Ασθένειες Βρήκα στο δρόμο ένα πουλάκι (πιθανότατα κοτσύφι)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Zoikat
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Zoikat

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6
Χθες επιστρέφοντας για το σπίτι βρηκα στη μέση του δρόμου ένα μικρό πουλάκι το οποίο ηταν σε άσχημη κατάσταση απο την βροχή το πήρα σπίτι για να στεγνώσει όμως παρατήρησα κατι που δεν έχω ξαναδει ποτέ έχει γυρισμένο λαιμό ενω είναι δυνατό και τρώει κανονικότατα αυτό έχει γυρισμένο λαιμο, είναι ασθένεια;έτσι γεννήθηκε; Το έχετε ξαναδεί;
Screenshot_2019-07-11-14-15-47-1.png
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πωπω... Κατά πάσα πιθανότητα έχει πάθει στραμπουληγμα. Τώρα πως είναι;


Αυτό λέω και εγώ οτι μπορεί να το έπαθε με τη πτωση κατα τα άλλα φέρεται κανονικά τρώει πολύ, βγαίνει έξω απο το κουτί, φωνάζει που και που, σκέφτηκα μήπως να έφτιαχνα ένα ασφαλή αυτοσχέδιο κολάρο για να ισιώσει μεγαλώνοντας, μακάρι να μην είναι ασθένεια.
 
Eιναι καλύτερα την όποια διάγνωση και θεραπεία να την συστήσει ένας πτηνίατρος. Προσπαθώντας να κάνεις το καλό μπορεί να έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα..

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;
 
Υποθέτω πως θα πως πρέπει να το υιοθετήσεις και να το βοηθάς εσαεί.
Εικάζω πως είναι πρόβλημα που δημιουργήθηκε στη φωλιά από πολύ μικρό... και ίσως γεννήθηκε έτσι.
Κατάφερε να μεγαλώσει με τη βοήθεια των γονιών του και μόνο εξ αιτίας τους ζει...
Στη φύση θα πέθαινε σχεδόν αμέσως κάτι που ίσως δεν θα μπορέσει να το αποφύγει εκτός αν το βοηθήσεις.
Έχεις τέτοια πρόθεση;
 
Τρώει μόνο του δηλαδή; και αν ναι τι; έχει καθόλου όρεξη ή μένει ακίνητο; Μου θυμίζει ένα πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει και εγώ. Το μόνο που έκανα ήταν να το αφήσω στην ησυχία του και το κεφάλι επανήλθε στην θέση του από μόνο του. Δεν χρειάστηκε να το μπουκώσω με φάρμακα και άλλα παρεμφερή τα οποία μόνο βάρος θα του ήταν.
 
Υποθέτω πως θα πως πρέπει να το υιοθετήσεις και να το βοηθάς εσαεί.
Εικάζω πως είναι πρόβλημα που δημιουργήθηκε στη φωλιά από πολύ μικρό... και ίσως γεννήθηκε έτσι.
Κατάφερε να μεγαλώσει με τη βοήθεια των γονιών του και μόνο εξ αιτίας τους ζει...
Στη φύση θα πέθαινε σχεδόν αμέσως κάτι που ίσως δεν θα μπορέσει να το αποφύγει εκτός αν το βοηθήσεις.
Έχεις τέτοια πρόθεση;


Φυσικά, γι αυτό το πήρα μαζί μου για να το βοηθήσω,θα ηταν κριμα να το αφηνα να ψοφησει.
[automerge]1562853632[/automerge]
Τρώει μόνο του δηλαδή; και αν ναι τι; έχει καθόλου όρεξη ή μένει ακίνητο; Μου θυμίζει ένα πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει και εγώ. Το μόνο που έκανα ήταν να το αφήσω στην ησυχία του και το κεφάλι επανήλθε στην θέση του από μόνο του. Δεν χρειάστηκε να το μπουκώσω με φάρμακα και άλλα παρεμφερή τα οποία μόνο βάρος θα του ήταν.


Ήταν μικρό;Εγώ το ταίζω είναι νεοσσος και δε μπορει μόνο του.
[automerge]1562853770[/automerge]
Eιναι καλύτερα την όποια διάγνωση και θεραπεία να την συστήσει ένας πτηνίατρος. Προσπαθώντας να κάνεις το καλό μπορεί να έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα..

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

Πάτρα,Έχω έναν παπαγάλο και χρειάζομουν καποιον ειδικό για να τον κοιτάξει και δε εύρησκα, μονο κτηνίατροι για γάτες και σκύλους.
 
Βρήκα για Πάτρα τις παρακάτω αναφορές σε ένα παλιότερο(2008) post. Κάποιες επαφές ίσως να μην ισχύουν.. Ωστόσο δεν έχεις να χάσεις κάτι εάν δοκιμάσεις..

Μπουρδάκου Ελένη Κανακάρη 212 τηλ 2610340151 κινητο 6944451314
Παπαγεωργιου Σ. Κωσταντινουπόλεως 58 τηλ. 2610439892
Παπαχρήστος Ευάγγελος -DVM Α. Π. Θ. Κορίνθου 151 2610221612 κινητο 6945977723
Επίσης υπάρχει και Αγ. Νικολάου μεταξύ Αγ. Γεωργιου και Αλ. Υψηλάντου(στο τετράγωνο) ο οποιος είναι κτηνίατρος/πτηνίατρος και εμπορεύεται φάρμακα και τροφές για όλα τα ζώα(και καναρίνια).

