Ασθένειες Βραχνάδα σε καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bady83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μιχάλη @sdc αν δεν κάνω λάθος μιλάει για μια έρευνα που έγινε σε δύο φάσεις από το 1996-2006 και 2003-2007 σε κάποια μείγματα της Καναδικής ΠΕΡΙΟΧΗΣ Manitoba χωρίς να ξέρω αν υπάρχει σχέση και με τα μείγματα της ομώνυμης εταιρείας.
Λέω ότι τα πουλιά δεν ταϊστήκαν με μείγματα εταιρίας όπως νομίζεις εσύ, Μανιτόμπα είναι περιοχή του Καναδά όπως και η Αλμπέρτα
 
Έχεις ελαφρώς δίκιο το λάθος είναι πως έγραψα μείγματα ενώ ήθελα να γράψω δείγματα...
Βγαίνει και από τα επόμενα που γράφω στο ποστ.

Υ. Γ. Στο 18ο ποστ ... Βραχνάδα σε καναρινάκι αντί μείγματα - δείγματα για να βγαίνει νόημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: sdc
η ηλικία μου δε με βοηθάει, ή εγώ δεν άκουσα τιποτα παράξενο στο video? πιστεύω πως δεν έχει θέμα.. Δεν είμαι βέβαια και Ο ειδήμων αλλά δεν νομίζω οτι προληπτικές θεραπείες με φάρμακα θα κάνουν καλό.. Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη και την Αλίκη για το μέσα έξω...
 
η ηλικία μου δε με βοηθάει, ή εγώ δεν άκουσα τιποτα παράξενο στο video? πιστεύω πως δεν έχει θέμα.. Δεν είμαι βέβαια και Ο ειδήμων αλλά δεν νομίζω οτι προληπτικές θεραπείες με φάρμακα θα κάνουν καλό.. Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη και την Αλίκη για το μέσα έξω...
Κι εγώ μαζί σου για τις προληπτικές θεραπείες
 
Εάν είναι όλα καλά (εξαιρώ την βραχνάδα) γιατί στο ολιγόλεπτο βίντεο τρίβει αρκετές φορές το ράμφος της στην πατήθρα;
 
Αν σκουπίζει συνέχεια το ράμφος τότε όντως κάτι βγάζει από το λαιμό του. Αυτή είναι και η βασική υποψία όταν το βλέπεις να κάνει αυτή την κίνηση έχοντας βραχνάδα.
 
Εγώ βραχνάδα δεν άκουσα. Τώρα το ότι τα ακάρεα είναι σπάνια δεν σημαίνει ότι δεν έχουν τα δικά μας πουλιά.Απλά πρωτού δώσει pulmosan ο φίλος ας το κάνει μια βόλτα από κτηνίατρο να βεβαιωθεί. Γιατί με την πρώτη υποψία καλό είναι να μην το δίνουμε. Για το ράμφος δεν γνωρίζουμε αν έτρωγε κάτι πριν και σκουπιζότανε απλά.
 
Τότε ίσως θα έπρεπε ο Βασίλης να ελέγξει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.. Πχ αν απο τα ρουθούνια τρέχει κάποιο υγρό και το κάνει για να καθαρίσει.. μήπως είναι κρύωμα όπως αναφέρθηκε παραπάνω, και κατόπιν πάμε στα δύσκολα... απλά λεω μήμως με κάποιο φυσικό τρόπο μπορέσει να το αντιμετωπίσει χωρίς φάρμακα.. με βότανα ισως..
 
Αν σκουπίζει συνέχεια το ράμφος τότε όντως κάτι βγάζει από το λαιμό του. Αυτή είναι και η βασική υποψία όταν το βλέπεις να κάνει αυτή την κίνηση έχοντας βραχνάδα.
Και εγώ για αυτό πιστεύω ότι έχει ακάρεα 1) φωνή βραχνή 2) τρίψιμο ράμφους προσπάθεια αποβολής των ακάρεων. Η συνέχεια θα είναι στόμα μισάνοιχτο και μετά ξεχνάμε την οριστική καταπολέμηση των ακάρεων.
 
