Ασθένειες Βραχνάδα σε καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bady83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κι εγώ δεν γνωρίζω και μου φαίνεται περίεργο που τα τελευταία χρόνια έχουμε κάνει ευαγγέλιο την άποψη ενός μόνο γιατρού, η οποία είναι ακριβώς αντίθετη από όσα πιστεύαμε όλο τον προηγούμενο καιρό. Αν κάποιος βρει περισσότερα στοιχεία που να επιβεβαιώνουν αυτά που λέει ο Dr. Coutteel, ας μας ενημερώσει.
 
Κι εγώ δεν γνωρίζω και μου φαίνεται περίεργο που τα τελευταία χρόνια έχουμε κάνει ευαγγέλιο την άποψη ενός μόνο γιατρού, η οποία είναι ακριβώς αντίθετη από όσα πιστεύαμε όλο τον προηγούμενο καιρό. Αν κάποιος βρει περισσότερα στοιχεία που να επιβεβαιώνουν αυτά που λέει ο Dr. Coutteel, ας μας ενημερώσει.
Θα κάνω μια προσπάθεια να επικοινωνήσω μαζί του (με email)... σχετικά με το θέμα.
Ελπίζω πως θα απαντήσει. Αν έχω νεότερα θα τα φέρω στην ομάδα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Εξαρτάται κυρίως από τη φυσική κατάσταση του πουλιού. Η διαδικασία είναι, πολλαπλασιασμός των ακαραιων, επέκταση των μολύνσεων που δημιουργούνται τοπικά στην αρχή, και στη συνέχεια θάνατος είτε από ασφυξία λόγω του μεγάλου πληθυσμού είτε από γενικευμένη μόλυνση λόγω των πληγών που δημιουργούνται εσωτερικά στην τραχεία. Ανάλογα δηλαδή με ποια κατάσταση θα το προλάβει πρώτη.

Όταν υπάρχει διαπιστωμένη ασθένεια, πρέπει να γίνει αγωγή με ένα φάρμακο τύπου ιβερμεκτίνης και κατά τη δική μου άποψη ταυτόχρονη χορήγηση αντιβίωσης, όσο πιο νωρίς γίνεται. Ο λόγος που δεν μπορεί να απαλλαγεί κάποιος εύκολα από τα ακάρεα, είναι ότι δεν κάνει σωστή θεραπεία με σωστές επαναλήψεις για να προλάβει τον κύκλο τους και επίσης δεν χορηγεί αντιβίωση δίνοντας χώρο στις επιμολυνσεις.

Αυτές βέβαια είναι κάποιες βασικές αρχές. Το βασικό είναι να διαπιστωθεί η ασθένεια με όσο μεγαλύτερη ακρίβεια γίνεται. Διαφορετικά, αν είναι κρύωμα τότε με τον παραπάνω συνδυασμό θα βοηθηθεί από την αντιβίωση αλλά θα πάρει τζάμπα την ιβερμεκτίνη. Εάν είναι ακάρεα, τότε η θεραπεία θα πρέπει να γίνει σωστά. Εάν είναι μύκητες, τότε η αντιβίωση θα επιδεινώσει την κατάσταση και θα πάρει τζάμπα την ιβερμεκτίνη. κοκ...

Δυστυχώς με το αν δεν γίνεται δουλειά. Μπορούμε να σου προτείνουμε συνδυασμούς μέχρι να υπάρξει βελτίωση και αν το πετύχουμε θα σε εντυπωσιάσουμε κιόλας ή στην προσπάθειά μας να πετύχουμε το σωστό συνδυασμό να μας προλάβει η ασθένεια αφού θα έχει πάρει το πουλί ένα κιλό φάρμακα. Δεν ξέρω όμως εάν αυτός είναι ο σωστός τρόπος.
Εργαστηριακά ένας κτηνίατρος την ύπαρξη ακάρεων την διαπιστώνει εύκολα;
 
