρετικά μικρούς και εύκολα αντιμετωπίσιμους πληθυσμούς. Αν μάλιστα το μηνιαίο ψεκασμό του χώρου ακολουθεί με διαφορά δυο τριών ημερών και ο τακτικός ψεκασμός πουλιών και εξοπλισμού (πχ με Chevita Chevitren) τότε ίσως η ψευδαίσθηση ίσως γίνει σιγουριά...
Εγώ προσπαθώ να ψεκάζω εξωτερικά όλο το εκτροφείο περίπου μια φορά το μήνα... Με αυτό εδώ και ψεκάζω ακόμη και τη σκεπή του εκτροφείου.
Breeding season 2015 187..webp
Με τον τρόπο αυτό εκτός από τα παράσιτα κρατώ έξω από το χώρο και τα μερμήγκια, τις αράχνες, τις κατσαρίδες κλπ... Που ενοχοποιούνται ως φορείς ασθενειών.
Ένα σχετικά μικρό θέμα έχω με τις μύγες και τα κουνούπια που ακόμη και η ηλεκτρική εντομοπαγίδα αδυνατεί να εξολοθρεύσει
3.webp
Εγώ όμως έχω κι εκεί την πιο σωστή και αλάνθαστη λύση...
4.webp
 
Παμε πολεμο; Σοβαρα δνε ξερω αν θα καταφερω να τα κανω αυτα... Ισως ψεκαζω εντατικα κλουβια και πουλια οταν τα μετακινησω εξω...
 
Back
Top