Ασθένειες Βραχνή φωνή, λίγο πεσμένο το ένα φτερό

Εγγραφή
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Απαντώντας στις ερωτήσεις του Φόρουμ για να σας βοηθήσω.
Καναρίνι λεύκο(όχι τελείως με ένα μάυρο μάτι)
Ηλικία, μου είπαν εκεί που το αγόρασα, 1 χρόνου, δεν έχει στο πόδι βραχιολάκι.
Το έχω ένα μήνα.
Το έχω μέσα στο σπίτι και όταν έχει ήλιο το βγάζω στο μπαλκόνι. Φοβάμαι το κρύο.
Είναι μόνος του στο κλουβί και του διάλεξα ένα ευρύχωρο.
Του δίνω μόνο σπόρους (χύμα) βιταμίνη που μου έδωσαν εκει(για λευκά καναρίνια) και το αυγό που του αρέσει πολύ. Στο κάτω μέρος του κλουβιού έχει σχάρα και του βάζω χαρτί κουζίνας. Στις πατύθρες του έχω γυαλόχαρτο. Τίποτα άλλο δεν του έχω μεχρι στιγμής.
Τι παρατήρησα! Και χρειάζομαι τα φώτα σας! Έγω όπως καταλάβατε είμαι εντελώς άπειρη.
2-3 μέρες δεν κελαηδάει, έχει μια μικρή χραχνάδα στην φωνή του, πόδια καλά, μύτη καλα, όμως! Το ένα του φτερό έιναι ελάχιστα πιο κάτω απο το άλλο. Αυτο με έχει ανησυχήσει περισότερο.
Θα εκτιμούσα αφάνταστα κάποια συμβουλή σας. Είναι παραμονή Χριστουγέννων βρίσκομαι στο εξοχικό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
ΥΓ. Οι κουτσουλίτσες του είναι λίγο κίτρινες (ελάχιστα). Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες, είμαι άπειρη και στο φόρουμ.
 
Αύριο με το καλό, εκτός από τα χρόνια πολλά... Βάζεις μια φωτογραφία με τις κουτσουλιές του σε ένα καθαρό λευκό χαρτί.
Θεωρητικά η κατάσταση δεν είναι ούτε να εφησυχάζουμε αλλά ούτε και να μπαίνουμε στην "πρίζα" και να οδηγούμαστε σε τρελές προσπάθειες βοήθειας. Περισσότερο παρακολούθηση και αν έχει καλή διάθεση... Δηλαδή δε μένει νωχελικά στο κλαδάκι του... Τότε ίσως είμαστε κοντά στο προσωρινή αδιαθεσία...
Όμως ο συνδυασμός βραχνάδας με το ρίξιμο της φτερούγας με βάζει σε σκέψεις...
Μήπως υπάρχει περίπτωση να δέχτηκε επίθεση από κάποιο αρπακτικό?
 
Οχι γιατί όταν το βγάζω στον ήλιο το κοιτάω συνέχεια. Δεν ξέρω αν κάνω κάλα με τις αλλαγές θερμοκρασίας. Μπες βγες, καταλαβαίνεις. Μέσα έχω σόμπα έξω, αν και ήλιο έχει κρύο. Αλλα του αρέσει τόσο πολύ και το βγάζω για λίγο. Μήπως κάνω βλακεία; Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που μου απάντησες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οχι γιατί όταν το βγάζω στον ήλιο το κοιτάω συνέχεια. Δεν ξέρω αν κάνω κάλα με τις αλλαγές θερμοκρασίας. Μπες βγες, καταλαβαίνεις. Μέσα έχω σόμπα έξω, αν και ήλιο έχει κρύο. Αλλα του αρέσει τόσο πολύ και το βγάζω για λίγο. Μήπως κάνω βλακεία; Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που μου απάντησες.
Πολυξενη μου θα σε απογοητευσω! Οσο και να δειχνουν οτι το χαιρονται, γιατι οντως το χαιρονται, η παραμικρη διακυμανση αποτομα της θερμοκρασιας μπορει να τα αρρωστησει. Οπως καταλαβες και μονη σου μεσα εχει σομπα και εξω ηλιος με δοντια! Υπαρχει περιπτωση και να σου κρυωσε γι αυτο η βραχναδα.. Διαλεξε ενα σταθερο μονιμο μερος μεσα για να μενει..

