Ασθένειες Βραχνάδα σε καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bady83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όταν μολυνθεί το πουλί είναι σχεδόν αδύνατο να εξαλειφθεί εντελώς το άκαρι
 
Όταν μολυνθεί το πουλί είναι σχεδόν αδύνατο να εξαλειφθεί εντελώς το άκαρι
Οπότε τι γίνεται; Μπαίνει σε επανειλημμένες θεραπείες κάθε που παρουσιάζει τα συμπτώματα;
Παιδιά να διευκρινίσουμε λίγο και το θέμα της επανάληψης της εφαρμογής. Άλλοι λένε ανά 7ήμερο, το φάρμακο γράφει σε ένα μήνα, παλαιότερα έχει ειπωθεί να εφαρμόζεται με μέγιστη προσοχή. Να καταλήξουμε κάπου συγκεκριμένα;
 
Το SCATT παραμένει στο αίμα του πουλιού για 3 εβδομάδες, ο κατασκευαστής συνιστά για καλύτερα αποτελέσματα για την εκ νέου θεραπεία 3 έως 4 φορές ανά έτος, πριν και αμέσως μετά τόσο την αναπαραγωγή και πτερόρροια εποχή.
 
Δε μπορω να πω ότι υπάρχει καλυτέρευση του δίνω και αντιβίωση aviomycine . Θα του κάνω και 2η χορήγηση απλά το ερώτημα είναι μήπως να ξεκινήσω το vetermec (αν και απ οτι είδα είναι ψιλοδύσκολο να το βρείς...) Το 'ευχάριστο' είναι ότι κελαηδάει έστω και βραχνά. Υπάρχει περίπτωση η επερχόμενη πτεροροια να είναι αιτία του βραχνιασματος;
 
Δε μπορω να πω ότι υπάρχει καλυτέρευση του δίνω και αντιβίωση aviomycine . Θα του κάνω και 2η χορήγηση απλά το ερώτημα είναι μήπως να ξεκινήσω το vetermec (αν και απ οτι είδα είναι ψιλοδύσκολο να το βρείς...) Το 'ευχάριστο' είναι ότι κελαηδάει έστω και βραχνά. Υπάρχει περίπτωση η επερχόμενη πτεροροια να είναι αιτία του βραχνιασματος;
Η πτερόρροια μπορεί να φέρει κάποια εξασθένιση του οργανισμού και από κει να βρουν "ευκαιρία" και να εισχωρήσουν σ' αυτόν ιοί μικροβίων κλπ.
Από μόνη της ασθένεια δε φέρνει...
 
Η πτερόρροια μπορεί να φέρει κάποια εξασθένιση του οργανισμού και από κει να βρουν "ευκαιρία" και να εισχωρήσουν σ' αυτόν ιοί μικροβίων κλπ.
Από μόνη της ασθένεια δε φέρνει...
Αρα καλο θα είναι να μην 'μπει' στην πτερορροια με κάποια μόλυνση. Γιάννη διάβασα με προσοχή την κουβέντα σας παραπάνω μου προτείνεις να συνεχίσω με το Pulmosan αλλη μια φορά η να το αλλάξω με το vetermec?
Το θέμα της αντιβίωσης να την διακόψω και να του δωσω προβιοτικά και καμια βιταμινη παλι;
ευχαριστώ πολυ!
 
Αρα καλο θα είναι να μην 'μπει' στην πτερορροια με κάποια μόλυνση. Γιάννη διάβασα με προσοχή την κουβέντα σας παραπάνω μου προτείνεις να συνεχίσω με το Pulmosan αλλη μια φορά η να το αλλάξω με το vetermec?
Το θέμα της αντιβίωσης να την διακόψω και να του δωσω προβιοτικά και καμια βιταμινη παλι;
ευχαριστώ πολυ!
Πριν κάνεις οτιδήποτε διάβασε την απάντηση του Coutteel... αν δεν το έχεις κάνει ήδη..
Στη συνέχεια συζητούμε για τα υπόλοιπα.
 
