Ασθένειες Βρίσκω στο κάτω μέρος του κλουβιού φουσκωμένο τον παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι ανεβαίνει πολύ στα κάγκελα. Του βάζω βαζελίνη κάθε φορά που τον βάζω μεσα
Ίσως είναι ευαίσθητος, συμβαίνει και στους ανθρώπους, άλλοι τρέχουν στα βότσαλα κι άλλοι δεν μπορούν να πατήσουν καν. Βαζελίνη λίγο το βράδυ πριν τον ύπνο.
Για ν' αποφύγεις ερεθισμούς, δίνε του ακόμα που και που προληπτικά το τσάι τριών βοτάνων.
Έχουμε δει συνολικά το κλουβάκι του;
 
Σε ενα Θέμα παρουσιασης του παπαγαλου φενεται το κλουβί.
 
Ναι, πήγα και το είδα, ποιες ώρες συνηθίζει να πατάει στα κάγκελα; Γιατί βλέπω και στην οροφή του έχεις ξύλινη πατήθρα.
 
Όταν τον βάζω μέσα στο σπιτι τότε τον βγάζω από το κλουβί και πατάει εκεί. Πολλές φορές πηγαίνει πάνω στα κάγκελα
 
Όταν τον βάζω μέσα στο σπιτι τότε τον βγάζω από το κλουβί και πατάει εκεί. Πολλές φορές πηγαίνει πάνω στα κάγκελα
Φαντάζομαι εννοείς στα κάγκελα της οροφής. Σκέψου το ενδεχόμενο να κόψεις δύο χαρτόνια να του βάζεις να ακουμπάει εκεί και όχι κατευθείαν στο κάγκελο, για να ακουμπάνε τα μαλακά πατουσάκια του :)
 
Eγώ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στα πόδια του. Πάντα τα δάχτυλα στην τελευταία φάλαγγά τους φαίνονται λίγο πιο "φουσκωτά".
 
Eγώ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στα πόδια του. Πάντα τα δάχτυλα στην τελευταία φάλαγγά τους φαίνονται λίγο πιο "φουσκωτά".
Είναι λίγο πιο φουσκωτά.
Φαντάζομαι εννοείς στα κάγκελα της οροφής. Σκέψου το ενδεχόμενο να κόψεις δύο χαρτόνια να του βάζεις να ακουμπάει εκεί και όχι κατευθείαν στο κάγκελο, για να ακουμπάνε τα μαλακά πατουσάκια του :)

Συνεχίζω να του βάζω βαζελίνη και έβαλα το χαρτόνι εκει που μου είπατε
 
Δεν έχει τίποτα το πουλάκι όπως σου είπε ο Ανέστης, ίσως κάποιος μικρός ερεθισμός, κάτι που δίνουμε έτσι κι αλλιώς προληπτικά και που είναι αντιμικροβιακό αντιφλεγμονώδες, είναι το τσάι τριών βοτάνων. Κάνε του για δυο-τρεις μέρες και κάνε το μια φορά στο 1,5-2 μήνες. Καλό του κάνει.
 
Οι εξετάσεις που μου ζητάει η πτηνιατρος (εξετασεις κοπρανων) κοστίζουν 40€. Αν τα στείλω εγώ σε εργαστήριο θα μου βγει λιγότερο; Δεν ξερω Όμως κάποιο εργαστήριο Πάτρα.
 
Γιατί δεν παίρνεις μια δεύτερη γνώμη, να πάς σε άλλο γιατρό;Υπάρχουν πτηνίατροι μαζί με εργαστηριακές εγκαταστάσεις, κάποιες εξετάσεις βγαίνουν αμέσως και κοστίζουν 25-30 μαζί με την κλινική εξέταση. Σε αυτόν που πήγες, μόνο παράξενη μπορεί να φανεί η απάντηση που έδωσε για το καναρίνι σου. Έχουν περάσει 15 μέρες, φαίνεται πως ούτε εσύ δεν τον εμπιστεύεσαι. Δές εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ κάπου θα έχει και για Πάτρα.
Άντε να δούμε!
 
Αν κάποιος ξέρει πως είναι σύνηθες να στέλνουν δείγματα για εξετάσεις ρουτίνας σε Αγγλία κτλ ας αναφερθεί, να ησυχάσει και ο φίλος, να μου φύγει και η περιέργεια:).
Επίσης επειδή υπάρχουν δυό λογιών εξετάσεων κοπράνων ας ξεδιαλύνει το θέμα τί αφορούν αυτές που βγαίνουν αμέσως και τί αυτές που θέλουν καλλιέργεια και άρα πάιρνουν μέρες.
 
Αν κάποιος ξέρει πως είναι σύνηθες να στέλνουν δείγματα για εξετάσεις ρουτίνας σε Αγγλία κτλ ας αναφερθεί, να ησυχάσει και ο φίλος, να μου φύγει και η περιέργεια:).
Εγώ για τις τρέχουσες εξετάσεις γνωρίζω πως γίνονται εδώ. Τώρα για κάτι πιο εξειδικευμένο δεν γνωρίζω αλλά ο φίλος μας δεν αντιμετωπίζει κάτι εξτρήμ, εξετάσεις ρουτίνας ζητάει.
 
Με 20 ευρώ κάνει εξέταση στον παπαγαλο και κάνει εκείνη τη στιγμή εξέταση κοπράνων. Ραντεβού εχω κλείσει την παρασκευή.
 
Back
Top