Ασθένειες Βρήκα όλα μου τα καναρινάκια πεθαμένα, εκτός απο 4

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δυστυχως η συγκεκριμενη οπως σας ειπα επιμενει οτι τα φροντισε σωστα και οτι μεχρι προχθες βραδυ ηταν ολα μια χαρα και καλοταισμενα και δεν εχει ιδεα πως την επομενη μερα βρηκα 15 καναρινια νεκρα..
... Και τις ταϊστρες και τις ποτίστρες άδειες... 😡! Με την "ακατόμαστη " ξεχάσαμε και τα survivor! Πως τα πάνε; Συνήλθαν καθόλου;
 
Κι εγω ειμαι πολυ νευριασμενη αλλα και απογοητευμενη.
Μια συγνωμη ημουν σιγουρη οτι θα την ελεγε, οχι να βγαινει κι απο πανω οτι τα φροντισε σωστα...
Συνηλθαν ναι, τα 3 φαινονται μια χαρα, η θηλυκια μου η μια ακομα το παλευει..
Ειναι ταλαιπωρημενη πολυ, ολο το πρωι ετρωγε με μανια, επειτα κουρνιασε και κοιμηθηκε... Τωρα ξυπνησε παλι.
Δεν ξανακατεβηκε στον πατο ευτυχως, καθεται κανονικα στην πατηθρα.
Απλα την βλεπω εξαντλημενη..
 
Συνηλθαν ναι, τα 3 φαινονται μια χαρα, η θηλυκια μου η μια ακομα το παλευει..
Ειναι ταλαιπωρημενη πολυ, ολο το πρωι ετρωγε με μανια, επειτα κουρνιασε και κοιμηθηκε... Τωρα ξυπνησε παλι.
Δεν ξανακατεβηκε στον πατο ευτυχως, καθεται κανονικα στην πατηθρα.
Απλα την βλεπω εξαντλημενη..
Αυτό είναι μετράει τώρα! Τα "χαϊλαντεράκια" σου το ξεπέρασαν!

Τώρα Νίκο, μην αρχίσω να λέω τι θα της έκανα, γιατι δεν θα με ξανακάνετε "παρέα"
Φίλε Γιάννο, επειδή σε κόβω "τάλε κουάλε" , μην ανησυχείς! Μια χαρά παρέα θα σε κάνουμε! ( Αν είςαι και "πάνθηρας" Ν. Σμύρνης ακόμα καλύτερα). Όλοι το ίδιο θέλουμε να της κάνουμε της ακατονόμαστης!
 
Καλησπερα παιδια, δεν προλαβα να συνδεθω χθες!
Λοιπον μιλησα με την διαχειριστρια της οικοδομης και της ειπα τι συνεβη με την συγκεκριμενη κυρια.. Οπως σας ειπα η κυρια αυτη καθαριζει την πολυκατοικια μας.
Απ οτι μου ειπε η διαχειριστρια, η κοπελα αυτη αναλαμβανει να ποτιζει τα φυτα σε διαφορα διαμερισματα κατα την απουσια των ιδιοκτητων σε διακοπες, κλλα αναλαμβανει και την φροντιδα σκυλιων, γατιων, και διαφορων κατοικιδιων!
Ποιος ξερει ποσα ζωα εχει στειλει αδιαβαστα αυτη...
Να μην τα πολυλογω η διαχειριστρια μου ειπε οτι δεν προκειται να την συστησει σε κανεναν, και θα δουμε μηπως αλλαξουμε και καθαριστρια..
Εγω παντως δεν δεχομαι να ξαναδωσω χρηματα σε αυτον τον ανθρωπο ουτε καν για το καθαρισμα της οικοδομης..


Οσο για τα πουλακια, τα ιδια ακριβως με χθες.
Τα 3 φαινονται μια χαρα, η θηλυκια ακομα ειναι πολυ αδυναμη και νωχελικη..
Λετε να τα καταφερει;
Παντως εχει σημαντικη βελτιωση απο τη μερα που την βρηκα, τοτε ηταν φουσκωμενη και καθοταν στη σχαρα, δεν μπορουσε να πεταξει μεχρι την πατηθρα..
Τωρα η σταση του σωματος της ειναι φυσιολογικη.
Δεν ειναι ευδιαθετη καθολου βεβαια.
Τρωει συνεχως, διπλα στο μπολακι με την τροφη κοιμαται..
Ωστοσο οταν παω να την πιασω για να της δωσω ηλεκτρολυτες, αντιδρα, πεταει.
Απο το πεταγμα της βεβαια φαινεται οτι εχει χασει τις δυναμεις της η μικρη..
Κοιμαται και αρκετες ωρες μεσα στη μερα..
Νταξει δεν ηταν και λιγο αυτο που περασε, ετοιμοθανατη την βρηκα..
Εσεις τι λετε, θα γλιτωσει;
Ειναι δυνατον να επανελθει;
 
Ωστοσο οταν παω να την πιασω για να της δωσω ηλεκτρολυτες, αντιδρα, πεταει.
Δεν πίνει νερό μόνη της; Αφού την πιάνεις που την πιάνεις και στρεσάρεται γιατί δεν την δίνεις και κρέμα; Θα πάρει σε λίγες μέρες τα πάνω της και θα τα καταφέρει! Εγώ το πιστεύω!

