Ασθένειες Βραχνάδα σε καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bady83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bady83

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2011
Μηνύματα
63
Πόλη
Αμπελόκηποι
Καλησπέρα, απο χθές το καναρινάκι μου παρουσιασε μια βραχνάδα στη φωνή η οποια σημέρα επιδεινωθηκε. Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ
 
Βραχνάδα έντονη;
Αν όχι ίσως είναι κάτι παροδικό... κάτι που σύντομα θα περάσει.
Αν ναι ίσως κάποιο κρύωμα ή κάτι άλλο... η μεγάλη υγρασία της εποχής επιδεινώνει τις καταστάσεις. Για την ακρίβεια βοηθά στη δημιουργία ιώσεων, λοιμώξεων κλπ καταστάσεων που θέτουν σε κίνδυνο την υγεία των πουλιών μας.
 
Με "τρομάζει" αυτό το video... Δεν είναι δικό σου;
Άσε το πτηνό σε σταθερές συνθήκες 1-2 ημέρες να δούμε αν θα βελτιωθεί... και αν ο ήχος συνεχίζεται, συζητάμε εκ νέου.
 
Δε μου φαίνεται και κάτι σοβαρό. Για την ακρίβεια μια χαρά το ακούω... με ελάχιστη βραχνάδα.
Να βάλω μια σταγόνα pulmosan ή frontline? με προβληματίζει γιατί ξύνεται αρκετα

Δε μου φαίνεται και κάτι σοβαρό. Για την ακρίβεια μια χαρά το ακούω... με ελάχιστη βραχνάδα.
Μπορει να είναι απο ακαρεα που γράφει ο Μιχάλης;
 
Για τα ακάρεα της τραχείας θα σας παραπέμψω σε αυτό που έγραψε κι εδώ Καναρίνι κάνει σαν να σπάει σπόρους και χάνει φτερά στην τελευταία παράγραφο και στα λεγόμενα του Dr. Coutteel ...
Επιμένει πως 8.000 περίπου νεκροψίες που έκανε σε πουλιά... λιγότερα από 10 βρέθηκαν να πάσχουν...
 
Για τα ακάρεα της τραχείας θα σας παραπέμψω σε αυτό που έγραψε κι εδώ Καναρίνι κάνει σαν να σπάει σπόρους και χάνει φτερά στην τελευταία παράγραφο και στα λεγόμενα του Dr. Coutteel ...
Επιμένει πως 8.000 περίπου νεκροψίες που έκανε σε πουλιά... λιγότερα από 10 βρέθηκαν να πάσχουν...
Συμφωνώ Γιαννη είναι το πρώτο πράγμα που παει στο μυαλό σου... Καλώς ή κακώς. Να το αφήσω λοιπόν ενα διάστημα 2/3 ημερων. Η αλήθεια είναι ότι το πήρα απο επαρχία και μεταφέρθηκε με αυτοκίνητο ίσως στρεσαρίστηκε λοιπόν, απλα αύριο να το 'βοήθησω' με λίγη βιταμίνη στο νερό και βλεπουμε
Ευχαριστώ πολυ!
 
Συμφωνώ Γιαννη είναι το πρώτο πράγμα που παει στο μυαλό σου... Καλώς ή κακώς. Να το αφήσω λοιπόν ενα διάστημα 2/3 ημερων. Η αλήθεια είναι ότι το πήρα απο επαρχία και μεταφέρθηκε με αυτοκίνητο ίσως στρεσαρίστηκε λοιπόν, απλα αύριο να το 'βοήθησω' με λίγη βιταμίνη στο νερό και βλεπουμε
Ευχαριστώ πολυ!
Νομίζω σωστή τη σκέψη σου.
 
