Ασθένειες Βρίσκω στο κάτω μέρος του κλουβιού φουσκωμένο τον παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τέλεια! Αν θες ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα των εξετάσεων!
 
Για προσωπικούς λόγους άλλαξα το ραντεβού και θα πάω σήμερα το απόγευμα. Πρόσεξα ότι ο παπαγάλος ρίχνει φτερά, λέτε να ξαναπεράσει πτερορρια;
 
Μπορεί όλοι χάνουν τώρα με αυτή την ζέστη. Πότε πέρασε την προηγούμενη;
Άντε μπράβο, περιμένουμε νεότερα. Να του πεις (το ξέρει φυσικά αλλά να επιμείνεις) να κοιτάξει και την κοιλιά-στήθος.
 
Μπορεί όλοι χάνουν τώρα με αυτή την ζέστη. Πότε πέρασε την προηγούμενη;
Άντε μπράβο, περιμένουμε νεότερα. Να του πεις (το ξέρει φυσικά αλλά να επιμείνεις) να κοιτάξει και την κοιλιά-στήθος.
Θα του κάνει μια γενική εξέταση και θα κάνει εκείνη την στιγμή εξέταση κοπράνων.
Πέρσι το καλοκαίρι ξαναπέρασε που από γκρι που ήταν κιτρίνισε στο πρόσωπο.
 
Ε τι ανησυχείς, κάθε χρόνο περνάνε πτερόρροια. Πέρσι ήταν ανήλικο και διορθώθηκαν τα χαρακτηριστικά του.
Άντε με το καλό και περιμένουμε τ' αποτελέσματα.
 
Γύρισα από τον πτηνιατρο. του κοίταξε τα μάτια, το στόμα, την κοιλιά, μέτρησε το βάρος του, κοίταξε τα κόπρανα του στο μικροσκόπιο και μου είπε ότι το τα μικρόβια που περιέχονται στα κόπρανα είναι όλα ίδια ενώ πρέπει να υπάρχει πλήθος διαφορετικών μικροβίων. ήταν μια χαρά. ήξερε τι έκανε, όχι σαν την προηγούμενη πτηνιατρο. την αντιβίωση την έφτιαξε εκείνη την στιγμή γτ έπρεπε να την αραιώσει σε νερό. την αντιβίωση την παίρνει στο στόμα πρωί βράδυ 0,10 ml . την αντιβίωση την λένε enrofloxacine.
 
Σου έδωσε κάποια εκτενέστερη εξήγηση για το τι μπορεί να σημαίνει αυτό;
Χαίρομαι πάντως που βρήκες τον άνθρωπό σου-γιατρό σου.
 
Σου έδωσε κάποια εκτενέστερη εξήγηση για το τι μπορεί να σημαίνει αυτό;
Χαίρομαι πάντως που βρήκες τον άνθρωπό σου-γιατρό σου.
Μου είπε ότι δεν ξέρει από που προήλθαν αυτά τα μικρόβια.
Του εδωσα το πρωί το φάρμακο και τώρα κάθεται και φτιάχνει τα φτερα του, που και που κλίνει τα μάτια τα μάτια του. Λέτε να είναι κουρασμένος;
 
Το φάρμακο το δίνεις κατευθείαν στο στόμα; Τα περισσότερα φάρμακα έχουν και κατασταλτική δράση, ίσως είναι κάπως "πεσμένο".
Πόσες μέρες θα διαρκέσει η θεραπεία; Θα δώσεις μετά προβιοτικά ή και βιταμίνες;

την αντιβίωση την λένε enrofloxacine.
Απ' ό,τι διάβασα, είναι η δραστική ουσία του Baytril .
 
Το φάρμακο το δίνεις κατευθείαν στο στόμα; Τα περισσότερα φάρμακα έχουν και κατασταλτική δράση, ίσως είναι κάπως "πεσμένο".
Πόσες μέρες θα διαρκέσει η θεραπεία; Θα δώσεις μετά προβιοτικά ή και βιταμίνες;


Απ' ό,τι διάβασα, είναι η δραστική ουσία του Baytril .
Ναι είναι κατευθείαν στο στόμα. Θα διαρκέσει 21 μέρες. Δεν μου είπε να του δώσω τπτ μετά.
 
Ναι είναι κατευθείαν στο στόμα. Θα διαρκέσει 21 μέρες.
Τόσο πολλές;
Σίγουρα θα χρειαστεί μετά προβιοτικά ίσως και παράλληλα, περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος. Θα γίνει το έντερο σμπαράλια τόσες μέρες. Δεν του τηλεφωνείς να τον ρωτήσεις εν τω μεταξύ;
Και θα χορηγείς αυτή την αραίωση που έχει φτιάξει εκείνος; Στο ψυγείο το διατηρείς;
 
Τόσο πολλές;
Σίγουρα θα χρειαστεί μετά προβιοτικά ίσως και παράλληλα, περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος. Θα γίνει το έντερο σμπαράλια τόσες μέρες. Δεν του τηλεφωνείς να τον ρωτήσεις εν τω μεταξύ;
Και θα χορηγείς αυτή την αραίωση που έχει φτιάξει εκείνος; Στο ψυγείο το διατηρείς;
Και εμένα μου φανηκαν πολλές.😎 Μας ρώτησε αν το θέλουμε να το δίνουμε στο στόμα ή στο νερό. Μου φενεται θα πάω να του ζητήσω να μου κάνει την αραίωση για να μπορώ να το βάλω στην ποτηστρα.
 