Νομίζω almoral plus δίνει Σταύρο μου!
 
Δεν πίνει νερό μόνη της; Αφού την πιάνεις που την πιάνεις και στρεσάρεται γιατί δεν την δίνεις και κρέμα; Θα πάρει σε λίγες μέρες τα πάνω της και θα τα καταφέρει! Εγώ το πιστεύω!


Νομίζω almoral plus δίνει Σταύρο μου!


Νερο δεν την εχω δει να πινει η αληθεια ειναι, βεβαια δεν την παρακολουθω και 24/7.
Δεν νομιζω οτι θα καταφερω να την ταισω κρεμα, δεν ανοιγει το στομα της, ηλεκτρολυτες με το ζορι της δινω, απ τα ρουθουνια κυριως.
Almora plus ειναι οι ηλεκτρολυτες 🙂
 
...
Τωρα η σταση του σωματος της ειναι φυσιολογικη.
Δεν ειναι ευδιαθετη καθολου βεβαια.
Τρωει συνεχως, διπλα στο μπολακι με την τροφη κοιμαται..
Ωστοσο οταν παω να την πιασω για να της δωσω ηλεκτρολυτες, αντιδρα, πεταει.
Απο το πεταγμα της βεβαια φαινεται οτι εχει χασει τις δυναμεις της η μικρη..
Κοιμαται και αρκετες ωρες μεσα στη μερα..
Νταξει δεν ηταν και λιγο αυτο που περασε, ετοιμοθανατη την βρηκα..
Εσεις τι λετε, θα γλιτωσει;
Ειναι δυνατον να επανελθει;
Αυτό είναι πολύ καλό σημάδι,''πήγε και γύρισε'' το πουλάκι! Κι εγώ πιστεύω πως θα τα καταφέρει!
 
Αυτό είναι πολύ καλό σημάδι,''πήγε και γύρισε'' το πουλάκι! Κι εγώ πιστεύω πως θα τα καταφέρει!

Μακαρι Σισσυ μου!
Εμενα το μεγαλο μου αγχος ηταν να καταφερει να βγαλει το βραδυ, τοτε που γυρισα και την βρηκα χαλια..
Τωρα ειμαι κι εγω πιο αισιοδοξη!
 
Δίνε σε όλα για άλλες δύο μέρες και μετά πολυβιταμίνες για όσες μέρες προτείνεται από το σκεύασμα.

Οι κουτσουλιές πως είναι;
 
Δεν νομιζω οτι θα καταφερω να την ταισω κρεμα, δεν ανοιγει το στομα της, ηλεκτρολυτες με το ζορι της δινω
Φέρτην σε μένα να την μπουκώνω κάθε μερα 4-5 ml κρέμα να δεις πως θα παχύνει! 😛 Δε θέλει κόπο θέλει τρόπο! Αν πιέσεις ελαφρώς με την σύριγγα το σημείο που ανοίγει το ράμφος (προς τα πίσω) και απ την άλλη μεριά πιέζεις με το δάχτυλό σου θα αναγκαστεί να ανοίξει το ράμφος και να την μπουκώσεις. Μακάρι να μπορούσα να στο δείξω λάιβ ή να το πω πιο περιγραφικά.
Ξαναπροσπαθώ και με φώτο τώρα μπας και γίνω κατανοητή... Με το δεξί χέρι πιάνω το καναρίνι, ο δείκτης μου ακουμπάει το ράμφος απ τη δεξιά μεριά, με το αριστερό και την άκρη της σύριγγας πιέζω ελαφρά το σημείο που βρίσκεται ο κόκκινος κύκλος στην φώτο:
bird_diagram.webp
Αναγκάζεται λοιπόν το πουλί να ανοίξει το ράμφος και να βάλεις μέσα την σύριγγα και να την ταίσεις. Μερικά καναρίνια μου επιτίθενται στην σύριγγα και έτσι ανοίγουν μόνα τους τα ράμφη τους και τα ταίζω! 😛
 
Η γνώμη μου είναι πώς εάν τρώει μόνη της, είναι καλύτερα να αποφύγει τις συνεχείς ενοχλήσεις και το πιάσιμο. Ειδικά αν τρώει το αυγό και κυρίως τον κρόκο.
 
Εδω και λιγη ωρα καθεται κατω ... Τι να κανω;
Πριν λιγη ωρα της εδωσα ηλεκτρολυτες
 
Back
Top