Για τα ακάρεα της τραχείας θα σας παραπέμψω σε αυτό που έγραψε κι εδώ Καναρίνι κάνει σαν να σπάει σπόρους και χάνει φτερά στην τελευταία παράγραφο και στα λεγόμενα του Dr. Coutteel ...
Επιμένει πως 8.000 περίπου νεκροψίες που έκανε σε πουλιά... λιγότερα από 10 βρέθηκαν να πάσχουν...
Έρευνα ακάρεων ]http://www.bioone.org/doi/abs/10.4039/n08-017
Άλλα ποσοστά δίνει
Τα οποία είναι υποχρεωτικά ενδοπαράσιτα των πτηνών
 
Βάλτο για λίγες μέρες στη ζεστούλα, μέσα στο σπίτι, να κοιμάται με την δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή του, σε ένα σταθερό σημείο και με καλή διατροφή (βραστό αυγουλάκι, βιταμίνες στο νεράκι) και καθαριότητα. Πιστεύω σε λίγες μέρες θα είναι "περδίκι"! 😛 Περαστικά του! Δεν πιστεύω ότι είναι ακάρεα προσωπικά...
 
Έρευνα ακάρεων
Άλλα ποσοστά δίνει
Τα οποία είναι υποχρεωτικά ενδοπαράσιτα των πτηνών
Μιχάλη @sdc αν δεν κάνω λάθος μιλάει για μια έρευνα που έγινε σε δύο φάσεις από το 1996-2006 και 2003-2007 σε κάποια μείγματα της Καναδικής ΠΕΡΙΟΧΗΣ Manitoba χωρίς να ξέρω αν υπάρχει σχέση και με τα μείγματα της ομώνυμης εταιρείας.
Εκεί παρουσιάστηκαν να νοσούν το 15-16%, από 70 διαφορετικά είδη σε παράσιτα του αναπνευστικού συμπεριλαμβανομένων και αυτών της τραχείας Sternostoma tracheacolum….
Κι αυτά παρουσιάστηκαν ως πόρισμα αυτής της έρευνας το 2008.
Αν τα μετέφερα καλά… έχουμε από τι μια τα εξής δεδομένα:
  1. Μολύνθηκε το 15-16% των πτηνών με 70 διαφορετικά είδη διαφορετικών παρασίτων, συμπεριλαμβανομένων και αυτών της τραχείας.
  2. Είναι μια έρευνα που ξεκίνησε πριν 20 χρόνια και τελείωσε πριν οκτώ.
Από την άλλη τον ισχυρισμό του dr Coutteel για την υπερδοσολογία δηλητηρίων (ιβερμεκτίνη) Ακάρεα αερόσακων - ιβερμεκτίνη χωρίς όπως λέει να είναι απαραίτητα. Έτσι είπε… (ήσουν στην παρουσίαση; ) με δεδομένο:
  1. Περίπου 8-10 πουλιά νοσούσαν με ακάρεα της τραχείας στις 8.000 περίπου νεκροψίες που έκανε.
Και τέλος ως αναμφισβήτητο δεδομένο…. ανθρώπους που θέλουν (εγώ, εσύ και οι περισσότεροι φίλοι μας) αλλά δεν έχουν όσα απαιτούνται για να προσυπογράψουν και να πάρουν υπεύθυνα θέση στα παραπάνω. Τι γινεται τελικα με τα ακαρεα της τραχειας;
Στο δια ταύτα τώρα για την περίπτωση του φίλου μας του Βασίλη @bady83 που θέλουμε όλοι να βοηθήσουμε…
Μια σταγόνα στη ράχη του πτηνού για τρεις συνεχόμενες βδομάδες δεν ξέρω πόσο κακό μπορούν να κάνουν οπότε και στέκομαι χαλαρά στο θέμα….Άλλωστε θα γίνει μια φορά. Άλλο όμως να χορηγήσουμε αυτή την ποσότητα … ξαναλέω για μια φορά προληπτικά …. και ίσως για να διασκεδάσουμε και τις δικές μας ανασφάλειες …. κι άλλο να «δέσουμε» πως κάθε ήχος βραχνάδας = ακάρεα της τραχείας.

Τα καναρίνια από τη φύση τους έχουν εξαιρετικά ευαίσθητο αναπνευστικό σύστημα, που επηρεάζεται από τα πάντα γι’ αυτό άλλωστε τα χρησιμοποίησαν ως ανιχνευτές αερίων στα ορυχεία της περιοχής Harz.
 
Νομίζω ότι αναφέρεται σε τοποθεσίες του Καναδά και όχι εταιρία
 
Back
Top