Δηλαδή σε πόσο καιρό επιδεινώνεται; Στην κατάσταση που το βλέπεις τώρα.Αν έχει ακάρεα.
 
Δηλαδη βραχναδα και ξυσιμο = ακαρεα; Ξυσιμο σκετο; Βραχναδα σκετη; Ενδειξεις ειναι φανταζομαι ετσι;
 
Δηλαδη βραχναδα και ξυσιμο = ακαρεα; Ξυσιμο σκετο; Βραχναδα σκετη; Ενδειξεις ειναι φανταζομαι ετσι;
Δηλαδή βραχνάδα και ξύσιμο = ακάρεα; Όχι πάντα
Βραχνάδα = δύσπνοια = από διάφορες αιτίες
ξύσιμο= από διάφορες αιτίες
 
στην τελευταία παράγραφο και στα λεγόμενα του Dr. Coutteel ...
Επιμένει πως 8.000 περίπου νεκροψίες που έκανε σε πουλιά... λιγότερα από 10 βρέθηκαν να πάσχουν
Ξέρετε μήπως αν υπάρχει κάποια άλλη πηγή που να επιβεβαιώνει κάτι τέτοιο;

Δηλαδή σε πόσο καιρό επιδεινώνεται; Στην κατάσταση που το βλέπεις τώρα.Αν έχει ακάρεα.
Εξαρτάται κυρίως από τη φυσική κατάσταση του πουλιού. Η διαδικασία είναι, πολλαπλασιασμός των ακαραιων, επέκταση των μολύνσεων που δημιουργούνται τοπικά στην αρχή, και στη συνέχεια θάνατος είτε από ασφυξία λόγω του μεγάλου πληθυσμού είτε από γενικευμένη μόλυνση λόγω των πληγών που δημιουργούνται εσωτερικά στην τραχεία. Ανάλογα δηλαδή με ποια κατάσταση θα το προλάβει πρώτη.

Όταν υπάρχει διαπιστωμένη ασθένεια, πρέπει να γίνει αγωγή με ένα φάρμακο τύπου ιβερμεκτίνης και κατά τη δική μου άποψη ταυτόχρονη χορήγηση αντιβίωσης, όσο πιο νωρίς γίνεται. Ο λόγος που δεν μπορεί να απαλλαγεί κάποιος εύκολα από τα ακάρεα, είναι ότι δεν κάνει σωστή θεραπεία με σωστές επαναλήψεις για να προλάβει τον κύκλο τους και επίσης δεν χορηγεί αντιβίωση δίνοντας χώρο στις επιμολυνσεις.

Αυτές βέβαια είναι κάποιες βασικές αρχές. Το βασικό είναι να διαπιστωθεί η ασθένεια με όσο μεγαλύτερη ακρίβεια γίνεται. Διαφορετικά, αν είναι κρύωμα τότε με τον παραπάνω συνδυασμό θα βοηθηθεί από την αντιβίωση αλλά θα πάρει τζάμπα την ιβερμεκτίνη. Εάν είναι ακάρεα, τότε η θεραπεία θα πρέπει να γίνει σωστά. Εάν είναι μύκητες, τότε η αντιβίωση θα επιδεινώσει την κατάσταση και θα πάρει τζάμπα την ιβερμεκτίνη. κοκ...

Δυστυχώς με το αν δεν γίνεται δουλειά. Μπορούμε να σου προτείνουμε συνδυασμούς μέχρι να υπάρξει βελτίωση και αν το πετύχουμε θα σε εντυπωσιάσουμε κιόλας ή στην προσπάθειά μας να πετύχουμε το σωστό συνδυασμό να μας προλάβει η ασθένεια αφού θα έχει πάρει το πουλί ένα κιλό φάρμακα. Δεν ξέρω όμως εάν αυτός είναι ο σωστός τρόπος.
 
Back
Top