Οσο για το οτι το βλεπεις.. Οι καρακαξες/γερακια αρκουνται σε δευτερολεπτα να κανουν ζημια. Ακομα και να μην το κατασπαραξουν θα του προκαλεσουν φοβερο σοκ.

Τελος θα σε παροτρυνω να επιλεξεις μια συσκευασμενη τροφη για το φιλο σου, διοτι οι χυμα εγκυμονουν κινδυνους λογω των ανοιχτων και εκτεθειμενων σακιων!
 
Οχι γιατί όταν το βγάζω στον ήλιο το κοιτάω συνέχεια. Δεν ξέρω αν κάνω κάλα με τις αλλαγές θερμοκρασίας. Μπες βγες, καταλαβαίνεις. Μέσα έχω σόμπα έξω, αν και ήλιο έχει κρύο. Αλλα του αρέσει τόσο πολύ και το βγάζω για λίγο. Μήπως κάνω βλακεία; Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που μου απάντησες.
Νομίζω πως κάνεις ότι χειρότερο μπορούμε να κάνουμε στα καναρίνια μας με το να τα αλλάζουμε πρωί βράδυ θέση. Πιθανολογώ η αλλαγή της συμπεριφοράς του να οφείλεται σε μεγάλο βαθμό από αυτό.
Βρίσκεις μια ήσυχη και καθαρή γωνίτσα για να τον αφήσεις μόνιμα.
Σύντομα θα επανέλθει στα σωστά..
 
Πω πω το φαντάστηκα! Δηλαδή θα έκανα καλά αν το άφηνα και στο εξοχικό μοναχούλι του μέχρι την Παρασκευή που θα ξανάρθουμε; Εννοώ απο Δευτέρα σε Παρασκευή, εφόσον θα έχει φαγητό και νερό, για να μην το πηγαινοφέρνω. Αλλά χωρίς θέρμανση;
 
Πω πω το φαντάστηκα! Δηλαδή θα έκανα καλά αν το άφηνα και στο εξοχικό μοναχούλι του μέχρι την Παρασκευή που θα ξανάρθουμε; Εννοώ απο Δευτέρα σε Παρασκευή, εφόσον θα έχει φαγητό και νερό, για να μην το πηγαινοφέρνω. Αλλά χωρίς θέρμανση;
Αν η τροφή είναι αρκετή και το νερό εξασφαλισμένο τότε για λίγες μέρες καλύτερα να μη μετακινηθεί.
Αν μάλιστα υπάρχει και κάποιος να του ρίχνει που και που μια ματιά τα πράγματα γίνονται απείρως καλύτερα και πιο σίγουρα.
Προσοχή όμως αν μείνει τελικά μόνο του... Περισσότερη τροφή, δυο ποτίστρες με νερό, ένα κομμάτι μήλο και να έχει οπωσδήποτε και το απαραίτητο φυσικό φωτισμό...
Για το κρύο μέσα στο χώρο (δωμάτιο) δεν θα υπάρξει θέμα.
 
Πολυξενη μου θα σε απογοητευσω! Οσο και να δειχνουν οτι το χαιρονται, γιατι οντως το χαιρονται, η παραμικρη διακυμανση αποτομα της θερμοκρασιας μπορει να τα αρρωστησει. Οπως καταλαβες και μονη σου μεσα εχει σομπα και εξω ηλιος με δοντια! Υπαρχει περιπτωση και να σου κρυωσε γι αυτο η βραχναδα.. Διαλεξε ενα σταθερο μονιμο μερος μεσα για να μενει..