Εργαστηριακά ένας κτηνίατρος την ύπαρξη ακάρεων την διαπιστώνει εύκολα;
Νομίζω μπορεί να τα δει με έντονη λάμπα στον λαιμό του δεν χρειάζεται εργαστηριακή ανάλυση.
Θα κάνω μια προσπάθεια να επικοινωνήσω μαζί του (με email)... σχετικά με το θέμα.
Ελπίζω πως θα απαντήσει. Αν έχω νεότερα θα τα φέρω στην ομάδα.
Καλή κίνηση αλλά ενδιαφέρον θα είχε Γιάννη μια γενικότερη αναζήτηση. Ο ίδιος προφανώς θα επιβεβαιώσει τους ισχυρισμούς του. Εκτός αν δεν καταλάβατε καλά τι ακριβώς είπε.
 
Θα κάνω μια προσπάθεια να επικοινωνήσω μαζί του (με email)... σχετικά με το θέμα.
Ελπίζω πως θα απαντήσει. Αν έχω νεότερα θα τα φέρω στην ομάδα.
Θα ήταν καλό να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για την άποψή του, αλλά εάν βρίσκαμε κάποια πηγή που να υποστηρίζει επίσης αυτήν την άποψη, θα ήταν ακόμη καλύτερο.
Εργαστηριακά ένας κτηνίατρος την ύπαρξη ακάρεων την διαπιστώνει εύκολα;
Μπορεί ναι. Τα ακάραια είναι... μαμούνια. Πολύ μικρά μεν, μαμούνια δε. Αυτό σημαίνει ότι με πολύ προσεκτική εξέταση και όταν γνωρίζεις για το τι ψάχνεις, μπορείς να τα δεις. Δεν είναι δηλαδή μικρόβια όπως τα βακτήρια ας πούμε που πρέπει να ληφθεί δείγμα, να γίνει καλλιέργεια και στη συνέχεια να εξεταστεί στο μικροσκόπιο.
 
Νομίζω μπορεί να τα δει με έντονη λάμπα στον λαιμό του δεν χρειάζεται εργαστηριακή ανάλυση.
Μέγεθος των παρασίτων 0,2-0,3 του χιλιοστού... συνήθως μαύρα...
Δεν είναι και το ευκολότερο... αλλά όχι και αδύνατο αν ξέρεις τι ψάχνεις όπως έγραψε κι ο Σταύρος.
Καλή κίνηση αλλά ενδιαφέρον θα είχε Γιάννη μια γενικότερη αναζήτηση. Ο ίδιος προφανώς θα επιβεβαιώσει τους ισχυρισμούς του.
Ακόμη κι αυτό να κάνει θα έχουμε μια επίσημη θέση και όχι μεταφορά όσων ειπώθηκαν σε μια ομιλία και αν μεταφέρθηκαν σωστά ή λάθος από τους παρόντες.
Εκτός αν δεν καταλάβατε καλά τι ακριβώς είπε.
Μέσα στο παιχνίδι είναι όλα... αλλά επέμειναν με ερωτήσεις επί του θέματος οι παρόντες.
 
Ναι δεν εχει βελτιωθει του εβαλα και βιταμινες για 3 μερες. Να βάλω μια σταγόνα Pulmosan αυριο και να του δώσω και aviomycine; Κατα αλλα κινειται τρωει κελαηδαει (με το βραχνιασμα βεβαια να το ενοχλει)
 
Ναι δεν εχει βελτιωθει του εβαλα και βιταμινες για 3 μερες. Να βάλω μια σταγόνα Pulmosan αυριο και να του δώσω και aviomycine; Κατα αλλα κινειται τρωει κελαηδαει (με το βραχνιασμα βεβαια να το ενοχλει)
Να το κάνεις... Δεν θα πεθάνει με μια σταγόνα... και μοιάζει να τη χρειάζεται.
 