Γιαννη, καταρχήν να σε ευχαριστήσω κ γω απ την πλευρα μου για την πολυτιμη βοηθεια σου. Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους ότι δυστυχώς οι κτηνίατροι στην Ελλαδα δεν έχουν τις γνώσεις - εμπειρία γυρω απ τα θέματα των μικρων μας φιλων. Αυτο που εχω να παρατηρήσω είναι ότι λίγοι το αναγνωρίζουν και στο ξεκαθαρίζουν εξ αρχης χωρίς να θελουν να σε 'ταλαιπωρήσουν' . Η αναγνώριση των συμπτωμάτων δεν ειναι ξεκαθαρη ποσο μαλλον για καποιον χωρίς εμπειρία. Για την δικια μου περιπτωση τωρα ομολογω ότι είμαι με 'δεμενα' χερια καθως απ τη μια υπαρχουν καποιες ενδειξεις οι οποιες.. Μπορει τελικα να μην είναι ακαρεα😕
Σκεφτομαι να μην προβω σε χορηγηση (τουλαχιστον αμεση) και να σταματήσω οτιδηποτε φαρμακευτικο παρακολουθωντας την εξελιξη..
 
Γιαννη, καταρχήν να σε ευχαριστήσω κ γω απ την πλευρα μου για την πολυτιμη βοηθεια σου. Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους ότι δυστυχώς οι κτηνίατροι στην Ελλαδα δεν έχουν τις γνώσεις - εμπειρία γυρω απ τα θέματα των μικρων μας φιλων. Αυτο που εχω να παρατηρήσω είναι ότι λίγοι το αναγνωρίζουν και στο ξεκαθαρίζουν εξ αρχης χωρίς να θελουν να σε 'ταλαιπωρήσουν' . Η αναγνώριση των συμπτωμάτων δεν ειναι ξεκαθαρη ποσο μαλλον για καποιον χωρίς εμπειρία. Για την δικια μου περιπτωση τωρα ομολογω ότι είμαι με 'δεμενα' χερια καθως απ τη μια υπαρχουν καποιες ενδειξεις οι οποιες.. Μπορει τελικα να μην είναι ακαρεα😕
Σκεφτομαι να μην προβω σε χορηγηση (τουλαχιστον αμεση) και να σταματήσω οτιδηποτε φαρμακευτικο παρακολουθωντας την εξελιξη..
Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει και με σιγουριά να σου πει κάνε το ένα ή το άλλο.
Σ' αυτές τις περιπτώσεις ή μιλάνε οι "ειδικοί" ή ακολουθείς αυτό που σου λέει το ένστικτό σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μην δώσεις άλλα φάρμακα και βλέπεις πως θα πάει.Αν χρειαστείς scatt μπορώ να σου δανείσω εγώ.Αλλά καλύτερα κράτα σημειώσεις τί έχεις δώσει από φάρμακα μην γίνει αχταρμάς στο τέλος. Νομίζω είχες ξεκινήσει με pulmosan μια εφαρμογή σωστά; Αφού το ξεκίνησες κάνε και την επανάληψη όπως λέει το φάρμακο τουλάχιστον για να ξέρεις ότι για ακάρεα έκανες ότι έπρεπε. Εκτός και αν δεν έχει ακάρεα και ρίξεις τσάμπα και άλλη σταγόνα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα μοιάζει η κατάσταση. Δεν το πας μια βόλτα σε έναν κτηνίατρο να σου πει;
 
Σωστά εχω κανει μια χρηση pulmosan...υπαρχει καποιος δοκιμασμενος κ γνωστης γιατρος γιατι δεν εχω χρονο για ψαξιμο (κ χρημα) και εξω κυκλοφορουν πολλα... φαινομενα.. Σ ευχαριστώ πολυ Λαμπρο για την προσφορα σου!
 
Δε μπορω να πω ότι υπάρχει καλυτέρευση του δίνω και αντιβίωση aviomycine . Θα του κάνω και 2η χορήγηση απλά το ερώτημα είναι μήπως να ξεκινήσω το vetermec (αν και απ οτι είδα είναι ψιλοδύσκολο να το βρείς...) Το 'ευχάριστο' είναι ότι κελαηδάει έστω και βραχνά. Υπάρχει περίπτωση η επερχόμενη πτεροροια να είναι αιτία του βραχνιασματος;

Πότε του έβαλες pulmosan; Δεν θα δεις καλυτέρευση άμεσα αλλά το αντίθετο.
Καλυτέρευση (στο ξύσιμο και στους χαρακτηριστικούς ήχους σαν σπάσιμο σπόρων) θα δεις μετά την 2η σταγόνα ή μετά την 3η. Αν δεν δεις καλυτέρευση σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ακάρεα.