Οσο για το οτι το βλεπεις.. Οι καρακαξες/γερακια αρκουνται σε δευτερολεπτα να κανουν ζημια. Ακομα και να μην το κατασπαραξουν θα του προκαλεσουν φοβερο σοκ.

Τελος θα σε παροτρυνω να επιλεξεις μια συσκευασμενη τροφη για το φιλο σου, διοτι οι χυμα εγκυμονουν κινδυνους λογω των ανοιχτων και εκτεθειμενων σακιων!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα τα κάνω όλα όσα μου λες! Θα χαιρόμουν αν μου πρότεινες και ποια τροφή να του πάρω. Και κάτι ακόμα, να το αφήνω μόνο του στο εξοχικό μέχρι την Παρασκευή που ξαναέρχομαι;

Αν η τροφή είναι αρκετή και το νερό εξασφαλισμένο τότε για λίγες μέρες καλύτερα να μη μετακινηθεί.
Αν μάλιστα υπάρχει και κάποιος να του ρίχνει που και που μια ματιά τα πράγματα γίνονται απείρως καλύτερα και πιο σίγουρα.
Προσοχή όμως αν μείνει τελικά μόνο του... Περισσότερη τροφή, δυο ποτίστρες με νερό, ένα κομμάτι μήλο και να έχει οπωσδήποτε και το απαραίτητο φυσικό φωτισμό...
Για το κρύο μέσα στο χώρο (δωμάτιο) δεν θα υπάρξει θέμα.
Ναι θα του εξασφαλίσω το νερό του και το φαγήτο του οποσδηποτε. Χίλια ευχαριστώ παιδιά με υποχρεώσατε! Μακάρι να πάνε όλα κάλα! Θα σας ενημερώσω. Αυριο θα στείλω και φωτογραφία γιατι κοιμάται τώρα ο πειρατής μου!
 
Μια μικρη παρεμβαση, στη θεση σου δε θα εβαζα τ μηλο.. Θα χαλασει και μπορει να προκαλεσει προβλημα αν το φαει.

2 ποτιστρες, 2 γεματες ταιστρες και εισαι μια χαρα!

Τροφες θα βρεις διαφορες μαρκες.. η επιλογη ειναι 50% της τσεπης σου και 50% του γουστου του πουλιου! Οποιαδηποτε και να διαλεξεις ομως θα ειναι καλυτερα απο χυμα!
 
Μια μικρη παρεμβαση, στη θεση σου δε θα εβαζα τ μηλο.. Θα χαλασει και μπορει να προκαλεσει προβλημα αν το φαει.
Κομματάκι για δυο τρεις μέρες...
Κάνει κρύο δεν χαλάει και τόσο εύκολα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Μόνο για την ερώτηση να το αφήσεις μόνο του στο εξοχικό ή να το πάρεις μαζί σου.
Νομίζω εξαρτάται πως θα το δεις να εξελίσσεται μέχρι την Δευτέρα. Προσωπικά δεν θα άφηνα 5 μέρες μόνο του πουλάκι που υποψιάζομαι για αδιάθετο. Θεωρώ η μεταφορά με εντελώς κλειστό κλουβί είναι προτιμότερη από την πολυήμερη μοναξιά.
Δεν θα μπορείς να το παρακολουθείς και να παρέμβεις. Εννοείται η μεταφορά στην καμπίνα επιβατών του αυτοκινήτου. Πόσες ώρες είναι το ταξίδι; Δεν καπνίζετε στο αυτοκίνητο;
Περαστικά του!
 