οκ , aviomycine με προληπτικη (3 σταγονες για 3 μερες) ή θεραπευτική χρήση (5-7 για 5 μερες) ;

Σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
 
οκ , aviomycine με προληπτικη (3 σταγονες για 3 μερες) ή θεραπευτική χρήση (5-7 για 5 μερες) ;

Σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
Το pulmosan έχει διαφορετική δοσολογία...
Μια σταγόνα κάθε επτά μέρες (όσο ο κύκλος ζωής στα ακάρεα) τρεις συνολικά επαναλήψεις.
 
το pulmosan μια σταγονα και επαναληψη μετα απο 4 εβδομαδες αν δεν κάνω λάθος Μαλλον σας μπέρδεψα γιατι ρώτησα για την αντιβίωση (aviomycine)😵
 
Τα ακάρεα της τραχείας υπάρχουν και στα καναρίνια, δεν είναι μύθος. Επίσης εμφανίζονται στα ιθαγενή και σε ορισμένα εξωτικά είδη. Πολλές φορές ζουν μέσα στα πτηνά σε ισορροπία αλλά αν για κάποιο λόγο (πχ στρες) ατονίσει το ανοσοποιητικό σύστημα τότε πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα.
Οι μεταλλάξεις και οι αυστηρές γραμμές αίματος ευθύνονται πολύ για την ευαισθησία σε αυτά τα ακάρεα. Οι αρχέγονες μορφές, τα υβρίδια, τα κοινά καναρίνια, οι μούλοι είναι πιο ανθεκτικά.
Με μέγεθος μικρότερο του χιλιοστού είναι πρακτικά αόρατα στο ανθρώπινο μάτι. Η εξέταση με φακό στο λαιμό δεν είναι αλάνθαστη μέθοδος.
Τα πουλιά που πάσχουν απο ακάρεα ξύνονται συνέχεια (με τα νύχια τους ή στις πατήθρες) σε βαθμό να χάνουν τα φτερά τους στο κεφάλι, πρόσωπο, λαιμό.
Μια σταγόνα pulmosan δεν θα βλάψει το καναρίνι. Την επόμενη μέρα μετά την χορήγηση, η δραστική ουσία φτάνει στην περιοχή της τραχείας. Τα ακάρεα αρχίζουν να πεθαίνουν αλλά πολλά φεύγουν εκτός. Αυτή η φυγή δημιουργεί περισσότερο ξύσιμο και ανησυχία στο πτηνό και η κατάσταση του ενδέχεται να επιδεινωθεί.
Το poulmosan (και οποιοδήποτε άλλο φάρμακο, s76, scatt...) μπορεί να σκοτώσει τα ακάρεα που ζουν μέσα στο πτηνό αλλά όχι αυτά που δραπετεύουν και όχι αυτά που ζουν στο περιβάλλον. Επειδή είναι πολύ πιθανό να ξανανοσήσει είναι απαραίτητο την 2η, 3η μέρα να γίνει καλός καθαρισμός/ψεκασμός στο κλουβί και στα αξεσουάρ του!
 
Πόσο ζουν έτσι μέσα στα πτηνά;
Δεν ξέρω και δεν νομίζω να μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα. Το θέμα είναι ότι μπορούν να αναπαράγονται σε πολύ αργούς ρυθμούς και να μην κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Επίσης τα διάφορα στάδια της ζωής τους δεν έχουν καθορισμένο χρόνο, δηλαδή μπορούν να μείνουν στο στάδιο της νύμφης (σε κατάσταση νάρκης) για παρατεταμένο διάστημα. Θεωρικά, όταν υπάρχει έξαρση, ο κύκλος ζωής είναι 6-7 μέρες.

Τα φάρμακα δεν σκοτώνουν τα αυγά τους και τις νύμφες αλλά μόνο τα ενήλικα άτομα μέσω του αίματος του πτηνού με το οποίο τρέφονται. Και επειδή ο θεωρητικός κύκλος ζωής είναι 6-7 μέρες συνιστάται από πολλούς επανάληψη της αγωγής (με σταγόνες) κάθε 7-10 μέρες, 3 φορές συνεχόμενες. Οι κατασκευαστές όμως έχουν άλλη άποψη...
 
Back
Top