Μου φενεται θα πάω να του ζητήσω να μου κάνει την αραίωση για να μπορώ να το βάλω στην ποτηστρα.
Στην ποτίστρα θα έχει πιο πολύ φάρμακο. Να ξέρεις πως πάντα όταν δίνουμε φάρμακα στο στόμα, η δοσολογία είναι πιο αραιή. :)
Και φυσικά όσες μέρες υπάρχει κάτι στην ποτίστρα που θέλουμε να πιει, δεν δίνουμε αυγό ή φρούτα ή λαχανικά.. Μόνο σπόρια!
 
Στην ποτίστρα θα έχει πιο πολύ φάρμακο. Να ξέρεις πως πάντα όταν δίνουμε φάρμακα στο στόμα, η δοσολογία είναι πιο αραιή. :)
Η αραιωση που ακουγα είναι 1 προς 5. Να συμπληρώσω ότι του είπα, ότι πρωι βράδυ μου φενεται πολυ και μου είπε ότι κάθε παπαγαλος έχεις διαφορετικό μεταβολισμό. Μου είπε επίσης οτι στους μεγάλους παπαγάλους το δίνει 1 φορά την ημέρα.
 
Ότι σου είπε να το δίνεις στο στόμα είναι απόλυτα σωστό. Έτσι ξέρεις πόσο φάρμακο λαμβάνει. Στην ποτίστρα δεν ξέρεις πόσο νερό θα πιει, αν θα πιει και το φάρμακο μετά από λίγη ώρα χάνει την δύναμή του και η ποτίστρα γλιτσιάζει.
Το θέμα είναι διάρκεια και τα προβιοτικά.
Και δεν πειράζει αν φανείς επίμονος, ποια είναι η διάγνωση. Πολλοί γιατροί δεν θέλουν να γίνονται αναλυτικοί, αλλά εμείς θέλουμε.
Εγώ πάντως θα του έδινα παράλληλα μαγιά μπύρας για προστασία του εντέρου (από petshop) δεν αλληλεπιδρά με κάτι να το βλάψει, ενώ το ωφελεί.
Α δεν μου είπες που διατηρείς το φάρμακο; Εννοείται πρέπει να το ανακινείς πριν κάθε χρήση.
 
Ότι σου είπε να το δίνεις στο στόμα είναι απόλυτα σωστό. Έτσι ξέρεις πόσο φάρμακο λαμβάνει. Στην ποτίστρα δεν ξέρεις πόσο νερό θα πιει, αν θα πιει και το φάρμακο μετά από λίγη ώρα χάνει την δύναμή του και η ποτίστρα γλιτσιάζει.
Το θέμα είναι διάρκεια και τα προβιοτικά.
Και δεν πειράζει αν φανείς επίμονος, ποια είναι η διάγνωση. Πολλοί γιατροί δεν θέλουν να γίνονται αναλυτικοί, αλλά εμείς θέλουμε.
Εγώ πάντως θα του έδινα παράλληλα μαγιά μπύρας για προστασία του εντέρου (από petshop) δεν αλληλεπιδρά με κάτι να το βλάψει, ενώ το ωφελεί.
Α δεν μου είπες που διατηρείς το φάρμακο; Εννοείται πρέπει να το ανακινείς πριν κάθε χρήση.
Το φιλάω Σε ένα ντουλάπι. Μου είπε σε μέρος με σκιά και δροσερό.
Ήταν το μόνο δροσερό μέρος. Θα του ξαναμιλησω
 
Μας ρώτησε αν το θέλουμε να το δίνουμε στο στόμα ή στο νερό. Μου φενεται θα πάω να του ζητήσω να μου κάνει την αραίωση για να μπορώ να το βάλω στην ποτηστρα.
Η ποτίστρα είναι καλύτερη λύση ειδικά για την συγκεκριμένη εποχή.
Και δεν το στρεσάρεις από το καθημερινό πιάσιμο... και οι ζέστες είναι πολλές και αναγκαστικά θα πιει...
Μου είπε σε μέρος με σκιά και δροσερό.
Για την εποχή νομίζω πως καλύτερα θα είναι στο ψυγείο.
 
Σε μια θεραπεία χρειάζεται έλεγχος της δόσης του φαρμάκου.
Η αλήθεια με το πιάσιμο και με το ζόρι, είσαι σίγουρος πως έλαβε την δόση που έπρεπε...
Από κει και πέρα είναι επιλογή του ιδιοκτήτη!
 
Από κει και πέρα είναι επιλογή του ιδιοκτήτη!
Το σωστό λέμε, το παιδί τρέχει τόσο καιρό για το πουλάκι, άρα ενδιαφέρεται.
Η αντιβίωση είναι αλυσίδα, στην προκειμένη περίπτωση ο γιατρός έκρινε να χορηγείται ανά 12 ώρες. Οι γιατροί στην δοσολογία, δίνουν "τράτο" μίας ώρας πάνω-κάτω για την δόση.
Αν το πουλί πιει και πότε θα πιει και πόσο θα πιει νερό από την ποτίστρα, δεν διασφαλίζει ότι ακολουθείται το πλάνο θεραπείας που έχει αποφασιστεί.
Το πιθανό στρες του πουλιού, που εξαρτάται και από το πόσο εξοικειωμένο είναι το πουλί με τον φροντιστή του, είναι ένα θέμα, αλλά όχι ικανό να μην ακολουθήσουμε μια θεραπεία ζωτικής σημασίας.
Άσε που όπως έγραψα και πριν, αλλοιώνεται τάχιστα αυτή την εποχή το νερό με το φάρμακο και το φάρμακο χάνει την έντασή του.
Δεν ξέρω που στηρίζει ο Γιάννης την άποψή του, για μένα είναι καινοφανής.
Ωστόσο παρέλειψα να γράψω πριν, πως συμφωνώ μαζί του για την διατήρηση στο ψυγείο.
 
Back
Top