Μόνο για την ερώτηση να το αφήσεις μόνο του στο εξοχικό ή να το πάρεις μαζί σου.
Νομίζω εξαρτάται πως θα το δεις να εξελίσσεται μέχρι την Δευτέρα. Προσωπικά δεν θα άφηνα 5 μέρες μόνο του πουλάκι που υποψιάζομαι για αδιάθετο. Θεωρώ η μεταφορά με εντελώς κλειστό κλουβί είναι προτιμότερη από την πολυήμερη μοναξιά.
Δεν θα μπορείς να το παρακολουθείς και να παρέμβεις. Εννοείται η μεταφορά στην καμπίνα επιβατών του αυτοκινήτου. Πόσες ώρες είναι το ταξίδι; Δεν καπνίζετε στο αυτοκίνητο;
Περαστικά του!
Ναι βέβαια αν έχει πρόβλημα μέχρι την Κυριακή θα το πάω σε γιατρό. Μιλάω γενικά όμως το ταλαιπωρώ με το πήγαινε έλα. Στο αυτοκίνητο το εχω στο πίσω κάθισμα, φυσικά δεν καπνίζουμε και αυτό τραγουδάει. 😀 ! Είναι μόνο μια ώρα το ταξίδι.

Προσωπικη μου αποψη ηταν. Εγω οσες φορες βαζω μαυριζει αμεσα.
Το μήλο δεν το τρώει καθόλου. Μόνο το αυγό του αρέσει. Οποτε δεν τίθεται θέμα σε αυτο.

Αχ κατι τελευταίο, το χαμομήλι το αφήνω στην ποτίστρα του;
 
Καλημέρα σε όλους σας! Χρόνια Πολλά!
Να περνάτε υπέροχα και ευτυχισμένα!
Προσπαθώ να ανεβάσω και ένα βιντεάκι για να κρίνεται καλύτερα.
Ευχαριστώ!

image-min.webp image-(1)-min.webp
 
Χρόνια πολλά Πολυξένη μου, πανέμορφο το καναρινάκι σου φτου φτου!
Για τις κουτσουλιές δεν ξέρω γιατί δεν έχω καναρίνια αλλά μου φαίνονται λίγο περίεργες, ωστόσο μην σε επηρεάζω, περίμενε τα παιδιά με τα καναρίνια.
Το σίγουρο είναι πως πρέπει να βγάλεις από τις πατήθρες τις επικαλύψεις με το γυαλόχαρτο, τραυματίζουν τις ευαίσθητες πατούσες τους.
Επίσης, σπόρια καλύτερα σε ένα δοχείο το οποίο να αλλάζεις το πολύ κάθε δύο μέρες και στο άλλο την αυγοτροφή. Τα άλλα άφησέ τα κενά δεν πειράζει.
Στην μικρή αυγοθήκη τι του έχεις;
Επίσης πάρε σουπιοκόκκαλο για πρόσληψη ασβεστίου.
 
Σε ευχαριστώ καλή μου Μαρία! Να είσαι καλά! Και στην άλλη θήκη βιταμίνη του έχω. Οι υπερβολές μου λόγω της απειρίας μου. Βγάζω αμέσως τα γυαλόχαρτα και την υπερβολική τροφή.
 
Σε ευχαριστώ καλή μου Μαρία! Να είσαι καλά! Και στην άλλη θήκη βιταμίνη του έχω. Οι υπερβολές μου λόγω της απειρίας μου. Βγάζω αμέσως τα γυαλόχαρτα και την υπερβολική τροφή.
Εχε στο νου σου οτι χρειαζονται λ7γη τροφη καθημερινα, καλο ειναι να βαζεις μικρη ποσοτητα και να την ανανεωνεις τακτικα για να μη χαλαει!
 
Η κουτσουλιά δείχνει πως υπάρχει θέμα...
Αλλά επειδή υπάρχει κίνδυνος να εξαπατηθούν οι φτωχές γνώσεις μου θα ήθελα περισσότερες σε νέο χαρτί.
Όπως σου έγραψε και η Μαρία οι θήκες τροφοδοσίας είναι πολλές.
Ειδικά τώρα που είναι χειμώνας μία είναι αρκετή για δυο φορές την εβδομάδα σποροδοσία...
 
Back
Top