Το βράχνιασμα μετά το pulmosan μπορεί να χειροτερέψει (από τα νεκρά ακάρεα...) και δεν είναι σίγουρο ότι θα φύγει. Για αυτό το λόγο προτείνεται η χρήση αντιβίωσης μετά την σταγόνα.

Γνώμη μου είναι αφού άρχισες την θεραπεία με pulmosan να την ολοκληρώσεις.
 
Πότε του έβαλες pulmosan; Δεν θα δεις καλυτέρευση άμεσα αλλά το αντίθετο.
Καλυτέρευση (στο ξύσιμο και στους χαρακτηριστικούς ήχους σαν σπάσιμο σπόρων) θα δεις μετά την 2η σταγόνα ή μετά την 3η. Αν δεν δεις καλυτέρευση σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ακάρεα.

Το βράχνιασμα μετά το pulmosan μπορεί να χειροτερέψει (από τα νεκρά ακάρεα...) και δεν είναι σίγουρο ότι θα φύγει. Για αυτό το λόγο προτείνεται η χρήση αντιβίωσης μετά την σταγόνα.

Γνώμη μου είναι αφού άρχισες την θεραπεία με pulmosan να την ολοκληρώσεις.
Η χορηγηση αντιβιωσης μετα την χρηση γινεται με ποια συχνότητα; Η πρώτη χορήγηση pulmosan εγινε το Σαββατο το απογευμα και αντιβιωση (aviomycine) ξεκινησα απ την Δευτερα με 5 σταγονες στο νερό μεχρι και χθες. Σημερα του εβαλα προβιοτικο στο νερο μιση καψουλα μονο.
 
Πρέπει να βάλεις προβιοτικά για 3-4 μέρες τουλάχιστον και στην συνέχεια πολυβιταμινούχο για 5-6 μέρες. Περίμενε και άλλες γνώμες και περαστικά!
 
Η χορηγηση αντιβιωσης μετα την χρηση γινεται με ποια συχνότητα;
Η αντιβίωση σε αυτές τις περιπτώσεις ξεκινά αμέσως μετά την εφαρμογή του Pulmosan.

Για το προβιοτικό σου απάντησε η Μαρία. Πρόσεξε μόνο τη ζέστη. Καθημερινή αλλαγή διαλύματος, μακριά από τον ήλιο και πολύ καλό πλύσιμο στις ποτίστρες πριν από κάθε ανανέωση.
 
Επίσης πλύνε καλά το κλουβί με όλα τα αξεσουάρ φίλε συχνά θα έλεγα αυτές τις μέρες αν θεωρήσουμε ότι έχει ακάρεα. Το φάρμακο κάποια θα σκότωσε και κάποια θα τρέχουνε να κρυφτούνε 😛. Οπότε ρίξε και κάποιο ήπιο αντιπαρασιτικό.
Κρίμα και εγώ δεν το σκεύτηκα νωρίτερα να σου έδινα scatt. Όλοι λενε ότι είναι καλύτερο αλλά αν έχει ακάρεα το πουλάκι και το pulmosan θα την κάνει την δουλειά του οπότε μην ανησυχείς.
 
Εκανα μια επαναληπτικη με pulmosan το περασμενο Σαββατο τα συμπτωματα παραμενουν πιο εντονα απογευμα κ βραδυ. Εμφανιστηκαν επισης στα ποδια σημαδια ποδαγρας και εβαλα epithol . Oπως το περιμενα, το pulmosan ΔΕΝ εκανε δουλεια... Μετα απο ποσο διαστημα μπορω να βαλω scatt;
 
Τι τροφή του δίνεις; Μήπως έχεις από εκεί κάποιο θέμα; Πρόσφατα άλλαξα τους σπόρους μου γιατί διαπίστωσα πολλή σκόνη στην προηγούμενη μάρκα που χρησιμοποιούσα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
prenium prestige λεγεται και καναβουρι χυμα καποιες φορες... Να το σταματησω αν είναι το καναβουρι
 
Back
Top