Ολόκληρο το θέμα εδώ
 
Την πρώτη φορά ήταν νεοσσος καρδερινακι το οποίο δεν μπορούσε να πετάξει ακόμη. Λόγω επίθεσης φιδιού στην φωλιά, αναγκάστηκαν να την αφήσουν πολύ νωρίτερα. Δυστυχώς το ένα κατέληξε γεύμα για το φίδι και τα άλλα τρία έπεσαν στον δρόμο. Έτρεξα να τα μεζεψω και το ένα είχε γυρισμένο το κεφάλι του στα πλάγια. Κατάλαβα ότι ήταν από την πτώση. Τακτοποίησα το φίδι και τα επέστρεψα πάλι στην φωλιά. Πήγαινα κάθε μέρα να δω πως τα πάνε και έβλεπα μόνο 2 κεφάλια στην φωλιά. Μια μέρα όμως είδα τρία ολοισια κεφαλάκια να περιμένουν τροφή. Δεν ξέρω τι επεγιναν αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι το κεφάλι επανήλθε μόνο του στην θέση του.
Την δεύτερη φορά, η αδελφή μου βγήκε στο μπαλκόνι με μια κόκκινη πετσέτα στα μαλλιά. Ο φλώρος μου τρόμαξε τόσο πολύ που κοπανηθηκε στα κάγκελα με απίστευτη δύναμη. Η κάτω γναθος του ράμφους στράβωσε τελείως όμως. Δεν άλλαξε τίποτα στην συμπεριφορά του και ίσα ίσα που έτρωγε και ότι του έδινα. Σε 6 ημέρες το ράμφος ήρθε πάλι στην ίδια ευθεία. Και στις 2 περιπτώσεις άφησα τα πουλιά στην ησυχία τους.
 
Βρήκα για Πάτρα τις παρακάτω αναφορές σε ένα παλιότερο(2008) post. Κάποιες επαφές ίσως να μην ισχύουν.. Ωστόσο δεν έχεις να χάσεις κάτι εάν δοκιμάσεις..



Ολόκληρο το θέμα εδώ


Ευχαριστω!
[automerge]1562854630[/automerge]
Τι πουλι είναι αυτο


Ισως κοτσυφι η φωνη του μου θυμιζει του κοτσυφιου
[automerge]1562854934[/automerge]
Την πρώτη φορά ήταν νεοσσος καρδερινακι το οποίο δεν μπορούσε να πετάξει ακόμη. Λόγω επίθεσης φιδιού στην φωλιά, αναγκάστηκαν να την αφήσουν πολύ νωρίτερα. Δυστυχώς το ένα κατέληξε γεύμα για το φίδι και τα άλλα τρία έπεσαν στον δρόμο. Έτρεξα να τα μεζεψω και το ένα είχε γυρισμένο το κεφάλι του στα πλάγια. Κατάλαβα ότι ήταν από την πτώση. Τακτοποίησα το φίδι και τα επέστρεψα πάλι στην φωλιά. Πήγαινα κάθε μέρα να δω πως τα πάνε και έβλεπα μόνο 2 κεφάλια στην φωλιά. Μια μέρα όμως είδα τρία ολοισια κεφαλάκια να περιμένουν τροφή. Δεν ξέρω τι επεγιναν αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι το κεφάλι επανήλθε μόνο του στην θέση του.
Την δεύτερη φορά, η αδελφή μου βγήκε στο μπαλκόνι με μια κόκκινη πετσέτα στα μαλλιά. Ο φλώρος μου τρόμαξε τόσο πολύ που κοπανηθηκε στα κάγκελα με απίστευτη δύναμη. Η κάτω γναθος του ράμφους στράβωσε τελείως όμως. Δεν άλλαξε τίποτα στην συμπεριφορά του και ίσα ίσα που έτρωγε και ότι του έδινα. Σε 6 ημέρες το ράμφος ήρθε πάλι στην ίδια ευθεία. Και στις 2 περιπτώσεις άφησα τα πουλιά στην ησυχία τους.


Ισως χρειαστει να περιμενω 2-3 μερες αφου τρωει κανονικα και δε το βλεπω αδυναμο, αν δε δω διαφορα θα απευθυνθω σε ειδικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τέτοια εποχή παρατηρώ κάθε καλοκαίρι πολλά περιστερια(αυτά της πολης) είναι πεσμένα κάτω με γερμένο το κεφάλι προς τα πάνω και ανικανότητα κανονικής πτήσης.
Όπως μου έχουν πει έχουν μάλλον τυφο..
Θέλω να πιστεύω ότι το συγκεκριμένο έχει κάτι άλλο, αφού έχει όρεξη και τρώει. Εύχομαι τα καλύτερα...
 
Τελικά τι είναι το πουλάκι; Περιστέρι; Κοτσύφι; Κάτι άλλο;
Κοτσυφάκι Δημήτρη. Είναι από τα λίγα πτηνά που εγκαταλείπουν την φωλιά τους πριν καν να είναι έτοιμα να πετάξουν. Χάρις στην φροντίδα των γονιών τους όμως και του καμουφλάζ τους τα καταφέρνουν μια χαρά να επιζήσουν.
 
Θα μπορούσες να το βοηθήσεις με κάτι τέτοιο;
View attachment 65083View attachment 65084


Εφτιαξα αλλα δε το δεχοταν πανω του χτυπιοταν και ειπα να το αφησω να μη βασανιζεται, επικοινωνησα με τη ΑΝΙΜΑ και μου ειπαν να το στειλω, αυτη τη στιγμη το τακτοποιω για να το στειλω Αθηνα με κτελ
 
Back
Top